«Для економічних звершень у 2018 році ми повинні отримати зважену політику»
  • «Для економічних звершень у 2018 році ми повинні отримати зважену політику»
31 Грудня
15:40

Традиційно, напередодні Нового року, журналісти зустрілись із очільником бюджетної комісії Вінницької обласної ради Геннадієм Мазуром, щоб поговорити та дати фахову оцінку економічній ситуації в області та країні.

– Яким буде наступний фінансовий рік для вінничан та Вінницької області? Ваші прогнози як економіста та голови бюджетної комісії?

–  Я завжди повторюю, що економіка області інтегрована в економіку країни, ми є однією із складових економіки країни. І тут головне, щоб у 2018 році ми отримали більш прогнозовану та зважену економічну політику. Саме така політика і є основою для початку старту розвитку економічних процесів та як наслідок, і підвищення соціальних стандартів. 

  Звичайно, не може не непокоїти повільне відновлення економіки України після рецесії 2014-2015 років. Так, згідно бюджетної резолюції, темп росту ВВП у цьому році очікується на рівні 101,8%, прогноз на 2018 рік, на базі якого складено Державний бюджет на 2018 рік – 103%. Фактично ми спостерігаємо балансування економіки на одному місці. Як показують наші розрахунки, ріст економіки Вінницької області у 2017-2018 роках також очікується на рівні 2-3%.

Ще одним макроекономічним ризиком для економіки області, а отже і для виконання бюджету у 2018 році є інфляція. Уже зрозуміло, що ціль по інфляції, встановлена Національним банком України на поточний рік – 8%±2 в.п. не буде досягнута. В прогнозованому вимірі за  2017 рік згідно даних макроекономічного огляду Нацбанку інфляція в Україні в річному вимірі складе 12,5%. 

Що ми отримали за останні декілька років: гривня девальвувала більше ніж  на 350 %, рівень інфляції склав 93,1% за останні 4 роки. Досі багато процесів, які йдуть на загальнонаціональному рівні закриті від українців, зокрема стан фінансового золотовалютного резерву країни. Ми пам’ятаємо, як після Революції Гідності золотовалютний резерв України був, фактично, на нулі, і країна знаходилась на грані дефолту. Але, і сьогодні , нажаль, Національний банк не публікує цю структуру золотовалютних резервів, і тому заяви про об’єм золотовалютних резервів можуть не відповідати реальним цифрам. Це великі ризики для держави. Чому ми і сьогодні ховаємося від свого народу?

-       Чи прогнозуєте, Ви що у 2018 році приймуть рішення про  відкриття ринку землі?

- Українська земля – тема, яка вже не одне сторіччя тривожить українців. Адже питання землі з самого початку формування української нації було в центрі суспільної уваги. Українці, які споконвіку жили на родючих землях, фактично ніколи їх у власності не мали. Я категоричний противник зняття мораторію на продаж земель саме зараз. України не готова до ринку землі. Вся ця ситуація нагадує аферу із майновими сертифікатами, коли посередники, які накопичували сертифікати, викладали їх на сертифікатних аукціонах і отримували великі пакети акцій державних підприємств. Вони заробляли на цьому гроші, видуривши за безцінь майнові сертифікати у людей. На цьому тлі виникало багато зловживань, махінацій і схем щодо незаконного привласнення. Це дозволяло директорам підприємств і великим акціонерам захоплювати повний контроль над підприємством і його фінансовими потоками. У результаті приватизація так і не привела до появи класу інвесторів, зміни власників і модернізації виробництва в Україні. Натомість приватизація призвела до появи більшої кількості олігархів, які до того працювати у владі і сьогодні ми Їх спостерігаємо на різних посадах.

Дуже подібна ситуація спостерігається із проектами законів щодо заняття мораторію на землю. Після того, як у 2001 році почався процес розпаювання землі, в руках українців опинилась третина угідь (37%), із яких більша частина – це рілля. Продавати своє майно за ринковими цінами люди не здатні. Громадяни змушені віддавати свої паї в оренду агрокомпаніям за дуже заниженими цінами – у Вінницькій області це 2,18 га за 10 тис. грн на рік.

Економічна криза 2014 року поставила на межу зубожіння велику кількість українських родин. Знецінена національна гривня по відношенню до іноземної валюти, мінімальна пенсія наразі складає менше 50 дол. на місяць. Чи не подібна ситуація до тої, яка була у 1995 році? Українському народу, який знову загнаний у економічний кут, знову пропонують простий вихід: продай землю (у 1995 році майновий сертифікат) за фактичну безцінь і виріши свої фінансові проблеми у короткостроковій перспективі. Чи буде в таких умовах об’єктивно оцінена українська земля? Люди будуть змушені продавати землю не для задоволення вторинних базових потреб, а банально заради того, щоб придбати першочергові продукти та речі. Я вважаю, що скасування мораторію на продаж землі буде великою помилкою. Єдиним покупцем може бути виключно держава.

-       Геннадію Федоровичу яка Ваша оцінка, як економіста, пенсійної реформи?

- Мені важко назвати те, що відбулось пенсійною реформою. Адже коли більш ніж 50% пенсіонерів області отримають підвищення менше 200 гривень, то що ж це за реформа? Інше питання, що таке підвищення навіть індексації, у зв’язку із інфляцією, не покриває. Реформа тільки зробить складнішим процес виходу на пенсію через те, що поступово збільшується мінімальний пенсійний стаж. Дуже багато українців, які у вимушених обставинах часто працювали не офіційно або за кордоном, тепер можуть опинитися за бортом пенсійної системи. Є ризик, що після досягнення пенсійного віку, вони не зможуть отримати пенсії. Цією псевдореформою уряд сам себе переграв у популізмі. А тепер на вимогу наших донорів – Світового банку і МВФ, які хочуть бачити, куди йдуть їхні кредити, – Кабміну доведеться заново переробляти основні параметри так званої пенсійної реформи. Це просто підвищення пенсійного стажу. З мінімального пенсійного стажу 15 років до 25 років для отримання пенсії за вислугу років і поетапне підвищення пенсійного віку. А справжня пенсійна реформа повинна заключатися в головному, в переході з однорівневої солідарної системи до трирівневої. Другий і третій накопичувальні рівні. Без цього ми ніколи не зможемо вирішити проблему дефіциту пенсійного фонду.

За останні 4 роки, у нас була так звана, політика заморожування соціальних платежів, у тому числі пенсій, а ціни не стояли на місці, вони росли. Не проводили індексації доходів громадян та пенсій. В нас інфляція виросла понад 93,1 відсотків за останні чотири роки, а усучаснюють максимум  на 15 відсотків. Тобто решта, це є пряме зниження життя наших пенсіонерів.

Загалом запитань залишається  більше ніж відповідей на них, але найбільше турбує те, що складається думка, що і ініціатори так званої «пенсійної реформи» теж не взмозі на них відповісти.

-       Понад два роки триває дискусія навколо медичної реформи, яка Ваша оцінка ситуації, що склалася?

- Теж саме стосується і медичної реформи. З прийняттям «медичної реформи» мільйони українців найближчим часом можуть залишити без медичної допомоги, а хронічно і важко хворі люди будуть цинічно позбавлені можливості безкоштовного потрапляння у спеціалізовані лікарні і лікування, яке до цього їм хоча б частково забезпечувала держава. Людям доведеться місяцями чекати консультації профільних фахівців або чекати потрапляння вже до реанімації.

Людей хочуть змусити продавати останнє майно, щоб не померти і продовжити собі чи своїм дітям життя. На мою думку справжня реформа повинна передбачати державні гарантії для людей та введення обов'язкового медичного страхування. Це головне та вкрай важливе сьогодні!

Для того, щоб забезпечити належне медичне обслуговування всіх громадян України, необхідно ввести в державі медичне страхування.

Реформою має бути введення, ще раз підкреслюю ,медичного страхування в Україні. Це той механізм, який дозволить перерозподілити кошти між багатими і бідними, на тих, кому потрібна медична допомога. А ця реформа поки що такого механізму не надає.

-       В цьому році на Вінниччині створено значну кількість об’єднаних територіальних громад. Що буде надалі з процесом децентралізації?

- Що таке децентралізація? Децентралізація – це передача повноважень та бюджетних надходжень від державних органів до органів місцевого самоврядування. Суттю децентралізації є, передусім, забезпечення її спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Йдеться про наділення територіальних громад більшими ресурсами та про мобілізацію їхніх внутрішніх резервів. А Уряд ,схоже, вирішив що місцеві бюджети занадто добре себе почувають. В так званій «децентралізації» , а чому б не перекинути на місцеві бюджети додаткове фінансування ще деяких видатків.

  Складається враження, що хтось поставив план по об”єднанню територіальних громад. Не проаналізувавши доцільність, спроможність , відбувається якась гонка за кількістю та змагання серед областей. Це утопія!

На місцевих бюджетах уже утримання професійно-технічної освіти, компенсація пільгових перевезень, оплата праці непедагогічних працівників, фінансування житлово-комунальних послуг в освіті та медицині та ще й усі борги із ЖКГ за минулі роки, з якими не впоралася держава. Варто зазначити і про економічну складову процесу об’єднання територіальних громад, який так і не став по-справжньому  децентралізаційним процесом. Мова йде про економічно-фінансові повноваження нових об’єднаних територіальних громад. Зокрема об’єднання перших громад в області зумовило процеси передачі майна, яке раніше було на балансі районних рад, і тепер таке майно переходить у власність громади. Це стосується, в першу чергу, соціальних установ - таких, як школи, садочки, фельдшерсько-акушерські пункти. Також у багатьох територіальних громадах функціонували музичні, спортивні школи, які раніше фінансувалися з районного бюджету, а зараз повинні фінансуватися з бюджету об’єднаної територіальної громади. Сьогодні ці процеси пригальмовані.

Ще одна несправедливість стосується питання державної субвенції на соціально-економічний розвиток території. Її ще називають депутатською, точніше тією, яку ділять депутати-мажоритарники. Її логіка в тому, щоб рівномірно допомагати громадам, які мають певні проблеми. І знову не все так просто. Точніше просто, але не чесно. Цю державну субвенцію на соціально-економічний розвиток території розподіляють без жодних процедур. Є профільне міністерство, є бюджетний комітет ВР. Вони формують спільну комісію, без жодних подань, процедур: сіли й поділили, кому що дати, подали на затвердження Кабміну.

Не думайте, була пропозиція передати ці кошти у Фонд регіонального розвитку, де є певні процедури, де робляться певні проектні заявки, які більш фахово обговорюються, де в принципі можна подивитися, чи обґрунтовано виділяються гроші чи ні, але депутати від провладної коаліції заблокували це рішення. Хто ж відмовиться від такого “смачного пирога”. Розподіл цих коштів проходить за пропозицією депутатів-мажоритарників від провладної коаліції без жодних процедур та конкурсів. А де інші регіони?

 

– Геннадію Федоровичу, як Ви будете святкувати новорічні свята, і що б побажали вінничанам?

- Дуже хочеться, щоб в наступному році центральна влада поставила в центрі своєї діяльності людину, і навколо людини розгортала всю державну політику. А я як і більшість жителів нашої держави, Новий рік та Різдво Христове буду святкувати в колі родини. Зазвичай до нас приїжджають родичі та близькі, ми сідаємо за великий свояковий стіл та святкуємо, як кожний українець. Обов’язково ходимо провідати друзів та знайомих, радо відкриваємо двері колядникам та посівальникам. Я пам’ятаю з дитинства, наскільки світлими були ці дні, і зараз хочеться, щоб вони були світлими для нашої малечі. В нас і так достатньо сьогодні проблем, хочеться якогось позитиву. Всім українцям та вінничанам ,зокрема, я хочу побажати у новому 2018 році побільше щасливих моментів, більше гарних новин, щоб наступний рік став кращим і Україна почала розвиватись у вірному напрямку. Дуже хочеться щоб закінчилась війна на сході України, принаймні щоб громадяни мали чітке розуміння того що відбувається майже 4 роки. За що в окопах стоять наші хлопці і за що гинуть? Надіюсь що в наступному році це закінчиться і ми отримаємо мир та спокій.

Автор: Геннадій Мазур
Коментарів 0

Читайте також:

17 Лютого
У Вінницькій обласній Раді скандал через бюджетний регламент
17 Лютого
Турбота про підростаюче покоління – одне із пріоритетних завдань депутата
17 Лютого
Геннадій Мазур ініціює звернення про збільшення прожиткового мінімуму до рівня мінімальної зарплати
17 Лютого
Геннадій Мазур: «Створення Тростянецької ОТГ не може починатись з обману»
17 Лютого
Вінницький депутат закликав Уряд виділити кошти на урядову агенцію
17 Лютого
«В Україні критична суспільно-політична ситуація, люди вимагають радикальних змін та інших політичних лідерів»

Всі новини

15:20
Сб
Рідні та поліція шукають 15-річного вінничанина, який зник безвісти (ФОТО)
14:02
Сб
Поліція затримала вінничанку, яка повідомила про «замінування» банку (ФОТО)
11:58
Сб
«Вінницькі вовки» набирають команду з лакросу
10:08
Сб
На трасі на Вінниччині згоріла фура з туалетним папером (ФОТО, ВІДЕО)
08:00
Сб
Сьогодні у Вінниці дає гастроль ALEKSEEV
18:50
Птн
ОТГ на Вінниччині створює молочний кооператив
17:26
Птн
Поліція Вінниці шукає свідків січневої аварії
16:49
Птн
На Вінниччині вночі шукали дітей, які втекли з дитячого закладу
16:07
Птн
До пам’ятника воїнам-інтернаціоналістів вінничани принесли портрети (ФОТО)
15:30
Птн
Повідомлення про замінування зупинило роботу банку у Вінниці (ФОТО)
14:54
Птн
Житель Могилева-Подільського знайшов на обійсті гранату (ФОТО)
14:11
Птн
Одна з довгожительок Вінниччини відзначила 104-й день народження (ФОТО)
13:33
Птн
Легкоатлет з Вінниці виграв міжнародний турнір
12:50
Птн
До хворої 44-річної вінничанки добиралися через балкон
12:08
Птн
У понеділок вінничан кататиме ретротролейбус
11:25
Птн
Від грубки зайнялася хата, - у вогні загинула вінничанка
10:56
Птн
На вінницький «Міфогенез» прибудуть митці з Польщі та Литви
10:19
Птн
У Вінниці в пожежі загинуло подружжя
10:00
Птн
У Вінниці на третину зменшилося правопорушень у публічних місцях

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"