«Нам потрібно разом, підтримуючи один одного, пережити ці випробування, які спіткали весь світ» - Юлія Овчинникова
  • «Нам потрібно разом, підтримуючи один одного, пережити ці випробування, які спіткали весь світ» - Юлія Овчинникова
30 Квітня
14:10

Юлія Овчинникова - народна депутатка України 9 скликання. Членкиня Комітету з питань екологічної політики та природокористування.

Народилась в Донецьку. Закінчила Донецький національний університет імені Стуса, магістр біології.
Керівниця ГО “Молодіжна ініціатива міст”. Була керівницею програми “Волонтерський Рух Донеччини”.
Стипендіатка програми “Завтра.UA” 2007 року. У 2010 році спільно зі стипендіатами Донецька с
творила Координаційну Раду стипендіатів Донецької області.
У 2015–2017 роках та у 2019 році - офіційна делегатка від України в Європейській раді аспірантів та молодих учених (Eurodoc).
Координаторка робочої групи з міждисциплінарності Європейської Ради аспірантів та молодих учених у Брюсселі (Бельгія). Викладає в Університеті Вітовта Великого у Каунасі (Литва) на природничому факультеті в рамках програми Erasmus+ Staff Mobility for Teaching.
В.о. декана біологічного факультету Донецького національного університету ім.В.Стуса (м.Вінниця). Пані секретар Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України.

Зараз йдуть розмови про те, що ОТГ має бути набагато менше, ніж планувалося одразу. Мало того, хочуть усіляко укрупнити ці громади, підтягуючи під формулу "одне ОТГ - один район". Чим це загрожує в майбутньому? Невже головна мета децентралізації - доступність послуг для населення - буде втрачена? Які можна ініціювати законопроекти, які б не допустили до такої ситуації?

– Про зміни у місцевому самоврядуванні говорять давно, ще з часів прийняття Конституції. Кожен, хто приходив до влади, заявляв про необхідність реформи. Сьогодні нарешті ми стоїмо на фінальному етапі завершення децентралізації та територіальної реформи. Весь процес об’єднання є добровільним і лише громади вирішують з ким об’єднуватись, а з ким ні. Якщо громади вирішили об’єднатись у форматі району - це їх право. Не можна сьогодні говорити в загальному, буде це добре чи погано. Потрібно розглядати кожен окремий кейс. Проте варто зауважити, що чим більша ОТГ, тим вплив окремих громад стає меншим, а відповідно й складніше захистити інтереси окремим громадам. Ще одним ризиком є те, що населені пункти, які є чисельнішими, можуть домінувати в раді при прийнятті рішень. Якщо не буде збережено балансу, є ризик, що ми не отримаємо бажаного ефекту від реформи.

Люди в деяких громадах скаржаться, що на них тиснуть і змушують об'єднуватись з райцентром. Є вихід з такої ситуації?

– Щодо тиску - це однозначно порушення закону і кожен такий випадок повинен бути не предметом дискусії в ефірі чи просторах фейсбук, це предмет роботи правоохоронних органів. Якщо Вам відомі факти тиску, підкупу чи іншого впливу, потрібно звертатись до відповідних структур або повідомити нам також.

Кажуть, що теперішня ситуація з довготривалим карантином підірве економіку навіть спроможних громад. Що їм можна порадити та як допомогти?

– Громадам варто врахувати всі можливі ризики й шукати шляхи компенсації витрат з інших джерел, але потрібно пам’ятати - найцінніше людське життя. Нам потрібно разом, підтримуючи один одного пережити ці випробування, які спіткали весь світ.

Нещодавно Президентом був підписаний Закон про внесення змін до Податкового кодексу для підтримки громадян, територіальних громад, малого та середнього бізнесу під час запровадження карантинних заходів. В ньому пропонується відтермінувати сплату податків для бізнесу без нарахування процентів. А ще надавати окремі пільги бізнесу. Також сьогодні піднімається питання про звільнення від ПДВ комунальних підприємств, які надають життєво-необхідні послуги населенню. Є позиція по відстрочці сплати податку на нерухоме майно і сплату за землю. Сьогодні Верховна рада України спільно із Президентом та Урядом шукає якомога більше можливостей, які допоможуть громадам та бізнесу пережити карантин.

Під час карантину люди менше шкодять навколишньому середовищу. Не працюють деякі заводи, фабрики. Чи можна зараз запровадити якусь ініціативу, яка б суттєво поліпшила б ситуацію з охороною довкілля? Хто має долучитись до цієї ініціативи?

– Не зважаючи на те, що на сьогодні ми спостерігаємо менший вплив на навколишнє середовище, екологічні проблеми все ж таки залишаються досить актуальними і потребують активного вирішення. Глобально - це зміна клімату, водні ресурси та неконтрольована втрата природних екосистем. Спостерігаємо також масштабні пожежі, вирубки дерев, велику розораність територій, осушення боліт, вивіз торфу тощо. Маємо пам'ятати, що тільки в здоровій екосистемі може бути здорова людина.

Крім того, обмеження, пов’язані з короновірусом, мають тимчасовий характер. Після того, як ми повернемося до нормального життя, коли запрацюють підприємства, негативний вплив людини, який зменшився, знову повернеться до того ж рівня. . Якщо розглянути окремі ідеї-рішення – це адаптація до змін клімату з врахуванням природоорієнтованих рішень (nature based solutions) та проведення якісних горизонтальних та секторальних змін задля захисту довкілля.

Громадські організації екологічного спрямування повинні зараз активізуватися?

– Громадськість, зокрема ГО, відіграють важливу роль у формуванні та реалізації екологічної політики на державному та регіональному рівні, а також у збереженні навколишнього середовища. За результатами досліджень Матус С., Левіної Г. станом на 2019 р. було знайдено 272 активних ГО в Україні, які займаються вирішенням екологічних питань (відповідно до розробленої методології). Я, в свою чергу, 8 років очолювала громадську організацію, один з напрямків якої також був направлений на захист довкілля.

Я вважаю, що дуже важливо на сьогодні формувати консорціуми, об’єднуватися спільно з іншими організаціям заради спільної мети, працювати в синергії, створювати міждисциплінарні ініціативи, залучати міжнародних стейкхолдерів та обов’язково наукову спільноту.

Чи є наразі на розгляді у Верховній Раді законопроект, який би стосувався екології? Який саме?

На сьогодні в Комітеті з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України на розгляді більше 30 проектів законів, з підготовки яких комітет визначений, як головний. Зокрема, пакет проектів законів про відходи, про екологічний контроль, про національну інвентаризацію лісів, щодо охорони біологічних ресурсів та середовищ їх існування, проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання хутрового виробництва в Україні та інші.

Хотіла би звернути увагу на ряд еко-законодавчих ініціатив, де я є співавтором. Зокрема, проект закону про державний екологічний контроль, реєстраційний номер 3091. Метою законопроекту є захист довкілля, життя та здоров’я людини, а також покращення стану довкілля, гарантування екологічної безпеки та збереження природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні. Ефективність органів державного екологічного контролю визначається на основі головного критерію – динаміки стану довкілля та його компонентів. За порушення природоохоронного законодавства – штрафи, тимчасова заборона (обмеження) діяльності, зупинення дії дозволу чи ліцензії або ж їх анулювання у суб'єктів господарювання, припинення діяльності суб’єктів господарювання.

У 2013 році Україна ратифікувала міжнародну Європейську конвенцію про захист домашніх тварин. Проте, за п’ять наступних років її норми не імплементовані  в українське законодавство. Тож, в Раді був зареєстрований та пройшов перше читання проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу), реєстраційний номер 2351. Його метою є  впровадження європейських гуманних цінностей та стандартів по відношенню до тварин.

Також ми з колегами зареєстрували проект закону 2379 про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів. Цей проект закону вже пройшов перше читання і набрав констутиційну більшість голосів в Раді. Закон дозволить отримувати обґрунтовану інформацію про кількісні та якісні показники стану та динаміки лісів в державі, їх ресурсного потенціалу для потреб державного управління, стратегічного планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля, міжнародної звітності про ліси.

Як довго триває підготовка та розгляд законопроектів? Від чого це залежить?

Відповідно до Конституції України, право законодавчої ініціативи в парламенті належить Президенту, народним депутатам та Кабінету Міністрів. Законодавча ініціатива має проектну стадію (розробка та внесення законопроєкту до парламенту, ухвалення його до розгляду, обговорення законопроєкту і його узгодження: розгляд поправок; ухвалення в порядку першого, другого, третього читання; розгляд альтернативних стадію ухвалення законопроекту) та стадію ухвалення законопроекту (ухвалення законопроекту в результаті голосування і підготування відповідної постанови законодавчого органу про вступ закону в силу).

Щиро сподіваюся, що ми разом з колегами з комітету з питань екологічної політики та природокористування зробимо порядок денний Верховної Ради України екологічним.

Ситуація з коронавірусом. Які наразі готуються законопроекти, які можуть значно поліпшити стан економіки та сприяти розвитку бізнесу? Що взагалі готується за різними напрямками, що могло б суттєво покращити наше життя?

– Коронавірус б’є не лише по здоров’ю людей, він несе серйозну загрозу бізнесу і економіці. Підприємці страждають через обмежувальні заходи, вимушене закриття закладів, корекцію споживчих настроїв і поведінки людей у зв’язку з карантином. Деякі підприємства будуть змушені на в цей період зупинити свою діяльність, що тягне за собою збитки. Наше завдання – допомогти їх мінімізувати. На сьогодні Президент України, Верховна Рада Украни, КМУ та органи місцевого самоврядування роблять все можливе, щоб підтримати бізнес в скрутний період.

Серед заходів, які б могли поліпшити стан економіки та підтримати бізнес в умовах карантину відповідно до ухвалених законів є наступне: не застосовуватимуться штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені  протягом  періоду з 1 березня до 30  квітня 2020 року; встановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок із 18  березня до 31 травня 2020 року; до 1 липня 2020 року продовжується термін подання річної декларації про майновий стан і доходи; не нараховується та не сплачується у період із 1 березня року до 30 квітня 2020 року плата за землю; об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом обкладання податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня до 30 квітня 2020 року. Щодо ситуації з податками та кредитами для бізнесу: підвищено ліміти для ФОПів: 1 група - 1 млн., 2 група - 5 млн., 3-я група - 7 млн.; відтерміновано введення РРО для малого бізнесу; з пожертвуваних ліків, медичних засобів і продуктів харчування не будуть брати податок на доходи фізичних осіб; заборонено підвищувати процентну ставку за кредитним договором протягом всього строку дії карантину; на період дії карантину звільняються від сплати ПДВ а) ввезення протиепідемічних товарів на митну територію України, б) постачання таких товарів на митний території України; ліки та інші протиепідемічні товари звільняються також від сплати ввізного мита; мораторій на перевірки бізнесу продовжується до 30 червня 2020 року та інше.

Також Уряд розширив програму «Доступні кредити 5-7-9», тобто отримання кредитів для малого та мікробізнесу під 0%, а також кредитні канікули на 9 місяців. Це дозволить підтримати підприємців, зберегти робочі місця та зарплати українцям.

Крім того, Кабінет міністрів передбачив та виплатив одноразову грошову підтримку до 100 тисяч гривень для самозайнятих осіб та невеликих компаній, а також безвідсоткове кредитування таких компаній під зобов’язання не скорочувати найнятих працівників.

Слід зазначити, що наша партія відмовилася від державного фінансування до кінця 2020 року. Всі кошти будуть спрямовані на протидію поширенню коронавірусу. 70 мільйонів гривень ми передамо до Фонду боротьби з COVID-19. Стільки ж буде перераховано на усунення наслідків пандемії у 199 мажоритарних округах. Тобто, по 300 тисяч гривень на кожен округ.

Автор: Юлія Овчинникова:
Коментарів 1
юрій 18:29 / 04.05.2020
ліс знищується шаленими темпами не зважаючи на коронавірус, Хай пані депутат пояснить як головним лісником України став -у професійному сенсі ідіот, не лісник, ні досвіду , ні практики, ні знань, це так робить команда цієї депутатки..природа України в руках неуків злодіїв та бездарів.

Читайте також:

11 Серпня
«Батькам потрібно думати не про оцінки, а про гарні стосунки з дітьми» - Галина Бурковська
11 Серпня
«Гіпермаркети сьогодні набивають кишені за рахунок фермерів, малого та середнього бізнесу» - Геннадій Мазур
11 Серпня
«На чому б село мало триматися, розвиватися і створювати робочі місця, те практично знищується» - Костянтин Гавриш
11 Серпня
«Заяви про 300 відсотків надбавки до зарплат медикам – маніпуляція» - Геннадій Мазур
11 Серпня
«Як із вдячністю згадувати час, проведений на карантині» - Наталія Радуга
11 Серпня
«Не міняйте звичний графік життя, спілкуйтесь онлайн, плануйте спільні зустрічі після карантину» - Ірина Євсеєнко

Всі новини

13:55
Вт
Перший у Вінниці будинок сімейного типу поповнив родину нестандартно
12:25
Вт
На конкурсі у Жмеринському районі годували варениками
10:44
Вт
Лікарі понад годину намагались врятувати хлопчика, який випав з вікна 8-го поверху у Вінниці
10:15
Вт
«Антирутина заряджає до нових знань», — вінницька IT-компанія LetyShops
08:25
Вт
На Вінниччині розташовано старовинне місце поховання
19:28
Пнд
Три фури заблокували міжнародну трасу, яка проходить через Вінницю (ВІДЕО)
17:10
Пнд
«Це екологічна бомба віддаленої дії», – староста села про стихійне сміттєзвалище у Демидівці
15:34
Пнд
У Вінниці затримали продавців комплектуючих бойових вертольотів
14:10
Пнд
Частину Вінниці і три села на добу залишать без води
12:35
Пнд
Вінничанину вручили медичний «Оскар»
11:02
Пнд
На Вінниччині подолали коронавірус дві тисячі 236 людей
09:30
Пнд
Нові шпали врятували від закриття станцію на Вінниччині
08:15
Пнд
Дендропарк у стилі фентезі: чудовий вікенд для вінничан (ФОТО)
17:55
Нд
Врожай гігантської цибулі зібрала мешканка ОТГ на Вінниччині
15:45
Нд
Кожен третій споживач газу на Вінниччині має особистий кабінет
13:30
Нд
На Вінниччині відновили візитівку райцентру
11:34
Нд
Після жорстокого побиття пасажирки купе «Укрзалізниця» посилить безпеку
09:31
Нд
У Вінниці запрацював світломузичний фонтан "Рошен"
17:50
Сб
У Вінниці запустять два нові маршрути до сіл

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"