«Ініціатива й активність громадських організацій, помножені на можливості державних структур, потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи»
  • «Ініціатива й активність громадських організацій, помножені на можливості державних структур, потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи»
25 Жовтня
17:02

В умовах становлення України важливого значення набуває розвиток громадянського суспільства, з рівнем якого безпосередньо пов'язана ефективність докорінних перетворень у нашій країні. Важливу роль у цьому процесі відіграють громадські організації.

У Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020» окремо зазначається про необхідність синергії зусиль органів влади, бізнесу та громадянського суспільства для просування України у світі. При цьому головною передумовою реалізації Стратегії є суспільний договір між владою, бізнесом та громадянським суспільством, де кожна сторона має свою зону відповідальності.

Відповідальність влади – провести реформи, забезпечити баланс інтересів між громадянським суспільством, державою і бізнесом, просто, прозоро та якісно працювати за новими підходами, гарантувати дотримання прав людини.

Відповідальність бізнесу – підтримувати й розвивати бізнес-середовище, державу та громадянське суспільство, сумлінно сплачувати податки, здійснювати ефективні інвестування в економіку держави, дотримуватися принципів чесної праці та конкуренції.

Відповідальність громадянського суспільства – контролювати владу, жити відповідно до принципів гідності та неухильно додержуватися Конституції і законів України.

Роль громадського сектору полягає у тому, щоб прокласти міст через прірву між бажанням людей брати участь в громадському житті, щоб висловити свої думки, прислухатися до поглядів інших, підвищувати власну правову культуру.

Саме таку ідею та місію  сповідують громадські організації Єврорегіон «Дністер», Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер» та МГО «Україна-Польща-Німеччина». Спектр їх діяльності:  від транскордонного співробітництва до вирішення проблем секторального характеру, зокрема захист інтересів малого і середнього аграрного бізнесу в умовах введення обігу землі та інших актуальних питань.

Сьогодні активними членами агрокластеру є більше 250 малих і середніх фермерів та аграріїв з України та Республіки Молдова. Нами підписано низку угод про співпрацю з іноземними партнерами, зокрема Міжнародним агрокластером «Карпати» (Республіка Польща), Північно-східною агенцією регіонального розвитку (Республіка Румунія) , Асоціацією ОТГ.

Всі ці комунікації дають більше можливостей нашим аграріям вивчати передовий європейський досвід реформування аграрного сектору економіки, земельних питань, пошуку нових партнерів і ринку збуту своєї продукції.

Практика показує, що всупереч мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення ринок землі стрімко росте, але не за законами ринкової економіки, а через безліч тіньових схем. Це призводить до невиправданого і протизаконного збагачення одних і зубожіння інших – сільського населення, яке і без того є на сьогодні найбіднішою і найнезахищенішою соціальною категорією.

Мораторій дає можливість за шахрайськими схемами розвиватися тіньовому ринку землі, скуповувати за безцінь землю, використовуючи недосконале земельне законодавство, блокувати проведення інвентаризації землі та інше.

Гра навколо «мораторію» на якій так усі зосереджені, не сприяла, а навпаки — не дозволяла ухвалити правила, за якими давно живуть усі цивілізовані країни світу.

Крім адекватної комунікації з власниками землі, нам потрібні зрозумілі правила гри: хто має право купляти українську землю; скільки в одні руки чи на юридичну особу; де повинен проживати потенційний покупець; де зареєстроване його підприємство; який мав досвід; як буде оподатковуватися перший продаж і наступний; яка мінімальна ціна; хто має контролювати екологічне питання; який орган контролюватиме ринок землі.

Доручення Президента України Кабінету Міністрів до 1 жовтня 2019 року розробити законопроект про вільний обіг землі, а в грудні  зняти мораторій на продаж землі і відкрити вільний обіг, ставить за мету вирішити ці та інші питання.

Єврорегіон «Дністер», Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер» в партнерстві з Селянською спілкою України 15 жовтня 2019 року провели круглий стіл присвячений питанням обігу землі в Україні. За його результатами було прийнято Звернення учасників круглого столу  щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення до Президента України, Верховної Ради України,  Кабінету Міністрів України.  

Серед пропозицій: напрацювати  оптимальну модель обігу землі, яка врахує не тільки інтереси держави але, і в першу чергу, українських землевласників, фермерів, аграріїв; заборонити продаж землі іноземцям та надати право придбання  землі  виключно Державі Україна та громадянам України - фізичним особам, які займаються сільгоспвиробництвом, мають відповідний фах та проживають на території району, як найменшої адміністративно-територіальної одиниці, де розташована земельна ділянка, протягом останніх 5 років

Доцільним ми вважаємо ведення дотацій на 1 га землі та обмеження права на придбання землі однією особою максимально до 300 гектарів. Додатково необхідно заборонити перепродаж землі терміном на 10 років.

Пропонуємо провести повну інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення, розробити зрозумілу методику оцінки вартості земельних ділянок та створити Земельний банк як єдино можливу фінансову установу, яка матиме виключну систему кредитування фермерів під 1-2% річних для викупу земель, які вони фактично обробляють.

Необхідний розвиток  ринків кредитування та страхування для розвитку малих та середніх господарств та ґрунтовне вивчення громадської думки щодо можливостей і етапів проведення земельної реформи.

Ініціатива й активність громадських організацій помножені на можливості державних структур потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи та убезпечити суспільство від небажаних соціальних ексцесів. Напрацьований досвід подібних організацій допоможе створити високоефективний цивілізований ринок землі. 

Автор: Сергій Татусяк:
Коментарів 0

Читайте також:

28 Березня
«Якщо 80% населення вдома, - ми уникаємо колапсу»
28 Березня
«Звичний ритм життя для всіх без винятку змінив невеликий за розміром вірус Covid-19»
28 Березня
«Світова фінансова криза стартувала»
28 Березня
«В недоліках медичної реформи не шукайте винних»
28 Березня
«Робіть те, що приносить задоволення, тоді ви самі шукатимите можливість жити цим і розвиватись»
28 Березня
«Територіальні громади – це первинна і головна ланка організації спортивно-масової роботи»

Всі новини

16:34
Сб
Пішохід і мотоцикліст загинули в автопригодах на Тиврівщині
15:00
Сб
Сьогодні уночі переводимо годинники на літо
13:28
Сб
Міни і снаряди підірвали на Вінниччині
11:52
Сб
На благодійні кошти у Вінницю і Калинівку куплено засоби захисту
10:19
Сб
П'ятнадцять дорослих і двоє дітей на Вінниччині мають коронавірус
09:00
Сб
У Вінниці керівника збройного підприємства підозрюють у розтраті коштів
19:46
Птн
У Вінницькому районі ВАЗ не поступився дорогою Volkswagen (ФОТО)
18:36
Птн
Вінницькі медики зареєструвати 16-х пацієнтів з Covid-19
18:08
Птн
Вінницький депутат передав районній лікарні засоби захисту
17:24
Птн
У Вінниці дозволили торгувати агрокультурами та хімікатами
16:41
Птн
У Барі помер чоловік, смертельного удару якому, ймовірно, завдав 15-річний підліток
16:00
Птн
В’їзд у Вінницю обмежили: подорожуючих перевірятимуть
15:15
Птн
На Вінниччині персонал місцевого пансіонату оселився з підопічними до кінця карантину
14:36
Птн
У Могилеві-Подільському водій Ford збив велосипедистку (ФОТО)
13:50
Птн
Громадський транспорт Вінниці закривають: доступ лише спецпрацівникам
13:03
Птн
На Вінниччині від спалювання бур’янів горять будівлі (ВІДЕО)
12:20
Птн
У Вінниці медсестра пологового заразила коронавірусом своїх колег
11:47
Птн
У Вінниці поки копи опитували водія, пасажир утікав з наркотиками
11:02
Птн
На Вінниччині троє посадовців заволоділи коштами на ремонт медзакладу

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"