Майже половина ОТГ Вінниччини мають на своїй території палаци (ФОТО)
  • Майже половина ОТГ Вінниччини мають на своїй території палаци (ФОТО)
22 Листопада
18:44

Наша область належить до регіонів, де побудовано найбільше палаців. Інша справа, що не всі збереглись, а деякі перебувають у напівзруйнованому стані. Втім, відомості про них є, що дозволяє у майбутньому створити зони найбільшої туристичної привабливості. На території Вінниччини мешкало багато представників польської знаті, які в переважній більшості й зводили палаци. Втім, приваблювала усіх й наша багата родюча земля, на якій усі маєтки з парками та водоймами перетворювались просто на земний рай. Сьогодні на сторінках «Інформаційної Вінниччини» розповімо, які палаци можна перетворити на справжні туристичні магніти.

І для початку ми більш детально зупинимося на розповіді про палац Чихачова у Митках, що знаходиться на території Барської ОТГ. Це один з найгарніших палаців у Вінницькій області, який називають «Подільським Хогвартсом».

palacy_Vinnychchyny_2

Побудований наприкінці 19-го сторіччя архітектором Леоновим в змішаному готичному та романському стилях на замовлення адмірала Миколи Чихачова. Він хотів мати абсолютно європейський палац, тому цеглу сюди привозили із Англії.

palacy_Vinnychchyny_3

Є місцева легенда, яка оповідає про селян, що стали на захист палацу. Мовляв, у місті Бар в 1930-х роках зводили цукрозавод, і не вистачило цегли. Тоді вирішили розібрати на цеглу палац в Митках. Усі селяни прийшли з вилами, оточили палац і не пустили сюди нікого. Палац вцілів.

palacy_Vinnychchyny_4

– Пізніше цегла почала руйнуватись, покриватись грибком. І коли через Митки проводили газопровід у 1983 році, вдалось «вибити» гроші на реконструкцію палацу. Це були колосальні гроші, як на той час – 36 тисяч карбованців, - каже директорка Митківської школи Ніна Гадасюк. – Завдяки цьому відновили кожну цеглинку, тому наш палац виглядає ніби новенький.

palacy_Vinnychchyny_5

Унікальним є те, що зі всіх чотирьох сторін палац виглядає по-різному.

palacy_Vinnychchyny_4

palacy_Vinnychchyny_8

– Наш палац ніби й немає якихось особливих родзинок, вичурностей тощо. Але в ньому все продумано, нічого зайвого немає і виглядає ніби й просто, але водночас неперевершено, - продовжує пані Ніна. – Всередині теж багато цікавого: стіни, оригінальні двері з тамбуром, підлога. Порівняйте ось в цій кімнаті: станьте там і там. Бачте, якість підлоги різна. Зразу розумієш, де робилось на віки, а де – тимчасово, аби було.

palacy_Vinnychchyny_10

palacy_Vinnychchyny_9

palacy_Vinnychchyny_11

Ще одним чудовим доповненням маєтку є парк. Вікові дерева тут висаджені напів аркою. Кажуть, що всередині арки сосни росли таким чином, що зверху можна було прочитати «Соня». Адже маєток належав одній із доньок адмірала, яка, втім, побувала у Митках лише одного разу,  переважно мешкала у Петербурзі.

palacy_Vinnychchyny_12

Цікаво, що у Митках зберігся не лише палац, а й господарські споруди. І вода у палац йде по давньому керамічному водогону із глибокої криниці, яку розпорядився викопати сам Микола Чихачов.

palacy_Vinnychchyny_13

Більшість палаців збереглися

Ось неповний перелік палаців та замків на території чинних об’єднаних територіальних громад:

1. Барська ОТГ. Митки. Палац Чихачова. В ньому знаходиться школа.

2. Бершадська ОТГ. Красносілка. Палац Ліпковських. Збережений, але без вікон.
                                     Бершадь. Бершадська фортеця. Зруйнована.

3. Вапнярська ОТГ. Антопіль. Палац Четвертинських. Медичний заклад.

4. Вендичанська ОТГ. Серебринці. Палац Чацького. Пустує.

5. Вінницька ОТГ. Палац Грохольських на П’ятничанах.
                                  Будинок Четкова. В ньому розміщений міський архітектурний департамент.

6. Вороновицька ОТГ. Палац Грохольських. Відреставрований.

7. Гніванська ОТГ. Гнівань. Палац Ярошинських. Навчальний заклад.
                                    Селище. Черленківський замок. Напівзруйнований.

8. Дашівська ОТГ. Дашівський маєток Потоцьких. Частково зберігся.

9. Жмеринська ОТГ Браїлів, палац графині фон Мекк. Вцілів.
                                 Межирів. Садиба Андрія Орловського. Зруйнована.

10 Іванівська ОТГ. Іванів. Садиба Холоневських. Ведеться реконструкція.

11. Краснопільська ОТГ. Нараївка. Палац Фелікса Меліновського. Спалений більшовиками.

12. Липовецька ОТГ. Нападівка. Палац Ланге. Майже зруйнований.

13. Мурованокцуриловецька ОТГ. Котюжани. Палац Катерини Ценіної. Навчальний заклад

palacy_Vinnychchyny_14
                                            Муровані Курилівці. Палац Комара. Потребує реконструкції.

palacy_Vinnychchyny_15
                                              Вищеольчадаїв. Садиба Нафтула Когана. Закинута будівля. 

14. Немирівська ОТГ. Палац графині Щербатової. Вцілів повністю.

15. Ободівська ОТГ. Верхівка. Навчальний заклад.
                                      Ободівка. Палац Собанських. Напівзруйнований.

16. Оратівська ОТГ. Мала Ростівка. Палац генерала Заботіна. Пустує.

17. Піщанська ОТГ. Чорномин. Чорноминський палац. Навчальний заклад.

18. Погребищенська ОТГ – Андрушівка. Замок Кучогорських. Перебудований.
                                                  Спичинці. Палац Собанських. Навчальний заклад.

19. . Северинівська ОТГ. Северинівка. Садиба Северина Орловського. Зараз там санаторій.
                                             Чернятин. Палац Вітославських. Чернятинський аграрний коледж.

palacy_Vinnychchyny_16

palacy_Vinnychchyny_17

20. Станіславчицька ОТГ. Носківці. Палац Потоцьких. Напівзруйнований, даху немає.

21. Тиврівська ОТГ. Тиврів. Палац Ярошинських. Навчальний заклад.

22. Томашпільська ОТГ. Комаргород. Палац Четвертинських. Аграрний ліцей.

23. Тростянецька ОТГ. Капустяни. Палац Щєньовських. Збережений.

24. Тульчинська ОТГ. Палац Потоцьких. Збережений частково, реконструюється.

25. Турбівська ОТГ. Стара Прилука. Палац графа Мерінга. Навчальний заклад.

26. Хмільницька ОТГ. Палац графа Ксідо. Потребує реконструкції.
 
27. Шаргородська ОТГ. Замкова кам’яниця пана Замойського. Збережена.

28. Шпиківська ОТГ. Печера. Палац Потоцьких, розібраний на цеглу, зберігся мавзолей і парк.

                                  Шпиків. Палац Свейковських. Використовують як житло.

Ми впевнені, що це ще не весь перелік історичних споруд палацового або замкового типу. Це найвідоміші, або найвідоміші з маловідомих. І в руках громад зараз є можливість зробити ці палаци відомими не лише на теренах Вінниччини, але й України, Європи та усього світу. Нам є чим здивувати світову спільноту!

Збереження історичної спадщини – пріоритет громад

Численні історичні споруди на території нашої області досить непогано збереглись і досі використовуються. Ми дізнались у голови Ресурно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» Андрія Кавунця, які кроки потрібно зробити громадам, щоб їх палаци стали туристичними родзинками.

– Насправді, питання дуже складне, тому що не всі історичні будівлі перебувають у комунальній власності. Тобто, кошти за відвідування цих туристичних об’єктів в бюджет громади не надходитимуть, - говорить він. – Інша справа, що в ОТГ можуть створити такі умови навколо цих об’єктів, щоб турист «відключив мізки» і витратив усі гроші у них в громаді. А для цього потрібно запропонувати багато різноманітних послуг, цікаве дозвілля та комфортний відпочинок. Тоді туристи не тільки залюбки залишаться у них, а приїжджатимуть ще не один раз та рекомендуватимуть відвідування громади свої знайомим.

Отже, на початку важливо створити стратегію розвитку туристичного потенціалу ОТГ, визначитись з найпривабливішими пропозиціями для туриста та започаткувати унікальну пропозицію.

– Саме інноваційність та креативність будуть в пріоритеті. В громадах повинні чітко окреслити, чому саме до них мають приїхати, залишитись на день-два-три. Що вони можуть такого запропонувати, чого турист не отримає в іншому місці. Ось з цього і розпочнеться стратегічне бачення розвитку туристичного потенціалу громади, - продовжує пан Андрій. – Наприклад, як у містечку Вишнівець Тернопільської області. У них є Вишнівецький замок, який належить державній установі «Музей Тернопілля», і громада нічого не отримує до свого бюджету. Гості на екскурсію приїхали і поїхали. Тому я порадив облаштувати на шляху туриста якнайбільше усього, на що може витратити гроші немісцевий. Починаючи із сувенірів і закінчуючи послугами ресторанів та готелів.

Саме супутні послуги дозволять відчувати туристу комфорт, а місцевим дасть можливість заробляти.

– В Кам’янці-Подільському та сама ситуація: фортеця є світовою спадщиною ЮНЕСКО, відноситься до Національного історично-архітектурного заповідника. Але навколо фортеці місцеві створили купу супутніх послуг: різноманітні екскурсії містом, катання на конях та на бронетранспортері-амфібії по річці і таке інше. Ось в цьому й полягає завдання громад – знайти власну родзинку та зацікавити нею туристів, - запевняє він. – У нас в області теж є багато позитивних прикладів. Приміром, проведення ТульчинОпераФесту. Якщо в першій рік громада Тульчина майже нічого не отримала до бюджету, то потім взяла до уваги свої помилки та виправила їх. Перший рік проведення фестивалю показав, що громада просто не була готова до такого величезного напливу туристів. Готелів не було, і виїзні продуктові та сувенірні ятки, які розташувались на території Палацу Потоцьких, привезли з Вінниці.

Крім того, потрібне законодавче врегулювання питання на державному рівні, вважає Андрій Кавунець. Тоді громада зможе зайнятись пошуками інвестора та написанням проєктів для європейських донорів, щоб зробити реконструкцію палацу та облаштувати територію навколо нього.

Про законодавчі колізії щодо цього питання розповів голова Ободівської ОТГ Костянтин Ременюк:

– Навіть, щоб зрізати сухі дерева на території парку навколо Палацу Собанських, нам потрібно було подолати купу бюрократичних сходинок та витратити купу грошей. Це, наприклад, науково-технічне обґрунтування після обстеження дерев лісопатологом. Тепер займаємось виготовленням технічної документації зі встановлення меж парку, щоб виокремити межі школи-інтернату, яка знаходиться на території парку. І так, крок за кроком, намагаємось все зробити, щоб зберегти нашу архітектурну пам’ятку.

В Іванівській ОТГ теж дуже довго очікували на узгодження у всіх інстанціях, щоб розпочати реставрацію башти в Палаці Холоневських. Зараз там знаходиться Іванівська спеціальна школа, і будівля відноситься до комунальної власності області. Загальний кошторис реконструкції складає 18 мільйонів, але гроші виділятимуть частками на поступовий ремонт приміщень, розпочали з водонапірної башти.

В школі зауважують, що якби палац не був пам’яткою архітектури, то ремонт швидше б зробили. А так потрібно отримувати додатково багато дозволів від департаментів культури, архітектури та інших. Проте, справа потихеньку рухається, і це добре. Наразі в Іванівській ОТГ передають у комунальну власність громади частину костелу бернардинів. Цей процес теж тривав дуже довго. Громади, в яких є будівлі історичної та культурної спадщини, мають бути готовими до довготривалого «занурення» в бюрократичний процес.

Післямова

Сьогодні стало відомо, що на комплексну реставрацію Палацу Потоцьких у Тульчині з державного бюджету виділять 796 мільйонів гривень. Загалом в Україні відреставрують 150 пам’яток архітектури, пишуть у виданні «Українська правда».

Звісно, хотілося б, щоб більше неперевершених об’єктів історичної та культурної спадщини Вінниччини отримали державну підтримку. Втім, це перший крок, і будемо сподіватись, що під час наступного етапу такої державної програми ще більше палаців нашої області будуть збережені.

Нагадаємо, від величного палацу у селі Дзвониха залишилась лише стайня.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: Тетяна Щербатюк

Автор: Тетяна Щербатюк
Коментарів 1
Игорь 21:40 / 22.11.2020
В Котюжанах палац не Катерини, а Євгенії Ценіної

Читайте також:

08 Травня
Вінничани 5-11 класів повертають на навчання до шкіл
08 Травня
Вінниця доєдналася до Всесвітнього Дня пам'яті та примирення
08 Травня
Школа-інтернат на Вінниччині під загрозою закриття – люди вийшли на мітинг
08 Травня
На Вінниччині є справжнє «спаржеве королівство»
08 Травня
Для втамуння спраги можна пити не тільки воду
08 Травня
Вінничанин організував шахрайську схему і привласнював авто

Всі новини

18:05
Сб
Вінничани 5-11 класів повертають на навчання до шкіл
16:35
Сб
Вінниця доєдналася до Всесвітнього Дня пам'яті та примирення
14:25
Сб
Школа-інтернат на Вінниччині під загрозою закриття – люди вийшли на мітинг
13:13
Сб
На Вінниччині є справжнє «спаржеве королівство»
10:26
Сб
Для втамуння спраги можна пити не тільки воду
18:35
Птн
Вінничанин організував шахрайську схему і привласнював авто
16:55
Птн
На дорогах Вінниччини встановлюють камери для фіксації порушень ПДР
15:45
Птн
У Вінницькому військово-медичному клінічному центрі працює 11 Заслужених лікарів України
14:25
Птн
У вінницьких школах поліцейські провели акцію «Стоп булінг»
13:05
Птн
На Вінниччині ремонтують міст вартістю майже триста мільйонів гривень
11:35
Птн
Коронавірус на Вінниччині: ситуація станом на 7 травня
10:25
Птн
Вінничани мають змогу безкоштовно вивчати голландську мову
08:45
Птн
Поради вінничанам для правильного харчування
19:08
Чтв
Чи загрожує лісам Вінниччини деградація лісового різноманіття (ФОТО)
18:04
Чтв
До Вінницького музею приїхали роботи українського «Рибака»
15:20
Чтв
У Могилів-Подільську запускають роботу нового кардіоцентру
13:26
Чтв
У Вінниці масштабна пожежа (ФОТО, ВІДЕО) (ОНОВЛЕНО)
12:27
Чтв
Вщент розбитий мотоцикл та водій у лікарні: ДТП у Вінниці (ФОТО, ВІДЕО)
11:50
Чтв
Сьогодні від «ковіду» на Вінниччині померло в два рази більше осіб, ніж вчора

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"