Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
  • Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
31 Липня
17:14

У Вінниці 30 липня в офісі Єврорегіону «Дністер» відбулася робоча нарада щодо перспектив і шляхів розвитку органічного виробництва. Учасники мали на меті напрацювання алгоритму і системи комплексних заходів замкнутого циклу в органіці: від  сертифікації земель  до реалізації продукції на міжнародних ринках.

Нарада була організована з ініціативи голови Єврорегіону «Дністер» Сергія Татусяка, за участі членів агрокластеру, які виявили бажання працювати в органічному секторі виробництва, практикуючих агрономів і спеціалістів на ринку органічної продукції, науковців та ЗМІ.

«Ми запросили тих людей, які активно займаються органічним землеробством та прагнуть передавати досвід новим товаровиробникам, які хотіли б долучитись до цього. Вінницька область – сільськогосподарська. Якщо ми перейдемо на органічне виробництво, це тільки додасть нам переваг. Дослідження сільськогосподарського ринку показує зростаючий попит на органічну продукцію як в Україні, так і Європі і світі в цілому. Цей напрямок має бути системно розроблений і закріплений в Статегії розвитку Вінниччини на найближчі 10 років», - зазначив Татусяк.

1

На думку Татусяка, наразі представникам галузі варто працювати з виконавчою владою, зокрема з Міністерством агрополітики та профільним комітетом парламенту.

«Зараз формується нове керівництво, і ми обов’язково будемо через агрокластер просувати пропозиції щодо законодавчих змін. Для переходу на органічне виробництво фермерам потрібні значні ресурси, це абсолютно нормально, що вони потребують державної підтримки», - сказав Татусяк.

Голова Єврорегіону також розповів про конференцію голландсько-молдавської фірми «Prograin Organic», на якій побували представники агрокластеру «Дністер».

«Чим вони вразили нас? У них замкнутий цикл виробництва. Від зміни ментальності, теорії, просвітницької роботи до практичної: підготовка ґрунту, робота з інститутами, агрономами тощо. Малий  та середній бізнес, заснований на органічному виробництві в Молдові, ожив. Ми бажаємо перейняти цю практику», - каже Татусяк.

Василь Темченко, начальник управління Департаменту агропромислового розвитку, екології та природніх ресурсів Вінницької ОДА, розповів, що у листопаді планується проведення міжнародного форуму з органічного землеробства на Вінниччині. Він вважає, що наша область показує доволі гарні результати у цій сфері діяльності.

IMG_2119

«Нам всім потрібно працювати над ринком збуту, тому що один керівник сам цю проблему не вирішить. Уявіть собі: виробник вкладає кошти, наймає техніку, витрачає ресурси, а продати належним чином вирощене не має можливості. Я розумію, що є багато питань, пов’язаних з органічним землеробством, але сьогодні ми зібралися спеціально для того, щоб хоча б частину з них вирішити», – зауважив Темченко.

IMG_2122

Вадим Мохник, виконавчий директор Міжнародного сільськогосподарського агрокластера «Дністер» зазначає, що на Вінниччині все частіше підприємці схиляються до органічного виробництва.

«Відвідавши масу форумів, конференцій і зустрічей з органічного виробництва, ми з Миколою Радіоновим, заступником директора агрокластера, прийшли до одного висновку: органічне землеробство є пріоритетним для роботи нашого кластеру», - сказав Мохник.

За його словами, на території Вінницької області вже є господарства, які хоча й не повністю, але перейшли на органічне виробництво. 

4

Про те, з чого почався розвиток органічного виробництва в Європі, його переваги і складнощі в організації, характеристики різних сертифікаційних органів розповів  фахівець і практик на ринку органічної продукції Сергій Окрема.

«У 2008 році у Німеччині під час ексгумації померлих виявили, що за 10-12 років тіла майже не розклалися. В чому причина? Ми самі себе бальзамуємо пігулками і пестицидами. Після того пішов шалений розвиток органічного землеробства, - зауважив фахівець. 

Він навів статистичні дані: у 2008 році ринок органічних продуктів в Європі вартував 18 млрд доларів, тоді як у 2018 він склав 62 млрд.

«Українській продукції закордоном спочатку не довіряли. Але згодом вони звикли, що нашого виробника перевіряють не один раз, як в Європі, а три і більше: перевірку проходять насіння, рослина, з нього вирощена, і готова продукція. У нас є всі інструменти, якими можна працювати у реалізації цих продуктів. Є сертифіковані порти на Дунаї та Дніпрі», - скзав Окрема.

Практичними порадами щодо системи роботи в органічному землеробстві поділився агроном-консультант, який сьогодні веде ряд органічних господарств в Україні, та обізнаний з кращими європейськими  практиками Олег Нагірняк.

«На сьогодні 90% сільгоспвиробників максимально розслаблені, бо у них є хімічні добрива і засоби захисту. В органіці ж немає мінерального живлення. Окрім того, земля, яка пройшла певну деформацію через використання добрив і засобів захисту, вже є перешкодою на початкових етапах», - каже експерт.   

6

Спілкування з агрономами з інших країн переконало його, що агрономи матимуть успіх, тільки об’єднуючи зусилля, співпрацюючи у форматі кластерів тощо. Таким чином вони отримують наукову підтримку, шляхи реалізації тощо.

«Якщо в тебе немає запланованого обороту на 5 років, дуже важко мати гарний дохід. На сьогодні є значний дефіцит деякої продукції, виробники направлені на товари, які принесуть їм гроші. Вузький оборот змінює структуризацію ґрунту. Об’єднавшись, фермери мають змогу програмувати закладку ґрунту наперед», - каже Нагірняк. 

7

Про свій шлях розвитку органічного виробництва в реалізації українсько-швейцарського проекту  розповів директор Іллінецького агарного коледжу Василь Пиндус.

«Здобувши неоцінений досвід в розвитку органічного землеробства, ми готові не тільки працювати в цьому напрямку, але в ролі освітнього закладу готувати спеціалістів у цій сфері. До того ж, я вважаю, що представникам малого та середнього агробізнесу для успішного ведення органічного виробництва необхідно об’єднуватись в кластери – це найефективніша форма співпраці», - зазначив директор.

8 (2)

Про складнощі і ризики в освоєнні європейського ринку органічної продукції, про всі «підводні камені» на шляху до нього з власного досвіду поділився керівник аграрного підприємства з органічного виробництва ПП «Агротенм-плюс» В'ячеслав Проданець.

«З огляду на п’ятирічний досвід діяльності, можу зауважити, що ми мали багато проблем з сертифікацією та пошуком ринків збуту. Рекомендую фермерським господарствам, які планують займатися органікою, починати з невеликих площ посівів і поступово переводити землі на органічне виробництво. Я готовий співпрацювати з агрокластером «Дністер», який пропонує фермерським господарствам замкнутий цикл послуг, починаючи з просвітницької діяльності і закінчуючи допомогою в реалізації продукції»,  - сказав виробник. 

Наостанок керівництво Міжнародного сільськогосподарського агрокластеру «Дністер» звернулося до аграріїв-учасників зібрання щодо визначення кількості земель, які мають бути виведені в органічні в цьому та наступному роках, організації ознайомлення з кращими практиками органічного землеробства в Україні та ЄС. Надалі планується широкий спектр роботи із залученням фахівців з різних галузей. «Нашого споживача і товаровиробника треба переконати, що органічна продукція – це майбутнє здорового суспільства і нації в цілому», – підсумував Сергій Татусяк.

IMG_2081

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

25 Лютого
За участі молдавських експертів у Вінниці відбувся семінар з органічного виробництва
25 Лютого
Підприємство «Богданівське» приєдналося до міжнародного агрокластеру «Дністер»
25 Лютого
Для фермерів Вінниччини розроблять методичні рекомендації щодо органічного виробництва
25 Лютого
Молдовська компанія «Prograin Organic» допомагатиме вінницьким фермерам розвивати органічне виробництво
25 Лютого
Міжнародний агрокластер «Дністер» навчатиме фермерів Вінниччини аспектам виробництва органіки
25 Лютого
Громадськість, влада і фермери працюють над розвитком органічного виробництва на Вінниччині

Всі новини

18:52
Пнд
Пісні на честь Героя Майдану співали у Вінниці (ФОТО)
18:00
Пнд
«Мільйон дерев за одну годину», - вінничани доєднаються до екопроєкту
17:17
Пнд
На Вінниччині хлопець працював у пенсіонерки, а потім напав на неї
16:30
Пнд
У Ладижині вітер зніс покрівлю автовокзалу, у Літині пошкодив училище (ФОТО)
15:44
Пнд
У Калинівському районі Citroёn скотився у кювет (ФОТО)
15:06
Пнд
У Вінниці шістьох тюремників підозрюють у вбивстві ув’язненого (ФОТО)
14:28
Пнд
У Вапнярці горіла хата, у Петрику – дача
13:59
Пнд
У Вінниці в «Бастилії» вкрали сумку, - шукають чоловіка з відео
13:11
Пнд
У Гайсинському районі водійка ВАЗа насмерть збила пішохідку (ФОТО)
12:32
Пнд
У Вінниці відбулося свято пишнокосих подолянок (ФОТО)
11:50
Пнд
На Вінниччині у вогні загинув 40-річний чоловік
11:05
Пнд
У Вінниці через негоду виникли перебої з водопостачанням
10:27
Пнд
На Вінниччині вирує циклон: рятувальники прибирають палі дерева і зірвані дахи (ФОТО)
09:49
Пнд
У Вінниці хлопець і дівчина на Honda в'їхали в дерево (ФОТО)
09:10
Пнд
На Сході загинув 30-річний боєць з Вінниччини
08:31
Пнд
У Вінниці ченці і черниці влаштували ходу до дня народження Папи (ФОТО)
15:03
Нд
У Вінниці вдосвіта згоріли чотири автівки (ВІДЕО)
13:14
Нд
На головному соборі Вінниччини облаштували меморіал воїнам АТО/ООС (ФОТО)
10:56
Нд
На Вінниччині трирічна дитина пішла за вісім кілометрів до сусіднього села

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"