Без ефективного державного управління жодна реформа в країні не буде дієвою
  • Без ефективного державного управління жодна реформа в країні не буде дієвою
21 Серпня
17:11

Державна служба – раніше ці слова асоціювались із престижністю, відповідальністю у прийнятті рішень. Ця робота шанувалась у суспільстві, а прогресивна молодь інтенсивно навчалась та працювала, щоб досягти нових висот та кар’єрного зростання. Нажаль, за останні 20 років, ситуація у державній службі кардинально змінилась. Кумівство, сватівство, «любі друзі» та багато інших чинників призвели до фактично повного руйнування інституту державної служби. Прикро визначати, що держуправління,  яке забезпечує законність політичних рішень, цілісність держави як інституту, якісний рівень реалізації конституційних гарантій громадян, і якому належить особлива роль у побудові сучасної правової держави європейського типу деградує, молодь, яка і приходить на державну службу, швидко розчаровується, адже не може реалізувати ні себе, ні власні прогресивні ідеї та задуми, а в загальному не може працювати на свою державу.

Як зазначає голова бюджетної комісії, депутат Вінницької обласної ради Геннадій Мазур, за висновками неодноразових міжнародних та загальноукраїнських досліджень оцінки державного управління та державної служби України, були виявлені та озвучені наступні проблеми:

• недостатній професіоналізм державної служби та слабка дисциплінарна відповідальність;

• сфера компетенції державної служби нечітка, що створює плутанину та правову невизначеність, неточне визначення прав і обов’язків державних службовців;

• не гарантовані однорідні стандарти прийняття на службу, спостерігається заангажованість та зловживання посадами;

• недосконала система підготовки та управління кадрами;

Варто зазначити, що вже минуло кілька років з дня прийняття закону «Про державну службу» (№2490), але на превеликий жаль більшість з цих проблем залишилося. До того ж, слід зазначити, що ці проблеми актуальні як для центрального, так і місцевого рівня.

Зокрема, скандал, який став відомий на всю країну, коли вже за фактом виконання нового закону «Про державну службу», Комісія з вищого корпусу держслужби не допускала до конкурсу «не своїх» кандидатів, маніпулюючи терміном «керівна посада», хоча за новим законом «Про державну службу», було скасовано необхідність досвіду для державних посад. Тобто, незважаючи на прогресивність законодавства, стара система бореться за власне збереження і продовження «родинно-кумівських» зав’язків. Такі випадки спостерігаються практично в усіх областях, при призначенні на посади голів районних державних адміністрацій  та керівників вищого рівня.

Голова бюджетної комісії Геннадій Мазур переконаний, що без наближення державної служби та служби в органах місцевого самоврядування до європейських принципів, які висуваються до країн - кандидатів на вступ до ЄС, а також принципів “належного врядування”, які закріплені рішеннями Ради Європи, не можливі зміни у нашій державі. Адже ефективна діяльність державної управлінської структури є однією з найважливіших умов для  проведення успішних реформ. За словами міжнародних представників, українська влада зробила вагомі кроки для модернізації державної служби й реформування державного управління, але попереду ще багато роботи і ЄС готовий підтримувати Україну на шляху до позитивних змін у цій сфері.

Зараз державна служба перестала бути соціальним комунікатором, адже варто нагадати, що саме в органах державної влади відбувається безпосередній контакт держави і громадян, налагоджується взаємодія, проявляється громадська думка, ставлення громадян до різних державних актів тощо. Зараз у державної служби, особливо районного рівня відсутні актуальні спеціалізовані бази даних, системи інформаційно-аналітичних служб. Тобто фактично, вищі керівні органи державної влади достеменно не знають, як люди реагують на ті чи інші державні регуляторні акти, а ще найбільш важливіше, це не знають, як провінційні жителі сіл, селищ та міст живуть. Саме через те і з’являться фрази у вищих посадовців держави про те, що українці багато їдять, адже вони не знають, що люди живуть фактично на споживанні однієї картоплі, бо більшість кошті йде на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Люди не можуть дозволити собі елементарного.

Потрібно розуміти той факт, що людина будучи державним службовцем та отримуючи незначну заробітну плату, у якої відсутнє будь-яке розуміння стратегії розвитку держави, не може бути ефективним службовцем. На районному рівні, люди змушені більше думати про власне виживання, адже заробітна плата державного службовця не дозволяє банально вижити такій сім’ї в сучасних умовах.

Особливо, вражають останні тенденції створення особливої «касти» державних службовців, заробітна плата яких сягає сотень тисяч гривень, на яких покладають функції змін структур цілих міністерств та державних підприємств на кшталт Яресько, Бальцеровича, Абромавучиса, Балчуна. І де ці люди зараз? Хто відповідатиме за провал реформ, адже відповідальність за призначення цих людей лежить на Кабінеті Міністрів України.

Чітко не зрозуміло систему формування так званих директоратів, які мають з’явитись при кожному міністерстві. Більше того, для кандидатів на посади в директоратах, передбачено значно вищий рівень оплати праці. Крім директоратів, також буде запроваджено департаменти стратегічного планування в кожному міністерстві і два нових департаменти в секретаріаті Кабінету міністрів. Кошти в достатній кількості на такі зміни виділяють західноєвропейські партнери, але яким чином будуть працювати в межах однієї державної вертикалі державні службовці із заробітною платою в 3600 грн. та 80 тис. грн. незрозуміло? (Варто зазначити, що заробітна плата контрактника збройних сил України, який бере участь в так званій антитерористичній операції, складає 7 тис. грн.) І хто буде фінансувати новосформовані державні підрозділи після того, як європейські партнери припинять фінансування, адже це сотні мільйонів гривень!

На думку Геннадія Мазура зміни в державній службі повинні бути комплексні і стосуватись в першу-чергу низової ланки, на якій фактично і стоїть вся структура державної служби в Україні. І ці зміни повинні привнести позитивні зміни: достатнє фінансування, чіткість функцій та можливість самореалізації. Саме ці люди, які кожного дня приймають документи, готують довідки та роблять всю рутинну роботу і є обличчям влади центральної. І саме від цих людей залежить ефективність у проведенні загальноукраїнських реформ та ставлення до цих реформ українців, в першу-чергу жителів сіл, селищ та міст. Тому реформа державного управління має стосуватись в переважній частині саме їх.

Ксенія Пасічникова для i-vin.info

Автор: Геннадій Мазур
Коментарів 0

Читайте також:

21 Березня
У Вінницькій обласній Раді скандал через бюджетний регламент
21 Березня
Турбота про підростаюче покоління – одне із пріоритетних завдань депутата
21 Березня
Геннадій Мазур ініціює звернення про збільшення прожиткового мінімуму до рівня мінімальної зарплати
21 Березня
Геннадій Мазур: «Створення Тростянецької ОТГ не може починатись з обману»
21 Березня
Вінницький депутат закликав Уряд виділити кошти на урядову агенцію
21 Березня
«В Україні критична суспільно-політична ситуація, люди вимагають радикальних змін та інших політичних лідерів»

Всі новини

17:46
Чтв
Дипломат Євросоюзу відвідав Вінницю
17:02
Чтв
Для обстеження вінничан на площу перед мерією доставлять флюорограф
16:24
Чтв
На Вінниччині затримано посередників сервісних центрів МВС (ФОТО)
15:37
Чтв
На Вінниччині почато операцію «Мігрант»: затримано 6-х нелегалів
14:59
Чтв
Вінничанин у відділку поліції намагався вчинити суїцид
14:18
Чтв
Із Вінниці депортують трьох тайок
13:41
Чтв
На Вінниччині прибрали 5 км дороги до Вапнярки
13:00
Чтв
У Тростянецькому районі легковик убив велосипедиста
12:20
Чтв
На Вінниччині вчителю, який віддав 40 років школі, відкрили меморіальну дошку (ФОТО)
11:44
Чтв
Як виглядав бункер Гітлера біля Вінниці, можна подивися на 3D-макеті (ФОТО)
11:05
Чтв
У Літині пом’янули загиблих новобранців армії УНР (ФОТО)
10:30
Чтв
Вінничанин не пропустив «швидку», і машини зіткнулися (ФОТО)
09:57
Чтв
Цьогоріч на Вінниччині закладуть 500 га молодих садів
09:21
Чтв
Загін прикордонників на Вінниччині очолив новий керівник
08:49
Чтв
Роздільний збір відходів: Вінниччина переймає європейський досвід
08:02
Чтв
Аграрії Вінниччини посіяли понад третину ранніх зернових
07:00
Чтв
Сьогодні Вінниця співає пісні Івасюка
18:38
Срд
Мерія привітала трьох визволителів Вінниці
17:54
Срд
Благодійний фонд розпочав на Вінниччині збір коштів для дитячих сердець

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"