Поспілкуватися з головою Вінницького міського суду про його роботу, резонансні справи та навіть погрози мали можливість вінницькі журналісти 12 липня під час екскурсії до установи.
У міському суді спершу медійникам показали, як працює приймальне відділення, потім завели до архіву та презентували облаштування залу судових засідань. Кінцевою точкою екскурсії була зустріч з головним суддею Андрієм Михайленком. Під час неформального чаювання він розповів журналістам, що працює головою Вінницького міського суду з 2013 року, а до того пробував себе в різних професіях.
- Я колись працював пожежником, а потім інспектором із соціальної роботи, працював із засуджеми в колонії. Іноді бувало, що я з ними чай пив, як зараз з вами п’ю, - зізнався очільник Вінницького міського суду.
Працювати суддею, зі слів Михайленка, справа нелегка: за день потрібно розглянути близько десяти справ, а буває й до півсотні. До того ж вирок іноді доводиться зачитувати кілька годин поспіль.
- Оголосити рішення важко. По-перше, ти як людина переживаєш. По-друге, ти в центрі уваги, і це часто досить довго. Було таке, що я оголошував рішення, і мені стало погано. Я вхопився за стіл і зрозумів, що втрачаю свідомість. Я не зміг далі продовжувати і оголосив перерву, - пригадав А.Михайленко.
Андрій Михайленко каже, що невід’ємною частиною роботи будь-якого судді є погрози, і їх чимало.
- Бували моменти, коли в мене була охорона. Я засудив людей до покарання за збут наркотичних засобів в особливо великих розмірах. І просто в залі суду мені почали погрожувати. В нашій державі судді не захищені так, як вони мають бути. Скільки було моментів з посяганням на життя суддів. Я ні одного вироку ще не бачив (щодо нападників - ред.), - зітхає суддя.
Не приховує головний суддя, що вірить в містику. Каже правочинцям навіть заважає працювати погана енергетика суду.
- В суді дуже негативна енергетика. 99% негативної енергетики. Коли заходять люди, які не в системі суду, вони кажуть: як взагалі ви можете працювати в цьому закладі? Не всі тут зможуть працювати, - запевнив А.Михайленко.
Суддя додає, що звикнути до такої роботи неможливо. Головно, через емоційний чинник, адже служителям Феміди часто буває шкода і потерпілих, і обвинувачених.
- Мені шкода, коли я бачу, що людина може виправитися, але чомусь якась така карма в неї в житті, що вона вчиняє правопорушення. Наприклад, незначне правопорушення, коли людина мішок цукру вкрала, але постійно повторюється цей злочин, - зазначив А.Михайленко.
Найбільше, каже суддя, запам’ятовуються справи, коли людина, яка винна, будь-якою ціною намагається довести свою невинуватість.
- Наприклад, явно видно, що особа скоїла кримінальне правопорушення, і є жертви, - наприклад, ДТП. Людина була за кермом, людина була в стані сп’яніння і вона всіма силами доводить, що не була за кермом і твереза була. А сторона потерпілих приходить з портретами своїх дітей або близьких, які загинули… - розповів А.Михайленко.
Голова Вінницького міського суду додає, що багатьох своїх підсудних він запам’ятовує, і коли зустрічає їх у місті, то навіть вітається.
- Особливо багато я зустрів таких людей під час Революції Гідності. Я бачив, як вони стояли на постах разом з тодішньою міліцією, перевіряли автомобілі. Для мене було цікаво, бо я бачу людину, яку судив за ті чи інші моменти, і тут він стоїть і декларує, що він чесний та правильний, - каже А.Михайленко.
Також суддя запевнив представників ЗМІ, що вирішити справу «по знайомству» з ним не можливо.
- Під час розгляду справ у мене знайомих немає, - відповів на запитання "Інформаційної Вінниччини" А.Михайленко.
Запитали журналісти в голови Вінницького міського суду і про резонансну справу, коли суддя Юрій Ковбаса визнав водія, якого спіймали у стані наркотичного сп’яніння, невинним, бо той сказав, що просто з’їв булочку з маком.
- Я говорив з суддею на цю тему, і він мені повідомив, що він запросив експерта, й експерт сказав, що від вживання маку може бути реакція. Якби я проводив це судове засідання, я б однозначно вислухав думку ще одного експерта і перевірив цей факт. Я думаю, що суддя міг не в повній мірі дослідити всі обставини. Він себе незручно перед громадськістю показав, - заступився за колегу А.Михайленко.
Також голова зауважив, що вважає Антикорупційний суд неособливо потрібним Україні, адже з розглядом справ, пов’язаних із корупцією, цілком могли б впоратися місцеві суди.
- Як на мене, нічого не потрібно змінювати, потрібно просто вдосконалювати те, що є зараз. Я часто чую заклики антикорупційних прокурорів, що місцеві суди не можуть розглядати такі справи. Це - неправда. Місцеві суди можуть і зобов’язані розглядати, - наголосив А.Михайленко.
Наприкінці зустрічі Андрій Михайленко резюмував, що Вінницький міський суд робить усе, щоб зробити діяльність установи максимально ефективною та викликати довіру в людей. Зі слів А.Михайленка, згідно з недавнім опитуванням, 67,7% відвідувачів довіряють Вінницькому міському суду, при тому що лише 38,2% довіряють в цілому судовій системі України.
Нагадаємо, на початку року на Вінниччині утворено 12 окружних судів замість усіх районних.