18 найактивніших громад Вінниччини та Молдови дізнаються, як справляються з відходами країни Вишеграду
  • 18 найактивніших громад Вінниччини та Молдови дізнаються, як справляються з відходами країни Вишеграду
10 Серпня
09:47

Завершився третій етап Вишеградського проекту, який стосується управління з твердими побутовими відходами.

На території Вінницької області та Республіки Молдова триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Його впроваджує Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду. В рамках проекту було відібрано 68 учасників: по 2 представники з 27-ми районів Вінницької області та 7-ми районів Молдови, які відвідали два п’ятиденні тренінги. Під час навчання експерти у сфері поводження з твердими побутовими відходами розповіли учасникам про правові аспекти застосування законодавства України та Молдови, що регламентує управління відходами, про екологічну освіту населення, про навички сепарування відходів, про механізми та інструменти організації управління відходами в громаді, стратегії поводження з відходами тощо.

_SAM0329

Після серії навчальних тренінгів, які відбулися на початку червня, учасники отримали так зване «домашнє завдання». За півтора місяці, громади, які бажали далі приймати участь в проекті, мали підготувати SWOT-аналізи та створити робочу групу, яка в майбутньому розроблятиме стратегію поводження з твердими побутовими відходами. 

- Від кожної відібраної громади участь в тренінгах брали по два представники: один представник влади, тобто місцевого органу місцевого самоврядування, інший – представник громадськості. Після тренінгів всі учасники мали надіслати документальне підтвердження щодо створення робочої групи, яка розроблятиме стратегію. Також учасники надсилали аналізи даних, тобто моменти, які стосуються паспортизації сміттєзвалищ, кількості населення, бюджету, зацікавленісті громади тощо. На основі цих даних наші учасники мали створити також стратегічну рамку, що відображає їх майбутні пріоритети, на основі яких вони за участі експертів будуть розробляти свої стратегії, - пояснив координатор проекту, голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

_SAM0417

Виконуючи своє «домашнє завдання» учасники мали змогу постійно консультуватися з експертами, які проводили для них тренінги. Експерти з України та Молдови: Світлана Оліфер, Віталій Чимпоєш, В’ячеслав Сороковський та Дмитро Лазненко, яких реалізатори проекту відібрали на конкурсній основі, були приємно вражені активністю учасників.

-Протягом всього періоду підготовки «домашнього завдання» учасники постійно зверталися за допомогою, уточняли моменти з приводу стратегічної рамки, з приводу того, як об’єктивно підібрати аналіз даних і як цей аналіз даних може вплинути на стратегічну рамку. Одразу видно, що учасники відповідально поставилися до поставленої задачі. Всі вони розуміють, що грамотне поводження з відходами допоможе може уберегти їх від екологічних проблем, - зазначила експертка Світлана Олефір.

_SAM0276

Після виконання «домашні завдання» були надіслані для попереднього оцінювання експертам. Критерії оцінювання експерти розробили колективно.

- Ми прискіпливо оцінювали матеріали, які готували учасники. У нас були чіткі критерії оцінки і ми по ним виставляли бали. Було багато робіт, виконаних дуже добре, вони отримали бали близькі до максимальних, - зазначив експерт В’ячеслав Сороковський.

_SAM0347

Наразі завершено третій етап проекту. Протягом 7 серпня у місті Сороках (Молдова) та 8-9 серпня у місті Вінниці відбулися воркшопи для учасників проекту. Учасниками воркшопів стали 50 представників 25-ти громад з України та 14 представників 7-ми громад Республіки Молдова, які підготували і надіслали свої SWOT-аналізи. У рамках воркшопів представники кожної громади по черзі, індивідуально презентували свої напрацювання у напрямку створення стратегій розвитку громад.

_SAM0342

-Мене особисто приємно здивував той факт, що із тієї кількості заявок, яку ми отримали, сім стосувалися міжмуніципальних рішень. Я вважаю це нашим досягненням, що ми змогли донести цю «ідеологію» до вас. Ви спробували подивитися на перспективи об’єднання вашого потенціалу із сусідніми громадами. В ході подальшої роботи потрібно буде дещо доопрацювати, - зазначив тренер В.Сороковський.

_SAM0413

Окрім презентації SWOT-аналізів, під час вокршопів учасники задавали експертам запитання, які для них залишилися не зрозумілими. Також під час активних обговорень представники громад отримали чимало порад від експертів, щодо того з чого краще розпочати роботу над стратегією поводження з відходами.

- Я би порадив вам до поїздки в країни Вишеграду доопрацювати ваш продукт до такого цілісного фундаменту, на який ви зможете спиратися. Кожен по різному дивиться на це. Ви маєте доопрацювати дані, щоб вони одразу давали зрозуміти, яка кількість відходів у вас утворюється, чи розвивається село, наскільки спроможний бюджет тощо. Після воркшопу думаю кожен з вас вже сам бачить, які моменти слід доопрацювати, - звернувся до учасників експерт Дмитро Лазненко.

_SAM0437

Після двохденного воркшопу у Вінниці, одноденного у Молдові та презентації всіх SWOT-аналізів експерти виставили остаточні бали, таким чином відібравши учасників, які приймуть участь у наступному етапі проекту. 14 громад з Вінниччини та чотири громади з Республіки Молдова, які отримали найвищі бали, у жовтні цього року поїдуть у країни Вишеграду. Там, в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині, вони на конкретних прикладах побачать як управлятися з відходами. Експерти проекту переконані, що під час навчального візиту у вишеградські країни кожен учасник зможе знайти те, що в подальшому вдало впишеться в стратегію управління відходами його громади.

-Перспектива успішного завершення проекту однозначно є. Ці три дні зайвий раз підтвердили зацікавленість учасників. Після цієї серії воркшопів стало зрозуміло, що багато хто вже готується до розробки стратегій. Але я порадила учасникам не поспішати, адже у вишеградських країнах вони на власні очі зможуть побачать вдалі приклади поводження з відходами і зможуть обрати, що краще підходить для них, - зазначила тренерка Світлана Оліфер.

_SAM0475

Після навчального візиту на основі здобутого досвіду учасники проекту повинні будуть розробити стратегії поводження з твердими побутовими відходами для своїх громад. Написання стратегій супроводжуватиметься консультативною підтримкою експертів та реалізаторів проекту. Олексій Гаврилов підкреслив, що після написання стратегій проект не завершиться.

- Пілотні громади, які створить комплексну стратегію інтегрованого поводження з твердими побутовими відходами зможуть ділитися своїм досвідом. Фактично кожен їхній сусід зможе приїхати і задати запитання з приводу того, що і як облаштовано, чому в них немає екологічних проблем, - зазначив керівник проекту.

_SAM0479

Також експерти проекту розпишуть уніфіковану методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України та Молдови, а також досвіду країн Вишеградської четвірки. Буклети з методологією будуть розповсюджені для ознайомлення територіальних громад Вінниччини та Молдови. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної Міжнародної конференції у м. Вінниця з презентацією результатів проекту.

_SAM0284

_SAM0304

_SAM0389

_SAM0529

_SAM0594

_SAM0558

_SAM0622

Нагадаємо,  громадська організація Єврорегіон «Дністер» впроваджує проект «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства», який фінансується Міжнародним Вишеградським фондом та Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.

Автор: Катерина Мацієнко
Коментарів 1
demos 15:02 / 23.08.2017
Супер необхідний проект!!!!

Читайте також:

24 Червня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
24 Червня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
24 Червня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
24 Червня
Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
24 Червня
Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
24 Червня
Громади Вінниччини та Молдови вчилися у Вишеграду, як справлятися з відходами

Всі новини

11:42
Нд
В училищі на Вінниччині готуватимуть професійних бджолярів (ФОТО)
08:52
Нд
На Вінниччині у зіткненні вантажівки та легковика загинула дитина (ФОТО, ВІДЕО)
17:54
Сб
Поліція Вінниччини розшукує 44-річну жінку, яка переховується
16:02
Сб
Піаніно легендарного композитора Леонтовича на Вінниччині з’їдає шашіль (ФОТО)
14:16
Сб
У Ладижині твоє колишніх «зеків» увірвалися в квартиру до чоловіка
12:08
Сб
80 українських виробників представлять свій продукт на фесті у Вінниці
10:30
Сб
В Іллінцях місцеві жителі знайшли у ставку труп
09:02
Сб
Відоме ім'я беркутівця, який убив майданівця Шимка з Вінниці
07:30
Сб
Хоча нинішня субота робоча, вінничанам розваг не бракуватиме
20:00
Птн
Хмельниччина ділитиметься з Вінниччиною досвідом об'єднання громад
18:44
Птн
BMW наздогнав мопеда і протаранив його, - ДТП на Вінниччині
17:52
Птн
Ямпільщина відремонтує очисні системи у трьох громадах (ФОТО)
17:00
Птн
У Вінниці старенька бабуся подалася з дому й не повернулася
16:17
Птн
У Вінниці спортсмени й аматори бігтимуть дводенний марафон
15:36
Птн
Курив і спалив кухню, - пожежа у м.Липівці (ФОТО)
14:25
Птн
5-річний хлопчик травмувався в ДТП біля Вінниці (ФОТО)
13:30
Птн
«Поліція обирає ЛГБТ!», - у Вінниці націоналісти влаштували виставу з покаранням правоохоронців (ФОТО)
12:48
Птн
Жертв Другої світової і сучасної воєн вшанували у Вінниці (ФОТОРЕПОРТАЖ)
12:09
Птн
П’яна жінка зарізала співмешканця на Вінниччині

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"