Член Венеційської комісії В.Пилипенко у Вінниці: про статус Донбасу, закон Савченко й Конституцію під політиків
  • Член Венеційської комісії В.Пилипенко у Вінниці: про статус Донбасу, закон Савченко й Конституцію під політиків
03 Червня
13:00

Чому Росія може уникнути покарання за напад на Україну? Як використали Н.Савченко, проштовхнувши закон її імені? Чому звільнені за законом про люстрацію чиновники можуть повернутися на посади? Чому виборчий кодекс український парламент прийматиме лише під наступні вибори? На ці та інші питання у Вінниці відповідав представник України у Європейській Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія) Володимир Пилипенко.

1 червня у Вінниці з ініціативи голови  Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» Сергія Татусяка відбулася зустріч громадських діячів із представником України у Європейській Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія) Володимиром Пилипенком. Правник, батько якого родом із Вінниччини (Барський р-н) розповів вінничанам, над якими українськими питаннями нині працює Комісія, які норми українського законодавства є загрозливими для її громадян та відповів на фахові питання вінницьких юристів та громадських діячів. 

Найперше питання, якого торкнувся В.Пилипенко, це Конституційна реформа, що для України не просто на часі, а наразі розглядається у парламенті. Член Венеційської Комісії (ВК) зазначив, що з 1994 року Комісія 15-ть разів розглядала українську Конституцію. Це стається тому, що проходить 5 років і Україна знову переписує норми головного закону під конкретну владу. У Комісії наголошують, що їхній висновок щодо тих чи інших положень не може мінятися від кількості запитів від України.

– Венеційська Комісія просить сама, через своїх експертів, владу України: ви приймайте, просто приймайте. Ви не пишіть до нас, а приймайте. Але ж для цього потрібна політична воля!.. Бо кожна влада хоче по-новому зробити, – зазначає Володимир Пилипенко.

1

2

Він пояснює, що стандарти Венеційської Комісії однакові для всіх країн, незалежно є країна членом Євросоюзу чи ні, наскільки вона багата, наскільки розвинені її демократія і громадянське суспільство. Демократія, верховенство права та права людини – ось три кити, на яких базується діяльність Комісії. Україна, на жаль, часто «грішить» цими нормами у своєму законодавстві, на що отримує гострі зауваження ВК. Приклад «непорозуміння» між Україною і Венеційською Комісією Пилипенко демонструє на законі «Про очищення влади», або закон про люстрацію.

– Чотири засідання Венеційська Комісія чекала поки українська влада внесе зміни до цього закону. Приїжджають автори закону і кажуть: «Ми розуміємо, що закон не відповідає європейським стандартам, ми готові його змінити». Комісія погоджується, дає проміжний висновок і каже: будь ласка, міняйте! Минає грудень, січень-березень… У травні минулого року Комісія знову просить: просимо врахувати наші рекомендації і внести зміни до закону. …До цього часу закон не змінений! Процес зайшов в таку стадію, що вийти з неї юридичним, правовим шляхом неможливо. Бо всі розуміють: рішення Європейського Суду будуть базуватися на нормах закону, а норми настільки контраверсійні, що державі Україна доведеться виплачувати кошти! При чому й тим, хто реально використовує цю норму, щоб поновитися на посаді, хоча мав би бути звільнений, – пояснив Володимир.

Експерт, який представляє нашу державу у Раді Європи, вважає, що Україна не все робить правильно в питанні російської агресії, зокрема, окупації Донбасу.

– Мене не влаштовує як експерта і громадянина, і Комісія на це звертала увагу, що в змінах до Конституції в частині правосуддя рішення про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду відтерміновується на 3 роки. А чому?! Я вважаю, що Україна може ратифікувати Римський статут вже сьогодні. Бо ми втрачаємо час. Ми даємо змогу тим, хто напав на Україну – Росії, уникнути відповідальності за воєнні злочини! Чому ми 3 роки маємо чекати?! – обурюється Пилипенко.

Він додає, що у новому варіанті Конституції України є норма про особливий статус Донбасу – у розділі про децентралізацію. І хоча українська влада заперечує, Венеційська Комісія дала чіткий висновок, що дана норма не є тимчасовим положенням. Адже коли вона буде імплементована в текст Конституції, то стане постійно діючою нормою, і Україна постійно матиме особливий режим на цих територіях.

3.3

3

Ще один український законопроект, на терміновості прийняття якого наполягає ВК, – це виборчий кодекс. Комісія надала чимало висновків щодо виборчого законодавства України і наразі рекомендує парламенту уніфікувати процедуру для всіх видів виборів – від президентських до місцевих. За словами В.Пилипенка, на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано два проекти виборчого кодексу, але, швидше за все, вони будуть прийматися вже ближче до наступних виборів. «Бо в нас перед виборами закон пише той, кого потім обирають», – резюмував юрист.

Цю думку вінницького гостя підхопив голова МГО «Україна-Польща-Німеччина» Сергій Татусяк. Він зазначив, якби українська влада прислухалася до таких поважних органів як Венеційська Комісія і до свого народу, то реформа організації влади в Україні відбулася б вже давно.

– Я бачу на прикладі Вінниччини, де ми при різних владах ініціювали реформу місцевого самоврядування, стукали у президентські кабінети, до парламентів і урядів… На жаль, жодна з минулих влад не мала політичної волі добровільно поділитися повноваженнями і ресурсами із територіальними громадами, – сказав Татусяк.

– У нас ніколи не буде справжньої децентралізації, доки управління землями не буде передане територіальним громадам, – доповнив Пилипенко. – Ми – аграрна країна. І тільки коли міська чи сільська рада будуть розпоряджатися своїми землями, тоді й буде економічна децентралізація.

Прокоментував член Венеційської Комісії й двоякість так званого «закону Савченко», згідно з яким засудженим у СІЗО зараховують 1 рік відсидки за два.

– Я глибоко поважаю Надію, я вважаю її Героєм України, але я критикую і буду критикувати закон Савченко. Я переконаний, що Надію використали «умні» політичні ділки, щоб когось випустити на свободу! Вже зараз міністр юстиції каже, що у законі треба щось міняти. Звичайно, треба! Я от знаю, що у Вінницькій області людина, яка вийшла за законом Савченко, вчинила те саме (вбивство – ред. ), і там діти залишилися сиротами. Але найгірше, що навіть після такого закон продовжує діяти! І зараз «модно» сидіти в СІЗО, бо тоді йде рік за два. І хитрі адвокати тягнуть справи… – говорить Пилипенко.

На його думку, у держави має бути політика стримування, тобто, не можна застосовувати закон Савченко масово. Далі у ході розмови з представником України у Європейській Комісії «За демократію через право» вінничани цікавилися питаннями законопроекту про так звану партійну «диктатуру», про податковий кодекс, про реформу місцевого самоврядування, безвізовий режим і судовий збір. Щодо останнього, то Володимир Пилипенко пообіцяв вінницьким активістам сприяти зверненню до компетентних органів України і Ради Європи (моніторингового комітету) про скасування цього стягнення, яке практично унеможливлює право громадянина на звернення до суду. Також співрозмовники домовилися про подальшу співпрацю юриста і вінницьких громадських організацій. 

 4

6

Досьє: Володимир Пилипович Пилипенко (нар. 27 липня 1977р. у Львові – український політичний діяч, адвокат, заслужений юрист України. Навчався на юридичному факультеті Львівського Державного Університету імені І. Франка та в аспірантурі цього ж вишу на кафедрі міжнародного права.

З 2003 по 2005 рік працював асистентом кафедри міжнародного права Львівського національного університету імені Івана Франка. В червні 2005 року захистив кандидатську дисертацію в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого на тему «Міжнародний кримінальний суд за Римським договором 1998 року», присвоєно звання кандидата юридичних наук.

З 1998 року працював у різних комерційних структурах на посаді юриста. У 2000 році склав іспит на право зайняття адвокатською діяльністю. Народний депутат України VI та VII скликань.

З лютого 2013 року - по сьогодні – представник України у Європейській Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія). З червня 2015 року - Директор Українського центру суспільно-правових досліджень.

Автор: Олександра Петраш
Коментарів 1
RevaA 17:31 / 04.06.2016
Закриття підприємств, безробіття та зубожіння переважної кількості населення – нічого не нагадує? Саме такі суспільні обставини стали поштовхом до зміни системи влади в країні, змін, що призвели до розквіту Польщі. В чому секрет однієї з найдинамічніших та найбільш сталих економік Європи? Попри спротив, відомчі та соціальні протиріччя, історія демонструє закономірність винагороди за прикладені зусилля - http://agropolit.com/blog/84-chi-bulo-polyakam-legko-robiti-detsentralizatsiyu
#Польща #влада #реформа #децентралізація #успіх

Читайте також:

21 Липня
На Вінниччині розпочався «вишеградський» тренінг щодо поводження громад із відходами
21 Липня
У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
21 Липня
Громади Вінниччини та Молдови вчитимуться у країн Вишеграду, як справлятися з відходами
21 Липня
Вінниччина почала унікальний гендерний проект з допомоги у працевлаштуванні жінкам
21 Липня
Громадські організації Вінниччини об’єдналися в коаліцію заради реформ
21 Липня
Обласний бюджет профінансує 14-ть проектів громадських організацій Вінниччини (ПЕРЕЛІК)

Всі новини

17:18
Птн
Профільному департаменту знову поскаржилися на сексистську рекламу у Вінниці
16:29
Птн
Команда з Вінниччини поїхала у Данію здобувати кубок «Dana Cup»
15:16
Птн
Зібрала 50 мішків сміття, - 14-річна вінничанка самотужки прибрала Бригантину (ФОТО)
14:31
Птн
Філіппінська волонтерка у Бершаді вчиться танцювати і привчає вчителів слухати дітей (ВІДЕО)
13:49
Птн
Не доніс хабара судді: адвокат взяв $2 тис. для залагодження справи (ФОТО)
13:19
Птн
Управління Держпраці наполягає на ліквідації нелегальних штолень на Крижопільщині
12:04
Птн
У Вінниці разом із гаражем та автівкою ледь не згорів власник (ФОТО)
11:28
Птн
П’ятеро вінничан із порушеннями слуху боряться за медалі у Дефлімпійських іграх
10:54
Птн
Уночі на Пирогова горіли офіси
10:31
Птн
Вінничани готують автопробіг-протест проти торгівлі людьми
09:42
Птн
У Вінниці патрульні витягли самогубцю з-під потяга
08:32
Птн
У Вінниці велосипедисти прибиратимуть велодоріжки
19:46
Чтв
У Барі влаштовують парад немовлячих візків
18:32
Чтв
Визначено, які школи Вінниччини працюватимуть в рамках експерименту МОН
17:20
Чтв
У селі на Чечельниччині будують молокопереробне підприємство (ФОТО)
16:44
Чтв
Прикордонники Вінниччини взяли «срібло» у відомчому чемпіонаті
16:00
Чтв
У Тростянці отруїлася риба у ставку
15:17
Чтв
Об’єднана громада на Вінниччині спромоглася на власну пожежну частину
14:42
Чтв
Біля Томашполя на польовій дорозі перекинувся молоковоз, - водій у реанімації

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"