Не чути, не бачити чи пересуватися на візку, - у Вінниці студенти перевірили на собі, що таке інвалідність (ФОТОРЕПОРТАЖ)
  • Не чути, не бачити чи пересуватися на візку, - у Вінниці студенти перевірили на собі, що таке інвалідність (ФОТОРЕПОРТАЖ)
15 Травня
18:48

Молодь провела соціальний експеримент.

Зрозуміти з чим кожного дня вимушені стикатися ті, хто має інвалідність, наскільки Вінниця доступна для незрячих, нечуючих та людей на візках вирішили студенти-журналісти Донецького національного університету ім. Стуса. Викладачка вишу Інна Єрмакова розповіла, що роль ЗМІ у побудові доступного та інклюзивного суспільства досить важлива, саме тому виникла ідея провести соціальний експеримент.

-Наші студенти дуже хотіли висвітлювати соціально важливі теми, такі як: доступність, працевлаштування людей з інвалідністю. Студенти хотіли написати 15 історій про працевлаштування людей з інвалідністю. Але ми зрозуміли, що студентам дещо не вистачає досвіду, вони не досить знайомі з цією темою, або серед їхніх знайомих немає людей з інвалідністю, - розповіла викладачка.

_SAM7092

_SAM7095

Відчути, як воно бути людиною з особливими потребами, студенти вирішили на собі. П’ятеро учасників акції одягнули на очі пов’язки, п’ятеро заткнули вуха берушами і четверо сіли на інвалідні візки. Кожну категорію супроводжували слухачі Центру реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля», які мають таку саму ваду.

_SAM7082

У кожної групи учасників експерименту було своє завдання. Візочники мали дістатися від лікарні ім. Ющенка до центру міста та зробити закупи в магазині. Нечуючі також мали подолати цей шлях, запитавши дорогу, та купити в аптеці пластир. А незрячі, для яких місто найменш пристосоване, мали просто дістатися до Європейської площі.

- Дуже важливо створити умови для того, щоб люди з інвалідністю почували себе повноцінними членами суспільства. Вільно пересувались в місті, працювали, мати якісну освіту. Ми дуже хочемо, щоб українське суспільство більше розуміло потреби людей з інвалідністю. Дуже часто ми розуміємо проблему, коли відчуваємо її на собі, або зіштовхуючись з нею. І тому сьогодні Центр реабілітації і Донецький національний університет помінялись ролями з людьми, які мають інвалідність. І ми також хочемо донести цю тему до ширшого кола людей, - зауважив директор Центру «Поділля» Роман Штогрин.

_SAM7080 

Перед стартом експерименту і студенти, і супроводжуючі, і викладачі помітно нервували.

-Дуже хвилюємося за їхню безпеку, - пояснила викладачка Інна Єрмакова.

_SAM7121

Попри побоювання під час експерименту ні жоден студент-журналіст, ні жоден супроводжуючий не постраждав :) Загалом все пройшло вдало. Всі учасники дісталися Європейської площі, як було задумано. Всі нечуючі змогли купити пластир, а візочники смаколики в магазині.

Але щоб зробити ці прості здавалося б речі студенти подолали немало перешкод та зробили над собою колосальні зусилля. Вже на Європейській площі дещо шоковані, але щасливі вони ділися своїми враженнями.

_SAM7195

 Учасники на візках: «Дуже боліли руки. Ніби я якийсь марафон подолав»

Чимало всього пережили дорогою учасники на візках. Вони врізалися в паркани, виїжджали попід гірки, чекали тролейбус півгодини, а до відчаю їх доводив звичайний бордюр. Для учасників на візках експеримент виявився досить психотравматичним.

Студент Віталій сідав на візок веселим та говірким, але після поїздки в транспорті дещо впав духом.

-Морально важко… Чомусь морально важко. Дивне відчуття. Я звик заходити в транспорт своїми ногами, а тут якась різка зміна. Не комфортно дуже. Ми дуже довго чекали, щоб приїхав низькополий тролейбус. Навіть ось такий маленький відрізок шляху, коли ти просто сідаєш у транспорт і робиш покупку – це реально важко. Виникають проблеми навіть з такою річчю, - сказав студент.

_SAM7140

Хлопець додає, що їхати на візку важко не лише морально, а й фізично.

- Доки ми доїхали від Ющенка до зупинки на Зодчих в мене вже дуже боліли руки. Ніби я якийсь марафон подолав. В тролейбусі було легше, але там було важче морально. Всі дивилися на нас, ми займали багато місця… - сказав Віталій.

_SAM7119

Докори про те, що візочники займають багато відчула на собі і інша учасниця Ольга. Дівчина також каже, що в неї виникло чимало проблем під час закупів в магазині.

-В супермаркеті люди зосереджені на покупках. Мені постійно треба було просити: «Відійдіть, будь ласка!» і тільки з третього разу люди відходили. Але тут доволі широкі проходи, дуже легко було пересуватися. Складно було дістати йогурт з верхніх полиць. Довелося простити людей. До мене підійшла жінка і без жодного слова дістала мені йогурт, - розповіла студентка.

_SAM7154

Оля запевняє, що якщо б їй треба було дістатися на візку кудись без супроводу, вона б не змогла.

-Надто важко. В центрі ще легко, бо тут немає бордюрів. Там на Зодчих ти впираєшся в перший же бордюр і у відчаї не знаєш що робити далі. Без сторонньої допомоги ти на нього не виїдеш. Коли ми їхали з центру «Поділля» я врізалася в паркан і далі не знала що робити! – поділилася враженнями дівчина.

_SAM7102

Своїми враженнями від соціального експерименту поділилася і Мар’яна Процайло, яка вже 12 років пересувається на візку. Дівчина виступила в ролі супроводжуючої для візочників.

- Я бачила по реакції учасників, що для них це було досить важко. Але я підбадьорила їх і сказала, що вони молодці, вони подолали перші перепони. Я вважаю, що такі експерименти дуже корисні. Такі акції допомагають іншим людям усвідомити, що нам також важко, - пояснила Мар’яна.

_SAM7075

 Незрячі учасники: «Сам би я на вулиці не вижив. Я б вбився на перших же сходах»

Не менш важко, ніж візочникам, експеримент дався учасникам, які спробували себе у ролі незрячих. Вони натикалися на людей, слухали негатив в транспорті та боронилися з фобією перед суцільною темрявою…

Учасник експерименту Андрій свого часу ледь повністю не втратив зір. На щастя, ризик минувся, але страх – ні. Попри пов’язку на очах хлопець з легкістю впізнає одногрупників по голосу. Каже, загострилася інші відчуття.  

-Я інакше відчув світ. Навіть, коли загострюються інші відчуття, вони не можуть замітини те, що ти маєш, мав чи міг би мати… Після цього експерименту прям дуже хочеться зберегти те, що в мене є…- зауважив хлопець.

_SAM7183

Андрій додає, що точно не зміг би дістатися до центру міста без супроводжуючого.

-Ми зблизилися з моєю супроводжуючою Юлею, вона молодець. Супроводжуючий в житті незрячого максимально важливий. Я це зрозумів. Тростина ніколи не замінить супроводжуючого. З тростиною ти лише відчуваєш, що попереду, але ти не знаєш куди йти. Супроводжуючий вказує напрямок, - пояснив учасник.

_SAM7073

Найважчою для Андрія була поїздка в транспорті.

-Проблема в тому, що ти нічого не бачиш, але ти все чуєш. Чуєш багато зайвого. Коли ми заходили в трамвай, водій трамваю сказав: «Ви до завтра будете збиратися!». В трамваї ми чули різні розмови про нас… - розповів хлопець.

_SAM7176

Спробувати, як це бачити суцільну темряву вирішив і В’ячеслав. Експеримент хлопець охарактеризував трьома словами: «Темно, страшно, небезпечно».

-Ми тут прогулювалися і в мене врізалося дві жінки. Це при тому що в мене пов’язка на очах і мене веде супроводжуючий. Сам би я на вулиці не вижив, без супроводжуючого. Я б вбився на перших же сходах, - запевнив Славік.

_SAM7209

Супроводжуюча незрячих Оксана Войтко, поспілкувавшись з учасниками експерименту підсумувала, що студенти за короткий проміжок часу встигли зрозуміти, як важко бути незрячим.

-Такі акції справді потрібні, щоб люди зрозуміли наскільки важливо ставитися з розумінням до незрячих людей. Потрібно долати стереотипи, - сказала Оксана.   

_SAM7089

Нечуючі учасники: "Ти ніби у вакуумі"

Учасникам експерименту, які були в ролі нечуючих, не загрожували сходи і бордюри, але вони в повній мірі відчули іншу проблему – байдужість. Студентка Ярослава ледь не розплакалася в транспорті і після грубої реакції кондукторки.

-Нам потрібно було запитати в когось дорогу, як пройти до Вежі. Я заплатила в трамваї і запитала жестами, на якій зупинці мені зійти. А вона до мене: «Що ти хочеш?! Посвідчення показуй!». Вона мене відштовхнула. Мені стало прикро, аж сльози пішли… Потім мені страшно запитувати інших людей, - розповіла Ярослава.

_SAM7181

Студентка Ніка додала, що їй без проблем вдалося купити пластир в аптеці. Способом спілкування з оточуючими дівчина обрала для себе текстові повідомлення.

- Дуже важко було зупинити людину і запитати дорогу. В людей немає часу запинитися і пояснити дорогу нечуючому. Багато людей проходили повз. В аптеці я просто написала на листку, що мені потрібно, - розповіла Ніка.

_SAM7185

Дівчина додала, що довгий час в тиші дуже важко перебувати.

-Ти чуєш тільки свої думки, тільки себе. Ти ніби у вакуумі. А коли знімаєш беруші, ніби вдихаєш повітря, - зазначила Ніка.

_SAM7130

Всі учасники, які спробували себе в ролі нечуючих, одноголосно сказали, що вони відчули себе ізольованими. Адже незрячі і візочники здатні спілкуватися, а вони – ні.

-Дуже важко мовчати три години. Я звик дуже багато говорити. Я намагався познайомитися з дівчиною. Я не знаю, як її звати. Я їй показував руками букви свого імені. Але вона так і не зрозуміла мене… - скаржиться студент Олег.

_SAM7189

Супроводжуючий нечуючих Борис Білоус, який не чує і не говорить з народження, запевнив, що він пишається учасниками експерименту.

-Вони дуже добре впоралися. Такі акції дуже потрібні. Треба, щоб якомога більше людей розуміли, що ми також хочемо спілкуватися, знайомитися, - поділився враженнями Боря.

_SAM7210

Після експерименту студенти вже краще розуміють людей з інвалідністю, їх проблеми та потреби. Щоб це розуміли і інші учасники акції роздавали переходим листівки. На невеличких аркушах організатори акції прописали запитання над якими майже не задуються ті, хто з цим не стикався.

Студенти наштовхували перехожих задуматися над такими запитаннями:

як людина з порушеннями слуху викликає «швидку» та поліцію?;

як людина з порушеннями зору вибирає товар в магазині?;

як людина на візку заїжджає у магазин без пандуса?;

як мама з порушеннями слуху встає до дитини, яка плаче?;

як людина з порушеннями зору знайомиться з інформацією на веб-сайті?

_SAM7070

_SAM7077

_SAM7079

_SAM7098

_SAM7104

_SAM7105

_SAM7110

_SAM7112

_SAM7117

_SAM7127

_SAM7137

_SAM7144

_SAM7147

_SAM7152

_SAM7157

_SAM7159

_SAM7166

_SAM7169

_SAM7175

_SAM7171

Автор: Катерина Мацієнко
Коментарів 0

Читайте також:

07 Липня
У Вінниці розроблять профорієнтаційний курс для молоді з ментальною інвалідністю
07 Липня
У Вінниці на вимогу людей інвалідністю впорядкували пандуси
07 Липня
Люди з інвалідністю формуватимуть новий ресторан у Вінниці
07 Липня
«Я і місто»: особливі вінничани стали моделями фотовиставки
07 Липня
Історії людей з інвалідністю у світлинах і оповідях презентують у Вінниці (ФОТО)
07 Липня
У Вінниці публічні місця перевірили на доступність для людей з інвалідністю (ФОТО)

Всі новини

19:00
Вт
До свята Івана Купала у Вінниці оголосили конкурс
17:40
Вт
Маленький вінничанин не може дихати без допомоги благодійників
16:50
Вт
У Жмеринці зливою розмило мікрорайон
15:50
Вт
«Сесію облради повинні провести впродовж десяти днів» - вінницький депутат
14:45
Вт
Вінницька ОДА на порозі кадрових змін
13:20
Вт
Вінниччина продовжує втішати статистикою по COVID-19
12:05
Вт
На Вінниччині агроном вирощує екзотичні сади
10:18
Вт
На Івана Купала вінничани отримали власну Венецію (ВІДЕО)
08:47
Вт
Палац на Вінниччині названий на честь відомого данського поета
18:51
Пнд
Інвестор у Вінниці випускатиме апарати ШВЛ
17:23
Пнд
«Тепер у нас абсолютна гендерна рівність» – Вакарчук розповів про своє екс-нардепство та презентував вінницьку команду «Голосу» (ФОТО)
15:24
Пнд
«Розстріляли банкомат і двері з двох автоматів, а потім двічі підривали» – в ОТГ на Вінниччині сталося зухвале пограбування
14:09
Пнд
На Вінниччині захворіло коронавірусом 1967 людей, а 1334 одужало
12:30
Пнд
Понад 600 мільйонів у червні витратили на боротьбу з коронавірусом
11:05
Пнд
У Вінниці скоротять довжину автобусного маршруту і збільшать кількість рейсів
09:40
Пнд
П’ять праправнуків має сторічна мешканка Вінниччини
08:15
Пнд
Частину палацу-замку на Вінниччині використовують як житло
17:05
Нд
Ветерани АТО облаштовують у Гайсині зону відпочинку
14:42
Нд
Підземелля Вінниці хочуть детально дослідити

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"