Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
  • Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
31 Липня
17:14

У Вінниці 30 липня в офісі Єврорегіону «Дністер» відбулася робоча нарада щодо перспектив і шляхів розвитку органічного виробництва. Учасники мали на меті напрацювання алгоритму і системи комплексних заходів замкнутого циклу в органіці: від  сертифікації земель  до реалізації продукції на міжнародних ринках.

Нарада була організована з ініціативи голови Єврорегіону «Дністер» Сергія Татусяка, за участі членів агрокластеру, які виявили бажання працювати в органічному секторі виробництва, практикуючих агрономів і спеціалістів на ринку органічної продукції, науковців та ЗМІ.

«Ми запросили тих людей, які активно займаються органічним землеробством та прагнуть передавати досвід новим товаровиробникам, які хотіли б долучитись до цього. Вінницька область – сільськогосподарська. Якщо ми перейдемо на органічне виробництво, це тільки додасть нам переваг. Дослідження сільськогосподарського ринку показує зростаючий попит на органічну продукцію як в Україні, так і Європі і світі в цілому. Цей напрямок має бути системно розроблений і закріплений в Статегії розвитку Вінниччини на найближчі 10 років», - зазначив Татусяк.

1

На думку Татусяка, наразі представникам галузі варто працювати з виконавчою владою, зокрема з Міністерством агрополітики та профільним комітетом парламенту.

«Зараз формується нове керівництво, і ми обов’язково будемо через агрокластер просувати пропозиції щодо законодавчих змін. Для переходу на органічне виробництво фермерам потрібні значні ресурси, це абсолютно нормально, що вони потребують державної підтримки», - сказав Татусяк.

Голова Єврорегіону також розповів про конференцію голландсько-молдавської фірми «Prograin Organic», на якій побували представники агрокластеру «Дністер».

«Чим вони вразили нас? У них замкнутий цикл виробництва. Від зміни ментальності, теорії, просвітницької роботи до практичної: підготовка ґрунту, робота з інститутами, агрономами тощо. Малий  та середній бізнес, заснований на органічному виробництві в Молдові, ожив. Ми бажаємо перейняти цю практику», - каже Татусяк.

Василь Темченко, начальник управління Департаменту агропромислового розвитку, екології та природніх ресурсів Вінницької ОДА, розповів, що у листопаді планується проведення міжнародного форуму з органічного землеробства на Вінниччині. Він вважає, що наша область показує доволі гарні результати у цій сфері діяльності.

IMG_2119

«Нам всім потрібно працювати над ринком збуту, тому що один керівник сам цю проблему не вирішить. Уявіть собі: виробник вкладає кошти, наймає техніку, витрачає ресурси, а продати належним чином вирощене не має можливості. Я розумію, що є багато питань, пов’язаних з органічним землеробством, але сьогодні ми зібралися спеціально для того, щоб хоча б частину з них вирішити», – зауважив Темченко.

IMG_2122

Вадим Мохник, виконавчий директор Міжнародного сільськогосподарського агрокластера «Дністер» зазначає, що на Вінниччині все частіше підприємці схиляються до органічного виробництва.

«Відвідавши масу форумів, конференцій і зустрічей з органічного виробництва, ми з Миколою Радіоновим, заступником директора агрокластера, прийшли до одного висновку: органічне землеробство є пріоритетним для роботи нашого кластеру», - сказав Мохник.

За його словами, на території Вінницької області вже є господарства, які хоча й не повністю, але перейшли на органічне виробництво. 

4

Про те, з чого почався розвиток органічного виробництва в Європі, його переваги і складнощі в організації, характеристики різних сертифікаційних органів розповів  фахівець і практик на ринку органічної продукції Сергій Окрема.

«У 2008 році у Німеччині під час ексгумації померлих виявили, що за 10-12 років тіла майже не розклалися. В чому причина? Ми самі себе бальзамуємо пігулками і пестицидами. Після того пішов шалений розвиток органічного землеробства, - зауважив фахівець. 

Він навів статистичні дані: у 2008 році ринок органічних продуктів в Європі вартував 18 млрд доларів, тоді як у 2018 він склав 62 млрд.

«Українській продукції закордоном спочатку не довіряли. Але згодом вони звикли, що нашого виробника перевіряють не один раз, як в Європі, а три і більше: перевірку проходять насіння, рослина, з нього вирощена, і готова продукція. У нас є всі інструменти, якими можна працювати у реалізації цих продуктів. Є сертифіковані порти на Дунаї та Дніпрі», - скзав Окрема.

Практичними порадами щодо системи роботи в органічному землеробстві поділився агроном-консультант, який сьогодні веде ряд органічних господарств в Україні, та обізнаний з кращими європейськими  практиками Олег Нагірняк.

«На сьогодні 90% сільгоспвиробників максимально розслаблені, бо у них є хімічні добрива і засоби захисту. В органіці ж немає мінерального живлення. Окрім того, земля, яка пройшла певну деформацію через використання добрив і засобів захисту, вже є перешкодою на початкових етапах», - каже експерт.   

6

Спілкування з агрономами з інших країн переконало його, що агрономи матимуть успіх, тільки об’єднуючи зусилля, співпрацюючи у форматі кластерів тощо. Таким чином вони отримують наукову підтримку, шляхи реалізації тощо.

«Якщо в тебе немає запланованого обороту на 5 років, дуже важко мати гарний дохід. На сьогодні є значний дефіцит деякої продукції, виробники направлені на товари, які принесуть їм гроші. Вузький оборот змінює структуризацію ґрунту. Об’єднавшись, фермери мають змогу програмувати закладку ґрунту наперед», - каже Нагірняк. 

7

Про свій шлях розвитку органічного виробництва в реалізації українсько-швейцарського проекту  розповів директор Іллінецького агарного коледжу Василь Пиндус.

«Здобувши неоцінений досвід в розвитку органічного землеробства, ми готові не тільки працювати в цьому напрямку, але в ролі освітнього закладу готувати спеціалістів у цій сфері. До того ж, я вважаю, що представникам малого та середнього агробізнесу для успішного ведення органічного виробництва необхідно об’єднуватись в кластери – це найефективніша форма співпраці», - зазначив директор.

8 (2)

Про складнощі і ризики в освоєнні європейського ринку органічної продукції, про всі «підводні камені» на шляху до нього з власного досвіду поділився керівник аграрного підприємства з органічного виробництва ПП «Агротенм-плюс» В'ячеслав Проданець.

«З огляду на п’ятирічний досвід діяльності, можу зауважити, що ми мали багато проблем з сертифікацією та пошуком ринків збуту. Рекомендую фермерським господарствам, які планують займатися органікою, починати з невеликих площ посівів і поступово переводити землі на органічне виробництво. Я готовий співпрацювати з агрокластером «Дністер», який пропонує фермерським господарствам замкнутий цикл послуг, починаючи з просвітницької діяльності і закінчуючи допомогою в реалізації продукції»,  - сказав виробник. 

Наостанок керівництво Міжнародного сільськогосподарського агрокластеру «Дністер» звернулося до аграріїв-учасників зібрання щодо визначення кількості земель, які мають бути виведені в органічні в цьому та наступному роках, організації ознайомлення з кращими практиками органічного землеробства в Україні та ЄС. Надалі планується широкий спектр роботи із залученням фахівців з різних галузей. «Нашого споживача і товаровиробника треба переконати, що органічна продукція – це майбутнє здорового суспільства і нації в цілому», – підсумував Сергій Татусяк.

IMG_2081

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

18 Жовтня
За участі молдавських експертів у Вінниці відбувся семінар з органічного виробництва
18 Жовтня
Підприємство «Богданівське» приєдналося до міжнародного агрокластеру «Дністер»
18 Жовтня
Для фермерів Вінниччини розроблять методичні рекомендації щодо органічного виробництва
18 Жовтня
Молдовська компанія «Prograin Organic» допомагатиме вінницьким фермерам розвивати органічне виробництво
18 Жовтня
Міжнародний агрокластер «Дністер» навчатиме фермерів Вінниччини аспектам виробництва органіки
18 Жовтня
Громадськість, влада і фермери працюють над розвитком органічного виробництва на Вінниччині

Всі новини

19:00
Птн
У Вінниці водій не міг припаркувати авто, - був під наркотиками
17:46
Птн
Посол Пакистану у Вінниці нарікав на митні перепони між державами
16:59
Птн
У Вінниці на добу перекриють Мури
16:04
Птн
У Вінниці 14 вулиць на три доби відключать від води
15:15
Птн
Прем’єра «Леді Лазарус» у Вінниці: «Після показу ніхто не вийде таким, яким був на початку»
14:28
Птн
На Вінниччині сталися три аварії з вантажівками
13:43
Птн
ЮНІСЕФ відзначив Вінницю за підтримку проєктів учнівського врядування
13:00
Птн
У Вінницькій облраді ледь назбиралося голосів, аби виступити проти «формули Штайнмайера»
12:11
Птн
На Вінниччині на будівельному об’єкті важко травмувалася дитина (ФОТО)
11:10
Птн
У театрі Вінниці готують прем’єру «Ілюзій»
10:22
Птн
У Бершаді обмежать рух і спустять водойму через ремонт мосту
09:36
Птн
Німецький фонд вклав гроші у професійну освіту вінничан
08:48
Птн
У Ладижині чоловік винайняв гараж для нарколабораторії
08:00
Птн
Альтернативний мультидисциплінарний фестиваль у Вінниці вже нині!
18:20
Чтв
Вінничанам і вінничанкам цілий тиждень розповідатимуть про гендер
17:04
Чтв
Лісівники Вінниччини витягли з болота козулю (ФОТО)
16:19
Чтв
У Вінниці на кінцевій зупинці на Первозванного облаштували перехід (ФОТО)
15:33
Чтв
Безвісти зниклу в столиці жінку знайшли у Вінниці
14:51
Чтв
У чотири райони Вінниччини призначені судді

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"