- Як видужаю, то витрачу усі гроші на морозиво, - зізнається трирічна Надійка волонтерці Каті.
Лікується Надійка в онковідділенні Вінницької обласної дитячої лікарні. Через пухлину на нирці дівчинка сидить на суворій дієті і морозива, яке вона так любить, їй не можна зовсім.
Подібні дитячі мрії не залишили байдужою волонтерку Катю Радегу. Дівчина є однією з організаторів громадської ініціативи, що допомагає хворим на рак дітям. Вона разом з іншими активістами продає «браслети життя», створені дітьми, тим самим матеріально допомагаючи їхнім сім’ям.
- Катю, розкажи, як з’явилась ідея «браслетів життя» і, власне, бажання допомагати дітям?
- Взагалі, я за професією лікар-офтальмолог, тому допомагати для мене - це щодення праця. Але мені завжди хотілося більшого. Два роки тому в мене виникла ідея створити благодійну організацію, але через певні бюрократичні труднощі цього зробити не вдалося. Потім, близько місяця тому, я почула про «браслети життя». Ідея плетіння таких браслетів з’явилась у столиці. Там хворому хлопчику на ім’я Влад дівчата-волонтери встановлювали в лікарні інтернет. Він займався плетінням браслетів. Їх в знак вдячності і подарував волонтерам. Дівчат це настільки вразило, що вони започаткували громадську ініціативу «браслети Влада». Суть проста: кожен охочий може купити у Влада браслет (ціну встановлює сам покупець) або допомогти йому ліками. Зараз під опікою громадської ініціативи в Києві вже чимало дітей. Саме такий досвід вирішили запозичити і ми. Звісно, в країні важкий стан, але ми не можемо забувати про хворих діток.
- Як ви втілювали проект в життя? З чого починали і з яким складнощами стикнулися?
- Коли ми вперше переступили поріг онкогематології дитячої лікарні, нас переповнював страх і почуття відповідальності. Ми розказали про наше бажання допомогти, але мало хто йшов на контакт. Це і не дивно: надто вже багато псевдоблагодійних організацій, щоб довіряти кожному.
Та коли ми прийшли вдруге нас обступили діти, запитуючи: «А ви прийдете до мене? І до мене! А я із десятої палати!» Тоді ми зрозуміли – прийшли не дарма. Ми їм потрібні.
- Що означають ці браслети для дітей?
- Когось це відволікає від болю, когось заспокоює, комусь дарує надію на одужання. Це своєрідна арт-терапія: діти вкладають у ці браслети усю свою душу. За плетінням у них може пройти весь день. Робота відволікає їх від поганих думок.
Однак, варто зазначити, що, окрім плетіння браслетів, ми з дітками читаємо книжки, малюємо. Минулої суботи, наприклад, ми проводили акцію «Пасхальний малюнок». У ній взяли участь 6 дітей. Зазвичай, їх більше, але деяких відпустили додому на свята. Дітки малювали паски, писанки та багато квітів. Такі малюнки не можуть не розчулити.
Один хлопчик, у якого після паралічу через нейропухлину залишилася паралітична косоокість та неповноцінність роботи кінцівок, дуже соромився малювати з усіма. Він попросив олівці та альбом в палату. Коли ми прийшли до нього, то побачили чудовий малюнок.
- Сьогодні є чимало спритників, які намагаються збагатитися, спекулюючи на темі хворих дітей. Чи одразу повірили в безкорисність ваших намірів?
- Справді, спершу ми зіштовхнулися з елементами недовіри до себе. Ми самі знаємо про скриньки, з якими ходять псевдоволонтери. Справжні волонтери роблять добро безкоштовно, а вони мають з того свій відсоток. Більше того, багато з цих організацій зареєстровані в Росії. Тож взагалі дивно чи доходять ті зібрані гроші до хворих дітей, і чи знають батьки дітей, фото яких на скриньці, про цю так звану допомогу. Однак, наша система працює зовсім по-іншому. Ми самі купуємо необхідні матеріали для діток – усе: від резиночок для браслетів до книжок та олівців. І той факт, що нам довіряють батьки, а діти щоразу запитують, коли ми прийдемо знову, свідчить про те, що є у світі щось вище за гроші. Коли ти робиш добро і бачиш результат своєї праці – ось найбільше задоволення.
- Як ви плануєте розвивати свою громадську ініціативу?
- Ми плануємо і надалі стукати в кожні двері: залучати до цього відомих у Вінниці людей, робити презентації, нагадувати про себе в соціальних мережах та на масових заходах. Наприклад, на святі міста чи Дні Європи можна було б розказати про допомогу хворим.
Усі бажаючі придбати "браслети життя" або будь-яким іншим чином допомогти одужанню дітей можуть звязатися з дівчатами-волонтерами через їхню спільноту у Фейсбуці або, зателефонувавши Каті за номером - 097-611-15-22.