Міжнародний агрокластер «Дністер» навчатиме фермерів Вінниччини аспектам виробництва органіки
  • Міжнародний агрокластер «Дністер» навчатиме фермерів Вінниччини аспектам виробництва органіки
22 Січня
18:00

Майже рік на Вінниччині тривав потужний проект «Транскордонна мережа для інноваційного сільського господарства». Ініціатива впроваджувалася Єврорегіоном «Дністер» в партнерстві з молдовською ГО «Кутезаторул» на території Вінницької області та Республіки Молдова. Фінансування було надано в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Молдова-Україна (ЕаРТС) Європейського Союзу через Німецьке Товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

В рамках проекту був створений перший в Україні Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер», що об’єднав українських та молдовських сільськогосподарських виробників, які прагнуть вийти на міжнародні ринки збуту. В листопаді минулого року проект «Транскордонна мережа для Інноваційного сільського господарства» завершився, проте Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер» продовжив свою діяльність. Виконавчий  директор Єврорегіону «Дністер», заступник виконавчого директора Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер» Микола Радіонов розповів про основні стратегічні напрямки діяльності міжнародного агрокластеру та плани на майбутнє.

Яка мета діяльності Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер»?

-Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер» успішно сьогодні функціонує на теренах України та Республіки Молдова. Така форма об’єднання для цих країн нова, але дуже перспективна. З дня створення агрокластеру, з 5 червня 2018 року, було подано більше 250 заявок від фермерів, які прагнуть стати членами агрокластеру. На сьогодні активними членами є 68 фермерів.  Українські і молдавські фермери об’єдналися для вирішення спільних проблем. Малим і середнім фермерам досить важко сьогодні конкурувати з великими агрохолдингами в плані залучення кредитних ресурсів, сертифікації продукції, пошуку ринків збуту. Агрокластер був створений, щоб, об’єднавши зусилля, знаходити шляхи вирішення проблем. Головна мета нашого сільськогосподарського кластеру – це виробництво конкурентоздатної, сертифікованої продукції, утворення доданої вартості та заняття власної ринкової ніші та вихід на світові ринки.

7b9a2f5a7ef5c0dcd3ce6c01522a93a2_600_0_0

Чим міжнародний агрокластер «Дністер» займається зараз та який основний напрямок діяльності організації?

-У агрокластері зібралася професійна команда, яка працює в різних напрямках. Один з основних це просвітницько-наукова та проектно-грантова робота. На сьогодні ми проводимо активну організаційну роботу, тобто члени агрокластеру підписують угоди про співпрацю. Також ми займаємося пошуком нових членів агрокластеру, міжнародних партнерів для них, грантів, пишемо проекти. В просвітницькому плані найближчим часом ми плануємо проведення кущових нарад-семінарів на районному рівні. Це будуть практичні візити на господарства, які вже працюють з вирощуванням органічно чистої продукції у Вінницькій області. Зараз на Вінниччині 55 таких господарств, які працюють на різних стадіях. Також ми будемо ознайомлювати фермерів зі змінами в законодавстві, тому що, на жаль, за браком часу вони не встигають за цим стежити. Окрім того, агрокластер проводить дослідження кліматичних умов, слідкує за новими трендами, перспективами розвитку. Після цього ми плануємо в кінці лютого провести міжнародний форум «Шляхи та перспективи розвитку органічного виробництва в Україні». До проведення цього заходу ми залучемо наших іноземних партнерів, які поділяться досвідом та своїми напрацюваннями.

medium-15428766688-0

Багато уваги агрокластер «Дністер» приділяє розвитку органічного виробництва в Україні. Розкажіть про це більш детально.

-На підсумковій прес-конференції в рамках реалізації проекту «Транскордонна мережа для Інноваційного сільського господарства» самі члени агрокластеру «Дністер» вирішили, що одним із стратегічних напрямків діяльності агрокластеру має бути органічне виробництво. Сьогодні це дуже актуальний напрямок і в Європі, і в світі. Тому що це пропагування не лише здорового харчування, а й бережливого ставлення до навколишнього середовища. Органічна продукція є затребуваною сьогодні на ринку, особливо за кордом. Ми вже провели круглий стіл щодо оцінки та перспектив розвитку органічного виробництва на Вінниччині за участі фермерів, які вже займаються органічним виробництвом на різних стадіях. У підсумку було вирішено створити робочу групу, до якої увійшли науковці, які займаються органікою, фермери, представники влади та члени міжнародного агрокластеру «Дністер». Наразі основним напрямком діяльності є просвітницька робота з фермерами, населенням, щоб донести до людей важливість займатися органічним виробництвом. У цьому контексті робоча група напрацьовує зміни до обласних програм розвитку у співпраці з департаментом сільського господарства, екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації.

 medium-15451445886-00

Чому в Україні органічне виробництво не настільки популярне як в ЄС?

-На жаль, аграрії мають проблеми зі збутом продукції за кордон. Вони не бачать кінцевого результату, а для будь-якої бізнесової структури кінцева мета – це прибуток. Хоча багато фермерів в Україні зацікавлені в тому, щоб вирощувати органічну продукцію. Тому ми плануємо переймати досвід у голландсько-молдавського підприємства «Prograin Organic». Вони більше 5 років працюють з фермерами, які виробляють органічну продукцію, і на сьогодні мають більше 20-и тисяч гектарів органічного виробництва. Вони здійснюють супровід фермера, починаючи від виведення земель для органічного землеробства, підбору насіння, засобів захисту, логістики і до збуту продукції, до кінцевого споживача, тобто ринку збуту. Проблем зі збутом вони не мають, тому що потреба в органічній продукції більша, ніж її виробництво. Міжнародний агрокластер «Дністер» спільно з «Prograin Organic» планує проведення комплексних заходів щодо розвитку органічного виробництва.

Для виходу на міжнародні ринки потрібна сертифікація. Чи працює агрокластер в цьому напрямку?

-Так, ще одним стратегічним напрямком нашої роботи є створення сертифікаційного центру з повноцінною лабораторією. Перший крок ми вже зробили в рамках проекту «Транскордонна мережа для Інноваційного сільського господарства». На базі Інституту кормів та сільського господарства «Поділля» був створений Центр інноваційного сільського господарства, закуплений аналізатор амінокислот. Це один з найпотужніших аналізаторів України. Для членів агрокластеру ця послуга буде безкоштовна. В майбутньому ми хочемо створити повноцінну лабораторію з проведення досліджень та надання міжнародної сертифікації якості. Тому що сьогодні для виходу на європейські ринки потрібно обов’язково проводити сертифікацію. Наша команда працює з нашими міжнародними партнерами, шукає гранти, шукає внутрішні резерви для того, щоб створити таку лабораторію. Це наша мета і це один з основних напрямків нашої роботи.

2b817c08d6215ed691604cdbd0ed3ca5

Але Україна поставляє за кордон переважно сировину, а не перероблену продукцію, чи не так?

-Переробка сільськогосподарської продукції – це ще один наш пріоритет. Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер» зацікавлений в тому, щоб додана вартість залишалася в Україні, у виробників і ми не були просто сировинним придатком. В цьому контексті ми можемо перейняти досвід Молдови, де є підприємство з переробки сухофруктів, консервні заводи. Наша команда працює над пошуком інвесторів, міжнародних донорів, щоб створити подібне підприємство на Вінниччині.

1dc933795d63029f48f3b6281d2778ce_600_0_0

Які ще напрямки роботи Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер»?

-Ще один важливий напрямок – це аграрний туризм, який може дати фермерам до 70% додаткового доходу. В Україні агротуризм лише зароджується, але його потенціал величезний. Здебільшого агротуризм в Україні розвивається в окремих регіонах або на окремій фермі, виноробні чи сироварні. Наша мета це становлення регіонального продукту. Сьогодні фермери у всьому світі розуміють, що турист – це потенційний споживач їхнього продукту, а організація екскурсій на виробництво чи господарство є місточком довіри, найдієвішою рекламою, яка дозволяє налагодити збут вироблених продуктів. Серед основних видів агротуризму ми вбачаємо екотуризм, сільський зелений туризм та гастротуризм.

9cbc09e47406f3983650c39a4075c1da

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

18 Листопада
Молдовська компанія «Prograin Organic» допомагатиме вінницьким фермерам розвивати органічне виробництво
18 Листопада
Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
18 Листопада
За участі молдавських експертів у Вінниці відбувся семінар з органічного виробництва
18 Листопада
Обласний департамент сільського господарства розвиватиме органічне виробництво на Вінниччині
18 Листопада
Підприємство «Богданівське» приєдналося до міжнародного агрокластеру «Дністер»
18 Листопада
Ферма на Вінниччині виготовляє натуральну «молочку» (ВІДЕО)

Всі новини

12:09
Нд
Багатостраждальні бронзові фігури на Київському мосту знову стали об'єктом вандалізму
09:30
Нд
Сьогодні студенти Вінниці святкують свій день
15:41
Сб
Сьогодні на Київській палав будинок
12:56
Сб
У Вінницькому районі в автокатастрофі загинула людина
09:41
Сб
Сьогодні до Вінниччини передчасно завітає дух Різдва
19:00
Птн
Вінничанин використовував приміщення під склад «лівого» алкоголю (ФОТО)
17:38
Птн
Вином і голубцями смакували в Цекинівці на Вінниччині (ФОТО)
16:59
Птн
Муніципальна варта не дала вінничанину засмажити кабанчика
16:11
Птн
У Жмеринці в квартирі ледь не вчадів чоловік
15:24
Птн
Вінниця на зекономлені кошти утеплить школу №10
14:40
Птн
На хаті жителів Козятинського району згоріло сіно
13:56
Птн
У Вінниці шукають інвестора для дитячого садка
13:02
Птн
У Вінниці затримали крадіїв, які пограбували помешкання жмеринчан
12:20
Птн
Прикордонники Вінниччини отримали патрульні автомобілі
11:35
Птн
Юнак із Молдови заліз у хату вінничан
10:53
Птн
Чотири види боєприпасів знайшли на підприємстві у Гнівані (ФОТО)
10:11
Птн
Скальський прочитав вінницьким студентам лекцію про інвестиції
09:27
Птн
На підприємстві Вінниці вночі «попрацював» злодій
08:49
Птн
У Ладижині навчали ліквідації пожежі працівників готелю

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"