Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
  • Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
16 Травня
10:57

На Вінниччині триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства».

Ініціатива реалізується Вінницьким обласним осередком Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» та продовжує впроваджується спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

_SAM6003

В рамках проекту 22 пілотні громади під час навчального візиту країни Вишеградської четвірки познайомилися з досвідом Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини у сфері управління твердими побутовими відходами. Наразі учасники спільно з експертами проекту працюють над індивідуальними стратегіями налагодження грамотного поводження зі сміттям. Громади доопрацьовують стратегії на розширених засіданнях робочих груп, виносять їх на громадські обговорення, приймають на сесіях місцевих рад та потроху втілюють в життя.

_SAM6008

Так днями відбулося розширене засідання робочої групи в селищі Крижопіль Вінницької області. Під час заходу заступник селищного голови Володимир Скалій презентував присутнім майбутню стратегію управління твердими побутовими відходами, яка розрахована на вісім років. Координатор проекту, очільник Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов зауважив, що крижопільска громада провела ґрунтовну оцінку проблем та можливостей громади, що може стати базою для успішного впровадження стратегії управління відходами.

_SAM6045

- Після проведення тренінгів для представників 34-х громад учасники отримали домашнє завдання. Потрібно було підготувати SWOT-аналізи, які стоються того, як справи з управлінням відходами в громаді станом на зараз. Крижопіль найкраще впорався з цим завданням. Всі наші експерти поставили крижопільській громаді максимальний бал. Я переконаний, що це стане чудовим фундаментом для майбутньої стратегії, - підкреслив О.Гаврилов.

_SAM6019

Володимир Скалій зауважив, що навчальний візит в країни Вишеграду допоміг зрозуміти, що вдалим шляхом для успішної реалізації майбутньої стратегії може стати міжмуніципальне об’єднання. Так до цільового регіону майбутньої стратегії, окрім смт Крижополя, увійшли села Тернівка, Голубече, Крикливець та Іллівка Крижопільського району.

- Ми побачили дійсно, що міжмуніципальна співпраця відкриває більше можливостей. більше ресурсів і більше надії на те, що стратегія буде ефективно впроваджуватися. Ці чотири громади для співпраці було вибрані не випадково. З Тернівкою та Голубечим Крижопіль пов’язують спільні вулиці, в Криливці знаходиться полігон твердих побутових відходів. Є у стратегії проект щодо розширення полігону. Також всі населені пункти рівновіддалені від полігону, - зауважив В.Скалій.

_SAM6087

_SAM6016

На території населених пунктів, які впроваджуватимуть спільну стратегію управління ТПВ, проживає 12,5 тисяч осіб. В.Скалій розповів, що згідно проведеного опитування 74% населення готові сортувати відходи.

На території громад буде розміщено 102 контейнерних майданчики для роздільного збору ТПВ. Учасники розширеного засідання робочої групи також вирішили, що майбутня стратегія базуватиметься на принципах узгодження з законодавством та підходами ЄС, посиленні контролю, ієрархії поводження з відходами, відкритості та прозорості, доступності оплати, повному відшкодуванні витрат тощо.

_SAM6052

Для реалізації стратегії потрібно залучити приблизно 30 млн. грн. Голова селища Крижопіль Олександр Третьяков зазначив, що стратегія управління допоможе залучити інвестиції.

-Ми на правильному шляху і написання стратегії поводження з твердими побутовими відходами буде сприяти тому, що ми зможемо залучити інвестиції.  Ми будемо писати проекти, а написана стратегія управління ТПВ допоможе гратнодавцям та інвесторам чітко розуміти куди саме ми рухаємося і чого прагнемо досягти, - наголосив О.Третьяков.

_SAM6064

Голова Крижопільської райдержадмістрації Валентин Панчук підсумував, що напрацювання Крижополя у сфері управління ТПВ мають бути розповсюджені на інші громади району. Присутні вирішили, що представники інших громад будуть запрошені на громадські збори, на яких обговорюватимуться напрацьована стратегія. Після цього в стратегічний план з внесеними громадськістю змінами буде винесений на затвердження сесій місцевих рад. 

_SAM6057

_SAM6086

_SAM6078

Над європейською стратегією управління ТПВ на основі досвіду країн Вишеграду  працюють і селищі Вапнярка Томашпільського району. Нещодавно у громаді відбулися громадські обгорнення майбутньої стратегії. Під час зібрання селищний голова Олександр Горенюк розповів, що їх громада вже розпочала перші кроки із налагодження системи управління ТПВ. За кошти обласного екологічного фонду було закуплено техніку для вивозу сміття, 21 контейнер для збору пластикової пляшки та облаштовано 34 контейнерних майданчики.  

_SAM6108

_SAM6100

_SAM6130

Учасники громадських обговорень вирішили, що основним пріоритетом майбутньої стратегії стане екологічна освіта.

- Дітям можна привити культуру грамотного поводження з твердими побутовими відходами, відповідальне ставлення до екології. Діти дуже позитивно на це реагують. Пропоную серед старшокласників провести конкурс на написання таких міні-проектів на тему того, якою має бути екологія в громаді через 10 років. Також було б добре залучати підростаюче залучати до прибирання територій, екологічних акцій тощо, - зауважив О.Горенюк.

_SAM6095

Учасники громадського обговорення також запропонували поставити в школах та дитсадках невеличкі контейнери для роздільного збору ТПВ. Окрім того, було вирішено домовитися з Тульчинською об’єднаною територіальною громадою, аби відвозити відходи на їхній полігон.

_SAM6109

_SAM6159

Мешканці Вапнярки також обговорили важливість екологічних заходів, які здійснюються на всеукраїнському рівні. Так, всі одностайно вирішили, що потрібно лобіювати питання побудови сміттєспалювальних заводів.

- В Польщі шість сміттєспалювальних заводів, хоча в найближчому майбутньому їх має бути 11. Сучасні технології дозволяють мінімізувати шкідливі викиди в атмосферу. Наприклад, дослідження показали, що повітря, яке виходить зі сміттєспалювального заводу в польському місті Конін чистіше, ніж повітря в Кракові, де проживає кілька мільйонів людей. В Чехії сміттєспалювальний завод взагалі побудований в центрі міста, - розповів координатор проекту Олексій Гаврилов.

_SAM6126

_SAM6155

Незабаром вапнярська громада планує доопрацювати стратегію і прийняти її на сесії. Тим часом обговорення стратегії управління ТПВ триває в Шпиківській об’єднаній територіальній громаді Тульчинського району, яка також стала учасником проекту.

_SAM6187

Перша заступниця селищного голови Наталя Сайнецька розповіла, що нещодавно до селища Шпиків приєдналося село Торків і тепер в новооб’єднаній громаді проживає 4800 мешканців.

- Ми створили робочу групу, яка займається саме написанням стратегії управління твердими побутовими відходами. Ми активно розпочали проводити просвітницьку роботу. Особливу намагаємося приділити двом школам та дитячому садочку, щоб привити їй звичку грамотно поводитися зі сміттям ще змалку. На нашому сайті ми постійно оприлюднюємо інформацію з приводу того, як повинні поводитися з твердими побутовими відходами, як їх сортувати, - зауважила Н.Сайнецька.

_SAM6204

_SAM6184

Наразі в ОТГ облаштовано п’ять контейнерних майданчиків для роздільного збору відходів. У громаді вже відсортовують скло і пластик. Неподалік громади знаходиться полігон, куди вивозяться змішані відходи. Наразі громада думає над запровадження тарифів на вивіз сміття.

- В Чехії на кожну людину видається чи родину видається бак для змішаних відходів і вони його наповнюють. За вивіз несортованого потрібно платити і не дешево. Але поруч стоять майданчики для роздільного збору відходів. За роздільний збір не потрібно нічого платити. Якщо ти не хочеш переплачувати, простіше сортувати сміття. Ця практика справді дієва, - навів приклад Олексій Гаврилов.

_SAM6189

_SAM6188

Учасники обговорення вирішили, що особливу увагу також потрібно приділити боротьбі з несанкціонованими сміттєзвалищами та облаштуванню більшої кількості контейнерних майданчиків. Члени робочої групи зауважили, що врахують всі пропозиції і зауваження та внесуть їх в стратегію перед тим, як прийняти на сесії селищної ради.

_SAM6205

_SAM6167

Після затвердження стратегій всі учасники проекту візьмуть участь в міжнародній конференції, яка відбудеться у місті Вінниці 6 липня цього року. Під час цього заходу партнери, експерти, учасники, всього 200 осіб, підіб’ють підсумки проекту та презентують вже напрацьовані стратегії управління твердими побутовими відходами. 

_SAM6161

Нагадаємо, на стратегіями управління ТПВ працюють також громади Молодови. 

Автор: i-vin.info
Коментарів 1
Іван 18:17 / 16.05.2018
Яку ж корисну справу роблять люди. Бо вже по вуха у власному смітті

Читайте також:

18 Листопада
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
18 Листопада
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
18 Листопада
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
18 Листопада
Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
18 Листопада
Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
18 Листопада
Громади Вінниччини та Молдови вчилися у Вишеграду, як справлятися з відходами

Всі новини

12:09
Нд
Багатостраждальні бронзові фігури на Київському мосту знову стали об'єктом вандалізму
09:30
Нд
Сьогодні студенти Вінниці святкують свій день
15:41
Сб
Сьогодні на Київській палав будинок
12:56
Сб
У Вінницькому районі в автокатастрофі загинула людина
09:41
Сб
Сьогодні до Вінниччини передчасно завітає дух Різдва
19:00
Птн
Вінничанин використовував приміщення під склад «лівого» алкоголю (ФОТО)
17:38
Птн
Вином і голубцями смакували в Цекинівці на Вінниччині (ФОТО)
16:59
Птн
Муніципальна варта не дала вінничанину засмажити кабанчика
16:11
Птн
У Жмеринці в квартирі ледь не вчадів чоловік
15:24
Птн
Вінниця на зекономлені кошти утеплить школу №10
14:40
Птн
На хаті жителів Козятинського району згоріло сіно
13:56
Птн
У Вінниці шукають інвестора для дитячого садка
13:02
Птн
У Вінниці затримали крадіїв, які пограбували помешкання жмеринчан
12:20
Птн
Прикордонники Вінниччини отримали патрульні автомобілі
11:35
Птн
Юнак із Молдови заліз у хату вінничан
10:53
Птн
Чотири види боєприпасів знайшли на підприємстві у Гнівані (ФОТО)
10:11
Птн
Скальський прочитав вінницьким студентам лекцію про інвестиції
09:27
Птн
На підприємстві Вінниці вночі «попрацював» злодій
08:49
Птн
У Ладижині навчали ліквідації пожежі працівників готелю

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"