«Ми знаємо, що зробити українському і молдавському товаровиробнику, щоб привабити покупця за кордоном»
  • «Ми знаємо, що зробити українському і молдавському товаровиробнику, щоб привабити покупця за кордоном»
13 Липня
17:09

На Вінниччині продовжується реалізація проекту «Транскордонна мережа для Інноваційного сільського господарства». Ініціатива впроваджуватиметься Міжнародною громадською організацією «Єврорегіон «Дністер» в партнерстві з молдовською ГО «Кутезаторул» на території Вінницької області та Республіки Молдова. Фінансування надано в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Молдова–Україна (ЕаРТС) Європейського Союзу через Німецьке Товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

В рамках проекту створено міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер», який об’єднав товаровиробників України та Республіки Молдова заради спільної мети: виходу на міжнародні ринки збуту. Нещодавно члени об’єднання обрали керівні органи та розпочали активну роботу.

37260408_2104913049540708_2730613432247123968_n

Президент агрокластеру доктор сільськогосподарських наук, співробітник Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Василь Петриченко розповів «Інформаційній Вінниччині» про діяльність об’єднання та шляхи виходу на міжнародні ринки збуту.

Яка мета створення міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер»?

- Кластер є неприбутковою організацію, він діє на основі добровільності та самоврядності. Агрокластер дасть можливість не тільки об’єднати товаровиробників під конкретними цілями, але спонукати фермерів України та Молдови до розвитку. Ми прагнемо зробити так аби молдавські та українські товаровиробники виходили на міжнародні ринки. До того ж ми популяризуємо міжнародну співпрацю.

Чим наразі займається агрокластер?

- Ми займаємося дослідженням ринку. Окрім того, ми маємо дати посил товаровиробникам з приводу того де вони можуть мати цю транскордонну співпрацю. Тобто вивчається ринок і суміжних країн. Для того, щоб, можна було вийти на міжнародні ринки, наприклад, об’єднавшись. Ми надаватимемо товаровиробникам консультативну підтримку з приводу того, як вийти на ринки збуту за кордоном. Ми формуємо базу даних, скажімо, учасників європейського ринку.

37266552_2104919542873392_5165928007260438528_n

У чому полягає дослідницька функція агрокластеру?

- Ми повинні вивчити умови, в яких працюють товаровиробники: великі, середні та малі. Ми знаходимося в умовах змін клімату, посилюється посушливість і у відповідності до цього ми маємо чітко обумовити позиції, на яких має розвиватися наше господарство. Ми маємо визначити чи вирощувати традиційні культури: пшеницю, озиму кукурудзу, ячмінь чи, можливо, вирощувати інші культури, які краще пристосовуються до умов, що змінюються.

Хто саме займається дослідженнями? Яких спеціалістів залучаєте?

- Всі дослідження проводять наші партнери, науковці з Інституту кормів та сільського господарства «Поділля». Вони вивчають ґрунтові та кліматичні умови, досліджують продукцію.

Яке обладнання використовуєте для проведення досліджень?

- Сьогодні на базі Інституту кормів та сільського господарства є обладнання для проведення досліджень більш ніж по 80-ти показниках. За рахунок реалізації проекту встановлений також якісний аналізатор амінокислот чеського виробництва. Він дає можливість побачити складову частину самого білка у білкових культурах. Це може бути білок зернових культур і технічних, таких як соя і ріпак.

37288308_2104918972873449_5056161506601730048_n

Для чого потрібні дослідження?

- Розпочалися жнива. В окремих регіонах проходять дощі, зливи, гради і є загроза щодо формування партій із невисокою якостю. Умовно, пшениця продовольча повинна бути першого, другого і третього класу. Треба буде мати показники з різних категорій. Це ті обмежувальні показники згідно стандартів, які мають характеризувати якість. Є ще показники, які невидимі, але вони дуже важливі це те, що стосуються мікробіології. Ці показники також подивитися на базі Інституту.

Після проведення всіх необхідних досліджень чи отримує товаровиробник підтвердження, що його продукція відповідає європейським стандартам?

- В цілому біохімічні лабораторії у нас сертифіковані. Можна визначати і посівні якості насіння різних сортів і гібридів. Щодо аміноаналізатора, то це тільки частинка тих досліджень, які потрібно провести. Тому, окрім аналізатора, потрібно проводити цілу низку досліджень. Після чого в сертифікованій лабораторії буде видаватися сертифікат відповідного зразка.

Скільки товаровиробників вже приєдналися до агрокластеру?

- Фактично агрокластер як такий тільки з 5 червня розпочав свою роботу. На сьогоднішній у нас близько 35-40 активних учасників. Окрім того, ми отримали вже більше 250 пропозицій від товаровиробників, які хотіли б бути учасниками міжнародного аграрного кластеру.  

37341977_2104912886207391_5883333063479394304_n

Окрім можливості безкоштовно провести дослідження своєї продукції, як ви думаєте, що приваблює товаровиробників? Чому вони прагнуть стати частиною агрокластеру?

- Досить вдало в рамках реалізації проекту поєднано можливість налагодження транскордонної співпраці з сусідніми країнами. В той же час ми знаємо, що зробити українському і молдавському товаровиробнику, щоб привабити покупця за кордоном. По-друге, наших товаровиробників бентежать зміни пов’язані із змінами клімату і вони прагнуть знати, як до цього пристосуватися.

Чим може привабити український чи молдавський товаровиробник європейського покупця?

- Агрокультурний ринок Європи по суті спроможний виробляти всі види продукції. Проте європейців все ж цікавить в першу якісна сировина ягідних і плодових культур, горіхи, мед. Для Європи існує проблема також рослинного білка. 18,3 мільйонів тонн вони мають ринок, а виробляють у себе тільки 3,2 мільйони тонн, решту імпортують.

Тобто зараз українські та молдавські товаровиробники постачають на європейські ринки сировину?

- Візьмемо сою. Ми виробляємо 3,8 мільйонів тонн соєвих бобів. 2,8 мільйонів тонн – це експорт, але насіння, тобто сировини. Європа хоче бачити Україну і так само Молдову тільки сировинних придатком. 97% українського ріпаку переробляється на заводах західної Європи. Для України - це трагедія. Додана вартість продукту залишається не в нас. 208 доларів на тонні на сої залишається в Європі і більше 400 доларів на тонні на переробці ріпаку.

Чи є шанс у малого бізнесу вийти на міжнародні ринки збуту?

- Я вважаю, що чудовою можливістю для виходу малого бізнесу на міжнародні ринки є формування таких собі об’єднань, які виробляють продукцію з однаковими показниками якості. Шлях на ринки Західної Європи пролягає через співпрацю. А прикладів, що малий бізнес, може бути успішним, є безліч в тій самій Польщі, Німеччині, Франції.

37368473_2104919416206738_6265202041740591104_n

Чи допомагає членство в агрокластері малим товаровиробникам вийти на міжнародні ринки збуту?

- Членами агрокластеру є представники малого та середнього бізнесу також, є навіть індивідуальні власники. Це чітко прописано в статуті агрокластеру. Тобто агрокластер передбачає участь в проекті не тільки юридичних осіб, а й фізичних осіб. Може прийти, наприклад, просто фермер і сказати: «Я от побачив, що ви надаєте цілу низку своїх послуг і я хочу скористатися консультаційними послугами або дослідницькими». Також ми проводимо семінари, наради, конференції та тренінги для товаровиробників.

Які кроки мають бути прийняті на загальнодержавних рівнях, щоб сільське господарство України та Молдови розвивалося?

- Має бути на загальнодержавному рівні прийнята концепція та стратегія розвитку аграрної сфери. Це те, що пов’язано з формуванням інноваційних підходів, пов’язаних з різними сферами народного господарства. Ми маємо бачити цілі сьогоднішні на найближчі 3-5 років, середньострокові перспективи на 5-10 років і далекі перспективи розвитку аграрного виробництва в Україні. Це має бути комплексно. Ми маємо знайти місце для аграрної науки, щоб були фахівці, які зможуть впроваджувати інновації, товаровиробники мають бути захищені, ми маємо сформувати нові підходи до закону про біобезпеку і найголовніше ми маємо сформувати закон про кластиризацію різних сфер господарського комплексу.

Але це дуже довготривалий процес. Саме тому чудовою можливістю є грантові програми, які дають можливість трансформувати кращі західно-європейські зразки для українського та молдавського товаровиробника.

37412504_2104912946207385_8097321522688950272_n (1)

президент Агрокластеру «Дністер», доктор сільськогосподарських наук, співробітник Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Василь Петриченко

Автор: Василь Петриченко:
Коментарів 0

Читайте також:

20 Вересня
«Українці не готові до відкритого ринку землі»
20 Вересня
«За останній роки ми зуміли налагодити прозору систему надання послуг, але не всім це подобається»
20 Вересня
«Нова влада отримала вотум довіри, який не можна витратити впусту»
20 Вересня
«Розумію, коли воюють за Україну, але мені противна брудна війна на виборах»
20 Вересня
Суспільство вимагає рішучих дій від нового Президента
20 Вересня
Допомагати тим, хто потребує допомоги, ще ніхто не забороняв

Всі новини

18:38
Чтв
Вісімнадцятьом працівникам вінницьких заводів вручили премії
17:09
Чтв
Днями жителі Вінниччини відчують перші приморозки
16:23
Чтв
Вінниця готова погасити половину боргу водоканалу, якщо іншу половину дасть область
15:40
Чтв
У Вінниці на грабунку попався чоловік, який щойно вийшов із в’язниці
14:52
Чтв
Гранату, міну та снаряди підірвали сапери Вінниччини
14:06
Чтв
У Крижополі на складі згоріло 2 тонни пелет
13:18
Чтв
Сильний вітер минулої доби валив дерева на Вінниччині
12:31
Чтв
У Вінниці Владислава Скальського представили як нового голову облдержадміністрації (ФОТО)
12:04
Чтв
Понад сотня спортсменів прибули до Вінниці на кубок з акробатики
11:22
Чтв
У Вінницькому районі батько зґвалтував малолітню доньку
10:37
Чтв
Жертв єврейського народу вшанували новим меморіалом на Немирівщині (ФОТО)
10:00
Чтв
На Вінниччині чоловік хотів потрапити в Придністров’я з чужим паспортом
09:19
Чтв
«Оцим-поцим на руїнах Росії», - новий фестиваль у Вінниці
08:40
Чтв
Підроблені права вилучили у водія в Вінниці
18:38
Срд
Прокуратура Вінниччини провела слідчі дії на Тростянецькому спиртозаводі
17:05
Срд
У четвер Вінниччина отримає нового голову ОДА
16:21
Срд
Меморіал жертвам голокосту встановили в селі Козятинського району (ФОТО)
15:36
Срд
Магазин на Соборній у Вінниці потерпає від крадіїв, - уже шукають другу особу (ФОТО)
14:52
Срд
У Липовецькому районі на Вінниччині в автопригоді травмувався підліток

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"