Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
  • Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
27 Жовтня
13:31

Експерти взялися за написання стратегій поводження з відходами на основі досвіду, здобутого в країнах Вишеградської четвірки.

На Вінниччині триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» з ініціативи Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея. Два тижні тому завершився навчальний візит у країни Вишеградської четвірки представників 18-ти найактивніших громад Вінницької області та Республіки Молдова. Як повідомляла «Інформаційна Вінниччина», під час поїздки, яка тривала з 30 вересня до 12 жовтня, україно-молдавська делегація познайомилися з системою управління твердими побутовими відходами Польщі, Чехії, Угорщини та Словаччини. Здобутий досвід представники 18-ти громад мають використати в управлінні ТПВ у себе в громадах.

п10

у7

с2

Вчора, 26 жовтня, учасники проекту зібралися підсумкову прес-конференцію, щоб поділитися враженнями від поїздки та розповісти про напрацювання майбутніх стратегій управління відходами. Відклавши свої справи у будній день, на захід з’їхалися більше 30-ти представників територіальних громад як з Вінницької області, так з Республіки Молдова. Координатор проекту, голова Вінницького обласного осередку МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов детально розповів про навчальний візит. В кожній з країн Вишеградської четвірки україно-молдавська делегація мала змогу не лише почути про систему управління ТПВ, а й побачити як працюють сертифіковані полігони, сучасні сортувальні підприємства та екологічно чисті сміттєспалювальні заводи. Також учасники детально познайомилися з системою сортування твердих побутових відходів, яка відповідає вимогам Європейського Союзу.

-Я не думаю, що в країнах Вишеградської четвірки хтось коли-небудь бачив таку кількість людей, які з такою цікавістю заглядають в контейнери для сміття. Наші учасники завжди хотіли переконатися чи все справді сортоване, чи це все не фікція. І дійсно, коли відкривали наприклад жовтий контейнер, то там був тільки пластик і нічого крім пластику. Я переконаний, що кожен після побаченого прагне втілити те саме в себе в громаді, - зазначив О.Гаврилов.

_SAM7051

_SAM7043

_SAM7042

Активну підтримку в написанні та реалізації проекту МГО «Україна-Польща-Німеччина» надала громадська організація Єврорегіон «Дністер». Заступниця директора Єврорегіону Анастасія Ланова наголосила, що вони й надалі готові підтримувати проекти націлені на розвиток територіальних громад та побажала учасникам успіху у написанні стратегій управління ТПВ і втіленні здобутого досвіду в життя.  

_SAM7065

Голова селища Вапнярка Томашпільського району Вінницької області Олександр Горенюк розповів присутнім, що у себе в громаді вони вже закупили техніку для вивозу сміття, а також виготовляють контейнери для збору пластику.

-Звичайно, нам потрібно дочекатися доки буде прийнята загальнодержавна та обласна програми управління відходами. Тому що в країнах Вишеграду цю проблему вирішують комплексно, на всіх рівнях влади. Ми побачили, що населення країн Вишеградської четвірки з розумінням ставиться до того, щоб розділяти відходи і платити за їх вивіз. Наші люди поки що не змотивовані на те, щоб сегрегувати відходи, утворювати ринок вторинної сировини. Над цим потрібно працювати, - наголосив О.Горенюк.

_SAM7053

Мер міста Шолданешти Республіки Молдова Іван Кукулеску згодний з колегою з України.

-У нас немає законодавства, яке б регулювало це питання. Тому перш за все потрібно лобіювати вирішення цього питання на загальнодержавному рівні. Щоб була визначена певна система штрафів за порушення законодавства. Я думаю те, що ми вивчили, те що ми бачили потрібно донести до вищого керівництва держави. Щоб робити спільні кроки для вирішення проблеми, - зазначив І.Кукулеску.

_SAM7113

Заступник міського голови смт Крижопіль Вінницької області Володимир Скалій переконаний, що учасники проекту повинні не тільки розробити індивідуальні стратегії для своїх громад, а й долучитися до написання обласної програми та загальнодержавної. Він зазначив, що 7 листопада збирається взяти участь у круглому столі «Основні аспекти Національної стратегії управління твердими побутовими відходами», який відбудеться в Києві за участі представників влади, екологів та громадськості.

-Ми змогли побачити з чого у свій час починали Польща, Угорщина, Чехія та Словаччина. Ми зрозуміли, що маємо починати тільки зі стратегії. Але кожен сам по собі не зможе спланувати так це, щоб воно працювало ідеально. Ми повинні долучитися до формування обласної стратегії поводження з ТПВ і до написання загальнодержавної стратегії також. 7 листопада під час обговорення Національної стратегії управління з ТПВ в нас буде такий шанс. Звичайно, основним моментом на мою думку і ми це також побачили під час візиту в Польщу, є міжмуніципальні об’єднання. Тому що один в полі не воїн. І ми повинні розуміти, що ми зможемо досягти більших результатів, коли будемо працювати 5, 10, або 20 громад разом, - зауважив В.Скалій.

_SAM7073

Координатор проекту в Республіці Молдова В’ячеслав Бурлаку також вважає, що для України та Молдови найбільш корисний є саме польський досвід управління ТПВ.

-На мою думку найбільш вдалим для нас є польський досвід управління твердими побутовими відходами. Вони нам розповіли, що десять років назад у них не було нічого, вони також потопали в смітті, але вони їздили, так само як ми зараз по різним країнам, переймали досвід і впроваджували його в себе. У поляків  були ті самі проблеми, що і у нас, але вони змогли їх вирішити в максимально короткий термін, нам бажано зробити не гірше, - сказав В.Бурлаку.

_SAM7094

Голова села Кривошиї Хмільницького району Вінницької області Юрій Шевченко розповів, що після візиту зрозумів, що для того аби налагодити грамотну систему управління з ТПВ потрібно ґрунтовно попрацювати. Зі слів очільника, наразі в село закупляється техніка для вивозу сміття, а також біля магазинів та комунальних будівель встановлені контейнери для роздільного збору скла і пластику.  

-Перед поїздкою я був переконаний, що якщо поставити в кожному населеному пункті сортувальну лінію – це буде вигідно для села. Тепер розумію, що не все так просто, я не думаю, що чи варто на один район ставити сортувальню, я вже не кажу про сміттєспалювальний завод. Спочатку потрібно централізовано збирати сміття, бо в нас 90% сіл навіть не збирають сміття. Потрібно системно і наполегливо працювати, щоб дійти до сортувальної лінії. Не можна одразу з цього починати. Після поїздки ми провели для школярів і для вихованців дитсадочку екологічний семінар. Діткам розповіли навіщо розділяти сміття, що з ним можна роботи, - поділився напрацюваннями Ю.Шевченко.

_SAM7096

На етапі закупівлі техніки для вивозу сміття та контейнерів також село Ободівка Тростянецького району Вінницької області. Очільник населеного пункту Костянтин Ременюк також збирається працювати над формуванням екологічної свідомості у дітлахів.

- Ми вже процес в принципі запустили, автомобіль для вивозу сміття є, майданчики для контейнерів облаштовуються, баки на стадії закупівлі в Rrozzoro. Звичайно, нам потрібно дочекатися загальнодержавної програми управілння відходами. Але нам в свою чергу, окрім стратегій, потрібно працювати над екологічною освітою. Держава має забезпечити звичачайну освіту, а про все, що пов’язано з екологічною освітою має подбати місцева влада. Якщо ми не змінемо відношення ще змалку до тієї проблеми, яка у нас, то зрушень не буде, - зауважив К.Ременюк.

_SAM7068

Окрім втілення вишеградського досвіду, учасники проекту налагоджують зв’язки, щоб обімюнюватися напрацюваннями у написанні стратегій поводження з ТПВ. Мер міста Маркулешті Республіки Молдова Іон Вирлан переконаний, що на перший етапах – це дуже важливо.

- Ми зараз тільки починаємо вирішувати цю проблему, тому на першочергових етапах нам необхідно підтримувати зв’язки між собою, між учасниками проекту. Ми повинні обмінюватися досвідом і робити спільні кроки, адже нас об’єднала одна проблема, - сказав І.Вирлан.

_SAM7102

Заступниця голови Ямпільської райдержадміністрації Людмила Майорова переконана, що якщо системно працювати через рік вже будуть помітні результати.

-Сьогодні вся наша земля на 95 % засмічена і ця проблема актуальна як для України так і для Молдови. Коли ми побачили, як в країнах Вишеграду працюють над цим питанням, повірте кожен член нашої великої групи зробить все, щоб втілити здобутий досвід. Ми розпочнемо зі стратегії, з роздільного сміття, з просвітницької роботи. І мені здається, що за рік, за два ми будемо бачити значні зрушення, - наголосила Л.Майорова.

_SAM7085

З 46-ти учасників навчального візиту, половина – представники громадськості. На думку очільниці ГО «Молодь Ямпільщини» Олесі Віт громадськість може працювати над вихованням екологічної свідомості молоді.  

-Мені дуже сподобалося, що участь у проекті беруть не тільки органи місцевого самоврядування, а ще й представники громадськості. Адже представники влади та громадські організації можуть працювати кожен у своїй сфері і тим самим впроваджувати систему грамотного поводження з відходами. Ми повинні працювати над тим, як у нас дивиться на це питання молодь, тому що як ми навчимо своїх дітей, так вони підуть далі. Ми розпочнемо роботу саме з цього, тому що над екологічною освітою потрібно багато працювати, - сказала О.Віт.

_SAM7078

Голова ГО «Інститут розвитку Брацлавщини» Наталя Гнатенко додала, що жителі Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини не лише вміють грамотно поводитися зі сміттям, а й цінують природу, що є результатом системної просвітницької роботи з населенням.

-Зайвий раз говорити про актуальність теми проекту не доводиться, всі ми і так розуміємо наскільки це важливо. Я думаю ми повчилися у європейців не тільки як управлятися з ТПВ, а й як жити цінуючи свою землю і думаючи про те, що ти залишиш своїм наступникам, - зауважила Н.Гнатенко.

 _SAM7026

І на останок секретар виконкому Теплицької селищної ради Віктор Зайцев підсумував, що здобутий досвід має допомогти 18-ти пілотним громадам Вінниччини та Молдови запровадити досканалішу від країн Вишеграду систему управління відходами.

-Якщо нам вдасться акумулювати весь здобутий досвід і втілити його в життя, то система управління відходами в Україні та Молдові буде кращою ніж в країнах Вишеграду, - підкреслив В.Зайцев.

_SAM7151

Олексій Гаврилов заначив, що наступним етапом проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» має стати власне написання стратегій управління з ТПВ. Експерти проекту з України та Молдови: Світлана Оліфер, Віталій Чимпоєш, В’ячеслав Сороковський та Дмитро Лазненко допомагатимуть учасникам систематизувати здобуті знання та напрацювати грамотну систему поводження зі сміттям.

_SAM7156

_SAM7010

Індивідуальні стратегії 18-ти громад мають бути написані до липня 2018 року. Також експерти проекту розпишуть уніфіковану методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України і Молдови та досвіду країн Вишеградської четвірки. Посібники з методологією будуть розповсюджені для ознайомлення в територіальних громадах Вінниччини та Молдови. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної Міжнародної конференції в м.Вінниці з презентацією результатів проекту.

_SAM7011

_SAM7022

_SAM7035

_SAM7056

_SAM7106

_SAM7107

_SAM7146

_SAM7164

Нагадаємо, учасники навчального візиту були відібрані на основі презентації SWOТ-аналізів, підготовлених ними після тренінгів, які відбулися влітку цього року за участі експертів з України та Молдови. 

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

01 Червня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
01 Червня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
01 Червня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
01 Червня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
01 Червня
Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
01 Червня
Громади Вінниччини та Молдови вчилися у Вишеграду, як справлятися з відходами

Всі новини

15:05
Пнд
У Вінниці повалене дерево перекрило рух транспорту
14:10
Пнд
Вінниця тримає низький рівень захворюваності
13:05
Пнд
Вінничани позмагаються у вивченні родоводу
11:59
Пнд
Вінничанам дозволять їздити на «Інтерсіті»
10:35
Пнд
У Вінницькій поліції новий очільник
08:34
Пнд
«За перемоги дітей потрібно радіти, а коли вони програють – підтримувати»
16:20
Нд
До середини червня вінничани не зможуть їздити пасажирськими потягами
15:05
Нд
Ековино та пельмені із сома: на Одещині організували новий гастромаршрут
13:45
Нд
ТОП-10 віртуальних музеїв Європи на карантині
10:55
Нд
Вінницькі ветерани спорту отримали фінансову допомогу
09:05
Нд
Архітектурний шедевр на Вінниччині створювали майже 100 років
17:05
Сб
Вінницькі медики серед обличь проєкту #EmergencyMedicineDay
15:25
Сб
Вінницькі вчителі до останнього дзвонику в режимі онлайн підготували відеожарт (ВІДЕО)
12:15
Сб
Без транспорту: на поминальні вихідні вінничани цьогоріч добиратимуться самотужки
10:35
Сб
Вінниця залишилась без фонтанів до кінця карантину
09:00
Сб
Будинок-палац на Вінниччині приймав у своїх стінах Чайковського
18:55
Птн
Муніципальну карту вінничанам видаватимуть й на вихідні
17:04
Птн
Працівників вінницьких дитсадків перевірять на коронавірус
15:35
Птн
Ще три райони на Вінниччині мають своїх керівників

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"