Через брак політичної волі президентів і парламентів за 28 років Незалежності ми не змогли децентралізувати владу
  • Через брак політичної волі президентів і парламентів за 28 років Незалежності ми не змогли децентралізувати владу
27 Серпня
16:09

Учасниками круглого столу «Децентралізація влади – завершальний етап реформ» за іцініативи громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» стали голови громадських організацій, голови об'єднаних територіальних громад, народні депутати України та науковці.

24 серпня, коли вся Україна святкувала День Незалежності, в офісі громадської організації «Україна-Польша-Німеччина» зібралися голови громадських організацій, голови об'єднаних територіальних громад, народні депутати України та науковці задля обговорення надзвичайно важливого для нашої держави питання – децентралізації влади. Розглядали напрацьоване звернення з пропозиціями щодо децентралізації та реформи адміністративно-територіального устрою, а також висловлювали думки щодо перспективних планів адмінподілу Вінницької області.

Модератором круглого столу виступив голова вінницького обласного осередку «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов: «Ми майже 20 років займаємося реформою самоврядування. У 2002 році ми запропонували першу цілісну концепцію. Але лише зараз з`являється шанс, що ця реформа буде доведена до логічного завершення, для цього нам необхідно спільними зусиллями напрацювати звернення, яке ми направим до Верховної Ради, уряду та Президента».

Розпочав дискусію Сергій Татусяк, голова міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина», зауваживши важливість проведення цього круглого столу і активної позиції кожного – бо від цього залежить, якою Україна буде завтра.

«Тема децентралізації – болюча і гостра. Ще в 2011 році ми ініціювали обговорення нової моделі адміністративно-територіального устрою, яка б відповідала європейській хартії місцевого самоврядування, і надсилали пропозиції Президенту, Парламенту, уряду, органам місцевого самоврядування, – повідомив він. – На жаль, у нашій країні протягом 28 років бракувало політичної волі президентів та парламентів передати повноваження і фінанси до територіальних громад».

IMG_2358

«У квітні 2014 року уряд вніс пропозицію щодо реформи регіональної влади та місцевого самоврядування, але на жаль вона залишилась не почута Парламентом та Президентом»,  – пояснив Сергій Татусяк.

Сергій Пилипович вважає, що Україні є чому повчитись у сусідів – тієї ж Польщі, яка вже має досвід ефективного впровадження реформ на місцевому рівні. «Нам необхідно збудити інтерес центральної влади і дати їм зрозуміти, що органи місцевого самоврядування готові взяти на себе відповідні повноваження і нести відповідальність за ситуацію в територіальних громадах.  Важливо, щоб ми вийшли на діалог».

«Наприкінці 2018 року чинний уряд представив концепцію завершення реформи та нового адмінустрою за 600 днів. Тоді ми отримали хоч якийсь чіткий план дій, – розповів Андрій Кавунець, голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини». – Згідно до цієї концепції, на травень було заплановано формування обласними державними адміністраціями пропозицій Перспективних планів формування повсюдної мапи ОТГ, які б мали відповідати Методиці, в вересні – мали вийти на затвердження цих Перспективних планів Кабміном, в травні 2020 року – затвердити територію нових районів, за цей час підготувати всю необхідну законодавчу базу – і вийти на проведення адміністративно-територіальної реформи на жовтень 2021 року, провівши повсюдні місцеві вибори. Станом на сьогодні ми бачимо низку різних пропозицій щодо формування мережі ОТГ, нових районів, але всі вони – це лише пропозиції експертів, окремих громадських організацій, що не мають офіційного статусу. У відповідності до закону за формування Перспективного плану відповідає обласна державна адміністрація, а затверджуються вони – рішенням Кабінету Міністрів».

69137722_2674961965869616_4356353781798010880_n

«На сьогодні ОДА не представила офіційно своїх остаточних пропозицій, а жодна з представлених пропозицій не має офіційного погодження Кабміну. В той же час, на презентацію однієї з версій документу приїжджає представник Мінрегіону і каже, що ця пропозиція вже погоджена. Питання: з ким погоджена? За якою процедурою? Вважаю, що треба перейти до офіційної процедури формування Перспективного плану, передбаченого Законом, і вимагати від ОДА оприлюднення проекту, який однозначно має пройти низку обговорень з метою врахування інтересів територіальних громад», – висловився громадський діяч.

Віталій Мазур, голова Асоціації ОТГ Вінницького регіонального відділення розповів, що питання адмінреформи підіймалося під час розширеного засідання Правління та Ради Асоціації ОТГ. Він вважає, що проведення місцевих виборів неможливе без реформи адміністративно-територіального устрою, яку об’єктивно неможливо завершити до кінця 2020 року. Щодо перспективних планів адмінподілу Вінницької області, згідно з яким на Вінниччині буде 3 райони і 56 ОТГ, то Віталій взагалі не впевнений, що райони як адміністративна одиниця потрібні: «Необхідно внести ясність в те, які повноваження передбачені у районів, райрад і так далі. Чи потрібні вони взагалі? Бо формування ОТГ передбачає, що всі свої проблеми громадянин зможе вирішувати на рівні громади».

IMG_2396

Віталій Мазур також висловив думку, що обласну раду треба забирати з процесу формування перспективних планів, бо депутати не завжди повністю володіють ситуацією на місцях.

Протилежну позицію висловив сільський голова с. Станіславчик Жмеринського району, керівник регіонального відділення Асоціації сільських та селищних рад Володимир Перепечай: «Кожна реформа має, в першу чергу, працювати на людей. Якщо виключити з процесу представників обласної ради, то, по суті, ми не враховуватимемо думку людей, які знають ці населені пункти і їх потреби».

IMG_2403

Володимир вважає, потрібно було починати з децентралізації повноважень і передачі їх в громади, а не об’єднання – тоді процес пройшов би більш стимульовано. Необхідно також, на його думку, повернути громадам ті ресурси та повноваження, які були у них раніше: «Якби громаді віддали фінансовий ресурс на розвиток різних галузей, таких як освіта, промисловість, культура тощо, то люди почали б самостійно шукати шляхи об’єднання з сусідами».

IMG_2434

Юлія Грига, представниця громадської організації «Філософія серця» і мережі «Dozorro» у Вінниці, вважає значним упущенням те, що зворотнім зв’язком з громадами ніхто не цікавиться. «Хтось на рівні уряду оцінює ефективність використання бюджету тими ОТГ, які сформувалися? Тому що до нас люди щоденно в месенджері пишуть з громад і питають, як проконтролювати використання фінансів і де можна цю інформацію знайти?». На рівні ОТГ немає спільного підходу, як виконувати ці закупівлі, пояснює громадська активістка:  «Звісно не вистачає коштів, якщо в одному селі парта коштує 800 грн, а в другому 2600».

На думку діячки, на рівні ОТГ немає спільного підходу, як виконувати ці закупівлі, відтак в одному селі парта коштує 800 грн., а в другому 2600 грн..

IMG_2410

«Потрібно консультуватися з громадою, я згоден, – поділився думкою Володимир Кулешов, Гніванський міський голова. – Але маємо досвід, коли хотіли приєднувати с. Ворошилівку. Громада повністю, 230 чоловік, практично всі були за приєднання, а буквально через тиждень сільська рада приймає рішення не приєднуватись до Гніванської ОТГ всупереч думці людей. А яка відповідальність у депутатів сільської ради? Та ніякої».

IMG_2402

«Ми коли говоримо про процес децентралізації, так чи інакше торкаємось зміни адміністративно-територіального устрою. Це лише два напрями реформ але навколо них виростає комплекс інших питань і ризиків, котрі потрібно зважувати, – висловився Тарас Фурман, доцент Донецького національного університету. - Більшість громад живе за рахунок державних субвенцій – таким чином держава здійснює ручний вплив на їх розвиток, а це неприпустимо. Процес децентралізації має супроводжуватись чітким прозорим механізмом передачі влади».

изображение_viber_2019-08-24_16-22-48

Голова Вінницької районної ради, Сітарський Сергій, вважає, що в плані децентралізації та реформи адмінустрою Вінниччина займає далеко не лідируючі позиції. «Всі кажуть, що децентралізація – це завершальний етап реформ, але в мене таке враження, що ми тільки починаємо, – висловився він. – Ви тільки подумайте, лише 17% території області зайняті об’єднаними територіальними громадами. Це надзвичайно мало. По Україні ми другі знизу».

IMG_2357

Микола Радіонов, виконавчий директор Єврорегіону «Дністер» вніс пропозицію, що в процесі децентралізації з передачею повноважень і, найголовніше, ресурсів, для успішної реалізації цих змін на місцях потрібно забезпечити  громадський контроль, активізувати громади в  прийнятті рішень, можливості відкликання депутатів та голови органів місцевого самоврядування: «Це можливо зробити  через розвинене громадянське суспільство на місцях, проведення громадськими організаціями просвітницької роботи серед населення, що вдало  демонструє Єврорегіон «Дністер».

69505239_2675380309161115_3533712126927437824_n (1)

У проведенні круглого столу брав участь Анатолій Драбовський, новообраний народний депутат за виборчим округом №12. «Питання, підняті сьогодні на круглому столі, переконали мене, що у процесі децентралізації є ще багато невирішених аспектів, – висловився він. – Основний з них – це обов'язкова потреба почути самі громади: усвідомлене і остаточне рішення повинно бути за людьми. Для мене ці питання будуть основні у депутатській діяльності».

Як результат, учасники круглого столу напрацювали звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів та до органів місцевого самоврядування з чіткими рекомендаціями та пропозиціями.

З текстом звернення можна ознайомитись тут

Нагадаємо,  Єврорегіон «Дністер» підписав угоду про співпрацю з Асоціацією об’єднаних територіальних громад.

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

29 Березня
Вінниччина сприяє налагодженню співпраці між Україною та Польщею
29 Березня
Унаслідок адмінреформи на Вінниччині можуть зостатися три райони (ІНФОГРАФІКА)
29 Березня
Вінничани беруть участь в удосконаленні електронного врядування в Україні
29 Березня
Шість районів Вінниччини не створили жодної ОТГ
29 Березня
Вінницькі журналісти взяли участь в прес-клубі «Децентралізація: результати, виклики і перспективи»
29 Березня
Мешканці села Корделівка не хочуть приєднуватися до райцентру Калинівка (ФОТО)

Всі новини

12:52
Нд
Уночі у Вінниці на Станіславського згорів автомобіль (ФОТО)
11:18
Нд
На Вінниччині Covid-19 зафіксовано у 4-х районах і двох містах
10:20
Нд
39-річного чоловіка врятували з палаючої квартири в Ладижині (ФОТО)
08:46
Нд
Ще один медзаклад Вінниці закрили на карантин через Covid-19
16:34
Сб
Пішохід і мотоцикліст загинули в автопригодах на Тиврівщині
15:00
Сб
Сьогодні уночі переводимо годинники на літо
13:28
Сб
Міни і снаряди підірвали на Вінниччині
11:52
Сб
На благодійні кошти у Вінницю і Калинівку куплено засоби захисту
10:19
Сб
П'ятнадцять дорослих і двоє дітей на Вінниччині мають коронавірус
09:00
Сб
У Вінниці керівника збройного підприємства підозрюють у розтраті коштів
19:46
Птн
У Вінницькому районі ВАЗ не поступився дорогою Volkswagen (ФОТО)
18:36
Птн
Вінницькі медики зареєструвати 16-х пацієнтів з Covid-19
18:08
Птн
Вінницький депутат передав районній лікарні засоби захисту
17:24
Птн
У Вінниці дозволили торгувати агрокультурами та хімікатами
16:41
Птн
У Барі помер чоловік, смертельного удару якому, ймовірно, завдав 15-річний підліток
16:00
Птн
В’їзд у Вінницю обмежили: подорожуючих перевірятимуть
15:15
Птн
На Вінниччині персонал місцевого пансіонату оселився з підопічними до кінця карантину
14:36
Птн
У Могилеві-Подільському водій Ford збив велосипедистку (ФОТО)
13:50
Птн
Громадський транспорт Вінниці закривають: доступ лише спецпрацівникам

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"