14 громад Вінниччини і Молдови пишуть стратегії розвитку за вишеградською методикою
  • 14 громад Вінниччини і Молдови пишуть стратегії розвитку за вишеградською методикою
23 Жовтня
17:20

Представники найактивніших громад Вінницької області та Молдови переймали досвід стратегічного планування у Вишеграду.

З 8 по 19 вересня відбувся навчальний візит українсько-молдавської делегації до країн Вишеградської четвірки в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». Проект реалізує громадська організація Єврорегіон «Дністер», він фінансується Міжнародним Вишеградським фондом та Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Партнером проекту з українського боку є Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина».

1

Протягом десяти днів 40 учасників із 14-ти територіальних громад України  та Молдови відвідали Республіку Польща, Чеську Республіку, Угорщину, Словацьку Республіку. Координаторка проекту в Україні Анастасія Ланова розповіла, що кожній країні делегація мала теоретико-практичні тренінги та відвідини місцевих громад. Основна мета – перейняти досвід цих територій щодо процесу втілення в життя стратегій розвитку.

16

Всі громади, яким пощастило відвідати країни Вишеграду і безпосередньо побачити як впливає стратегічне планування на розвиток міст сіл у Польщі, Словаччині, Чехії та Угорщині, були відібрані після тренінгів, які відбулися влітку в Україні та Молдові. Після п’ятиденних навчань учасники отримали так зване «домашнє завдання», що передбачало оцінку перспективи стратегічного планування у своїй громаді. Роботи оцінювали експерти проекту Ольга Безпалько (Україна), Андрій Кавунець (Україна), Микола Москалу (Республіка Молдова), Радослав Шарлея (Республіка Польща) і на основі цього за допомогою рейтингового голосування відібрали 10 громад з Вінницької області та 4 з Республіки Молдова, які й стали учасниками практичного візиту.

7 (8)

Координаторка проекту розповіла, що їхній навчання стратегічному плануванню у країнах Вишеградської четвірки ропочалося 10 вересня у місті Познань (Польща), де учасники проекту відвідали Великопольський центр освіти і курсів самоврядування. Заступниця голови центру Агнешка Менделевська розповіла, як їхня організація допомагає місцевим громадам зі стратегічним плануванням. Також  у центрі відбувся тренінг «Стратегічне управління системою освіти» експерта проекту Радослава Шарлея.

6

11 вересня група продовжила роботу у Великопольському воєводстві. Вона відвідала гміни Пущиково, Срьода, Курник и Рогалин. Мер Пущикова Анджей Балцерек повів гостей до новозбудованого спорткомплексу вартістю близько 3 млн. євро, який спорудили лишень за 11 місяців. Українсько-молдовська делегація стала першою, хто відвідав об’єкт, який відкрили буквально напередодні. Далі спеціалісти мерії прочитали візитерам лекцію  «Стратегії розвитку і промоції м.Пущикова». Стратегічна мета громади – стати комфортним містом  для життя і відпочинку.

2

17

У гміні Срьода Великопольська українців і молдаван зустрів заступник мера Ернест Іванчук. Він запропонував групі лекцію на тему «Модель співпраці органів самоврядування та громадських організацій на прикладі гміни Срьода Великопольська. Розробка і стандартизація співробітництва».

11

3

У гмінах Курник та Рогалин учасники ознайомилися з культурно-історичними та соціальними об’єктами, інфраструктурою громад та їх управлінням. Жителі та мерії всіх гмін відзначили, що їхньою  спільною позитивною якістю є близьке розташування до головного міста воєводства Познані. Відтак гміни спрямовують свої зусилля на «переманювання» столичного бізнесу, а відтак і жителів, у свої малі містечка.

4

10

Третього робочого дня, 12 вересня, учасники продовжували знайомитися з особливостями стратегічного планування великопольських громад. Цього дня відбулися відвідини гмін Сомпольна, Шльосин  та Ліхені. Мер  міста Сомпольна Роман Беднарек підготував для подорожуючих з України та Молдови лекцію  «Оптимізація стратегії управління освітою на місцевому рівні на прикладі гміни Сомпольна». Наприклад, мерія гміни у 2012 році закрила одну зі шкіл, а іншу передала в управління громадській організації з дофінансуванням батьками учнів. Мер не приховував складнощів, ризиків, але й вигод такого вирішення проблеми. Місту залишили існуючий бюджет для шкіл, що залишилися, відтак вони удосконалилися матеріально-технічно. Із закритої школи зробили спеціалізований освітній заклад.  У сусідньому Шльосині гостям розповіли про тему «Участь громадськості – співпраця адміністрації, органів самоврядування та жителів на прикладі гміни Шльосин».

8

Доповнили отримані знання учасників проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» у наступній гміні – Пневи Великопольского воєводства. 13-го вересня делегація відвідала тренінг експерта проекту Радослава Шарлея «Стратегічне управління та його значення для розвитку місцевої громади. Реалізація, моніторинг та оцінка стратегії». Також гостям презентували головний документ громади – Стратегію розвитку гміни Пневи у 2016-2023 рр.

9

12

Через добу – 15 вересня – учасники проекту вже вивчали досвід стратегічного розвитку чехів. У Празі їх чекав тренінг на тему «Участь громадськості в  процесі стратегічного планування», який підготував Павел Мічка – представник Інституту стабільності і розвитку. Він наповнив заняття презентаціями кращих практик громад Чехії та практичними задачами для слухачів.

20

19

18

Далі учасники навчальної програми попрямували до Угорщини. 17-го вересня у місті Жамбек член Ради Єврорегіону «Дністер», експерт  зі стратегічного планування Шандор Кьолеш запросив гостей на тренінг «Належне управління: стратегічне планування розвитку громад шляхом мобілізації місцевих жителів Угорщини. Теорія і практика». Спеціальним гостем тренінгу став Ференц Халас, який презентував історію успіху програми LEADER в Угорщині. Практичний досвід українці і молдавани черпали у селі Етієк, яке спеціалізується на локальному виноробстві.

21

23

18-19 вересня були заключними днями навчального візиту в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». У Словаччині візитерів приймав Єврорегіон «Карпати» – партнер Єврорегіону «Дністер» у проекті.  Першого дня українці та молдавани відвідали засідання сесії міської ради м. Кошице. Вони мали змогу бачити, як відбувається процес управління містом чеським органом  самоврядування. Далі група переїхала до села Кехнець, де з 90-х років діє перший у Словаччині потужний індустріальний центр. Наразі на його території ведуть бізнес  9 іноземних компаній з 8-ми країн світу. З часів заснування центру населення села збільшилося вдвічі, а його нинішній бюджет становить 70 млн. євро.

22

Наступного дня учасники відвідали тренінг на тему «Стратегія м.Кошице. Програма розвитку Кошице 2015-2020». Тренером проекту в Словаччині став Едуард Бураш,виконавчий директор Єврорегіону «Карпати». Спеціальними гостями були заступники мера Кошице Еміль Петрвальски та Рената Ленартова, які розповіли  про практичні аспекти життя міста.

24

25

На цьому навчальний візит завершився. Сьогодні, 23 жовтня, під час підсумовуючої прес-конференції Анастасія Ланова розповіла, що наступним етапом проекту стане написання індивідуальних стратегій розвитку для 14-ти територіальних громад.

- 14 пілотних громад за результатами проекту з нашою експертною підтримкою напишуть стратегії розвитку. Ми не ставимо собі за мету, що це має бути обов’язково затверджені готові стратегії, але в будь-якому випадку це мають бути робочі документи, які на стадії завершення проекту будуть або в формі в формі проектів стратегій або в формі затверджених стратегій. На це передбачено чотири місяці. Протягом цього часу експерти нашого проекту, організатори проекту матимуть змогу відвідувати громадські слухання чи засідання місцевих рад громад-учасників, - зазначила А.Ланова.

_SAM4413

_SAM4394

Окрім реалізаторів проекту, на прес-конференцію завітали й учасники, як представники територіальних громад Вінниччини, так і Молдови. Всі вони по черзі поділися своїми враженнями від поїздки та розповіли, який досвід візьмуть за основу написання своїх стратегій. Голова Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк наголосив, що без грамотного стратегічного плану не можливо досягти сталого економічного розвитку.

-Без стратегічного розвитку немає планування, немає перспективи. Як раз зібралася та команда, яка після побаченого вже розпочала роботу ефективну для того, щоб мати стратегії розвитку і досягти вагомих результатів,  - заначив С.Татусяк.

_SAM4382

_SAM4450

Директор Єврорегіону, експерт проекту Андрій Кавунець додав, що хоча в законодавстві України та Молдови не передбачене обов’язкове написання стратегій їх варто написати просто для того, щоб розуміти в якому напрямку рухається громада та розставити пріоритети.  

-В країнах Вишеграду написання стратегій також не є обов’язковим, але на запитання: «Навіщо ви це робите?» наші колеги з Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини відповідають просто: «Ми хочемо аби населення наших громад знало у якому напрямку рухається наша громада, ми хочемо залучати грантові кошти», - зауважив А.Кавунець.

_SAM4393

_SAM4388

Окрім Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина», партнерами в реалізації проекту виступили ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», Сорокською районною радою Республіки Молдова, Великопольским центром освіти і курсів самоврядування - WOKiSS (Польща), Інститутом стабільності та розвитку – ISD (Чехія), Фундацією «Майстерня сільського розвитку» (Угорщина) та Карпатським Єврорегіоном Словаччини (Словаччина).

- Саме надійні партнери в кожній з країн Вишеградської четвірки допомогли учасникам ґрунтовно познайомимся з найбільш вдалими прикладами стратегічного планування. Саме тому дуже важливо, особливо під час організації практичних візитів, залучитися підтримкою партнерських організацій. Ми в свою чергу готові й надалі підтримувати реалізацію таких проектів, які націлені на розвиток  громад, - наголосив голова Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

_SAM4431

_SAM4455 

Координатор проекту в Молдові В’ячеслав Бурлаку зауважив, що в стратегії мають бути написані на основі найкращих практик Вишеградської четвірки, з якими вдалося познайомитися учасникам.

-Ми не маємо досвіду у сфері стратегічного планування. Але після навчального візиту кожен учасник переконався, і не лише на словах, як має розвиватися громада. Здобутий досвід допоможе підійти нам до цього питання більш комплексно та поетапно, - сказав В.Бурлаку.

_SAM4425

_SAM4405

Доки учасники працюватимуть над розробками стратегій, експерти проекту працюватимуть над розробкою методичних рекомендацій зі стратегіного планування, які будуть видані у форматі друкованого посібника та розміщені в електронному форматі на сайті проекту.

Анастасія Ланова також додала, що під час навчального візиту учасники мали вдосталь часу, щоб познайомитися один з одним і навіть домовитися про співпрацю. Зокрема, села Городківка Крижопільського району підписало договір з молдовським селом Василькео, а смт Томашпіль з Савка Республіки Молдова.

-Нові партнери вже здійснили кілька робочих візитів в громади один одного та обговорили можливість подальшої співпраці, - зауважила Анастасія Ланова.

_SAM4440

_SAM4452 

Також після сьогоднішнього дня для п’яти територіальних громад, які виявили бажання, партнером став і реалізатор проекту. Під час візиту представників громад до Вінниці голова Сергій Татусяк від імені Єврорегіону «Дністер» підписав угоду про співпрацю з селом Кунка Гайсинського району, селом Городківка Крижопільського району, з Сокиринецькою ОТГ Вінницького району Вінницької області, а також з селом Савка Окницького району і селом Кобиля Шолданештського району Республіки Молдова.

_SAM4463

_SAM4510 

Наразі учасники вже розпочали підготовку стратегій, роботу над якими мають завершити до лютого 2018 року. А заключним етапом проекту стане проведення міжнародної конференції для 200 учасників у місті Вінниці. На конференції будуть презентовані здобутки проекту, розроблені стратегії розвитку пілотних громад України й Молдови, методичні рекомендації.

_SAM4472

_SAM4483

_SAM4499

_SAM4502 

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

11 Грудня
Гнівань напрацьовує європейську стратегію розвитку
11 Грудня
Громади Вінниччини та Молдови вчитимуться у країн Вишеграду, як справлятися з відходами
11 Грудня
Вінницькі і молдовські громади вчитимуться у країн Вишеграду стратегічному плануванню
11 Грудня
На Вінниччині впроваджуються три проекти, що фінансуються міжнародними фондами
11 Грудня
За участі молдавських експертів у Вінниці відбувся семінар з органічного виробництва
11 Грудня
Підприємство «Богданівське» приєдналося до міжнародного агрокластеру «Дністер»

Всі новини

18:48
Вт
У Вінниці трьом письменникам призначили премію Руданського
17:37
Вт
Паливозаправник для літаків виготовив 45-й завод у Вінниці (ФОТО)
16:50
Вт
На станції у Вінницькій області горів електровоз (ФОТО)
16:02
Вт
У Вінниці хлопець з кілометр проїхав на дверях машини порушника (ВІДЕО)
15:18
Вт
Скальський підписав розпорядження про призначення Здітовецького
14:34
Вт
Умовну пожежу в шкільній бібліотеці гасили рятувальники Теплика (ФОТО)
13:46
Вт
У Вінниці дітям влаштовують творче змагання на кращу новорічну іграшку
13:04
Вт
Необачність господаря призвела до пожежі в Чернівцях
12:20
Вт
Водій і пасажирка «злетіли» з дороги на Шаргородщині
11:38
Вт
Підозрюваного в убивстві своєї родини вінничанина визнали осудним
10:57
Вт
На вулиці Вінниці виходять інспектори з паркування
10:12
Вт
Артснаряди знищили в двох районах Вінниччини
09:31
Вт
За традицією Коровія Скальський ходить на каву з підприємцями Вінниці (ФОТО)
08:45
Вт
Чоловічо-жіночий загін поліцейських вирушив із Вінниці в зону ООС (ФОТО)
08:00
Вт
Сьогодні у Вінниці виступить артистка зі львівським колоритом
18:56
Пнд
Розумахи зі шкіл Вінниці зіграли в інтелектуальну гру
17:44
Пнд
У Вінниці перехожим пропонують подолати лабіринт насилля
17:00
Пнд
Більше мільярда гривень надійшло в бюджет Вінниччини за надра
16:08
Пнд
Голова Вінницької ОДА закликав бути разом із Президентом

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"