Громади Вінниччини та Молдови вчитимуться у країн Вишеграду, як справлятися з відходами
  • Громади Вінниччини та Молдови вчитимуться у країн Вишеграду, як справлятися з відходами
12 Травня
17:00

Представники 18-ти громад матимуть змогу наочно ознайомитися з тим, як країни Вишеградської четвірки поводяться з твердими побутовими відходами.

Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» розпочав реалізацію проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Як розповів сьогодні, 12 травня, під час стартової прес-конференції проекту голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов, проект реалізується спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

- Один з партнерів - найбільша та найстарша регіональна організація Польщі WOKISS, з якою ми співпрацюємо вже з 2006 року і реалізували вже не один спільний проект. Також в нас є партнери в Чехії. Це партнер, який засновував інституції в Празі, має величезний досвід в тому числі в питаннях, які стосуються поводження з твердими побутовими відходами. Також наші партнери екологічна організація з Словаччини, з міста Кошице, які мають свою навчальну базу, яку вони нададуть нам для навчання. Партнер з Угорщини – Єврорегіон «Карпати». Також офіційними партнерами є Сорокська районна адміністрація Республіки Молдова, Єврорегіон «Дністер», громадська організація «Ресурно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», - розповів О.Гаврилов.

_SAM0006

Голова Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк зазначив, що це вже шостий проект, що фінансуються Вишеградським фондом, в реалізації якого бере участь Єврорегіон.

- Завдяки Вишеградському фонду ми змогли побачити, як працюють наші колеги в Європі в питаннях транскордонного співробітництва. Наш пріоритет - це європейські цінності, європейська модель влади. Проекти, в яких бере участь Єврорегіон «Дністер», - це дуже хороша база, щоб ми вивчати досвід і Вишеграду, і в цілому Європейського союзу, - зауважив С.Татусяк.

_SAM0016

Також очільник Єврорегіону додав, що вперше на Вінниччину завітала уповноважена представниця Міжнародного Вишеградського фонду. Радниця фонду Ірена Красницька розповіла, що Міжнародний Вишеградський фонд фінансує проекти неурядових організацій, які націлені на відкритість влади, розвиток медіа, економічний розвиток, розвиток освіти, збереження культурної спадщини, охорону навколишнього середовища, підтримку туризму, обмін науковим досвідом тощо.

- На початку становлення ми надавали фінансову підтримку лише країнам, які входять до Вишеградської четвірки: Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. Але з 2011 року ми почали підтримувати країни Західних Балкан та Східного партнерства. Щороку уряд кожної з чотирьох країн Вишеграду виділяє на ці проекти по 2 млн. євро. Але починаючи з 2012 року інші країни також почали допомагати нашому фонду. Власне, цей проект реалізується за підтримки уряду Кореї, - зазначила І.Красницька.

_SAM0064 

Координатор проекту Олексій Гаврилов зауважив, що проект «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства» реалізовуватиметься з 1 травня 2017 року по 31 серпня 2018 року. Наразі розпочався конкурсний відбір 4-х експертів та 68-ми учасників з України та Молдови.

- У нас вже є домовленість з українсько-швейцарським фондом DESPRO, які власне і працюють в напрямку поводження з відходами, їхні експерти висловили бажання навчати учасників нашого проекту. Разом з тим сподіваємося залучити одного експерта з Молдови. Також ми розпочали відбір учасників. Щоб нікому не було образливо, - кожен район має бути представлений однією територіальною громадою. Критерій один: це мають бути ті, хто хоче чогось навчитися і впровадити це в життя. Від кожної територіальної громади має бути два учасники: один представник влади та представник громадськості, - розповів О.Гаврилов.

_SAM0035

Таким чином для участі в проекті відберуть 68 осіб: по 2 представники з 27-ми районів Вінницької області та 7-ми районів Молдови, які входять до Єврорегіону «Дністер». Заявки на участь приймаються до 21 травня. Після відбору в червні у Вінниці буде проведено два п’ятиденні тренінги для двох груп учасників. Під час навчання їм розкажуть про правові аспекти застосування законодавства України та Молдови, що регламентує поводження з твердими побутовими відходами, про екологічну освіту населення, про навички сепарування відходів, про механізми та інструменти організації управління відходами в громаді, стратегії поводження з відходами тощо.

Голова ГО «Ресурно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», яка є партнером проекту, Андрій Кавунецьзазначив, що тема поводження з твердими побутовими відходами наразі є дуже актуальною.

- Поштовхом для розробки цього проекту стало те, що 1 січня 2018 року органи місцевого самоврядування мають перебрати на себе повну відповідальність за весь комплекс поводження з твердими побутовими відходами. Тобто, якщо ми сьогодні часто чуємо, що сміття не вивозиться, або викидаються десь там в яри, або на необладнані сміттєзвалища, то з 1 січня 2018 року має бути чіткий план поводження з твердими побутовими відходами. Під час спілкування з сільськими головами я зрозумів, що вони або ще нічого не робили в цьому напрямку, або взагалі вперше чують про це, - пояснив А.Кавунець.

_SAM0047

-  В нас думають, якщо викинув сміття у смітник, то вирішив проблему із відходами. Однак на цьому проблема не вирішується, вона продовжує існувати і навіть збільшуватися. Тому потрібно розробляти стратегії поводження з відходами, і я маю надію, що цей проект допоможе нам в цьому, - додав голова Єврорегіону «Дністер» у Молдові В’ячеслав Бурлаку.

_SAM0070 

Через півтора місяці після тренінгів учасники мають підготувати SWOT-аналізи  реальної ситуації поводження з твердими побутовими відходами у своїх громадах. Презентації SWOT-аналізів відбудуться в серпні під час дводенного семінару у м.Вінниці та одноденного в м.Сороках (Молдова). Тоді ж будуть відібрані представники (загалом 36 осіб) з 18-ти найактивніших громад для поїздки до країн Вишеградської четвірки. На початку жовтня цього року побачити наочно, як справляються з твердими побутовими відходами у Польщі, Чехії, Угорщині, Словаччині та перейняти їхній досвід зможуть представники 14-ти громад з Вінниччини та 4-х громад із Молдови.

- Також будуть відібрані двоє журналістів для візиту в країни Вишеграду. Критерії відбору ще поки не визначені. А в жовтні відбудеться прес-конференція за результатами навчального візиту, тому що не всі бажаючі зможуть поїхати, а тема важлива для висвітлення, - зазначив О.Гаврилов.

_SAM0035

Представник Великопольського центру освіти і курсів самоврядування WOKISS Радослав Шарлєє зазначив, що період так званої «сміттєвої революції» Польща пережила ще декілька років тому. Зараз поляки сепарують сміття по п’ятьох контейнерах, тож їм є що розказати та показати жителям країн Східного партнерства.

- В 2013 році територіальні громади отримали обов’язок забезпечити поводження з твердими побутовими відходами на всій території своєї громади. Їм потрібно було налагодити умови для мешканців, щоб вони розділяли сміття, і технологічно забезпечити вивіз сміття або його переробку на місці, - розповів В.Шарлєє.

_SAM0058

Після поїздки учасники візиту мають розробити індивідуальні стратегії поводження з відходами, після чого стратегії будуть розглянуті на громадських слуханнях та прийняті на сесіях місцевих рад. Також експерти проекту розпишуть уніфіковану методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України та Молдови, а також досвіду країн Вишеградської четвірки. Буклети з методологією будуть розповсюджені для ознайомлення територіальних громад Вінниччини та Молдови. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної Міжнародної конференції в м. Вінниця з презентацією результатів проекту для 200 учасників.

_SAM0085

Нагадаємо, громадська організація Єврорегіон «Дністер» розпочала реалізацію проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства», який фінансується Міжнародним Вишеградським фондом та Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.

Автор: i-vin.info
Коментарів 1
axab 08:56 / 30.05.2017
Дві територіальні громади Сумщини отримали технічну допомогу від проекту DESPRO
http://despro.org.ua/news/news/?ELEMENT_ID=1811&clear_cache=Y

Читайте також:

22 Липня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
22 Липня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
22 Липня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
22 Липня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
22 Липня
Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
22 Липня
Гнівань напрацьовує європейську стратегію розвитку

Всі новини

18:34
Пнд
В Україні з’явилася ще одна монета на честь Томосу (ФОТО)
17:00
Пнд
ЦВК порахувала 70% протоколів. Хто з мажоритарників переміг на Вінниччині (ФОТО)
16:12
Пнд
На Вінниччині загинув 17-річний мотоцикліст
15:29
Пнд
У Вінниці на Замості два дні не буде води
14:47
Пнд
У пенсіонерки на Острозького закоротило в електроплиті, - почалася пожежа
14:00
Пнд
Бюджетно-спонсорським коштом у лікарні Калинівки відремонтували відділення
13:16
Пнд
Тиждень без води, - у Вінниці тривають ремонтні роботи на вулиці Мороза
12:30
Пнд
У Вінниці затримали львів’ян з купою екстазі
11:53
Пнд
Ткацьке ремесло відроджуватимуть у селі на Вінниччині
11:01
Пнд
Порожні протоколи з печатками та підписами виявили у Чернівецькому районі
10:18
Пнд
Біля Вінниці водій ВАЗа влетів у фуру, - чоловік не вижив (ФОТО)
09:45
Пнд
У Погребищенському районі затримали жінку, яка скуповувала голоси виборців
09:02
Пнд
ЦВК стрімко рахує протоколи. Як голосувала Вінниччина?
08:34
Пнд
У поліції повідомили, скільки порушень на виборах було на Вінниччині
08:10
Пнд
На Вінниччині парламент обирали 51% виборців
14:40
Нд
Вінничанам видають бюлетені без паспортів
13:40
Нд
На виборчих дільницях Вінниччини недостатня кількість скриньок
12:30
Нд
Патрульних поліцейських Вінниччини спіймали на хабарництві
11:00
Нд
На Вінниччині жінка у гніві придушила свекруху хусткою

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"