«Наше принципове завдання – сформувати фізичну культуру нації» - перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна
  • «Наше принципове завдання – сформувати фізичну культуру нації» - перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна
17 Вересня
17:58

Після проведення реформи децентралізації одне з принципових завдань і громад, і центральної гілки влади – забезпечити розвиток спортивної галузі на місцях.

Як це відбувається, чому важливо підтримувати юні спортивні таланти змалечку та як перетворити фізичну культуру на бажане хобі розповіла перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна.

Наталя Михайлівна, для початку розкажіть, яку роль грає спорт у Вашому житті?

– Спорт – значна частина життя для кожного члена моєї родини. У свій час я займалася акробатикою, спортивними танцями, чоловік – дзюдо. Моя мама розвивалася у сфері легкої атлетики, тато був біатлоністом. А от донька зараз займається художньою гімнастикою.

Пишаюся її досягненнями, підтримую – тому що вона робить вагому роботу. Це нелегко, але їй подобається – і я вважаю це принциповим.

Як і будь-якій матері, мені хочеться забезпечити для неї кращі умови: щоб вона займалася в комфортному залі, щоб її тренував професійний тренер і такі є в нашій області, але їм теж потрібні умови для підготовки спортсменів. Тому розвиток спортивної галузі для мене близьке і важливе питання.

zabolotna_vinnytsia_oda (7)
Що стосується розвитку фізичної культури, з якої категорії населення варто починати і чому?

– В першу чергу маємо розвивати спорт масових досягнень. Надзвичайно важливе значення мають змагання, у яких беруть пересічні юнаки та дівчата з сіл та селищ Вінницької області. Це їх можливість продемонструвати свої сили, показати, чого вони досягають, чого хочуть і можуть.

Дитячі змагання – це, насамперед, формування особистості. Це уміння діяти в команді – якщо ми говоримо про футбол. Діти – наше майбутнє покоління. Якщо вони змалечку звикатимуть до активного способу життя, оздоровлення, якщо думка про участь у змаганнях викликатиме у них посмішку і теплі спогади – вони продовжать справу, яку розпочали ми.

Саме так формується фізична культура нації. Необхідно заохочувати – не змушувати – дітей до занять спорту. Подарувати їм можливість обирати те, що до вподоби. Заняття фізкультурою мають перетворитись з нудного обов’язку на привілегію та улюблене хобі, яке доступне кожному.

zabolotna_vinnytsia_oda (4)
Які громади є найбільш розвиненими у галузі спорту на даний момент?

– На сьогодні маємо 63 утворені на території Вінниччини громади. Майже 60% з них активно співпрацюють з Управлінням фізичної культури та спорту, проте виділяють кошти на розвиток спортивної галузі приблизно половина.

На жаль, у багатьох громадах фізичною культурою займаються сумісні спеціалісти з освітніх відділів. Громадам необхідні інструктори методисти з розвитку спорту – люди, які щиро у цьому зацікавлені і які займаються суто цим, визначаючи потреби і можливості. Дашівстка, Мурафська та Калинівська ОТГ, в яких такі спеціалісти є, показують певні успіхи, які якісно відрізняють їх від інших громад.

Окрім того, щорічні Спартакіади серед міських, селищних та сільських обꞌєднаних територіальних громад, які проводяться Управлінням ФКтаС спільно з Вінницькою територіальною організацією ВФСТ «Колос», дозволяють нам оцінювати, чого досягла кожна з громад.

За їх результатами Іллінецька громада у 2019 році виступала від Вінницької області на Всеукраїнській Спартакіаді як найкраща міська ОТГ Вінниччини. Серед селищних громад найбільшого успіху досягла Дашівська, Глуховецька та Тростянецька ОТГ. А Мурафська громада, не зважаючи на те, що є найменшою ОТГ області, показала себе однією з найкращих серед сільських громад.

Під час таких змагань прості люди з ОТГ мають змогу відчути себе справжніми спортсменами, участь та перемога яких дійсно важлива. Це командний дух, це можливість відпочити від рутини, а також гордість за свою громаду та радість від отриманих досягнень – навряд чи можна заохотити жителів ОТГ до занять спортом кращим способом. Запитайте будь-кого з них, чого вони хотіли б від організаторів – вони скажуть, що бажають побільше таких змагань і можливостей проявити себе.

zabolotna_vinnytsia_oda (2)
Як ви вважаєте, що необхідно громадам, щоб краще розвивати спортивну галузь на своїх територіях?

– В першу чергу, громади повинні припинити сприймати спорт як «необов’язковий пункт програми», на який кошти з бюджету виділяються в останню чергу за принципом «а може щось і залишиться». Фізична культура – це важливо не тільки для культурного, соціального розвитку, а й для оздоровлення населення – це дозволить зменшити витрати на охорону здоров’я. Навіть лікарі запевняють, що хворобу набагато краще і дешевше попередити, загартувавши організм, ніж лікувати її.

Кожна з громад має самостійно визначити свої потреби і на їх основі сформувати програми розвитку, з якими вони можуть звертатися до Обласного управління фізичної культури та спорту – ми з радістю підтримуємо починання кожної з громад, але краще за них ніхто не знає, що саме їм треба для ефективної роботи.

Я прошу звернути увагу на проблему відсутності інструкторів з розвитку фізичної культури – кожній громаді необхідний окремий спеціаліст. Повірте, ефективність та користь, отримані від його роботи, компенсують витрати на його заробітну плату.

Маємо пам’ятати, що недостатньо просто відкрити новий майданчик або спорткомплекс – необхідно продумати їх цільове використання, проаналізувати, якими видами спорту зацікавлені різні категорії людей, починаючи від дітей і закінчуючи громадянами похилого віку, яким також потрібно підтримувати власне здоров’я. Якщо у громадах будуть відкривати спортивні гуртки та секції, у роботі яких зацікавлена достатня кількість людей, і займатимуться вони на сучасних, комфортабельних майданчиках – це ідеальна схема роботи.

Звертайте увагу на талановитих дітей та підлітків. Велика кількість Чемпіонів Світу, Майстрів спорту та відомих спортсменів – вихідці з малих сіл та селищ або невеликих міст. З такими обдарованими особистостями потрібно працювати. Допоможіть розкрити їх потенціал – і результат не розчарує.

zabolotna_vinnytsia_oda (6)

Якими інноваційними програмами розвитку галузі фізичної культури ви можете поділитися?

Якраз зараз у нашій області відбувається реалізація проєкту «Програма фізичного оздоровлення населення в громадах: досвід країн Вишеградської четвірки», який здійснюється за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду в рамках програми Вишеградських грантів спільно Вінницькою територіальною організацією ВФСТ «Колос» та Обласним управлінням фізичної культури та спорту. Учасниками проєкту є територіальні громади області.

Ми вивчаємо, як розвивається спорт у кожній з громад, звертаємо увагу на кращі практики і підходи, порівнюємо з практиками країн Вишеградської четвірки тощо. На основі усього цього пізніше буде виданий Методичний посібник, який розповсюджуватимуть серед громад не тільки Вінниччини, а й України.

Принципово важливо, що у рамках цього проєкту учасники з різних громад знайомляться один з одним, переймають досвід, створюють «теплі контакти», домовляються про зустрічі, спільні заходи, дружні змагання. До цього вони могли навіть не уявляти, що, наприклад, у сусідньої ОТГ настільки добре розвинений кінний спорт.

Громади дізнаються одна про одну та мають можливість показати, чого досягли і на що здатні самі – саме такого тісного неформального спілкування та обміну ідеями і досвідом нам не вистачало.

Ви вірите, що Вам вдасться досягнути усього запланованого?

– Безсумнівно, вірю. А ще – зроблю усе, що від мене залежить, щоб реалізувати задумане. Звісно, я не можу впоратись самостійно – мені необхідна підтримка колег, моєї команди, а найголовніше – довіра представників громад і їх бажання сумлінно і ефективно працювати разом. Наші спільні зусилля обов’язково принесуть гарні результати.

Нагадаємо, Заступниця голови ОДА розповіла, які студенти мають право на соціальні стипендії.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото
: Victoria Antre.

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

14 Квітня
Вінницька ОДА пообіцяла постійний сурдопереклад медіа-заходів
14 Квітня
Наталя Заболотна пояснила, як мешканці ліквідованих районів Вінниччини отримують державні послуги
14 Квітня
«Успішна жінка – це вдале поєднання розуму, краси та витривалості», – Наталя Заболотна
14 Квітня
«Виділятимемо кошти на оздоровлення, то не витрачатимемо на лікування»
14 Квітня
В громадах Вінниччини формуватимуть моделі здорового способу життя
14 Квітня
«До розвитку масового спорту важливо долучати усіх мешканців вінницьких ОТГ»

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"