«Дати можливість почути світ»
  • «Дати можливість почути світ»
27 Лютого
15:55

Сьогодні люди з глухотою й іншими вадами слуху потребують системного підходу допомоги на державному рівні, оскільки, зараз центральна влада намагається перекласти цю проблему на органи місцевого самоврядування, однак, без державницького підходу на загальнонаціональному рівні, в цьому питанні мало що вдасться зробити. Це будуть поодинокі випадки допомоги, а не системна допомога усім. Тож, сьогодні Міністерству охорони здоров’я потрібно приділити якомога більше уваги розробці системних підходів в допомозі таким хворим, а не перекладати цю відповідальність на місцеву владу, оскільки це проблема державного значення, а не окремого регіону чи міста.

Щоб не чекати поки це питання буде вирішено на загальнодержавному рівні, кожен з нас повинен вже сьогодні долучатися до допомоги дітям отримати шанс чути світ. Тож, я звернулася до голови Вінницької облдержадміністрації Валерія Коровія про виділення 250 тис. грн. на кохлеарну імплантацію Мар'яні Тарчук, дівчині, яка є волонтером і у свої 20 років повністю втратила слух. Тож, я вдячна голові Вінницької облдержадміністрації, колегам-депутатам, що вкотре підтримали запит стосовно допомоги важкохворим і проголосували 21 березня за виділення коштів. Рівно рік тому депутати проголосували виділення 200 тис. грн. 4-річній онкохворій донечці воїнів АТО, чим фактично, спасли життя дитині, адже за ці кошти, разом з допомогою односельчан, благодійників, дитина була пролікована закордоном. Тож, цим рішенням ще одній дитині дали  шанс чути цей світ. Батьки Мар'яни самотужки не змогли б придбати дороговартісну (630 тис. грн.) систему імплантації. Наразі державна програма щодо централізованої закупівлі апаратів відсутня для дорослих.

2

Однак, великою перемогою є те, що завдяки нашій спільній роботі, численним зверненням: народних депутатів, а саме Миколи Кучера, батьків, уряду, громадських організацій, для дітей в цьому році з державного бюджету додатково виділено 75 млн. грн. на проведення імплантаційного слухопротезування.

Хочу відзначити, що раніше єдиним способом міжособистісних контактів глухих людей була мова жестів. За відсутності усного мовлення такі люди були обмежені в спілкуванні, що не давало їм змоги бути повноправними членами суспільства. З розвитком науки та техніки відбулися революційні зміни в діагностиці та у відновленні слуху. Повернення слуху глухій чи погано чуючій дитині стало реальністю. Глухота тепер не є вироком.

Однак скористатися передовими технологіями медицини  недешево. Навіть за кордоном далеко не кожна родина, де є дитина з вадами слуху, може собі це дозволити. В Україні ж ця сума може становити й до 800 тисяч гривень, до того ж, якщо малюкові потрібні імплантати на обидва вуха або в сім’ї не одна така дитина, це звучить майже як вирок. Саме тому без допомоги держави тут насправді ніяк не обійтися.

У багатьох країнах Європи проведення та реабілітаційний супровід таких операцій здійснюють на державному рівні вже не один рік. В Україні такі програми впроваджували й розвивали до 2013 року, оскільки після цього періоду відбувалося постійне скорочення їхнього фінансування. У 2014-му фінансування цієї програми склало 9 млн. грн., у 2015-му – 2 млн. грн., у 2016-му – 4 млн. грн. 700 імплантатів було встановлено у вітчизняних лор-закладах. Ще більше – за кордоном, якщо батьки мали фінансову можливість або за кошти спонсорів.

Також, важливим питання є й те, що відповідно до технічної документації термін придатності процесора в імплантаті, який носить дитина, у середньому 5-7 років. Й коли цей термін збігає, деталь необхідно замінити. Проте в Україні чомусь діють програми із заміни лише для дітей. Та й ті працюють не дуже коректно. По-перше, звернутися за заміною можна лише тоді, коли процесор зламався – по факту. І немає значення, скільки років він працює. По-друге, ремонт його складний, а отже, це справа не одного місяця. І на цей час дитина, яка досі могла чути й розмовляти, втрачає цю здатність і приречена певний час із цим жити.

Уже за кілька днів у такої дитини можуть початися деградаційні процеси – спочатку погіршується вимова, а за деякий час він може й зовсім перестати розмовляти і втратити всі навички, набуті попередніми роками. Тому, наприклад, в країнах Євросоюзу, не зважаючи на те, чи в робочому стані перебуває процесор, чи ні, заміну проводять за інструкцією – один раз на 5-7 років. А на час ремонту тимчасово видають інший, робочий, із запасів соцзакладів чи благодійних фондів. Але про те, щоб так було і в нас, поки що можна лише мріяти. Крім того, якщо ж людина вже має повні 18 років, проблему заміни процесора вона розв’язує самотужки, оскільки на державному рівні не існує Програми з підтримки дорослих. І мало кому це по кишені, адже як самі імплантати, так і процесори виробляють за кордоном, а в Україну лише завозять.

Вітчизняна лор-статистика свідчить: в Україні на кожну тисячу новонароджених одне немовля має вроджені вади слуху, а ще одне набуває їх до першого року життя. Причини різні: спадковість, травма, невдале лікування та навіть наслідки вакцинації. Та головне, напевно, – не сприймати вади слуху як остаточний вирок. Батькам таких дітей не слід обмежуватися тим, щоб віддати сина або доньку на виховання до спецінтернату, де їх навчать мови жестів, а спільно з тими, хто не байдужий до проблем їхніх та інших дітей боротися за їхнє право бути такими, як усі і мати шанс чути цей світ.

Лариса Білозір, депутат Вінницької обласної ради, голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, євроінтеграції, міжнародного і міжрегіонального співробітництва

Автор: Лариса Білозір:
Коментарів 0

Читайте також:

23 Жовтня
У Тростянці відзначили Міжнародний день людей похилого віку
23 Жовтня
За сприяння Лариси Білозір виділено кошти на ремонт старовинного храму
23 Жовтня
Депутатка Вінницької облради просила начальника поліції з’ясувати причини стрілянини на Тепличчині
23 Жовтня
В Тростянецькій ЦРЛ буде облаштовано кімнату для людей з обмеженими можливостями
23 Жовтня
Депутати облради шукатимуть кошти, щоб профінансувати більше проектів громад Вінниччини
23 Жовтня
Залучення грантових коштів – стимул для розвитку громад районів

Всі новини

20:00
Пнд
Німці знову одягли рятувальників Вінниччини (ФОТО)
18:14
Пнд
На фермі на Вінниччині просто посеред зміни повісився охоронець
17:20
Пнд
14-ть громад Вінниччини і Молдови пишуть стратегії розвитку за вишеградською методикою
16:34
Пнд
Перший яблучний фест на Вінниччині минув під співи «народного кума» (ФОТО)
15:43
Пнд
У Вінниці мати втруїла 3-річне дитя грибами. Малу рятують в Охматдиті
15:00
Пнд
Підполковнику УПА відкрили меморіал на Вінниччині (ФОТО)
14:16
Пнд
На Вінниччині чоловік каменюкою забив жінку і просив сусіда сховати тіло
13:38
Пнд
За сприяння Вадима Кудіярова з міського бюджету виділено 1 млн. грн. на ремонт вулиці Учительської
12:54
Пнд
Конвоїри у Вінниці дуже натурально рятували постраждалих від кровотеч (ФОТО)
12:00
Пнд
ДТП із пасажирським автобусом на Вінниччині, - одна жертва і немовля в лікарні (ФОТО)
11:21
Пнд
На Вінниччині через власну необережність заживо згорів чоловік (ФОТО)
10:46
Пнд
Моргунов їздив до Цюриха за новими трамваями
10:02
Пнд
Єврейська Асоціація визнає пам’ятник Петлюрі у Вінниці, але просить прибрати з Єрусалимки (ЗВЕРНЕННЯ)
09:31
Пнд
Убивцю 21-річного вінничанина затримали в сусідній області
18:06
Сб
Пологовий №2 Вінниці отримав телевізор до свого 80-річчя
16:24
Сб
Із бюджету Вінницького району профінансували мобільну бібліотеку
14:12
Сб
У Вінниці поліцейські накрили наркобізнес двох товаришів (ФОТО)
11:46
Сб
На Літинщині налиганий велосипедист не розминувся з вантажівкою
09:50
Сб
Через туман туристи з Єгипту повернулися у Вінницю на 4 години пізніше

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"