«Громади мають взяти активну участь у процесі завершення формування мапи ОТГ України»
  • «Громади мають взяти активну участь у процесі завершення формування мапи ОТГ України»
16 Листопада
14:00

В України досі триває процес  децентралізації влади – багато обговорень зосереджені на темі того, в якому форматі вона буде завершена. Відповідно до концепції реформи місцевого самоврядування в Україні кінцевим етапом децентралізації мало стати і стане проведення адміністративно-територіальної реформи. Вона полягатиме в кількох важливих аспектах, які торкнуться практично кожного мешканця як Вінницької області, так і України.

По-перше, етап добровільного об’єднання громад завершується. Ми бачимо, що останні вибори в новоутворених або переформатованих ОТГ призначені на грудень місяць. Фактично, ці громади опиняться в досить негативних умовах, оскільки проект бюджету на 2020 рік вже сформовано і існують серйозні загрози того, що вони не отримають прямих бюджетних відносин з державою. Відповідно, всі ті переваги утворення ОТГ, заради яких вони і об’єднувались (отримання субвенцій, дотацій, прямих податків, можливості самостійного надання послуг базового рівня) нівелюються.

В 2020 році буде сформовано мапу ОТГ, яка покриватиме на 100% територію кожної з областей. В кожній області зараз завершується формування так званих перспективних планів формування територій громад, які передбачають, що абсолютно всі населені пункти увійдуть до складу тієї чи іншої ОТГ, для того щоб вирівняти умови їх розвитку та існування. Формування ОТГ стане першою складовою адміністративно-територіальної реформи.

Як тільки ми матимемо перспективні плани формування територій ОТГ, можливим буде приступити на практиці до планування другої складової, яка передбачає формування нових районів. Це питання також викликає багато суперечок та обговорень, оскільки на даному етапі є кілька проєктів.

Один з них неодноразово представляв Центр місцевого самоврядування і він передбачає утворення в межах Вінницької області лише 3 районів, причому Вінницький – матиме майже мільйон мешканців. Існують серйозні побоювання щодо спроможності ефективного адміністрування послуг районного рівня при таких великих районах. Багато експертів говорить про необхідність утворення менших районів, яких повинно бути на Вінниччині від 4 до 6.

Третім компонентом реформи повинна стати ліквідація існуючих обласних та районних державних адміністрацій, передача функцій з управління до виконавчих комітетів відповідних обласних та районних рад, а натомість – створення так званих префектур, які представлятимуть центральні органи виконавчої влади та контролюватимуть рішення органів місцевого самоврядування щодо дотримання норм законів.

Таким чином, адміністративно-територіальна реформа утворить нові (або переформатує існуючі) ОТГ та нові райони, і кожен з мешканців Вінниччини голосуватиме вже не просто за депутатів і голову своєї сільської чи міської ради, а голосуватиме саме за голову ОТГ і за депутатів цієї громади, а також – за депутатів районної ради нового, значно більшого району та депутатів обласної ради.

І ось саме щодо майбутніх районів і виникли зараз численні дискусії, причому не тільки щодо кількості майбутніх районів, так і щодо визначення переліку функцій, які надаватимуться на районному рівні, а також щодо органів влади, які управлятимуть цим районом.

Як ми пам'ятаємо, на початковому етапі реформ передбачалося формування трирівневої моделі влади: громада-район-область, кожна з яких мала отримати свої компетенції, функції, кошти на їх реалізацію і так далі. На тому етапі однією з таких базових послуг, яка мала надаватись районами, мала стати вторинна медицина. Але в ході впровадження медичної реформи було вирішено, що фінансування лікарень вторинної ланки буде здійснюватися не з районних бюджетів, а напряму Національною службою здоров’я.

Буквально першого листопада пані міністр Міністерства розвитку територій та громад Альона Бабак, виступаючи під час години запитань уряду в Парламенті, сказала, що зараз ведеться робота над внесенням змін концепції реформування, яка передбачатиме те, що на рівні районів взагалі не утворюватимуться районні ради, оскільки немає достатньої кількості функцій, які вони мають виконувати. В той же час, ідуть постійні розмови про те, що на рівні районів будуть створюватись префектури – те, що зараз у нас існує у форматі районних державних адміністрацій, тобто ми матимемо обласну та районні префектури. Як передбачалось, їх головна функція – здійснення контролю за дотриманням в рішеннях органу місцевого самоврядування  відповідності закону та представлення центральних органів влади.

Тому виникає певний дисонанс. З одного боку, ми говоримо про утворення районів. В той же час говоримо що функцій, які матиме районна рада, недостатньо – тому не варто створювати районні ради взагалі. Але створення районних префектур все одно планується. Хоча якщо ми визнаємо, що в ході реалізації реформи перелік функціоналу майбутнього району скоротився – то виникає питання а навіщо взагалі створювати такі райони? Адже ідея творення районів для того, щоб там можна було створити районну префектуру, виглядає досить дивно. В той же час, певна частина послуг районного рівня все таки залишається, і виникає питання хто ними управлятиме – адже функції з управлінням наданням послуг префектурам не притаманні.

Тому зараз більше суть питання не в тому, скільки районів має бути, а які функції мають надаватись на рівні районів. Абсолютно логічним, на мою думку, було би утворити районні ради, відповідні їм виконкоми і наділити їх повноваженнями надавати послуги, які передбачені для районного рівня. І лише коли ми зрозуміємо, які саме послуги повинні бути закріплені за районним рівнем, тоді можна проводити остаточне моделювання районного устрою. Доречі, більшість країн Європи мають утворення субрегіонального рівня (аналоги районів). Так, звісно, навіть у наших сусідів поляків точаться дискусії про функціонал повітів (районів), але навіть зараз, через 20 років після впровадження реформи з децентралізації влади, поляки не планують ліквідовувати повіти.

Головним чинником, який має впливати на розмір району і його кількість населення, склад адмінодиниць, які увійдуть до району, стане те, що називається зоною доступу до певної послуги. Раніше при формуванні районів зважали на доступність вторинної ланки медицини - до 60 хвилин доїзду, але фактично зараз відбувається паралельне формування госпітальних округів, які не пов’язані напряму з формуванням районів. Доречі, навіть госпітальних округів попередньо на території нашої області було сформовано чотири, і це теж викликало серйозні нарікання як з боку експертів, так і самих лікарів і депутатів місцевих рад, які цілком слушно вважали що це замало.

На мою думку, зараз принципово важливо все-таки завершити моделювання карти майбутніх ОТГ. Проект перспективного плану формування територій громад відповідно до Закону готує Обласна державна адміністрація і остаточно затверджує Кабмін. Протягом останнього часу ми бачили кілька презентованих проектів Перспективного плану, але, на жаль, жоден з них не був презентований безпосередньо від ОДА. Вони були представлені Центром розвитку місцевого самоврядування під час зустрічі з представниками Кабміну, різними експертами місцевого або національного рівня, але вони не мають якогось офіційного юридичного статусу.

Говорити про те, що саме в такому вигляді будуть сформовані ОТГ Вінниччини, важко. Дуже сподіваюся, що найближчим часом нове керівництво ОДА оприлюднить офіційний проект і тоді ми як експерти зможемо його обговорити, а найголовніше – тоді громади зможуть його вивчити і внести свої пропозиції. Методикою формування територій громад така процедура передбачена – шляхом проведення консультацій, уповноважених представників громад з уповноваженим представником ОДА з метою «врахування інтересів громад». Таким чином можна офіційно вплинути на  формування перспективного плану, але тільки за умови оприлюднення ОДА офіційного проекту Перспективного плану та визначення відповідної уповноваженої особи. А поки ми бачимо лише проекти різних експертів, але механізм їх обговорення не прописаний в законодавстві. Тому на сьогодні говорити про повномірне і повноцінне врахування інтересів ОТГ та їх жителів в процесі формування проекту Перспективного плану досить важко, оскільки той механізм, про який я розповів (консультації) – це фактично єдиний механізм, який прописаний в методиці формування територій громад.

Тому, якщо говорити про фінальний етап реформи з децентралізації влади та впровадження адміністративно-територіальної реформи, то на сьогодні є дві головні проблеми. Перша – невизначеність остаточного формату об’єднання територіальних громад (у вигляді Перспективного плану). І друга – це невизначеність функціоналу статусу районів, а звідси - чи будуть у нас районні ради функціонувати після завершення реформи, скільки має бути районів і чи потрібні такі райони взагалі.

Хочу зауважити, що багато мешканців ОТГ вважають, що оскільки вони вже об’єдналися, то їх ця реформа обійде. На жаль, так не буде. Досить велика кількість ОТГ, які були утворені з початку впровадження реформи з 2015 року у Вінницькій області та по Україні не відповідають методиці, яка затверджена Кабміном. Це може призвести до того, що певна кількість вже існуючих ОТГ будуть або об’єднані між собою, або приєднані до інших ОТГ або великих міст. Один з проектів Перспективного плану, який ми аналізували, показує, що приблизно 12 ОТГ Вінниччини зникнуть і увійдуть в склад інших ОТГ.

Тому зараз найактуальнішим питанням є забезпечення врахування думки мешканців ОТГ і керівництва цих громад в процесі формування Перспективного плану. І для цього необхідно вийти на передбачений законом і методикою процес консультацій та обговорення. Це стане можливим після того, як офіційний проект перспективного плану буде оприлюднено обласною державною адміністрацією, на що ми, як експерти, очікуємо найближчим часом.

Автор: Андрій Кавунець
Коментарів 1
Александр 23:13 / 18.11.2019
мапа это хорошо, только в конституции ничего про отг нет...

Читайте також:

08 Квітня
«Пророщені зернові стимулюють до життя, надають сили та наснаги»
08 Квітня
«Спілкуйтеся лише з тими, хто наповнює вас енергією і вірою»
08 Квітня
«У нас хворіють переважно молодь і діти»
08 Квітня
«Якщо 80% населення вдома, - ми уникаємо колапсу»
08 Квітня
«Звичний ритм життя для всіх без винятку змінив невеликий за розміром вірус Covid-19»
08 Квітня
«Світова фінансова криза стартувала»

Всі новини

18:38
Вт
На Ямпільщині ремонтують міст (ФОТО)
17:50
Вт
Прокуратура Вінниччини порушила справу щодо торгівців зброєю
17:03
Вт
На Вінниччині за десятиліття не закрили страву про зникнення 10-річної дівчинки (ФОТО)
16:22
Вт
У Вінниці на Вишенському озері згоріло 3 га очеретів і трави (ВІДЕО)
15:40
Вт
Житель Вінниці виливав каналізаційні відходи у природний струмок (ФОТО)
14:58
Вт
У Вінниці затримали донечанина, що розповсюджував наркотики
14:17
Вт
У Вінниці обробляють дезрозчином сміттєві контейнери (ВІДЕО)
13:39
Вт
У Вінниці патрульні розшукали 96-річну жінку, яка заблукала в місті
13:04
Вт
У Вінниці на Вишеньці будують підземний сміттєприймач
12:22
Вт
У Могилів-Подільському районі люди, палячи траву, спалили дві хати і сарай (ФОТО)
11:40
Вт
Вінниччина має 81 пацієнта з Covid-19
11:00
Вт
На Вінниччині чоловік відстрілювався від поліції, - є поранені (ФОТО)
10:28
Вт
На Липовеччині знайшли авіабомби, на Оратівщині – мінометні міни (ФОТО)
09:56
Вт
Вінницький фонд «СтопВірус» закупив засоби захисту 14 райлікарням
09:17
Вт
В Копайгороді на Вінниччині в пожежі згорів чоловік (ФОТО)
08:39
Вт
У Вінниці на Тяжилові продовжать тролейбусну лінію
19:25
Пнд
У Брацлаві безкоштовно шиють та роздають маски людям
18:48
Пнд
У Вінниці затримали чоловіка з кастетом у кишені (ФОТО)
18:00
Пнд
На Вінниччині залишиться відкритим один пункт пропуску через кордон

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"