«Без сильної України не буде сильної Європи»
  • «Без сильної України не буде сильної Європи»
03 Жовтня
09:43

Витримки із радіопрограми «Про бюджет доступно», радіокомпанії «Місто над Бугом» за участі голови постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм обласної Ради Геннадія Мазура.

Доброго дня Геннадію Федоровичу, іноді ми плутаємо обласний бюджет і бюджет області, це різні поняття. Чи не могли б ви пояснити що таке обласний бюджет, і що таке бюджет області?

-         Для людей все рівно, що обласний бюджет, що бюджет області, але для фахівців це зовсім різні речі. Так, бюджет області складається із 627 бюджетів базового рівня, 27 районних бюджетів, 6 бюджетів міст обласного значення і обласного бюджету, який відповідає за видатки обласного рівня. Це і обласні лікарні, такі відомі, як обласна лікарня ім. Пирогова, дитяча обласна лікарня, онкологічний диспансер, лікарня ім.Ющенка, це і обласні інтернатні заклади, професійно-технічні училища, тобто обласний бюджет це тільки частинка бюджету Вінницької області. Якщо подивитися на цифри того, яким чином ми розвиваємось за 8 місяців цього року, то необхідно дивитись не на абсолютні показники, а опираючись на інфляційні процеси. Зокрема, гривня за останні декілька років девальвувала на 300%, рівень інфляції склав 80% за останні 3 роки, тільки за цей рік прогнозованим рівнем інфляції мав бути показник 8,1%, а натомість ми вийдемо на 16,2%.

Дуже часто зараз говорять про рівень інфляції, поясніть будь-ласка що таке рівень інфляції

-         Рівень інфляції, фактично виходить із рівня індексу споживчих цін, наприклад, сьогодні вартість капусти одна ціна, а через декілька місяців її вартість зовсім інша. Все це відбувається через інфляційні процеси, які проходять в нашій державі. Це пов’язано із вливанням кількості готівки, якої зараз більше ніж 300 млрд. грн. в обороті, варто зазначити, що тільки більше 156 млрд грн було влито в ПриватБанк, для того щоб врятувати найбільший банк країни, а це фактично знецінення гривні. Також необхідно звернути увагу на курс національної валюти до кошику основних світових валют. Протягом попередніх 3 років гривня девальвувала більше ніж на 300%.

З першого вересня почався активний фінансовий період, який одразу спровокував підвищення цін на продукти харчування та збільшення курсу долара. З чим це пов’язано?

-         Це пов’язано із неліквідністю нашої грошової одиниці до відповідності стану золотовалютного резерву України, який зменшується, хоча є бажання Уряду України його збільшувати. Ми пам’ятаємо, як після Революції Гідності золотовалютний резерв України був, фактично, на нулі, і країна знаходилась на грані дефолту. Сьогодні, ми маємо 18 млрд. дол. золотовалютних резервів, тобто країна може покрити ризики, які можуть загрожувати фінансово економічному стану держави. Позитивним є те, що і в минулому році, і в цьому році проект бюджету на наступний рік, Кабінетом Міністрів було подано до парламенту до 15 вересня, що дає можливість подивитись і спланувати структуру доходів і структуру видатків на наступний бюджетний 2018 рік, да дискутувати на цю тему.

Про золотовалютні резерви, яким чином вони формуються?

-         Структуру золотовалютних резервів формують золото, валюта, але в нашій країні, в більшості, це цінні папери. Але, нажаль, Національний банк не публікує цю структуру золотовалютних резервів, і тому заяви про об’єм золотовалютних резервів можуть не відповідати реальним цифрам. Всіх країнах такі дані публікуються, і ми як платники податків, маємо право знати. Так само як і знати куди йдуть кредити від МВФ.

Як Ви ставитесь до співпраці МВФ із Україною?

-         Я не розділяю позиції Кабінету Міністрів у цьому напрямку, адже співпраця країни із МВФ розпочинається тоді, коли країні вже не вірить ніхто, ні європейські банки, ні міжнародні інвестори, ні інші великі фонди. А МВФ дає кредити під певні умови, це зокрема і підвищення пенсійного віку, підвищення тарифів, земельна реформа фактично ми йдемо на ті умови які ставить кредитор, але не завжди ці умови є правильними для країни. Фактично, Аргентину було доведено до банкрутства політикою МВФ. Україна це сильна країна, з великим економічним потенціалом, з вигідним транспортним потенціалом, з потужним інтелектом наших громадян, які готові працювати на державу та її розвиток. Ще більш обурює умова МВФ щодо вільного продажу землі. На мою думку це є неприпустимо, тому за моєї ініціативи депутати обласної ради звертались і до вищих керівних органів державної влади з проханням продовжити мораторій на ринок землі.

Сьогодні багато говорять про те, що майбутнє України за аграрним сектором в плані економіки. Говорять про пан Маршала для України.

-          План Маршала, який був впроваджений в Америці в 1947 році Джорджом Маршалом, це було спасіння для Європи, адже бідна повоєнна Європа не могла виживати. Натомість Радянський Союз активно фінансував країни соціалістичного табору, які приєднались після звільнення їх від німецьких окупантів. І тому американці зрозуміли, що сильна Америка не зможе існувати без сильної Європи. Так само і сильна Європа буде тоді, коли буде сильна Україна. Коли на форумі в Криниці-Здруй деякі політичні діячі Польщі розповідали, про те, що відносини України і Росії це внутрішньо-українські відносини, і чуючи це українські народні депутати мовчали, я не стримався і сказав, що зараз проходять військові навчання Білорусі та Росії на кордоні із Польщею, і Україна завжди протягувала руку допомоги Польщі, і саме зараз польським політикам потрібно чітко визначитись у цьому питанні.

Ось ми маємо вже 9 місяць поточного року, як виконується обласний бюджет?

-        Якщо взяти за 8 місяців, то в нас фактично найменший відсоток виконання по обласному бюджеті 103%, міста обласного значення, районні бюджети, та бюджети об’єднаних територіальних громад мають значно більші показники перевиконання. Але потрібно враховувати збільшення грошової маси та інфляційної складової.  Особливість обласного бюджету в тому, що він на 82% формується із податку на доходи фізичних осіб, це тих 15% від 100%, які відраховуються від заробітних плат людей. Загалом, податок на доходи фізичних осіб розподіляється таким чином: 15% - відраховується до обласного бюджету, а 25% - йде до державного бюджету. Тому за моєю ініціативою практично одностайно обласною радою було підтримано звернення до Президента Україна та Прем’єр-міністра України, щодо внесення змін до бюджетного кодексу та залишання в бюджеті базового рівня 10% податку з доходів фізичних осіб. Що дасть можливість відчути реальну децентралізацію на місцевому рівні.

Чи змінюється структура видатків обласного бюджету за останні роки?

-           В порівняні із  минулим роком структура видатків обласного бюджету не змінилася: 52%  йдуть видатків у напрямку охорони здоров’я, 23% - це департамент освіти, 13% - це соціальний захист, 7% - культура, і 3% - фізична культура і спорт. Вся ця структура фактично зберігається. Але за останні роки вдалося збільшити капітальні видатки на утримання наших комунальних закладів, а це закупівля медичного обладнання, поточні та капітальні ремонти. Окремо, варто зазначити роль фонду регіонального розвитку, в цьому році на Вінницьку область було передбачено близько 168 млн. грн. які сплановані в бюджетному розписі помісячно та будуть розподілені серед бюджетів районного рівня, обласного та об’єднаних територіальних громад.

Обласний бюджет приймає багато програм і деякі з них певний час не фінансувались, і поставало питання про відміну таких програм. Які місцеві програми отримали найбільше фінансування з обласного бюджету і чи будуть переглядати ці програми?

-       Це була моя ініціатива, адже наразі ми маємо 53 програми з яких 33 фінансується. І виходить, що 20 обласних програм не фінансується, але насправді це не так, адже програми можуть мати фінансування і з державного бюджету тому тут є дискусія. Однозначно найбільше коштів виділяється з обласного бюджету на програми пов’язані із охороною здоров’я, зокрема програма по онкології, програма по цукровому діабету, програма соціального захисту воїнів АТО, соціально незахищених верств населення, але я відверто скажу, що коштів не вистачає. Якщо ще декілька років назад обласний бюджет в питомій вазі бюджету області складав 33%, то сьогодні 15-16%. Тому, я спілкуючись із представниками районних рад прошу, щоб при затвердженні районних бюджетів передбачались кошти на субвенції для обласного бюджету. Варто зазначити, що на рівні області близько 50 тис. людей є в реєстрі онкохворих, і щороку виявляють ще 4-5 тис. людей. З обласного бюджету можна виділити незначну суму коштів якими можна забезпечити дві «хімії», а якщо людині потрібно більше лікування, то вона змушена шукати їх за рахунок власних джерел.

На що саме виділені кошти по програмі онкології?

-     На придбання медикаментів в основному виділяються кошти, окремо виділяємо кошти на ремонти та технічне забезпечення, обладнання. Нещодавно було придбано пересувний цифровий мамограф «Квітка». Ми, в першу чергу, звертаємо увагу на медицину, адже здорова нація це здорова держава, і тільки тоді ця держава може мати успіх на розвиток та майбутнє наших дітей. І саме тому депутатський корпус приділяє особливу увагу тим програмам, які зараз працюють у сфері охорони здоров’я. Зокрема пересувний мамограф «Квітка», який їздив по районах Вінницької області та кожна бажаюча жінка мала можливість зробити обстеження, і вразі виникнення підозр звернутись до онколога, раніше такої можливості не було. І зараз, є ініціатива депутатів для придбання ще одного пересувного мамографа, для обстеження адже заявок із районів дуже багато. Ми будемо шукати кошти для придбання такого мамографу.

Бюджетна децентралізація дуже допомогла громадам і їхні доходи зросли на 40% наскільки відповідає дійсності ця цифра?

-       Я вам скажу відверто, що є такий факт, що в абсолютній величині зросли доходи бюджетів. Але не завжди можна порівнювати ту гривню, яка була три роки назад і з тією ситуацією, що є сьогодні. Треба просто вийти на ринок і подивитись, які ціни були два роки назад і сьогодні. Якщо підняли зарплату на 500-1000 грн., а ціни піднялись у декілька разів, то необхідно думати в першу чергу, як підняти заробітну плату до того рівня, створити нові, високооплачувані робочі місця, ми повинні думати над тим, як підняти нашу націю до такого рівня, щоб нас поважали в Європі. Щоб наші люди не були трудовими емігрантами і виїжджали в Польщу для заробітків. Польський злотий до української гривні 1 до 7, але в той же час в Польщі працівник за день роботи отримує 100-150 злотих, а у нас 100 гривень за день. Тобто працівник отримує 3 тис. злотих на місяць, а це 21 тис. грн, і це при тому, що в окремих сегментах продукти харчування дешевші, теж саме стосується і тарифної політики. Україна має чудові природні ресурси і по нафті і по газу, країна має всі можливості для розвитку сонячної та вітрової енергетики і цим необхідно користуватись, головне мати здоровий глузд який дасть можливість це зробити.

Чи фінансує обласний бюджет міські програми, зокрема м. Вінниці?

-        Обласний бюджет має замало кошів, але наприклад через обласний фонд охорони навколишнього середовища ми маємо значний ресурс на цей рік, в межах 86 млн грн, це коши, які надходять від екологічного податку, який розчіплюється наступним чином: 20% податку відраховується до державного бюджету, 55% - залишається в обласному бюджеті і 25% - залишається в бюджетах базового рівня. От оці кошти розподіляються за заявками міст, об’єднаних територіальних громад, сіл та селищ, працює відповідна робоча група яка надає висновки по відповідності заявки проектно-кошторисній документації, наявності експертизи і якщо ці заявки підпадають під постанову Кабінету Міністрів №1147, де передбачено такі спеціальні видатки, коши виділяються. Так зокрема ми допомогли м. Вінниці з спеціального фонду обласного бюджету по програмі охорони навколишнього природного середовища і виділили 17 млн грн, м. Ладижину виділено 20 млн. грн. на встановлення для Лажижинської ТЕС електрофільтрів, адже викиди в атмосферу значно впливають на здоров’я громадян. Також значно допомагаємо районним бюджетам, бюджетам об’єднаних територіальних громад, бюджетам базового рівня щодо поводження з твердими побутовими відходами.

Обласна рада говорила про виділення коштів для придбання земснаряду для очистки річки Південний Буг?

-        Обласна рада виділила кошти у розмірі більше трьох мільйонів через Фонд будівництва та інвестицій. Було об’явлено про тендер, наші делегації їздили на заводи, де хочемо закупити все ж таки вітчизняне обладнання. Але варто зазначити, що земснаряд був, але де він подівся це вже компетенція правоохоронних органів. Але ми повинні думати про розчистку річок особливо приток річки Південний Буг, на які виділяємо значні кошти. А що стосується води, то в нас діє програма «Питна вода», у цьому році передбачено фінансування у розмірі 6,5 млн. грн., є заявки від територіальних громад і ці коши виділяються, але на поворотній основі під відсоткову ставку 6% на рік.  Той скандал, який виникав і на сесії обласної ради, коли змушували керівника Вінницяводоканал випити склянку води, що він зрозуміло, з честю і спокійно це зробив, але я скажу відверто, це питання дуже серйозне. Мені важко сказати адже я не є гідротехнологом, геологом але питання вкрай серйозне, це глобальна проблема не тільки України, а й всього світу, над цим потрібно думати і це питання буде вкрай гостро стояти в наступні 20-30 років.

"Місто над Бугом"

Автор: Геннадій Мазур
Коментарів 0

Читайте також:

21 Березня
Мерія привітала трьох визволителів Вінниці
21 Березня
Благодійний фонд розпочав на Вінниччині збір коштів для дитячих сердець
21 Березня
У Барському районі поховали бійця ООС (ФОТО)
21 Березня
У Вінницькому районі через горілку чоловік убив односельця
21 Березня
У Козятині на одній вулиці зріжуть 94 дерева (ФОТО)
21 Березня
Двоє письменників Вінниччини отримали спеціальні відзнаки премії Гоголя

Всі новини

18:38
Срд
Мерія привітала трьох визволителів Вінниці
17:54
Срд
Благодійний фонд розпочав на Вінниччині збір коштів для дитячих сердець
17:00
Срд
У Барському районі поховали бійця ООС (ФОТО)
16:19
Срд
У Вінницькому районі через горілку чоловік убив односельця
15:41
Срд
У Козятині на одній вулиці зріжуть 94 дерева (ФОТО)
15:03
Срд
Двоє письменників Вінниччини отримали спеціальні відзнаки премії Гоголя
14:26
Срд
У Вінниці діти з інвалідністю створили 12 телепередач
13:50
Срд
Вінницьких фахівців з працевлаштування вчать гендерно чутливому консультуванню
13:12
Срд
Музей Вінниці розпочав майстер-класи з писанкарства для дітей
12:38
Срд
На Гайсинщині і Тепличчині незаконно нарізали дерев на 50 тис. грн.
12:00
Срд
П’ять років тюрми отримала вінничанка, яка зарізала чоловіка
11:26
Срд
У Калинівці жінка опинилася в «полоні» балкону
10:44
Срд
Помер багаторічний керівник камерного хору «Вінниця»
10:05
Срд
На Вінниччині чоловік облив бензином і підпалив хату своєї колишньої
09:29
Срд
У Вінниці чоловік заплатить за копчену рибу у багажнику (ФОТО)
08:57
Срд
Вінниця рекламуватиме себе на міжнародній виставці туризму
08:04
Срд
Через нерест на Вінниччині обмежують риболовлю
07:00
Срд
Щастя – загальнолюдська цінність. Сьогодні – Всесвітній день щастя!
18:32
Вт
Училище Вінниці здобуло гран-прі галузевого конкурсу

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"