«Чому у Вінниці фіктивна європейськість?»
  • «Чому у Вінниці фіктивна європейськість?»
06 Грудня
10:59

Ми живемо у місті, де пересічного вінничанина намагаються переконати у «європейськості». Слово «європейське» у нас приєднують до всього – від велодоріжок і трамваю до місцевої партії, яка має більшість у міській раді. Але ж, як говорить мудра східна приказка, скільки не кажи «халва» – в роті солодко не стане. Не сховати під гарними словами та політичними маніпуляціями гірку українську правду.

То ж що таке справжня Європа, ми вирішили поцікавитись у депутатки Вінницької міської ради, доктора педагогічних наук, директора, професора Вінницького інституту Університету «Україна» Ганни Давиденко.

– Пані Давиденко, Ви щойно повернулися з двотижневого навчання у Швеції. Розкажіть нам, будь ласка, трошки про програму.

– Це міжнародна шведська програма «Місцеві політичні лідери – підтримка жінок у політиці». Шведи стали ініціаторами такого проекту. Відбір проводили представники шведської сторони. Бажаючих було багато. Всього було подано понад 300 заявок. Конкурсний відбір пройшли 17 жінок. Тобто конкурс був майже 18 осіб на 1 місце. У програмі беруть участь представниці 13 країн світу, а це  – Грузія, Індія, Індонезія, Македонія, Кенія, Намібія, Сербія, Південна Африка, Танзанія, Туреччина, Уганда, Замбія та Україна. Нашу країну представляю тільки я. Програма розрахована на 1,5 року. Кожна жінка-політик матиме свого наставника у Швеції – жінку-мера. Саме жінки-політики – міські голови та заступники міських голів міст Швеції – є тренерами цієї програми.

– Як видно, цей проект спрямований на те, щоб в українській політиці зростала кількість жінок. Чому це важливо?

– Під час двотижневого навчання у Швеції ми мали можливість перейняти досвід жінок-мерів. Шведи впевнені у тому, що саме через залучення жінок у політику можна змінити на краще майбутнє багатьох країн. Вони вірять, що жінки в політиці – це більша увага соціальному захисту людей, зменшення корупції, більш демократичні процеси у суспільстві.

У цій країні відчутне зростання рівня життя почалося тоді, коли почала збільшуватися кількість жінок в органах влади усіх рівнів. Зараз їх там 40%, і вони вважають, що це мало, на їхню думку, потрібно 50Х50. Шведи всіляко заохочують бажання жінок іти в політику. Але на жінку звалено стільки обов’язків, що далеко не кожна готова йти ще й у політику, у місцеву владу, у громадську роботу. Мені запам’яталася фраза, яку я почула від жінки – мера одного з міст Швеції: «Жінки-політики менш компромісні. Вони рідше йдуть на угоду зі своєю совістю. Цим ми і відрізняємось від чоловіків-політиків. Чоловіки між собою завжди можуть домовитись, роздаючи один одному т.з. «подарунки». Тобто діють за принципом «ти – мені, я – тобі». І часто це відбувається за рахунок простих людей. Зраджуються принципи порядності».  Тому мій висновок один – містам потрібні сильні жінки!

– У чому різниця у доступності до влади у Вінниці і шведському Ґетебурзі?

– Перше, що мене вразило, це те, що у столиці виробництва автомобілів «Вольво», чиновники міської ради не мають таких елітних автомобілів, які можна побачити під міською радою у Вінниці. З залізничного вокзалу йшли до приміщення центральної ради Ґетеборга пішки. На моє запитання про автопарк з водіями Анна Сібінська (голова Центральної ради Ґетеборга) відповіла, що у них немає службових автомобілів. Так вирішила міська рада з двох причин. По-перше, економлять кошти, які можна використати на турботу про соціально-вразливих людей. По-друге, таким чином вони піклуються про навколишнє середовище і про зменшення шкідливих викидів в атмосферу. Раніше всім працівникам купували проїзні на громадський транспорт, а зараз і від цього відмовились. На роботу ходять пішки або їздять на велосипедах. Якщо треба поїхати кудись далеко, витрати на квитки відшкодовуються з бюджету.

Останнім часом у Вінниці за фіктивними схемам відбувається незаконне привласнення землі та озер, зокрема це стосується Вишенського озера, Соцького озера на Кореї. А як вирішуються такі питання у Швеції?

– Такого як у нас, коли люди виходять на протести проти забудови історичного центру міста черговим торговим центром або через незаконне привласнення землі, озер лісів, там просто бути не може! Приклад. Я взяла участь у засіданні комісії з планування забудови міста – комісія, яка вирішує що, де і як будувати. Засідання тривало 4 години. Основне питання, як забудовувати територію у центрі міста, на якій зараз знаходиться стадіон. Цьому питанню було відведено годину на обговорення. А взагалі воно обговорюється з 2006(!!!) року. Уявляєте - 10 років громада обговорює, як забудувати частинку території у центрі міста!

Три роки тому проводили референдум мешканців міста, щоб з'ясувати їхню думку. Потім проводили конкурси проектів серед архітекторів. У визначенні переможців обов'язковим є залучення жителів міста. Важливо також врахувати потреби усіх: спорт, культура, розваги, збереження зеленої зони, проведення комунікацій під землею....

На засіданні комісій та сесійних засіданнях були присутні жителі міста, які виявили таке бажання. Без попереднього запису чи погодження. Вони просто сидять і спостерігають. Запитання можна поставити в кулуарах або перед початком засідання, або після його завершення.

Також на засіданні обов'язково присутні представники профспілок. Коли я запитала, а який вони мають вплив на таких засіданнях, мені пояснили так: профспілки можуть виводити людей на страйки, якщо їм щось не подобається. Тому для влади важливо погоджувати питання із людьми, зокрема із профспілками. Вони не можуть вступати в дискусію під час засідання, але можуть давати рекомендації під час підготовки проектів рішень. І до них майже завжди дослухаються не тільки як до представників прав працівників, але й як до професіоналів.

– Як в місті розвинутий соціальний захист? Наскільки справжнє європейське місто опікується своїми громадянами?

– Якраз одне із найголовніших завдань міської влади – соціальний захист жителів. Є багато міських програм, які розроблені для цього та, що найцікавіше, працюють! Передусім вони стосуються малозахищених верств населення – дітей, пенсіонерів, людей з інвалідністю, малозабезпечених та ін.

Уся освіта – один із пріоритетів міської влади. Освіта у Швеції безкоштовна. Ви не побачите там поборів у школах на нові вікна чи взагалі незрозуміло на що. Дитячі садочки та школи - компетенція міст Швеції. У Ґетеборзі 200 шкіл та 118 садочків. Керівництво міста переконано, що все починається з освіти. Мала нагоду відвідати типовий шведський дитячий садочок. В садочку – 75 дітей. 32 дітей – молодша група від 1 до 3 років; 43 дітей – старша вікова група.

Анна Сібінська з гордістю розповідала, що з бюджету виділяються кошти на закупівлю овочів та фруктів. Діти їдять їх багато. 2 рази на тиждень - вегетаріанські дні, щочетверга - день супу, вся їжа якісна та здорова. Варто зазначити, що все харчування абсолютно безкоштовне. Учні у школі забезпечені ноутбуками від міської ради. Адже міська влада піклується про жителів свого міста.

Ситуацію із фінансуванням шкільної освіти я також мала можливість обговорити зі своїми колегами-політиками з інших країн. Мені випала нагода поспілкуватися із представницею Уганди Рейчел. Бо в Кампалі (Африка) як і у Вінниці батькам дітей доводиться платити за харчування дітей у школах, ремонт шкіл, канцтовари, інші шкільні послуги, Висновки робіть самі. У Ґетеборзі - Мінімальна пенсія: 9200 SEK / 1000 євро / 30 000 грн.

– Щоб Ви хотіли із побаченого втілити у Вінниці?

– Я думаю, що міська влада повинна більше піклуватися про своїх громадян. Для мене Європа – це не велодоріжки, заасфальтовані дороги чи торгові центри на кожному кроці в історичній частині міста. Я бачила у Швеції багато незаасфальтованих доріжок, але які виглядали дуже органічно. Я бачила збережене Середньовічне місто, яке могли перебудувати вже мільйон разів. Але цього не роблять, бо думають про наступні покоління. Про майбутнє. 

Для мене Європа – це повага до людей, до їхніх прав. Це соціальний захист мешканців міста. Це справді безкоштовна освіта та охорона здоров’я. Для мене Європа – це стратегічне мислення влади на сторіччя вперед. Мені було боляче усвідомлювати, що наші можновладці живуть сьогоденням із думкою про свій гаманець. А що за такого підходу ми дозволяємо їм залишити нашим нащадкам?

Я переконана, що громада Вінниці повинна створити Альтернативну стратегію розвитку Вінниці, яка буде обов’язково до виконання для влади і яка буде думати про майбутні покоління.

Прес-служба Ганни Давиденко 

Автор: Ганна Давиденко:
Коментарів 11
Cкепс 11:11 / 06.12.2016
Хай відкриває завод з виробництва мотоколясок "Вульва" ,пробивається до Верховної Зради і починає грабувати народ,як ЙУля -таких жінок в політиці нам не треба
Юлыя 22:43 / 06.12.2016
За що люблю анонімів чоловіків....То це за їх сміливість за спиною ...на ничку обіляти брудом...і все...на цьому сміливість закінчується....
Юрій 15:22 / 07.12.2016
Читаю такі коменти і в мене складається таке враження, що їх пишуть або клінічні дебіли, або провладні агітатори. Навіщо це клінічним дебілам коментувати не буду, бо я не лікар. А ось навіщо це владі – розумію. Треба відволікти увагу громадськості від чисельних фактів корупції з боку влади.
Владимир 20:26 / 06.12.2016
Браво Аня,браво..не слушай и не реагируй на этих мразей...Ты большой молодец и умница..Так держать))
Иван 09:49 / 07.12.2016
Очень толковое интервью
RevaA 16:35 / 07.12.2016
Готові взяти відповідальність за організацію та підтримку процесу формування галузевої політики по децентралізації в одному з таких секторів, як ЦНАПи, соціальний захист, охорона здоров'я, навколишнє середовище та використання природних ресурсів ? Тоді беріть участь у конкурсі на посаду керівника напряму Проектного офісу секторальної децентралізації при #МІНРЕГІОН. Заявки приймаються до 17:00 8 грудня! - http://www.minregion.gov.ua/press/news/konkurs-na-posadu-kerivnika-napryamu-proektnogo-ofisu-sektoralnoyi-detsentralizatsiy/
#вакансія
Marina 00:09 / 09.12.2016
Якщо вже депутатки Вінницької міської ради, то чого не докторки педагогічних наук, директорки, професорки Вінницького інституту Університету «Україна»? Непослідовно.
Ще цікаво, як поставилася Швеція до того, що її столицю несподівано перенесли із Стокгольму у Гетеборг. Така подія, а ЗМІ мовчать.
Саша 19:24 / 11.12.2016
?? Не понял коммент. А где там в статье про Стокгольм? Про столицу Вольво здесь - https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Volvo_Cars
Marina 17:47 / 12.12.2016
Спочатку переробити текст, а потім робити круглі очі і запитувати, про що це комент - гарна ідея, але ж є кеш гуглу, от невдачка :))))))
"Перше, що мене вразило, це те, що у столиці країни, де виробляються автомобілі «Вольво», чиновники міської ради не мають таких елітних автомобілів, які можна побачити під міською радою у Вінниці."
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:I8YrrFQbS68J:i-vin.info/news/chomu-u-vinnytsi-fiktyvna-yevropeyskist-18938+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl=ua&lr=lang_en|lang_ru|lang_uk
ЛЕНА 23:23 / 20.12.2016
МОЛОДЕЦ!!!!!!!!!! И ПУСТЬ БОГ ПОМОЖЕТ!!!!!!!!
Микола 16:55 / 02.01.2017
Ганя як завжи! Говорить те що люди хочуть а далі все як є так і залишається... Ахтивістка !!! а говорить гарно! так і живемо, поговорили і далі і живемо !!! коли робити щось будем ? реально балаболи вже дістали!

Читайте також:

26 Травня
«Іллінечччина – це край, що співає»
26 Травня
«Дотація це спосіб допомогти тим, хто не може звести кінці з кінцями»
26 Травня
Єдиний бренд України
26 Травня
Звернення депутата Вінницької обласної Ради Геннадія Мазура з приводу перших виборів до Тростянецької ОТГ
26 Травня
5-ть нових правил, за якими зараховуватимуть першачків
26 Травня
Чому обкручують українців, заставляючи «прикрутити»

Всі новини

09:18
Сб
«Літературний безвіз», квести та музика, - відома програма фесту «Острів Європа»
08:00
Сб
Вінничани вітаємо, – маєте подовжений вікенд!
19:54
Птн
У Вінниці продають рандеву з відомими містянами, щоб допомогти 3-річному Микиті
18:20
Птн
Козятин будує сміттєсортувальну станцію
17:28
Птн
Коровій пообіцяв школярам Сосонки нову школу 1 вересня
16:40
Птн
За заробітках у столиці пропав 25-річний вінничанин (ФОТО)
15:58
Птн
Поховали 23-річного Богдана з Вінниччини, який загинув на Донбасі (ФОТО)
15:10
Птн
Вундеркінд з Вінниччини відмовився від перспективної кар’єри в Google (ФОТО)
14:06
Птн
На трасі коло Вінниці розбилися чоловік і жінка (ВІДЕО)
13:32
Птн
У селі на Вінниччині п’яний водій влетів в електроопору (ФОТО)
12:44
Птн
На Вінниччині 14 абітурієнтів намагалися списати тести ЗНО з української мови
12:00
Птн
Черги за букетами, транспортні затори і танцювальні лінійки, - останній дзвоник у Вінниці (ФОТОРЕПОРТАЖ)
11:18
Птн
Вінниця готується підвищити проїзд у маршрутках
10:16
Птн
У Вінницькому районі чоловік необачно користувався зваркою, - згоріла машина
09:09
Птн
Наркомамця, - у Вінниці жінка доправляла наркотики в дитячому візку (ФОТО)
08:30
Птн
У Вінниці зареєстрували семеро дітей, що зазнали сімейного насилля
07:00
Птн
Сьогодні у світі - День зниклих дітей…
18:52
Чтв
«Острів Європа» у Вінниці: письменники з дев’яти країн, «тихі» читання на Кемпі та перформанси
17:24
Чтв
З метадоном і марихуаною затримали чоловіка біля вінницької тюрми (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"