На Вінниччині агрокластер об’єднує фермерів навколо органічного землеробства (ФОТО)
  • На Вінниччині агрокластер об’єднує фермерів навколо органічного землеробства (ФОТО)
26 Лютого
20:33

«Наша принципова задача – удосконалення законодавчої бази органічного землеробства» – Сергій Татусяк. 

Про досягнення у сфері органічного землеробства і проблеми, які виникають у фермерів у перехідний період, говорили вчора у Вінниці. Актуальні питання екологічного підходу до обробки ґрунту та вирощування продукції піднімали на засіданні правління громадської спілки «Міжнародний сільськогосподарський кластер «Дністер», повідомляє «Інформаційна Вінниччина».

«Не зважаючи на карантин, велася активна просвітницька робота серед фермерів і землеробів щодо переваг органічного землеробства для них та споживачів. Нам вдалося визначити напрямки розвитку органічного землеробства, провести безліч кущових нарад по районах. Перехідний період для фермерів, які починають займатись органічним землеробством замість традиційного, займає 2-3 роки. І це, в першу чергу, недоотримання валового продукту. Не зважаючи на це, на Вінниччині понад 5 тисяч га земель – а це цілі господарства – виведені під органіку. Серед областей України маємо найбільші показники», – зауважив виконавчий директор спілки Вадим Мохник. Він презентував діяльність агрокластеру за роки створення.

154542208_4100027430029722_3098272757476411851_o

Про ефективні напрацювання в цьому питанні розповів віце-президент спілки Сергій Татусяк. Зокрема, зазначив, що розроблені організаційна структура і регламент на старті чудово спрацювали, але зараз вимагають вдосконалення.

«Ми мали змогу відвідати найкращі приклади органічних господарств не тільки на Вінниччині, але й у Молдові та Румунії. Особливо вразила нас діяльність Prograin Organic. Вони зовсім по-іншому мислять, хоча теж починали з традиційного землеробства. Наскільки важливо для них власне здоров'я – дійсно, вражає. Ця компанія змусила нас шукати нові підходи у власній роботі, ми провели кілька круглих столів, дискутували, думали, як рухатись далі», – поділився досвідом Сергій Татусяк.

agroklaster1

Віце-президент навів статистику: за 2020 рік, не зважаючи на карантин, частка органічних продуктів у світі склала понад 100 мільярдів доларів. На першому місці – США, друге посіла Німеччина, далі йдуть Франція, Британія, Бразилія та інші країни. Він зауважив, що сильні господарства мають змогу виходу на ринки Європи без посередників і це те, до чого має прагнути Україна та Вінниччина. Мовляв, ці практики треба поширювати серед малих та середніх підприємців.

«Наша головна мета – це здоров'я і добробут людини. В Україні є підтримка органічного землеробства державними органами і місцевим самоврядуванням, але немає чіткого, відпрацьованого механізму. Ось чому нам потрібно законодавче удосконалення органічного землеробства», – пояснив пан Татусяк.

agroklaster_12

Директор Іллінецького державного аграрного коледжу Василь Пиндус згадав, що органічне землеробство на теренах України та нашої області має довгий шлях становлення. За його словами, саме для цього була створена асоціація учасників біовиробництва «БІОЛан Україна», яка діє з 2020 року і донині.

«В першу чергу нам потрібно було об’єднати усіх бажаючих товаровиробників, які хотіли перейти на органічне землеробство. А таких було дуже небагато, повірте, – зауважив він. – Друге – і не менш важливе – спрямувати їх діяльність, як це робилося в європейських країнах».

Для цих потреб, за його словами, створили також сертифікаційну компанію «Органік Стандарт». Також лобіювали закон про органічне виробництво, який було прийнято у 2013 році. Один з напрямків їх діяльності – розвиток ринку. Вони намагалися налагодити безпосередній контакт з торговими мережами, що було зовсім непросто.

photo_2021-02-26_20-31-31

«Протягом трирічного перехідного періоду для земель під органічне землеробство великої урожайності не отримаєш, продукцію реалізовувати права не маєш. В європейських країнах в цей період влада підтримує землеробів, але у нас такого немає, і це треба лобіювати на рівні держави», – додав він.

Тим часом Іллінецький державний аграрний коледж, який очолює пан Пиндус, спільно з Академією аграрних наук та іншими науковими закладами щороку проводять тематичні конференції. Крім того, надають консультаційну підтримку фермерам.

agroklaster_23

Про екологічну сторону органічного землеробства наголосив завідувач кафедри екології, природничих та математичних наук Комунального вищого навчального закладу «Вінницька академія неперервної освіти» Олександр Мудрак. Він зауважив про важливість агроекологічного моніторингу.

«В 2015 році я розробив карту, яка показує методику створення сировинних зон для нашої області. Відповідно до цих зон можна визначати перспективні фермерські господарства, які могли б перейти на органічне виробництво і спілкуватись на пряму з ними, залучати їх і надавати технічну та консультаційну підтримку».

agroklaster7 Він вважає, що кожне органічне фермерське господарство повинно отримати екопаспорт, в якому кожні 5 років будуть оновлюватись показники і відповідність фермерської ділянки європейським стандартам. На думку Олександра Васильовича, це сприятиме також успішній реалізації продукції.

Проблему псевдоорганіки порушила виконавчий директор Вінницького регіонального представництва Міжнародної Торгової палати Наталія Варшавська:

«На полицях магазинів ми можемо знайти продукцію з поміткою «органічне», але якщо почитати склад, від органіки там тільки назва. Але коштують такі товари в рази дешевше, ніж справжні натуральні продукти, і це вводить в оману покупців».

agroklaster1

За її словами, поки на законодавчому рівні не буде прийнято визначення, що таке органіка, що вважається органічним та екологічним, успішний розвиток органічних товаровиробників буде проблематичним. А реалізація ними продукції – непростою.

Втім, на українському ринку є приклад вдалого існування виробництва екологічного спрямування. Технічний координатор проєкту «Добродій» Костянтин Тимофенко, який працює у товаристві «Майбутнє Будуємо Разом», розповів про унікальну продукцію, яку вони випускають.

– Це розробка наших вчених. Один із розробників науковець Петро Дуднєв постійно удосконалює нашу продукцію та створює нові зразки, - говорить він. – Наша продукція стимулює розвиток рослин та підсилює їх здатність до відновлення. Ми називаємо її добривом, але це не класичне добриво, це своєрідні вітаміни для рослин. Завдяки цим «вітамінам» рослини підживлюються усіма необхідними мікроелементами, краще ростуть та розвиваються.

agroklaster30

Костянтин Леонідович переконаний, що їхнє добриво чудово підійде для фермерів, які займаються органічним землеробством. Адже технологія «Добродія» екологічна та ощадлива:

– «Добродій» дає рослинам необхідні для подальшого росту компоненти. Завдяки тому, що наше добриво протягом десяти років в Україні зарекомендувало себе з найкращого боку, ми спільно з нашим партнером, компанією «Поділляагрозахист», вийшли на ринок Молдови. Вже третій сезон там успішно працюємо.

agroklaster_6

Розширити міжнародну співпрацю якраз у планах агрокластеру «Дністер».

– «Єврорегіон «Дністер» вже завоював авторитет у наших європейських партнерів. І цей авторитет ми ніби переклали і на агрокластер, зазначив Сергій Татусяк. – Маємо намір розвивати співробітництво. І налагодити зв’язки з румунськими та польськими колегами. У них вже створені подібні агрокластери. На жаль, через пандемію ми не змогли повноцінно працювати протягом 2020 року. Але зараз відновлюємо співпрацю, готові спілкуватись, вести перемовини та розвивати аграрний сектор. Особливо у напрямку органічного землеробства. Адже за органічним землеробством майбутнє.

На конференції прозвучало, що «Єврорегіон «Дністер» має багаторічний досвід і працює стратегічно. Одним із доказів такого стратегічного мислення є початок будівництва мосту Ямпіль-Косеуць.  Лише цьогоріч розпочали активну фазу цього проєкту. А «Єврорегіон «Дністер» активно просував цей проєкт на міжнародному рівні ще у 2013 році. Тому роботу агрокластеру потрібно підтримувати та розвивати органічне землеробство.

agroklaster_7

Почесний Консул Республіки Молдова у місті Вінниця Михайло Куницький зауважив, що по багатьох важливих питаннях важко достукатись до Верховної Ради та до парламентських комітетів.

– А ось такі організації та об’єднання, як Міжнародний агрокластер «Дністер», якраз і покликані допомагати сільгоспвиробникам достукатись до державних структур, - наголошує він. – Підтримувати аграріїв та розвивати органічне землеробство – це важлива місія.

agroklaster33

З цим погоджується і виконавчий директор «Вінницького бізнес-клубу» Валерій Коровій:

– Весь світ рухається до збільшення частки органічних продуктів на полицях магазинів. Наприклад, наш земляк, виходець з Вінницької області, який зараз мешкає в Еквадорі, сказав, що у них співвідношення органічної та неорганічної продукції у крамницях п’ятдесят на п’ятдесят. А у нас ще більше можливостей перейти на органіку.

agroklaster14

Послуги із сертифікації органічної продукції готова надати Міжнародна торгова палата. Її представниця Наталія Варшавська розповіла, яку допомогу їх організація може надати сільсгопвиробникам. Особливо, якщо вони хочуть вийти на європейський ринок.

agroklaster_2

– В Європі жорсткі вимоги до стандартів. Вся продукція має чітко відповідати вимогам ЄС. І ми можемо проконсультувати, допомогти з оформленням необхідних документів, провести сертифікацію продукції тощо, - підкреслює вона. – Також ми можемо розробити конкурентну стратегію компанії. Крім того, організувати бузнес-супровід, провести маркетингове дослідження потенційного ринку збуту тощо.

agroklaster_8

Наприкінці засідання правління підписали Угоду про співпрацю між «Вінницьким бізнес-клубом» та Міжнародним сільськогосподарським кластером «Дністер», а також Меморандум про співпрацю між Міжнародною торговою палатою та Міжнародним сільськогосподарським кластером «Дністер».

agroklaster_10

agroklaster_9

agroklaster

Крім того, заступник голови ВТО ВФСТ «Колос» Микола Радіонов зазначив, що агрокластер «Дністер» піклується про здоров’я людей, тому впроваджує засади органічного землеробства, а спортивне товариство «Колос» займається оздоровленням. І пропонує аграріям провести Спартакіаду

agroklaster_18

agroklaster_24

agroklaster_16

agroklaster_31

agroklaster_22

agroklaster_4

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: Олена Горошинська.

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

13 Квітня
У минулому році Вінниччина створила 450 робочих місць на базі агропромислового комплексу
13 Квітня
Сергій Татусяк: «Шлях сільського спорту ніколи не був простим»
13 Квітня
Міжнародний агрокластер «Дністер» продовжує розвивати органічне землеробство на Вінниччині
13 Квітня
За участі молдавських експертів у Вінниці відбувся семінар з органічного виробництва
13 Квітня
Обласний департамент сільського господарства розвиватиме органічне виробництво на Вінниччині
13 Квітня
Підприємство «Богданівське» приєдналося до міжнародного агрокластеру «Дністер»

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"