«Наше принципове завдання – сформувати фізичну культуру нації» - перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна
  • «Наше принципове завдання – сформувати фізичну культуру нації» - перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна
17 Вересня
17:58

Після проведення реформи децентралізації одне з принципових завдань і громад, і центральної гілки влади – забезпечити розвиток спортивної галузі на місцях.

Як це відбувається, чому важливо підтримувати юні спортивні таланти змалечку та як перетворити фізичну культуру на бажане хобі розповіла перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна.

Наталя Михайлівна, для початку розкажіть, яку роль грає спорт у Вашому житті?

– Спорт – значна частина життя для кожного члена моєї родини. У свій час я займалася акробатикою, спортивними танцями, чоловік – дзюдо. Моя мама розвивалася у сфері легкої атлетики, тато був біатлоністом. А от донька зараз займається художньою гімнастикою.

Пишаюся її досягненнями, підтримую – тому що вона робить вагому роботу. Це нелегко, але їй подобається – і я вважаю це принциповим.

Як і будь-якій матері, мені хочеться забезпечити для неї кращі умови: щоб вона займалася в комфортному залі, щоб її тренував професійний тренер і такі є в нашій області, але їм теж потрібні умови для підготовки спортсменів. Тому розвиток спортивної галузі для мене близьке і важливе питання.

zabolotna_vinnytsia_oda (7)
Що стосується розвитку фізичної культури, з якої категорії населення варто починати і чому?

– В першу чергу маємо розвивати спорт масових досягнень. Надзвичайно важливе значення мають змагання, у яких беруть пересічні юнаки та дівчата з сіл та селищ Вінницької області. Це їх можливість продемонструвати свої сили, показати, чого вони досягають, чого хочуть і можуть.

Дитячі змагання – це, насамперед, формування особистості. Це уміння діяти в команді – якщо ми говоримо про футбол. Діти – наше майбутнє покоління. Якщо вони змалечку звикатимуть до активного способу життя, оздоровлення, якщо думка про участь у змаганнях викликатиме у них посмішку і теплі спогади – вони продовжать справу, яку розпочали ми.

Саме так формується фізична культура нації. Необхідно заохочувати – не змушувати – дітей до занять спорту. Подарувати їм можливість обирати те, що до вподоби. Заняття фізкультурою мають перетворитись з нудного обов’язку на привілегію та улюблене хобі, яке доступне кожному.

zabolotna_vinnytsia_oda (4)
Які громади є найбільш розвиненими у галузі спорту на даний момент?

– На сьогодні маємо 63 утворені на території Вінниччини громади. Майже 60% з них активно співпрацюють з Управлінням фізичної культури та спорту, проте виділяють кошти на розвиток спортивної галузі приблизно половина.

На жаль, у багатьох громадах фізичною культурою займаються сумісні спеціалісти з освітніх відділів. Громадам необхідні інструктори методисти з розвитку спорту – люди, які щиро у цьому зацікавлені і які займаються суто цим, визначаючи потреби і можливості. Дашівстка, Мурафська та Калинівська ОТГ, в яких такі спеціалісти є, показують певні успіхи, які якісно відрізняють їх від інших громад.

Окрім того, щорічні Спартакіади серед міських, селищних та сільських обꞌєднаних територіальних громад, які проводяться Управлінням ФКтаС спільно з Вінницькою територіальною організацією ВФСТ «Колос», дозволяють нам оцінювати, чого досягла кожна з громад.

За їх результатами Іллінецька громада у 2019 році виступала від Вінницької області на Всеукраїнській Спартакіаді як найкраща міська ОТГ Вінниччини. Серед селищних громад найбільшого успіху досягла Дашівська, Глуховецька та Тростянецька ОТГ. А Мурафська громада, не зважаючи на те, що є найменшою ОТГ області, показала себе однією з найкращих серед сільських громад.

Під час таких змагань прості люди з ОТГ мають змогу відчути себе справжніми спортсменами, участь та перемога яких дійсно важлива. Це командний дух, це можливість відпочити від рутини, а також гордість за свою громаду та радість від отриманих досягнень – навряд чи можна заохотити жителів ОТГ до занять спортом кращим способом. Запитайте будь-кого з них, чого вони хотіли б від організаторів – вони скажуть, що бажають побільше таких змагань і можливостей проявити себе.

zabolotna_vinnytsia_oda (2)
Як ви вважаєте, що необхідно громадам, щоб краще розвивати спортивну галузь на своїх територіях?

– В першу чергу, громади повинні припинити сприймати спорт як «необов’язковий пункт програми», на який кошти з бюджету виділяються в останню чергу за принципом «а може щось і залишиться». Фізична культура – це важливо не тільки для культурного, соціального розвитку, а й для оздоровлення населення – це дозволить зменшити витрати на охорону здоров’я. Навіть лікарі запевняють, що хворобу набагато краще і дешевше попередити, загартувавши організм, ніж лікувати її.

Кожна з громад має самостійно визначити свої потреби і на їх основі сформувати програми розвитку, з якими вони можуть звертатися до Обласного управління фізичної культури та спорту – ми з радістю підтримуємо починання кожної з громад, але краще за них ніхто не знає, що саме їм треба для ефективної роботи.

Я прошу звернути увагу на проблему відсутності інструкторів з розвитку фізичної культури – кожній громаді необхідний окремий спеціаліст. Повірте, ефективність та користь, отримані від його роботи, компенсують витрати на його заробітну плату.

Маємо пам’ятати, що недостатньо просто відкрити новий майданчик або спорткомплекс – необхідно продумати їх цільове використання, проаналізувати, якими видами спорту зацікавлені різні категорії людей, починаючи від дітей і закінчуючи громадянами похилого віку, яким також потрібно підтримувати власне здоров’я. Якщо у громадах будуть відкривати спортивні гуртки та секції, у роботі яких зацікавлена достатня кількість людей, і займатимуться вони на сучасних, комфортабельних майданчиках – це ідеальна схема роботи.

Звертайте увагу на талановитих дітей та підлітків. Велика кількість Чемпіонів Світу, Майстрів спорту та відомих спортсменів – вихідці з малих сіл та селищ або невеликих міст. З такими обдарованими особистостями потрібно працювати. Допоможіть розкрити їх потенціал – і результат не розчарує.

zabolotna_vinnytsia_oda (6)

Якими інноваційними програмами розвитку галузі фізичної культури ви можете поділитися?

Якраз зараз у нашій області відбувається реалізація проєкту «Програма фізичного оздоровлення населення в громадах: досвід країн Вишеградської четвірки», який здійснюється за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду в рамках програми Вишеградських грантів спільно Вінницькою територіальною організацією ВФСТ «Колос» та Обласним управлінням фізичної культури та спорту. Учасниками проєкту є територіальні громади області.

Ми вивчаємо, як розвивається спорт у кожній з громад, звертаємо увагу на кращі практики і підходи, порівнюємо з практиками країн Вишеградської четвірки тощо. На основі усього цього пізніше буде виданий Методичний посібник, який розповсюджуватимуть серед громад не тільки Вінниччини, а й України.

Принципово важливо, що у рамках цього проєкту учасники з різних громад знайомляться один з одним, переймають досвід, створюють «теплі контакти», домовляються про зустрічі, спільні заходи, дружні змагання. До цього вони могли навіть не уявляти, що, наприклад, у сусідньої ОТГ настільки добре розвинений кінний спорт.

Громади дізнаються одна про одну та мають можливість показати, чого досягли і на що здатні самі – саме такого тісного неформального спілкування та обміну ідеями і досвідом нам не вистачало.

Ви вірите, що Вам вдасться досягнути усього запланованого?

– Безсумнівно, вірю. А ще – зроблю усе, що від мене залежить, щоб реалізувати задумане. Звісно, я не можу впоратись самостійно – мені необхідна підтримка колег, моєї команди, а найголовніше – довіра представників громад і їх бажання сумлінно і ефективно працювати разом. Наші спільні зусилля обов’язково принесуть гарні результати.

Нагадаємо, Заступниця голови ОДА розповіла, які студенти мають право на соціальні стипендії.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото
: Victoria Antre.

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

27 Січня
«Успішна жінка – це вдале поєднання розуму, краси та витривалості», – Наталя Заболотна
27 Січня
«Виділятимемо кошти на оздоровлення, то не витрачатимемо на лікування»
27 Січня
В громадах Вінниччини формуватимуть моделі здорового способу життя
27 Січня
«До розвитку масового спорту важливо долучати усіх мешканців вінницьких ОТГ»
27 Січня
Підбираючи одяг для плавання, варто звернути увагу на якість матеріалу
27 Січня
Обираючи одяг для катання на лижах краще починати з основ

Всі новини

21:21
Вт
Манюня вінничанка заспівала колядку і перемогла у конкурсі (ВІДЕО)
20:15
Вт
На Вінниччині врятованого від браконьєрів лебедя віддали до притулку
18:48
Вт
Захистити довкілля: відбудеться мітинг проти передачі лісів та річок в управління Мінагрополітики
15:10
Вт
Вінницький аеропорт може запустити рейси до Туреччини
13:30
Вт
За останню добу на Вінниччині від COVID-19 одужало вдвічі більше, ніж за минулу
11:45
Вт
З Києва до Вінниці можуть запустити ще один «Інтерсіті+»
08:25
Вт
Звичні для нас балетки вінничанки почали носити ще на початку ХХ століття
18:20
Пнд
Середній розмір субсидії на Вінниччини перевищує півтори тисячі гривень
16:55
Пнд
Вінниччина посідає 12-те місце за вартістю сільськогосподарської землі
15:30
Пнд
Героїв Крут вінничани вшанують смолоскипною ходою
14:05
Пнд
Вінничани знову зібрались на «тарифний майдан»
12:40
Пнд
На Вінниччині за добу подолало «ковід» майже вдвічі більше людей, ніж захворіло
11:25
Пнд
У Вінниці триває великий зимовий облік птахів
09:50
Пнд
Сьогодні Україна виходить з локдауну і входить до «помаранчевої» зони карантину
08:25
Пнд
Як правильно одягнутись на ковзанку
20:02
Нд
Незабаром до вінницького музею повертається стіл Симона Петлюри
18:00
Нд
Вінничанин започаткував німецьку методику тренування для футбольних команд з Іллінців
16:50
Нд
«Тарифний майдан» у Вінниці активізувався
15:32
Нд
До річниці гибелі Миколи Леонтовича вінничани виконали його пісню (ВІДЕО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"