«Гіпермаркети сьогодні набивають кишені за рахунок фермерів, малого та середнього бізнесу» - Геннадій Мазур
  • «Гіпермаркети сьогодні набивають кишені за рахунок фермерів, малого та середнього бізнесу» - Геннадій Мазур
08 Травня
14:28

Поки у всьому світі та Україні іде боротьба з пандемією, людей найбільше лякають її наслідки - перспектива економічної кризи. Однією з головних загроз є зачинені підприємства малого та середнього бізнесу, які фактично не отримали ніякої підтримки з боку держави.

Про реальну ситуацію, прогнози і показники економічної активності Вінницького регіону розповідає депутат Вінницької обласної Ради 7 скликання, Заслужений економіст України, доктор економічних наук Геннадій Мазур.

Ваші прогнози щодо стану економіки Вінницької області на цей рік з огляду на запроваджений карантин?

– Карантин – це практично введена надзвичайна ситуація. Весь бізнес сьогодні, по суті, не працює. Тому прогнози щодо зростання на 3,7% ВВП по Україні і лідирування Вінниці в сфері валового регіонального продукту, на моє глибоке переконання, як науковця і доктора економічних наук, гарантовано не справдяться. Якщо карантин послаблять з 11 травня, це дозволить певному бізнесу відновити свою діяльність. За таких умов спад показників сягне в межах 8% ВВП по Україні і 3-4% по Вінниччині.

Хочу також звернути увагу на безробіття. На сьогодні у Вінницькій області воно сягнуло рівня 9,2%. Але це тільки статистика. Якщо врахувати загальну кількість населення регіону (яка складає 1 542 000) і частку його економічно активного населення, яка сплачує єдиний соціальний внесок, то близько 350 000 людей сьогодні за межами ринку праці. Тобто, це або приховане безробіття, або тіньова зайнятість.

Що стосується реальних заробітних плат – середня офіційна в межах України складає 11 тисяч. Але це так само, як середня температура лікарняних палат. До прикладу, зарплата керівника «Нафтогазу» – два мільйони гривень, а мінімальна зарплата простої людини  –  4723 гривень. Тобто, в реальності середня зарплата набагато менша 11 тисяч.

Чи виділялись кошти з обласного бюджету для підтримки малого та середнього бізнесу (МСБ)?

– Ні. Ситуація із наповненням обласного бюджету на сьогоднішній день загалом є складною. За 4 місяці маємо 95% виконання планових щомісячних надходжень. У квітні рівень виконання надходжень обласного бюджету складає 83%. Доходи обласного бюджету переважно (на 86%) складаються з податків доходів фізичних осіб. Якщо у квітні проходить виплата зарплати за березень, а березень лише наполовину був у карантині, то ми мали ще більш-менш очікуваний результат виконання планових показників. Травень буде складнішим, більш кризовим. І виклики щодо виконання планового обласного бюджету серйозніші.

Щодо статей витрат наша пріоритетна задача – вирівняти ситуацію в напрямку охорони здоров’я, фінансування наших комунальних підприємств, доплат по боротьбі з пандемією і подоланням розповсюдження COVID-19. На моє переконання як депутата обласної ради і голови бюджетної комісії, якщо в цих питаннях не буде змінена державна політика, це може призвести до її банкрутства.  

Які пільги були запроваджені для фізичних осіб підприємців і малого та середнього бізнесу  на рівні країни та області?

– Дійсно, підприємців звільнили від деяких операцій нарахування ПДВ та сплати єдиного соціального внеску. Є питання застосування нульової ставки, відстрочення по кредитах. Встановили мораторій на проведення документальних перевірок. Відстрочили подання річної декларації про діяльність з травня на липень. Але ці всі пільги несуттєво вплинуть на економічну активність малого та середнього бізнесу, їх просто недостатньо на сьогодні.

Які галузі найбільш потерпають від загальної економічної стагнації? Яким вдасться найшвидше відновитись після завершення карантину?

– У всіх галузях найбільше потерпає малий та середній бізнес. Сьогодні практично все закрито, люди, які працювали на підприємців, або звільнені, або у відпустках за власний рахунок. Ви бачите ті страйки, які відбуваються і в Одесі, і в Києві з  цього приводу. Підприємці вже вийшли під будинок Уряду зі своїми вимогами щодо підтримки малого та середнього бізнесу та скасування карантину.

Але деякі великі гіпермаркети, такі як «Епіцентр», «Нова лінія» сьогодні працюють, набивають кишені і отримують шалені прибутки. Це неприпустимо, не може бути застосування вибіркового законодавства. Якщо карантин – тоді карантин. Якщо хтось працює – тоді всі повинні працювати. Не можна обманювати людей.

Для малого та середнього бізнесу буде важче вийти з цієї ситуації. Думаю, що дехто, можливо, і не відновить свою підприємницьку діяльність.

Чи є приклади ефективної взаємодії бізнесу та обласної ради щодо подолання наслідків пандемії? Можливо, підприємці допомагали у вирішенні певних питань?

– Я знаю дуже багато прикладів, що сьогодні підприємці під час оголошення надзвичайної ситуації та карантину допомагають лікарням. Моя дружина – теж приватний підприємець, і ми виділяли кошти безпосередньо з сімейного бюджету, долучались до забезпечення медичними масками, антисептиками, захисними костюмами, щитками для районної лікарні, Центру первинної медико-санітарної допомоги та сільских рад Тростянецького району. Люди багато допомагали медикам. Але вважаю, що уряд у цьому напрямку недопрацьовує.

Є питання маніпулювання свідомістю людей з боку Міністерства охорони здоров’я, коли їм розповідають про те, що буде виплата заробітної плати у розмірі 300%, а постанова Кабміну номер від 23 березня (на сьогоднішній день не вступила в дію), також 768 наказ Міністерства охорони здоров’я передбачає ці доплати за березень. А насправді йде доплата у розмірі трьох посадових окладів, а не 300%  зарплати, це різні речі. І тим більше, пропорційно до відпрацьованого часу.

Тому сьогодні ми спостерігаємо незадоволення людей, особливо молодшого медичного персоналу та санітарок, які обділені у матеріальному стимулюванні, тим більше, що вони сьогодні як на передовій у боротьбі з COVID-19. Необхідно з обласного бюджету надавати субвенцію, щоб вирівняти ситуацію. В цьому напрямку я, як депутат обласної ради, голова комісії з питань бюджету фінансів та обласних програм, бачу допомогу Уряду недостатньою в боротьбі з подоланням та розповсюдженням COVID-19.

Автор: Геннадій Мазур:
Коментарів 0

Читайте також:

15 Серпня
«Батькам потрібно думати не про оцінки, а про гарні стосунки з дітьми» - Галина Бурковська
15 Серпня
«На чому б село мало триматися, розвиватися і створювати робочі місця, те практично знищується» - Костянтин Гавриш
15 Серпня
«Заяви про 300 відсотків надбавки до зарплат медикам – маніпуляція» - Геннадій Мазур
15 Серпня
«Нам потрібно разом, підтримуючи один одного, пережити ці випробування, які спіткали весь світ» - Юлія Овчинникова
15 Серпня
«Як із вдячністю згадувати час, проведений на карантині» - Наталія Радуга
15 Серпня
«Не міняйте звичний графік життя, спілкуйтесь онлайн, плануйте спільні зустрічі після карантину» - Ірина Євсеєнко

Всі новини

18:50
Птн
День міста Вінниці святкуватимуть у новому форматі
17:45
Птн
Вінничани зможуть відвідати фестиваль східної культури
16:25
Птн
На Вінниччині незаконно вирубали більше 1200 цінних дерев
15:05
Птн
Вінничани можуть прослухати безкоштовні онлайн-лекції про громадський активізм
13:30
Птн
На Вінниччині вже другу добу немає летальних випадків від коронавірусу
12:15
Птн
На Вінниччині з’являться нові соціальні послуги
10:35
Птн
На Вінниччині поліклініку реконструюють в дитячий садок
09:35
Птн
На вінницькій автодорозі облаштують зручності для осіб з інвалідністю
08:25
Птн
На Вінниччині чисте джерело б'є із вапняку у лісі
18:15
Чтв
Заступниця голови ОДА розповіла, які студенти мають право на соціальні стипендії
17:25
Чтв
Міністр охорони здоров'я відвідав декілька лікарень у Вінниці
15:37
Чтв
Масштабна пожежа на Вінниччині: для ліквідації викликали три бригади пожежників
13:44
Чтв
За останню добу на Вінниччині не зафіксували летальних випадків
13:25
Чтв
В обласному музеї Вінниці з'явилась робота невідомого художника
11:55
Чтв
Волейболісти Вінниці тепер гратимуть з комфортом
10:15
Чтв
Вінничан запрошують на виставку сучасних електромобілів
08:25
Чтв
На Міжнародній агровиставці представлені вінницькі підприємства
18:30
Срд
У ТОП-20 кращих університетів України потрапили два вінницьких вузи
17:20
Срд
Вінницькі патрульні допомогли доїхати до лікарні батькам з дитиною, якій стало зле

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"