Наталя Заболотна пояснила, як мешканці ліквідованих районів Вінниччини отримують державні послуги
  • Наталя Заболотна пояснила, як мешканці ліквідованих районів Вінниччини отримують державні послуги
08 Лютого
19:35

Також перший заступник голови облдержадміністрації розповіла, як вдалося уникнути масового скорочення працівників соціальної галузі – на Вінниччині звільнено вдвічі менше спеціалістів, ніж у сусідів.

Наталя Михайлівно, з 27 районів на Вінниччині залишилися шість. Чи не вийшло так, що населення зниклих районів або взагалі опиниться без соціальних послуг, або їм стане важче їх отримувати? Адже в нових укрупнених районах людей з ліквідованих районів ще якийсь час неминуче сприйматимуть, як, скажімо так, далеких родичів…

– Не залишаться! Навпаки – всі соціальні послуги стали ближчими до людей. І справа тут, в першу чергу, не в районах, а в територіальних громадах. Але все по порядку.

Ліквідація районів пов’язана із закінченням реформи децентралізації, яка у Вінницькій області завершилася утворенням 63 територіальних громад (далі ТГ або громади – прим. редактора). І їм передана значна частина повноважень районних та обласної держадміністрацій, в тому числі з фінансами. Так, більша частина (60%) податку з доходів фізичних осіб, який є основним джерелом надходжень до місцевих бюджетів, надходить саме в ТГ. Тому фактично управління школами, садочками, центрами надання первинної медико-санітарної допомоги, лікарнями вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, закладами соціальної сфери, культури і спорту сьогодні передано громадам.

Припускаю, що людей може хвилювати, до кого звертатися за отриманням тих чи інших послуг – адміністративних, якщо ми говоримо про довідки; соціальних послуг адміністративного характеру (призначення допомог, пільг, субсидій тощо); отримання безпосередніх соціальних послуг (догляд вдома, допомога одиноким, особам з інвалідністю тощо). Ці функції теж передані ТГ.

І ми на Вінниччині до цього готувалися кілька останніх років. У кожній громаді створено фронт-офіс з прийому документів на призначення усіх видів державних допомог, пільг, субсидій і т.д. Власне саме призначення та виплата залишаються за районним рівнем – за так званими бек-офісами (управліннями соціального захисту населення райдержадміністрацій та міст обласного значення).

При чому звертаю увагу, що відділи пільг, допомог, субсидій управлінь соціального захисту населення територіально залишаються в колишніх районах, але юридично підпорядковані управлінням соціального захисту шести укрупнених районів (Хмільницький, Вінницький, Жмеринський, Могилів-Подільський, Тульчинський, Гайсинський – дивись мапу).

В містах обласного значення (Вінниця, Хмільник, Козятин, Жмеринка, Могилів-Подільський, Ладижин) фактично в галузі соціального захисту взагалі нічого не змінилося – їх управління соціального захисту виконують одночасно функції фронт та бек-офісів (приймають заяви громадян, призначають та проводять виплати).

Тобто, людина з конкретного села звертається за призначенням, наприклад, субсидій до своєї громади. При цьому в багатьох ТГ вже працюють віддалені робочі місця в старостатах – тобто громадяни можуть подати заяви не тільки в центрах ТГ, але і в селах, які входять до їхнього складу. І зараз ми працюємо над тим, щоб такі віддалені робочі місця працювали в кожному населеному пункті Вінниччини.

Давайте розглянемо ситуацію на прикладі? Я – мешканець села – отримую раніше призначену ліквідованим районом субсидію. І саме зараз в мене сталися істотні зміни в доходах, про які я зобов’язаний повідомити органи соцзабезпечення. Мені потрібно звертатися в…

– В свою громаду, чи до її віддаленого робочого місця в старостаті.

Людину не повинно хвилювати, як спеціалісти соціальної сфери вирішують технічні питання. Але вам розповім, що в ТГ встановлено спеціальну комп’ютерну програму «Соціальна громада», яка забезпечує взаємодію між соціальними працівниками фронт-офісів, бек-офісів і всієї соціальної сфери країни. Фронт-офіси в ТГ лише приймають заяви населення. Рішення по заяві надає бек-офіс в районному управлінні соцзахисту, передає його відповідному фронт-офісу, котрий знайомить з ним заявника.

– На Вінниччині, порівняно з іншими регіонами України, найбільша частка ТГ, які підключилися до «Соціальної громади». Але, все-таки, ще не всі?

– Останні актуальні цифри – 44 ТГ області з 63 існуючих підключені до «Соціальної громади». Але ця цифра постійно зростає. Всі 63 ТГ ще минулого року подали заявки до підключення програмного комплексу «Соціальна громада». Оскільки такі ж процеси відбуваються паралельно по всій країні, підключення і запукс програми потребує певного часу. Але на прийомі документів від громадян це не відображається. Ті ТГ, які поки що не працюють в «Соціальній громаді», приймають документи та заяви в паперовому вигляді та фізично передають їх в бек-офіси. Звичайно, працювати по інтернету швидше, дешевше та простіше. Я впевнена, що скоро всі 63 ТГ будуть працювати в «Соціальній громаді». В кожній громаді створено фронт-офіс, в якому працює соціальний відділ чи хоча б одна людина.

До того ж, я думаю, що скоро всі ТГ утворять відділи з кількох працівників, бо соціальної роботи в них більше, ніж вони поки що собі уявляють.

– Мабуть саме тому, знаючи об’єми цієї роботи, Ви завжди намагалися вберегтися від скорочень працівників органів соціальної галузі. Наскільки Вам це вдалося під час адміністративно-територіальної реформи?

– Скорочення галузі соціального захисту районів відбулося на 40%. Тобто, 60% людей лишилися. І це один з найкращих показників в Україні. Бо робота над цим тривала і в попередні роки – під час кількох хвиль скорочень ми захищали кожного працівника, доводили Києву його важливість та значення. В кінцевому підсумку наша область залишила більше 500 працівників соціальної сфери на рівні райдержадміністрацій, а, наприклад, у сусідніх Житомирській та Кіровоградській областям стільки працівників райдержадміністрацій загалом по усіх сферах. А в Службі у справах дітей у нас взагалі жодна посада не скорочена! Працюють всі 96.

– Але ж ці 40% звільнених фахівців, мабуть, потрібні в тих самих ТГ?

– Так, здебільшого їх беруть на роботу в ТГ із задоволенням. Звичайно, не всіх і не завжди, бо є різні чинники: географія (далеко їздити), людський фактор тощо. Але, наприклад, громади Стрижавки, Агрономічного, які розташовані поруч з обласним центром, із задоволенням беруть працівників з управління праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації. Цей район залишився, став укрупненим, але, все одно, певне скорочення відбулося.

Для розрахунку зі скороченими працівниками ліквідованих районів в державному бюджеті закладені кошти. Міністерство фінансів прорахувало кожного працівника. Уряд вже здійснив розподіл між областями. Зокрема Вінниччині виділено 54 мільйони гривень на проведення виплат звільненим працівникам.

Наведу ще один показник: 65% працівників районних державних адміністрацій, які залишаються на Вінниччині – це працівники соціального захисту населення. Тоді як в більшості областей України цей показник дорівнює 30-40%.

– Можна сказати, що ми найбільш соціально орієнтована область в Україні. Але скажіть, будь ласка, в нових укрупнених районах чи, наприклад, в обласного департаменту соціальної політики є якісь важелі впливу на ТГ, крім рекомендаційного чи просвітницького?

– На сьогодні – ні. Ми маємо лише 2 законопроекти, які опрацьовуються в Верховній Раді – про місцеві державні адміністрації і про місцеве самоврядування. Вони повинні наділити місцеві державні адміністрації контролем за законністю рішень, прийнятих в громадах.

Але щодо керування власними повноваженнями органів місцевого самоврядування – це виключно їх власна компетенція. Для їх контролю в людей є один важіль впливу – вибори.

Нагадаємо, у всіх громадах Вінниччини будуть свої поліцейські офіцери.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: надано Наталею Заболотною.

Автор: i-vin
Коментарів 3
Віктор 20:47 / 09.02.2021
Про пільги та субсидії зрозуміло. А земельні питання, чи послуги архітектора, екології, сільського господарства, цивільного захисту (функції держави) будуть віддалені в укрупнені районні центри. А як буде організована наступна виборча кампанія після ліквідації відділів виборців у колишніх районах? А взагалі-то, спочатку потрібно було б прорахувати, чи зможуть ОТГ без необхідної (оптимальної) кількості об'єктів наповнити бюджет і утримувати апарат, структури, первинку, освіту, культуру, спорт.... Реформа сама-то цікава, але......трошки від реальності відірвана.... років так на 10 - 20.
Вова 13:21 / 22.02.2021
Не хвилюйтеся! У нас ВСЕ робиться на ходу. І підняті Вами питання теж рішаться по ходу п'єси. А хто не задоволений - на вакцинацію)))
Вова 18:40 / 22.02.2021
Любов до позування і фотографування у Заболотної йде разом з нею майже все життя.

Читайте також:

28 Лютого
«Успішна жінка – це вдале поєднання розуму, краси та витривалості», – Наталя Заболотна
28 Лютого
«Наше принципове завдання – сформувати фізичну культуру нації» - перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна
28 Лютого
Унаслідок адмінреформи на Вінниччині можуть зостатися три райони (ІНФОГРАФІКА)
28 Лютого
Вінницькі депутати прагнуть реорганізувати лісове господарство
28 Лютого
«Якщо мати бажання і однодумців – світ навколо можна змінити», – Наталя Заболотна
28 Лютого
Під час пандемії коронавірусу українська компанія підтримує лікарні Вінниччини

Всі новини

18:10
Нд
В територіальній громаді на Вінниччині провели майстер-клас з малювання на тканині
17:00
Нд
Вінничани можуть дізнатися про розвиток музичного мистецтва міста
15:35
Нд
Вінничанин колекціонує паперові гроші різних часів і країн
13:35
Нд
У фехтуванні найсильнішого визначають за допомогою зброї
19:15
Сб
Майже 400 мільйонів піде на охорону здоров’я у Вінницькій області
17:30
Сб
У Вінниці створили центр інфекційних хвороб
15:55
Сб
Українські дизайнери презентують нові колекції у Парижі
13:45
Сб
У територіальный громаді на Вінниччині провели волейбольний турнір
11:15
Сб
Скандинавська ходьба дуже лояльний до будь-яких умов, віку та особливостей самопочуття вид спорту
20:33
Птн
На Вінниччині агрокластер об’єднує фермерів навколо органічного землеробства (ФОТО)
18:59
Птн
Погрози і переслідування: у Вінниці дівчина постраждала від нападу нетверезого відвідувача кафе
17:35
Птн
Вперше керівник парламенту приїхав на Вінниччину (ФОТО)
15:58
Птн
У Вінниці з’являться екологічні автобуси
14:15
Птн
Вінничани можуть приєднатись до акції «Чи болить тобі?»
12:51
Птн
Черговий антирекорд на Вінниччині: за добу виявили понад 700 випадків коронавірусу
11:35
Птн
У Вінниці за три роки може з’явитись пам’ятник Провіднику ОУН
10:10
Птн
Невдовзі оголосять імена вінницьких «малих академіків»
08:45
Птн
Одинадцять правил для вінничан: перезавантаження мозку та тіла
17:50
Чтв
У Вінниці проводитимуть рейди проти незаконного продажу рослин

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"