"Обережно, фейки!" — вінничанам радять, як не загубитися в інформаційній зливі
  • "Обережно, фейки!" — вінничанам радять, як не загубитися в інформаційній зливі
10 Грудня
20:52

Кожна культура та суспільство мають свої правила. Інформаційне суспільство, до якого ми належимо сьогодні — не виняток.

Бути обізнаним та розуміти правила алгоритму впливу через інформацію, яку ми споживаємо — базові правила життя для кожного з нас. Над поширенням в креативній формі даних алгоритмів працювала команда Фонду Родини Богдана Гаврилишина за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, в інноваційному освітньому проєкті ”Fashion VS Fakes’’, що додала до  традиційного медіаосвітнього підходу  моду, мистецтво, нетворкінг та ігрові інтерактивні елементи.

2020_10_31 Stop Fake-1186-by_CZhytsky

Інформаційна кампанія на сторінках соцмереж, алгоритми розпізнавання фейків, модна колекція дощовиків як метафора інформаційного захисту від фейків, соціальне відео, залучення креативної складової до процесу мислення, такі як скрайбінг —  ці інструменти команда фонду застосувала для боротьби з фейками та формуванню критичного мислення у творчої молоді, яка є не тільки одним з найбільш активних споживачів інформації, але й ретрансляторами та творцями. 

Одним з важливих елементів проєкту стала дискусія про фейки, яка розширила горизонт проблеми фейків: фейки — це не тільки інформаційна, але й світоглядна проблема. Про фейки, світогляд, відповідальність та ідентичність людини в сучасному суспільстві говорили фахівці з абсолютно різних сфер — освіти, медицини, медіа, юриспрунденції, дизайну. 

2020_10_31 Stop Fake-1115-by_CZhytsky

“Не можна дивитися на світ через вузьку щілину, треба розширювати кругозір, тоді вірогідність того, що вам згодують фейк, стає меншою. Сумнівайтеся, перевіряйте. Як тільки людина починає у щось вірити — питання медіа гігієни стає питанням релігійним. Важливо діяти превентивно, щоб не спускати це до рівня стереотипів. Будь-яке медіа просвітництво — це архиважливо”, — говорить Роман Коляда,  радіоведучий, музикант та поет.

Дезінформація, помилкова інформація, сатира — все це різновиди фейків. Вони завжди мають конкретну ціль  —  посіяти паніку, вселити страх, ворожнечу,  нівелювати цінність, привести масу людей до необхідних рішень. Потрібно пам’ятати, що фейки  — це завжди маніпуляція, спрямована на того, хто читає, слухає чи дивиться. Теми, якими частіше за все маніпулюють у фейкових новинах —  питання мови, територіальної цілісності, війни, ідеології, фінансових махінацій та здоров’я, які, зазвичай, включають емоційні механізми та змушують вірити “на слово” в абсолютні нісенітниці, часто  —  навіть уважних та добре освічених читачів. 

2020_10_31 Stop Fake-1125-by_CZhytsky

Фейки зустрічаються повсюдно: їх можна зловити не тільки на сайтах-смітниках, але й в поважній пресі. “Науковий журнал — це не догма, а можливість почитати. Якщо щось зацікавило, то перевіряйте інформацію, шукайте факти”,  — говорить Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики в Україні.

2020_10_31 Stop Fake-1374-by_CZhytsky

Відповідальність, що лежить на журналістах, зважаючи на кількість інформації, зростає з кожним днем. “Журналіст не може бути одночасно імунологом, мікробіологом та доктором математичних наук. Задача журналіста спрощувати та узагальнювати. Але щодо спрощення, то тут має бути чітка межа за яку не варто заходити”, — Роман Коляда.

Чи можливо подолати фейки раз і назавжди? Дискусійне питання, відповідь на яке привідкриває історія фейків. “Фейки були, є і, напевно, нікуди не зникнуть, як явище. Про них відомо з часів Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. Змінилася лише їх форма”, — повідомляє Альона Романюк, ведуча перформансу “Fashion VS Fales”, експертка у сфері медіа екології, авторка проєкту “По той бік новин”.

2020_10_31 Stop Fake-1166-by_CZhytsky

Технологічний розвиток, освоєння людиною віртуального простору значно спростило використання фейку, як ефективного засобу маніпуляції та пропаганди. З поширенням соціальних мереж вплив постправди на свідомість людини досяг свого апогею. Фейкові новини поширюються в 6 разів швидше, ніж правдиві, і стали глобальною проблемою.

“Мені відомо багато історій про негативні наслідки впливу фейків на людей, трагічні в тому числі”, — Ірина Єгорченко.

Особливо небезпечними є маніпуляції у період формування ідентичності людини — усвідомлення особистістю своєї приналежності до тої чи іншої соціально-особистісної позиції в межах соціальних ролей і “его-станів”. Поняття “ідентичність” спочатку з'явилося в психіатрії. Пізніше психоаналітик Ерік Еріксон переніс його в психологію розвитку, показавши, що криза ідентичності є нормальним явищем розвитку людини людина формує уявлення про те,  який статус хоче мати у суспільстві, яку соціальну роль виконувати, постає питання культурних цінностей, приналежності до етнічної групи, наслідування ідей. 

2020_10_31 Stop Fake-1252-by_CZhytsky

У період трансформаційних змін сучасності особистість опиняється в ситуації, що провокує виникнення кризи ідентичності. Можлива втрата індивідом ідентичності, пов'язана або з віковими психологічними кризами, або з швидкими змінами в соціокультурному середовищі. Дилема полягає, з одного боку, в тому, щоб зрозуміти свою роль як члена суспільства, з іншого, – осягнути власне унікальне “Я”. Формування ідентичності підлітка відбувається в певних соціокультурних умовах та взаємовідносинах з іншими. І в цьому все більшу роль відіграє не лише родина та соціум, але й інформаційний, віртуальний простір. Інформація, яку споживає підліток — це контекст в якому відбувається становлення її ідентичності. Тому таким критичним є питання чистоти інформаційного поля, адже, великою мірою це — питання майбутнього. 

“Культурі споживання інформації можна навчитися. Найкраще це робити через те, що близьке людині, через нестандартні рішення, залучення аудиторії до освітніх проєктів не тільки як спостерігачів, але і як активних учасників’’,Маріанна Єлейко,  координаторка проєкту та комунікаційна менеджерка Фонду Родини Богдана Гаврилишина. 

2020_10_31 Stop Fake-1154-by_CZhytsky

Що необхідно робити, щоб знешкодити та мінімізувати пресинг фейків на сучасне суспільство? 

Досвід антифейкових проєктів показує, що спростування фейків — це найменш ефективний спосіб боротьби з ними. Хоча, часто це буває необхідно, особливо, коли мова йдеться про питання безпеки, основний акцент повинен бути не на боротьбі з наслідками, чим власне і є фейки, а з причиною. Причина “зливи” фейків та їхнього вірусного поширення — це відсутність критичного мислення та відсутність власної внутрішньої опори, якою і є ідентичність. 

“Рішення проблеми впливу фейків лежить в двох площинах — розвитку критичного мислення  та формуванні власної ідентичності”, — говорить Маріанна Єлейко. “Ідентичність — це завжди творчий процес, який передбачає віднайдення та фіксування власної системи цінностей. Коли людина розуміє власну ідентичність та має власні “правила життя” - маніпулювати її думкою набагато складніше”, - додає Дарина Ліхт, комунікаційниця проєкту, засновниця агенції ціннісних комунікацій ZVYAZOK.  

2020_10_31 Stop Fake-1285-by_CZhytsky

Фейки неможливо подолати без комплексного підходу. Західна Європа, Австралія, Канада внесли медіаосвіту у шкільну програму, перші згадки йдуть про це з 1960 років. Критичне мислення — окрема складова процесу освіти за кордоном і є обов’язковим предметом при здобутті вищої освіти. Тобто медіаграмотність — це результат системного підходу та впровадження медіаосвіти. 

“В Україні впровадження медіаосвіти у шкільну програму відбувається дуже повільно. Ситуація в школах така: все, що вчитель сказав — це правда, інакше зацькують. В таких умовах критичне мислення не розвивається”, — Оксана Максименюк, медіа-юристка, керівниця юридичного напряму ІРРП.

2020_10_31 Stop Fake-1196-by_CZhytsky

“Потрібно розвивати не тільки soft skills, людина повинна мати hard skills, — говорить Ірина Єгорченко. — Як можна бути лідером, якщо людина сама по собі нічого не знає? В суспільстві панує помилкова думка про гуманітаріїв. А чи знаєте ви, що гуманітарії це ті, хто знає багато мов, наприклад, або професійно вивчає історію? — Треба вчитися. Інакше людина може стати іграшкою абсурду, жертвою маніпуляції та пропаганди”.

Матеріал зібрано під час інноваційної крос-секторальної освітньої події “Fashion VS Fakes” , яка є частиною проєкту #bh15 по поширенню цінностей відповідальності Фонду Родини Богдана Гаврилишина за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

2020_10_31 Stop Fake-1311-by_CZhytsky

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото надані організаторами.


 

Автор: Юлія Харченко
Коментарів 0

Читайте також:

14 Квітня
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
14 Квітня
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14 Квітня
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
14 Квітня
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
14 Квітня
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
14 Квітня
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"