Люстрація чи профанація? Чи збирається Вінницький окружний адміністративний суд відновлювати довіру до судової влади?
  • Люстрація чи профанація? Чи збирається Вінницький окружний адміністративний суд відновлювати довіру до судової влади?
15 Травня
07:06

Закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні » (Закон «Про люстрацію»), який в квітні проголосували народні депутати протягом року має докорінно перезавантажити кадрову політику судової гілки влади. З дня набрання ним чинності було автоматично звільнено з адміністративних посад голів вищих спеціалізованих судів, апеляційних судів, місцевих судів та їхніх заступників. У Вінниці також відбулись кадрові зміни. Проте, якщо голову Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталія Кузьмишина було перебрано без зайвого галасу, то голову Вінницького окружного адміністративного суду обирали з демонстраціями, транспарантами і погрозами палити шини під стінами Будинку адміністративних судів.

SAM_7274

  З поміж іншого Закон «Про люстрацію» відкоригував процедуру формування суддівських органів. Зокрема, на адміністративні посади відтепер призначатимуть шляхом таємного голосування суддівського колективу. Суддям Вінницького окружного адміністративного суду також випала нагода реалізувати своє право на обрання голови суду і вони ним, можна сказати, скористались…

   Закон «Про люстрацію» набув чинності 11 квітня цього року і вже наступного дня голова окружного адмінсуду Олександр Вільчинський перестав бути головою. Його обов’язки почала виконувати суддя Марина Мультян. Вона і виступила ініціатором зібрання суддів з метою обрання нового голови. Судді збирались тричі. Обрати голову їм ніяк не вдавалось, адже жоден кандидат не набирав необхідних 12 голосів (більшості від суддівського складу суду). Двічі на посаду голови було висунуто кандидатури екс-голови Олександра Вільчинського та судді Павла Комара. Проте суддівські голоси ділились порівну.

  У вівторок, 13 травня, нарешті «лід скрес» - судді (з другої спроби) все ж обрали головою окружного адмінсуду Віталія Дончика – екс-заступника голови суду, якого теж було звільнено Законом «Про люстрацію».

    Нове-старе керівництво

  Олександр Вільчинський був призначений головою Вінницького окружного адміністративного суду в 2012 році. Тоді рада суддів затвердила саме його кандидатуру, хоча суддівський колектив пропонував свою людину на цю посаду.

вільчинський

   - На посаді голови Вінницького окружного адміністративного суду я з 2012 року. Тоді була інша процедура призначення. Кандидатів мали право висувати за трьома квотами: суддівського колективу, голови апеляційного суду і голови Вищого адміністративного суду. Рада суддів адміністративних судів України затверджувала кандидатуру і відправляла документи на Вищу раду юстиції, яка приймала постанову щодо призначення на посаду. Судді також тоді висували свого кандидата, але Рада судів адмінсудів вирішила, що я більш достойний, - каже Олександр Вільчинський.

     Дійсно судова реформа 2010 року надала колосальні повноваження Вищій Раді юстиції, Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії суддів та іншим колегіальним органам судової влади. Зрештою, посадовці в судах перестали відстоювати інтереси колективів, адже останні, де факто, більше не впливали на призначення на адмінпосади. Натомість голови стали «смотрящими» від тіньових керівників судової системи, які, в свою чергу, були ставлениками злочинної влади.

   По ідеї - правосуддя в Україні здійснюється суддями і голова суду не має на них жодного впливу. Разом з тим, як тільки Закон «Про люстрацію» звільнив керівні крісла в судах, по всій країні почались «батли» за посади. Судді кулуарно домовлялись, збирали навколо себе прихильників. Проте в більшості судових установ на посади голів було призначено тих самих людей, які головували при минулій владі. А це, погодьтесь, вже яскрава характеристика процесу і його дійовим особам.

SAM_7272     Суддя незалежний!

    У 2010 році голів судів дійсно позбавили багатьох функцій через які вони могли впливати на суддів. Зокрема, було задекларовано, що голова суду позбавляється права розпису справи на суддю, а це був один із ключових механізмів впливу.

  Судовою реформою було введено автоматичний розподіл справ – їх почала розподіляти комп’ютерна система. Вона враховує певні критерії: алфавітний порядок, навантаження на суддю тощо. Кажуть, що в її роботу неможливо втрутитись. Проте судді «не на диктофон» зізнаються, що втручання в розподіл справ цілком можливе, просто тепер в рази зросла «ціна питання».

   Тож годі дивуватись, що на адресу Олександра Вільчинського, як і багатьох інших екс-очільників судових установ, особливо господарської і адміністративної юрисдикції, посипались звинувачення щодо «торгівлі» лояльними суддями. Вони, в свою чергу, заперечують таку можливість і це зрозуміло, адже за втручання в діловодство суду передбачено кримінальну відповідальність.

    - Справи розподіляє автоматизована система. Скільки суддів на роботі в даний момент серед стількох і розподіляється справа. Ніхто не може втручатись ні я, ні керівник апарату, тому що це кримінальна відповідальність, - каже О. Вільчинський.

    За його словами, нещодавні перевірки Вінницького окружного адмінсуду з Державної судової адміністрації та з Вищого адміністративного суду ніяких зауважень щодо розподілу адміністративних справ не виявили. Він наголошує, що будь які можливості впливу на суддів виключені, адже в протилежному випадку весь судоустрій втрачає свій зміст.

   - Як можна впливати на суддю при прийнятті рішення мені не відомо і не зрозуміло. Адже якщо суддя приймає незаконні рішення, то він не відповідає займаній посаді і щодо нього виникатиме чимало питань на Кваліфікаційній комісії і на Вищій раді юстиції. Суддя – він незалежний і приймає рішення тільки на своє власне переконання, відповідно до закону і несе персональну відповідальність. Ніхто не захоче йти на якийсь зговір чи на якусь провокацію, приймаючи незаконні рішення, щоб себе підставляти, - переконаний Олександр Вільчинський.

    Більше того, за його словами, голова суду – це не та посада, що дозволяє втручатись в роботу суддей. Натомість в судах є посада керівника апарату до переліку функцій якого входять, в тому числі, і кадрові питання.

     - Кадрову політику веде керівник апарату. Не голова суду призначає на посаду в апарат суду. Голова суду може тільки вносити подання на призначення керівника апарату і на його заступника. А все інше проходить прозоро - через конкурс, - пояснює Олександр Вільчинський.

   Тож, керівника апарату суду призначає на посаду голова Державної судової адміністрації України, але подання кандидатури здійснює, все-таки, голова суду. Таким чином «на лице» підміна понять – голова суду не впливає на формування апарату, разом з тим, він впливає на призначення посадовця, який все-таки має певний вплив на роботу колективу.

     Здавалося б, яке відношення має керівник апарату до розподілу справ? Звісно ніякого. Він лише завідує кадрами апарату, в тому числі і спеціалістами ділового забезпечення роботи суду. Справи між суддями автоматично розподіляє комп’ютерна програма, але хто вносить дані в цю програму? Будь-який вхідний документ якийсь час перебуває «на руках» у працівників апарату - починаючи від співробітників відділу прийому документів і закінчуючи спеціалістами, які вносять дані в автоматизовану систему документообігу. І як би там не було – відповідальність і таке інше, але є ще і людський фактор. Усі ці спеціалісти, як правило, молоді люди, яким аж ніяк не хочеться втратити роботу. Зрештою, відповідно до Інструкції з діловодства в адміністративних судах України та Положення про автоматизовану систему документообігу цю роботу координує і, відповідно, несе відповідальність, керівник апарату. Тож як він скаже – так і буде.

    Можливо це лише збіг обставин, але ситуація, що склалась довкола посади керівника апарату Вінницького окружного адміністративного суду, м’яко кажучи, не однозначна. Олександр Вільчинський прийшов на посаду голови суду восени 2012 року, а вже за кілька місяців рішенням зборів суддів було звільнено тодішнього керівника апарату Романа Головка. Він був проти такого «повороту» подій і спробував через суд відновитись на посаді. У червні минулого року Житомирський окружний адміністративний суд визнав, що Олександр Вільчинський звільнив Романа Головка протиправно та ще й з порушенням відповідної процедури.

  - Дійсно, Головка було звільнено з посади за рішенням зборів суддів, він певний час не працював. Зараз він працює у Вінницькому апеляційному адміністративному суді. На сьогоднішній день є рішення Житомирського суду щодо поновлення його на роботі. Але ми не можемо його поновити, так як попередній керівник апарату перебуває на лікарняному. Згідно чинного законодавства ми не можемо звільнити особу коли вона перебуває на лікарняному. Як тільки він виходить на роботу, ми йому одразу пропонуємо іншу посаду і поновлюємо Головка, - запевнив Олександр Вільчинський.

   На офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України керівником апарату Вінницького окружного адмінсуду вказано Дячка Володимира Вікторовича.

дячок

Проте, як виявилось, Володимир Дячок перебуває на лікарняному лише два місяці, а з моменту винесення рішення Житомирським судом невдовзі вже минає рік.

   - На лікарняному я з 14 березня 2014 року. Лікування моє на завершальній стадії. Через кілька днів приступаю до праці, - повідомив Володимир Дячок.

  «Народна воля» і воля суддів

   - Не кожен суддя хоче бути головою, не кожен суддя зможе бути головою суду, - вважає Олександр Вільчинський. Крім того, він переконаний, що річний термін перебування на посаді не дозволяє голові повністю розкрити свій потенціал.

     - Головою відтепер обирають тільки на рік. Я вважаю, що ця позиція теж має бути змінена, адже за рік голова суду не може себе проявити, як керівник установи. За рік суддя який прийшов на адміністративну посаду не в змозі її зрозуміти і не в змозі зрозуміти, як правильно вести державницьку політику на цій посаді, - вважає колишній очільник суду.

    Він був на посаді трохи більше року і не хотів з неї йти. Хоча вже знав кого хоче бачити в кріслі голови замість себе. 

      - Я бачу на посаді голови суду інших кандидатів, наприклад, своїх заступників, - сказав О. Вільчинський.

      Як виявилось згодом, Олександр Вільчинський «як в воду дивився». 13 травня, судді обрали головою Вінницького окружного адміністративного суду екс-заступника Вільчинського - суддю Віталія Дончика.

   Цікаво також, що позавчорашні збори суддів та попередні збори, які відбувались 5 травня, проходили під крики протестуючих під стінами Будинку адміністративних судів. Близько 50 представників громадського об’єднання «Народна воля» стояли під будівлею суду з транспарантами і галасували.

Їхні представники заявили про своє бажання бути присутніми на зборах суддів. Засідання проходило у відкритому режимі, тож протестувальникам дозволили там бути. Вони сиділи тихо, проведенню таємного голосування не заважали, проте все ж висунули суддям свою умову: «обирайте кого вважаєте за потрібне, крім Олександра Вільчинського».

SAM_7302

Таким чином, під пильним наглядом громадських активістів судді приступили до таємного голосування. Вони обрали лічильну комісію, виготовили бюлетені, проголосували і відкрито порахували голоси. Проте голову знову не обрали – було висунуто дві кандидатури – Дончик та Вільчинський, але ніхто з них не набрав 12 голосів.

SAM_7308

Після чергового невдалого голосування Олександр Вільчинський раптово зняв свою кандидатуру. Судді вирішили переголосувати і як результат - головою Вінницького окружного адміністративного суду було обрано суддю Віталія Дончика.

дончик

  Представник «Народної волі» Андрій Вербецький пояснив категоричну позицію громадських активістів бажанням бачити чесних людей на високих посадах.

   - Ми будемо шукати усіх корупціонерів і будемо сприяти тому, щоб їхні посади займали чесні люди, які отримають довіру від громади Вінниччини, - каже Андрій Вербецький. -  Сьогодні ми виступаємо проти Вільчинського тому що ця людина працювала у владній вертикалі минулого режиму, він служив безпосередньо Януковичу і виконував його злочинні накази. Він називав Януковича батьком, казав: «Батько мене сюди поставив, я тут і буду вирішувати». У Вільчинського купа нерухомості, ювелірних магазинів, дорогих іномарок – Тойота і два Лексуси, що зареєстровані на дружині. А його кум – Володимир Гройсман теж допомагав йому чинити тиск на суддів, особливо коли були суди по 11 округу, - повідомив Андрій Вербецький.

   Олександр Вільчинський спростовує інформацію «Народної волі». Каже, що його родина немає автопарку дорогих іномарок та ювелірних магазинів. Також він запевняє, що екс-мер Вінниці Володимир Гройсман насправді йому не кум.

   - У мене є куми – Олександр, Ігор і Олег, а Володі немає. Так як і немає Лексусів. У нашої сім’ї є автомобіль Тойота, - каже О.Вільчинський.

 Отже, Олександр Вільчинський тепер працюватиме суддею окружного адмінсуду, де головуватиме його колишній підлеглий В. Дончик. Що зміниться від такої "перестановки доданків" – побачимо згодом.

SAM_7312

Та в цілому, практика переобрання на адміністративні посади тих осіб, які головували і за минулої влади може означати тільки одне з двох: або всі вони чесні судді (таких насправді теж чимало в Україні) і сумлінно здійснюють правосуддя; або з судової гілки влади так і не викорінили корумпований злочинний синдикат. Одне з двох. 

Автор: Дарина Уманська
Коментарів 0

Читайте також:

25 Січня
Як правильно одягнутись на ковзанку
25 Січня
Незабаром до вінницького музею повертається стіл Симона Петлюри
25 Січня
Вінничанин започаткував німецьку методику тренування для футбольних команд з Іллінців
25 Січня
«Тарифний майдан» у Вінниці активізувався
25 Січня
До річниці гибелі Миколи Леонтовича вінничани виконали його пісню (ВІДЕО)
25 Січня
Гуцулки носили свої речі у дзьобнях

Всі новини

08:25
Пнд
Як правильно одягнутись на ковзанку
20:02
Нд
Незабаром до вінницького музею повертається стіл Симона Петлюри
18:00
Нд
Вінничанин започаткував німецьку методику тренування для футбольних команд з Іллінців
16:50
Нд
«Тарифний майдан» у Вінниці активізувався
15:32
Нд
До річниці гибелі Миколи Леонтовича вінничани виконали його пісню (ВІДЕО)
11:21
Нд
Гуцулки носили свої речі у дзьобнях
18:50
Сб
На Вінниччині вполовину знизився рівень захворюваності на грип та ГРВІ
17:20
Сб
Вінницькі школярі нарешті повертаються за парти
14:35
Сб
Про перебіг Української революції на Поділлі розкажуть на виставці у Вінниці
13:03
Сб
Четверо вінничан отримали звання «Заслужених діячів»
10:13
Сб
Наприкінці ХІХ століття на Закарпатті набули популярності світлі вуйоши
19:30
Птн
Під Вінницею встановлюють освітлення вартістю майже вісім мільйонів гривень
17:45
Птн
У Вінниці проводять кастинг конкурсу «Міс Вінниця - 2021»
16:30
Птн
Вінничани долучилися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності України
15:05
Птн
На Вінниччині почали роботу з реорганізації районних адміністрацій
13:10
Птн
У Вінницькій області за останню добу кількість хворих на коронавірус зросла на 162 особи
11:40
Птн
Сьогодні українці єднаються разом та святкують День Соборності
09:55
Птн
Громади Вінниччини візьмуть участь у створенні міжнародного культурного маршруту
08:30
Птн
Бекеші шили з хутра та одягали взимку

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"