Громади Вінниччини вчилися у Вишеграду, як реформувати освіту
  • Громади Вінниччини вчилися у Вишеграду, як реформувати освіту
10 Грудня
11:32

У Вінницькій області завершився вишеградський проект.

Проект «Управління системою освіти територіальних громад: досвід країн Вишеградської четвірки для України» реалізовувала громадська організація «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини». 7 грудня відбувся заключний захід проекту – Міжнародна конференція з однойменною назвою.

Участь дійстві взяли представники партнерських організацій, в тому числі з країн Вишеградської четвірки, представники органів влади та освітяни. Проект співфінансувся урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через Вишеградські гранти Міжнародного Вишеградського Фонду.

2

Голова «Ресурсно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець розповів учасникам конференції, що проект мав на меті підвищення ефективності управління системою освіти територіальних громад України шляхом поширення досвіду кращих практик країн Вишеградської четвірки. Зі слів очільника ГО, ідея проекту виникла під час впровадження інших проектів, які направлені на розвиток місцевого самоврядування.

-Свого часу ми реалізували проект зі створення Академії спроможності громад, в минулому році у співпраці з Єврорегіоном «Дністер» ми реалізували проект з розробки стратегій розвитку територіальних громад. І ми зрозуміли, що однією з найбільш актуальних проблем органів місцевого самоврядування є надання якісних освітніх послуг, - пояснив А.Кавунець.

1

Сергій Татусяк, очільник громадської організації Єврорегіон «Дністер», яка виступила партнером в реалізації ініціативи, наголосив, що проект було б неможливо реалізувати без активної співпраці з органами влади.

-Наша команда працює сьогодні у співпраці з органами місцевого самоврядування. Я щиро вдячний сільським та місцевим головам, які радо відгукуються на всі заходи проекту. Також значну підтримку нам надає Вінницька облдержадміністрація. Сьогодні можна казати, що ми є тією силою, яка активно працює над впровадженням європейських стандартів життя у сфері освіти, господарства, економіки, - підкреслив С.Татусяк.

3

Заступниця начальника департаменту освіти Вінницької облдержадміністрації Олена Чорна зауважила, що реформування освіти супроводжується низкою проблем, які допоможе вирішити досвід країн Вишеградської четвірки.

-Завдяки прикладам, якими поділися вишеградські експерти, ми матимемо як мінімум два шляхи як вирішити ту чи іншу проблему. Ми на сьогоднішній день маємо 794 заклади загальної середньої освіти, в нас більше 161 тисячі учнів, більше 17 тисяч вчителів і донести до відома цієї освітянської громади ті прогресивні ідеї, які сьогодні пропонує міжнародна спільнота, - це найважливіше завдання, - наголосила О.Чорна.

4

Віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниця Себастіан Делюра зауважив, що тема проекту дуже актуальна.

-Адже європейське та українське законодавство в цій сфері постійно змінюється. Співпраця з країнами Вишеградської четвірки є невід’ємною частиною української політики. Важливе місце в цьому займають зміни у сфері освіти. Головним пріоритетом Вишеградського фонду завжди була підтримка освітніх та культурних проектів, - сказав С.Делюра.

5

Голова Великопольського центру освіти та курсів самоврядування в Польщі Мачай Козік розповів, що процес реформування галузі освіти довготривалий.

- Щодо Польщі, то я доволі довго живу на цьому світі і скільки я живу, стільки в Польщі відбувається реформа освіти. Кожен новий уряд починає реформу. Іноді це реформи заради реформи, а іноді цього потребує світ, який постійно змінюється, - пояснив польський партнер.

6

Директор Фундації «Майстерня сільського розвитку» з Угорщини Шандор Кльолеш зауважив, що в країн Вишеграду варто переймати не лише позитивні практики, а вчитися на чужих помилках.

- Щоб ви знали, як не треба робити. В Угорщині сотні тисяч людей працюють в галузі освіти. Ця «машина» велика і потужна і тут дуже важко впроваджувати реформи. Тому дуже важливим є підготовка кожної реформи, тому що результати можуть непередбачуваними і будуть відчутні лише через 20 років, - пояснив угорський партнер.

7

Виконавчий директор Інституту стабільності та розвитку з Чеської Республіки Степан Сухи зауважив, що тема реформування галузі освіти стосується кожного.

-Я впевненістю можу сказати, що освіта та школа є одними з найважливіших речей у нашому житті. Я сподіваюся, що цей проект зробить свій внесок і покращить наше життя. Особливо важливі ті дискусії, які сьогодні пройдуть, адже в дискусіях народжуються ідеї, - зазначив С.Сухи.

9

Після вступних слів координаторка Анастасія Ланова презентувала учасникам результати проекту. Вона розповіла, що до проекту було залучено шість експертів, четверо з яких з країн Вишеграду. 5 місяців вони розробляли методичний посібник «Управління системою освіти територіальних громад: досвід країн Вишеградської четвірки для України».

-У посібнику викладено опис актуальної ситуації та наявної проблеми в сфері надання освітніх послуг в об’єднаних територіальних громадах, представлено покрокову інструкцію щодо збору даних, їх аналізу, опрацювання плану оптимізації освітньої мережі та розробки стратегії розвитку освіти. Також представлено актуальну ситуацію в країнах Вишеграду, - пояснила А.Ланова.

Окрім того, координаторка проекту розповіла, що було проведено цикл навчальних тренінгів для 15-ти громад Вінницької області щодо ефективного управління системою освіти.  

10

Після презентації проекту учасники перейшли до першої дискусійної панелі, яка була присвячена темі діагностики стану системи освіти в ОТГ та вивченню думки бенефіціарів. Зокрема, присутні познайомилася з досвідом Чехії у цьому питанні.

-Школи Чехії дуже вільні в тому чого вони навчають і як вони навчають, якщо вони входять в ті рамки, які поставила держава. На словах це звучить дуже гарно, але насправді це досить складно. Після реформи система була дуже децентралізована з точки зору фінансування і це не було позитивним. Децентралізація не уніфікованою для всього, - розповіла експертка проекту з Чеської Республіки Луція Григоркова.

Про виклики, які стоять на порозі реформування освіти, та враження від тренінгів розповіла голова громадської організації «Освітній простір» Людмила Юрчук.

- Дуже позитивним є досвід закордонних колег, відвертість експертів з Вишеграду. Дуже конкретно, на прикладах спікери пояснили, якою має бути співпраця влади з громадськістю для якісного розвитку галузі освіти, - сказала Л.Юрчук.

11

Також учасники зауважили, що дуже важливу роль у налагодженні якісної системи управління освіти відіграють вчителі.

-Учитель – носій знання, практики, змін. Ми сьогодні оптимізуємо школи не тільки тому, що в них учнів немає, там вже немає вчителів. А вчителі, які залишилася працювати в школах, мають дуже велике навантаження, - пояснив начальник відділу освіти, молоді та спорту Тульчинської міської ради Михайло Митрицан.

Начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Краснопільської сільської ради Наталія Стрижавська додала, що процес оптимізації дуже складний процес, який зустрічає супротив населення.

-У нас 5 шкіл, які налічує 330 учнів. Це дуже мало. Тому потрібно провести оптимізацію максимально безболісно для наших учителів та наших дітей, - зазначила Н.Стрижавська.

А передувати оптимізації має моніторинг вартості утримання об’єктів.

-Після того як нам передали баланс заклади освіти, ми почали перейматися тим на що ми витрачаємо кошти. Наприклад, ми виявили, що два дитсадки, які мають приблизно однакову кількість вихованців, майже однакового розміру використовують різну кількість енергоносіїв. Виявилося, що один з дитсадків споживає вдвічі більше газу та електроенергії, - сказала перша заступниця міського голови Гніванської міської ради Олена Яковець.

12

Друга панельна дискусія була присвячена обговоренню питання: «Оптимізація освітньої мережі – загроза чи можливість?».

Учасники дізналися про польський досвід щодо того, яким чином експерти супроводжують процес оптимізації.

-Дуже часто оптимізація супроводжується зростанням соціальної напруги. Тому важливим є залучення зовнішнього експерта, який бере на себе певну відповідальність. Дуже часто сільський голова пояснює незадоволеним: «Це не мій висновок. Це висновок незалежного експерта, якого ми залучили», - розповів експерт проекту з Республіки Польщі Радослав Шарлея.

Власний приклад того для чого потрібна оптимізація шкіл розповів начальник відділу освіти Немирівської міської ради Анатолій Пасічник.

-Немирівська ОТГ у своїй групі по наповненню бюджету посіла 5 місце в країні. Але у нашому освітньому окрузі 12 навчальних закладів і майже 50% бюджету витрачалося на галузь освіти, - пояснив А.Пасічник.

14

Також учасники дискусії дійшли висновку, що часто опорні школи стають центрами культури та дозвілля.

-Однією зі стратегічних цілей нашої громади було створення освітньо-культурного, спортивного простору на основі освітнього округу. Ми зрозуміли, що це дозволить сільській раді створити умови для інтеграції громади, - додала інспекторка Хижинецької сільської ради Сокиринецької об’єднаної територіальної громади Ольга Дишкант. 

Окрім того, присутні наголосили що оптимізація закладів освіти – це не обов’язково закриття.

-В нас більше 600 учнів, 400 з них навчаються в Якушинецькому ліцеї. Це наша опорна школа. В нас є одна школа, де навчається всього 13 учнів. Здавалося, що економічно доцільніше було б забезпечити підвезення цих учнів. Але ми дотримуємося принципу, що в кожному селі має бути початкова школа, - розповіла інспекторка з методичної роботи відділу освіти, культури, молоді, спорту та соціального захисту населення Якушинецької сільської ради Наталія Білоус.

13

Заключна дискусійна панель була присвячена стратегії розвитку освіти. Учасники обговорили теорію та кращі практики.

-Розвиток державної освіти почав рухатися в напрямку централізації. Це було викликано певним соціальним запитом, а також певним втручанням держави. Якщо коротко, то всім займається центральна влада. Але ми зрозуміли, що має бути якась частка децентралізації, тому ми створили освітні округи, навколо яких відбувається планування і оптимізація, -зауважив мер с. Заламереньє Угорщини Ласло Одор.

15

Головний спеціаліст відділу загальної, середньої і дошкільної освіти департаменту Вінницької ОДА Олександр Лемещенко зауважив, що ідея оптимізації шкіл набуває поширення, адже це спосіб надання якісної освіти.

-Сьогодні ми маємо 35 ОТГ і 42 опорні школи. Ми на шостому місці по рівню створення опорних шкіл в Україні. Для нас створення опорних шкіл – це спосіб надання профільної освіти, тобто створення ліцеїв та гімназій в сільській місцевості, - підкреслив О.Лемещенко.

Барська ОТГ поділилася своїм досвідом напрацювання стратегії розвитку громади, в якій пріоритетом є галузь освіти.

-Коли ми визначали сильні і слабкі сторони громади. Завдяки анкетуванню ми з’ясували, що населення задоволено рівнем надання освітніх послуг. Але також ми виявили низку загроз і завдань. Ми поставили завдання розвитку інклюзивної освіти, впровадження освітніх проектів для залучення коштів у розвиток матеріально-технічної бази, - розповіла начальниця соціально-гуманітарного відділу Барської міськради Наталія Стрельчук.

16

Не оминули увагою присутні і тему наповненості класів.

-В нас є три школи, одна з них опорна, в якій навчається 870. В цю школу ми підвозимо дітей з чотирьох сіл. Це 250 дітей. Підвезення дало нам можливість не створювати філії. Дуже часто, коли ви забезпечуєте підвіз учнів з малокомплектної школи до опорної школи, учні та їх батьки самі обирають навчання у школі, де надаються якісніші послуги, - розповів голова Томашпільської селищної ради Валерій Немировський.

Директорка департаменту освіти Вінницької міськради Оксана Яценко навела приклади міських програм, які сприяють розвитку освіти.

-Ми скоротили 16 класів, ми проводимо термомодернізацію навчальних закладів, оновлюємо матеріально-технічну базу. Щоб створити якісну стратегію освіти обов’язково потрібно мати секторальні програми. Вінницька міська рада має низку освітніх програм і регулярно звітує про їх виконання, - пояснила О.Яценко.

17

Учасники дискусій дійшли висновку, що якісне реформування освітньої галузі можливо лише послідовними, виваженими кроками із широким залученням до цього процесу громадськості.

Завершилася міжнародна конференція підписанням угоди про співпрацю між селом Заламереньє та Томашпільською ОТГ. Свої підписи у договорі поставили очільники населених пунктів. Новоспечені партнери співпрацюватимуть не лише в тому, що стосується освіти, а й в інших питаннях.

18

31

32

Нагадаємо, на Вінниччині коштом ЄС сільську молодь навчатимуть вести бізнес.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

18 Січня
Експерти Вишеградського Фонду приймали у Вінниці звіт вінничан про спільний проект
18 Січня
Швейцарський експерт розповів сільським головам Вінниччини, як управлятися з відходами (ФОТО)
18 Січня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
18 Січня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
18 Січня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
18 Січня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів

Всі новини

09:17
Пнд
Обираючи одяг для катання на лижах краще починати з основ
18:15
Нд
Як вінничанам бути активними та здоровими в зимовий період
16:25
Нд
Вінницькі поліцейські спілкувалися з містянами щодо дотримання вимог карантину
14:15
Нд
Сьогодні у Вінниці відкривають кризовий центр
12:20
Нд
«Укрзалізниця» хоче відновити курсування міжнародного потяга через Вінницю
10:10
Нд
Латухи носили навіть влітку
19:15
Сб
Відтепер студенти вінницьких вишів не отримуватимуть «червоні дипломи»
17:25
Сб
Вінницька область на восьмому місці за розміром бюджету
15:50
Сб
У Вінниці бездомні громадяни можуть прийти до пункту обігріву
13:45
Сб
Сьогодні в Україні День пам’яті захисників Донецького аеропорту
10:20
Сб
Катанка з’явилася в побуті українців у вигляді короткого верхнього одягу
18:20
Птн
Відзавтра споживачів в Україні повинні обслуговувати державною мовою
16:45
Птн
На Вінниччині оголосили про заснування Всеукраїнської премії імені Миколи Рябого
15:30
Птн
На Вінниччині за добу одужало від коронавірусу 365 людей, а 209 захворіло
14:15
Птн
Вінничанам радять, як уникнути переохолодження
12:40
Птн
Будівництво мосту Ямпіль-Косеуць стає реальним
11:25
Птн
МОЗ не наполягатиме на продовженні локдауну після 25 січня
09:50
Птн
Вінниця на сьомому місці за обсягом бюджетних доходів
08:25
Птн
У Вінниці триває відеопроєкт «Щедрик» (ВІДЕО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"