Без ефективного державного управління жодна реформа в країні не буде дієвою
  • Без ефективного державного управління жодна реформа в країні не буде дієвою
21 Серпня
17:11

Державна служба – раніше ці слова асоціювались із престижністю, відповідальністю у прийнятті рішень. Ця робота шанувалась у суспільстві, а прогресивна молодь інтенсивно навчалась та працювала, щоб досягти нових висот та кар’єрного зростання. Нажаль, за останні 20 років, ситуація у державній службі кардинально змінилась. Кумівство, сватівство, «любі друзі» та багато інших чинників призвели до фактично повного руйнування інституту державної служби. Прикро визначати, що держуправління,  яке забезпечує законність політичних рішень, цілісність держави як інституту, якісний рівень реалізації конституційних гарантій громадян, і якому належить особлива роль у побудові сучасної правової держави європейського типу деградує, молодь, яка і приходить на державну службу, швидко розчаровується, адже не може реалізувати ні себе, ні власні прогресивні ідеї та задуми, а в загальному не може працювати на свою державу.

Як зазначає голова бюджетної комісії, депутат Вінницької обласної ради Геннадій Мазур, за висновками неодноразових міжнародних та загальноукраїнських досліджень оцінки державного управління та державної служби України, були виявлені та озвучені наступні проблеми:

• недостатній професіоналізм державної служби та слабка дисциплінарна відповідальність;

• сфера компетенції державної служби нечітка, що створює плутанину та правову невизначеність, неточне визначення прав і обов’язків державних службовців;

• не гарантовані однорідні стандарти прийняття на службу, спостерігається заангажованість та зловживання посадами;

• недосконала система підготовки та управління кадрами;

Варто зазначити, що вже минуло кілька років з дня прийняття закону «Про державну службу» (№2490), але на превеликий жаль більшість з цих проблем залишилося. До того ж, слід зазначити, що ці проблеми актуальні як для центрального, так і місцевого рівня.

Зокрема, скандал, який став відомий на всю країну, коли вже за фактом виконання нового закону «Про державну службу», Комісія з вищого корпусу держслужби не допускала до конкурсу «не своїх» кандидатів, маніпулюючи терміном «керівна посада», хоча за новим законом «Про державну службу», було скасовано необхідність досвіду для державних посад. Тобто, незважаючи на прогресивність законодавства, стара система бореться за власне збереження і продовження «родинно-кумівських» зав’язків. Такі випадки спостерігаються практично в усіх областях, при призначенні на посади голів районних державних адміністрацій  та керівників вищого рівня.

Голова бюджетної комісії Геннадій Мазур переконаний, що без наближення державної служби та служби в органах місцевого самоврядування до європейських принципів, які висуваються до країн - кандидатів на вступ до ЄС, а також принципів “належного врядування”, які закріплені рішеннями Ради Європи, не можливі зміни у нашій державі. Адже ефективна діяльність державної управлінської структури є однією з найважливіших умов для  проведення успішних реформ. За словами міжнародних представників, українська влада зробила вагомі кроки для модернізації державної служби й реформування державного управління, але попереду ще багато роботи і ЄС готовий підтримувати Україну на шляху до позитивних змін у цій сфері.

Зараз державна служба перестала бути соціальним комунікатором, адже варто нагадати, що саме в органах державної влади відбувається безпосередній контакт держави і громадян, налагоджується взаємодія, проявляється громадська думка, ставлення громадян до різних державних актів тощо. Зараз у державної служби, особливо районного рівня відсутні актуальні спеціалізовані бази даних, системи інформаційно-аналітичних служб. Тобто фактично, вищі керівні органи державної влади достеменно не знають, як люди реагують на ті чи інші державні регуляторні акти, а ще найбільш важливіше, це не знають, як провінційні жителі сіл, селищ та міст живуть. Саме через те і з’являться фрази у вищих посадовців держави про те, що українці багато їдять, адже вони не знають, що люди живуть фактично на споживанні однієї картоплі, бо більшість кошті йде на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Люди не можуть дозволити собі елементарного.

Потрібно розуміти той факт, що людина будучи державним службовцем та отримуючи незначну заробітну плату, у якої відсутнє будь-яке розуміння стратегії розвитку держави, не може бути ефективним службовцем. На районному рівні, люди змушені більше думати про власне виживання, адже заробітна плата державного службовця не дозволяє банально вижити такій сім’ї в сучасних умовах.

Особливо, вражають останні тенденції створення особливої «касти» державних службовців, заробітна плата яких сягає сотень тисяч гривень, на яких покладають функції змін структур цілих міністерств та державних підприємств на кшталт Яресько, Бальцеровича, Абромавучиса, Балчуна. І де ці люди зараз? Хто відповідатиме за провал реформ, адже відповідальність за призначення цих людей лежить на Кабінеті Міністрів України.

Чітко не зрозуміло систему формування так званих директоратів, які мають з’явитись при кожному міністерстві. Більше того, для кандидатів на посади в директоратах, передбачено значно вищий рівень оплати праці. Крім директоратів, також буде запроваджено департаменти стратегічного планування в кожному міністерстві і два нових департаменти в секретаріаті Кабінету міністрів. Кошти в достатній кількості на такі зміни виділяють західноєвропейські партнери, але яким чином будуть працювати в межах однієї державної вертикалі державні службовці із заробітною платою в 3600 грн. та 80 тис. грн. незрозуміло? (Варто зазначити, що заробітна плата контрактника збройних сил України, який бере участь в так званій антитерористичній операції, складає 7 тис. грн.) І хто буде фінансувати новосформовані державні підрозділи після того, як європейські партнери припинять фінансування, адже це сотні мільйонів гривень!

На думку Геннадія Мазура зміни в державній службі повинні бути комплексні і стосуватись в першу-чергу низової ланки, на якій фактично і стоїть вся структура державної служби в Україні. І ці зміни повинні привнести позитивні зміни: достатнє фінансування, чіткість функцій та можливість самореалізації. Саме ці люди, які кожного дня приймають документи, готують довідки та роблять всю рутинну роботу і є обличчям влади центральної. І саме від цих людей залежить ефективність у проведенні загальноукраїнських реформ та ставлення до цих реформ українців, в першу-чергу жителів сіл, селищ та міст. Тому реформа державного управління має стосуватись в переважній частині саме їх.

Ксенія Пасічникова для i-vin.info

Автор: Геннадій Мазур
Коментарів 0

Читайте також:

20 Вересня
Турбота про підростаюче покоління – одне із пріоритетних завдань депутата
20 Вересня
Геннадій Мазур ініціює звернення про збільшення прожиткового мінімуму до рівня мінімальної зарплати
20 Вересня
Геннадій Мазур: «Створення Тростянецької ОТГ не може починатись з обману»
20 Вересня
Вінницький депутат закликав Уряд виділити кошти на урядову агенцію
20 Вересня
«В Україні критична суспільно-політична ситуація, люди вимагають радикальних змін та інших політичних лідерів»
20 Вересня
«Обласні депутати зобов’язані шукати шляхи вирішення загальноукраїнських проблем»

Всі новини

18:52
Чтв
На Вінниччині рідні та поліція шукають чоловіка, який зник два тижні тому
17:04
Чтв
У Вінниці жінка випала з п’ятого поверху
16:10
Чтв
На Вінниччині чоловік ножем убив свою дружину (ФОТО)
15:43
Чтв
«Вийди за мене!», - вінничан запрошують підтримати марш за права тварин
14:50
Чтв
На Вінниччині 13-річний хлопчик втік з дому, щоб вчитися на програміста
14:02
Чтв
У Вінниці потрощилися «Daewoo» і «Mercedes» (ФОТО)
12:54
Чтв
У селі на Вінниччині у ставку знайшли труп
12:04
Чтв
На Вінниччині у зіткненні з фурою та іномаркою загинув кермач гужової повозки
10:24
Чтв
Скло і коштовне каміння, - у Вінниці відкрилася виставка унікальних картин (ФОТО)
09:02
Чтв
Суддя Вінницького міського суду скаржиться на тиск «людини з Адміністрації Президента»
19:30
Срд
У селі на Вінниччині знайшли міну (ФОТО)
18:20
Срд
На Вінниччині 14-річна дівчинка втекла до коханого, щоб жити своїм життям
17:13
Срд
Вінниця у сльозах попрощалася з Раїсою Панасюк (ФОТО)
16:32
Срд
У Вінниці зростуть тарифи на воду
15:48
Срд
У Вінниці поліцейські евакуювали автівку, яка заважала «швидкій» (ФОТО)
15:00
Срд
У Вінниці в каналізації знайшли скелет чоловіка
14:16
Срд
За 2 млн. грн. відреставрують будівлю технічного ліцею у Вінниці
13:16
Срд
Вінничанин, який глумився над могилами, засуджений до 4 років тюрми
12:31
Срд
19-річна вінничанка вражала суддів шоу «Модель XL» грою на барабані (ФОТО, ВІДЕО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"