«Популізм чи здоровий глузд? Що переможе?»
  • «Популізм чи здоровий глузд? Що переможе?»
20 Лютого
14:18

Минулий 2017 рік ознаменувався гучними заявами чиновників та державних мужів. Звітуючи перед українським народом чиновники розповіли про нечувані перемоги року, що минув. Від досягнень на зовнішньополітичній арені, успіхів в АТО, перемогах у так званому посиленні боєздатності армії та України в цілому, прориві у соціальній підтримці, підвищенні соціальних стандартів, повній модернізації країни та багато чого іншого.

Споглядаючи за цим на екрані телевізора, чи то на засіданні, чи зборах мене як і більшості українців не покидає відчуття, що більшість із цих державних мужів живуть в незрозумілій паралельній реальності, або живуть, купують та відпочивають далеко за межами держави, а в Україні, де живуть мільйони співвітчизників, роблять імітацію, що працюють.  Інших виправдань для заяв про гучні «перемоги» у 2017 році в країні я просто не знаходжу для себе.

Із головних «перемог» про які говориться, це збільшення заробітної плати на 19,1%, зарплат вчителів на 50%, мінімальних стипендій на 30%, середнього розміру пенсій на 561 гривню, тобто, на думку чиновників середня пенсія наразі становить 2447 гривні. А ще левова частина звітів стосується запуску медичної реформи та реформи децентралізації.

На мою думку, до справжніх «перемог» влади необхідно віднести інші звіти, а вище зазначене більше відноситься до популізму.

Перемога №1: Пенсійна реформа

Статистика, яку подають чиновники  про підняття пенсії на 561 гривню та про збільшення середньостатистичної пенсії до 2447 гривень нагадує життєву приказку про те, що один чоловік їсть масло, а інший хліб, а разом вони їдять хліб з маслом. Ця приказка, яскраво показує суть пенсійної реформи, зокрема у Вінницькій області так зване підвищення пенсій торкнулось 454,1 тис. пенсіонерів. Середній розмір підвищення пенсій склав 364,1 грн. Варто зазначити, що 55% пенсіонерів Вінницької області отримали збільшення пенсій до 200 грн., 29% пенсіонерів отримали підвищення від 200 до 1000 грн, і підвищення понад 1000 грн. отримало 10% пенсіонерів. Тому підвищення пенсій 55% вінницьких пенсіонерів яким збільшили нарахування до 200 гривень, не можна навіть назвати підвищення, навіть індексацією таке підвищення назвати важко.   За останні 4 роки, у нас була так звана, політика заморожування соціальних платежів, у тому числі пенсій, а ціни не стояли на місці, вони росли. Не проводили індексації доходів громадян та пенсій.

Перемога №2: Девальвація гривні

Гривня за останні декілька років девальвувала на 300%, рівень інфляції склав 80% за останні 3 роки, тільки за минулий рік прогнозованим рівнем інфляції мав бути показник 8,1%, а натомість ми маємо 13,7%. В Україні значна кількість готівки, якої зараз більше ніж 300 млрд. грн. в обороті. Українська грошова одиниця неліквідна, рівень золотовалютного резерву країні на мінімальному рівні (18 млрд. дол). Визначальним індикатором є рівень внутрішнього валового продукту на душу населення, який у 2013 році в Україні складав 4030,3 дол. США, а в 2016 році став 2185,9 дол. США, тому причин для позитивних звітів дуже і дуже мало. Україна посіла 7 місце в рейтингу «нещасних країн», який вираховується на підставі показників інфляції та безробіття. В 2017 році Україна посідала 5 місце в списку найбільш нещасних країн з індексом «23,8». Ще більш вражаючим є порівняння рівня ВВП України у 2013 році в порівнянні з 2016 роком, зокрема у 2013 показних рівня ВВП у доларах становив 186 мільярди, а вже у 2016 році рівень ВВП країни складав 93,27 тобто у два рази менший.

Перемога №3: Медична реформа

Звіти про успішність реформування медицини залишаються уявними перемогами на папері. Вінниччина свого часу виступила  категорично проти «нарізки» госпітальних округів. З прийняттям «медичної реформи» мільйони українців найближчим часом можуть залишити без медичної допомоги, а хронічно і важко хворі люди будуть цинічно позбавлені можливості безкоштовного потрапляння у спеціалізовані лікарні і лікування, яке до цього їм хоча б частково забезпечувала держава. Людям доведеться місяцями чекати консультації профільних фахівців або чекати потрапляння вже до реанімації.

Людей хочуть змусити продавати останнє майно, щоб не померти і продовжити собі чи своїм дітям життя. На мою думку справжня реформа повинна передбачати державні гарантії для людей та введення обов'язкового медичного страхування. Це головне та вкрай важливе сьогодні!

Перемога № 4: Знецінення заробітних плат та соціальних виплат

Уряд прозвітував про підняття зарплат, стипендій та інших соціальних виплат, було б добре щоб Уряд прозвітував і про підняття цін на продукти харчування. Індикатором рівня заробітної плати в країні є трудова міграція, більше 5 млн. наших співвітчизників працюють за кордоном. Не можна порівнювати ту гривню, яка була чотири роки назад і з тією ситуацією, що є сьогодні. Треба просто вийти на ринок і подивитись, які ціни були два роки назад і сьогодні. Якщо підняли зарплату на 500-1000 грн., а ціни піднялись у декілька разів, то необхідно думати в першу чергу, як підняти заробітну плату до того рівня, створити нові, високооплачувані робочі місця, ми повинні думати над тим, як підняти нашу націю до такого рівня, щоб нас поважали в Європі. Щоб наші люди не були трудовими емігрантами і виїжджали в Польщу для заробітків.

Перемога № 5: Децентралізація з повноваженнями, але без реальних коштів

Про ще більш «яскраві перемоги» говорять державні політики та чиновники стосуються процесів так званої децентралізації. Дійсно органи місцевої влади на місцях отримали значно більше повноважень, але окремо варто зазначити і про економічну складову процесу об’єднання територіальних громад, який так і не став по-справжньому  децентралізаційним процесом. Мова йде про економічно-фінансові повноваження нових об’єднаних територіальних громад. Зокрема об’єднання перших громад в області зумовило процеси передачі майна, яке раніше було на балансі районних рад, і тепер таке майно переходить у власність громади. Це стосується, в першу чергу, соціальних установ - таких, як школи, садочки, фельдшерсько-акушерські пункти. Також у багатьох територіальних громадах функціонували музичні, спортивні школи, які раніше фінансувалися з районного бюджету, а зараз повинні фінансуватися з бюджету об’єднаної територіальної громади. На місцевих бюджетах уже утримання професійно-технічної освіти, компенсація пільгових перевезень, оплата праці непедагогічних працівників, фінансування житлово-комунальних послуг в освіті та медицині та ще й усі борги із ЖКГ за минулі роки, з якими не впоралася держава.

Перемога № 6: Імітація боротьби з корупцією

Чомусь чиновники не прозвітувати про боротьбу з корупціє? Бо фактично її не має. «Ротердамські схеми», скандальна справа «рюкзаків», звільнення із зали суду корупціонерів. Люди розуміють, що в Україні відбувається велика імітація боротьби з корупцією, коли силові структури роблять вигляд, що вони борються з корупцією, а корупціонери роблять вигляд, що вони бояться. Насправді, жодної боротьби з корупцією не відбувається. Натомість по країні розпочалися масові перевірки та арешти людей, які відверто говорять про свою позицію та викривають корупціонерів у владі. Чого варта тільки одна справа Шабуніна, та багатьох інших активістів.

Перемога № 7: Намагання продати українську землю

Чомусь уряд забув прозвітувати про нечувані компенсації аграрним олігархам. Фактично українська курятина повинна була б бути безкоштовною для українців, адже держава компенсувала практично всі витрати на її вирощення. Але, нажаль українська курятина залишається дорогим задоволенням для українців. Вся ця ситуація нагадує аферу із майновими сертифікатами, коли посередники, які накопичували сертифікати, викладали їх на сертифікатних аукціонах і отримували великі пакети акцій державних підприємств. Вони заробляли на цьому гроші, видуривши за безцінь майнові сертифікати у людей. На цьому тлі виникало багато зловживань, махінацій і схем щодо незаконного привласнення. Це дозволяло директорам підприємств і великим акціонерам захоплювати повний контроль над підприємством і його фінансовими потоками. У результаті приватизація так і не привела до появи класу інвесторів, зміни власників і модернізації виробництва в Україні. Натомість приватизація призвела до появи більшої кількості олігархів, які до того працювати у владі і сьогодні ми Їх спостерігаємо на різних посадах.

Дуже подібна ситуація спостерігається із проектами законів щодо заняття мораторію на землю. Після того, як у 2001 році почався процес розпаювання землі, в руках українців опинилась третина угідь (37%), із яких більша частина – це рілля. Продавати своє майно за ринковими цінами люди нездатні. Громадяни змушені віддавати паї в оренду агрокомпаніям за дуже заниженими цінами – у Вінницькій області це 2,18 га за 10 тис. грн на рік.

Список так званих «перемог» насправді можна продовжувати, але чи варто? Я вважаю, що зовсім не варто закривати очі на недоліки. Потрібно визнавати не тільки перемоги, а й помилки. Говорити про них публічно, визнавати їх та вчитись на них. І тоді українське суспільство по-справжньому оцінить не дешевий популізм, а простий і зрозумілий діалог. Адже ніхто крім нам українців не збудує справжньої української держави Україна.

Геннадій Мазур, депутат Вінницької обласної ради

Автор: Геннадій Мазур:
Коментарів 0

Читайте також:

10 Грудня
«Громади мають взяти активну участь у процесі завершення формування мапи ОТГ України»
10 Грудня
«Польща ніколи не забуде про поляків, які проживають за її межами»
10 Грудня
«Ініціатива й активність громадських організацій, помножені на можливості державних структур, потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи»
10 Грудня
«Перемогти має не формула «Штанмаєра», а формула українського народу»
10 Грудня
«Українці не готові до відкритого ринку землі»
10 Грудня
«За останній роки ми зуміли налагодити прозору систему надання послуг, але не всім це подобається»

Всі новини

11:38
Вт
Підозрюваного в убивстві своєї родини вінничанина визнали осудним
10:57
Вт
На вулиці Вінниці виходять інспектори з паркування
10:12
Вт
Артснаряди знищили в двох районах Вінниччини
09:31
Вт
За традицією Коровія Скальський ходить на каву з підприємцями Вінниці (ФОТО)
08:45
Вт
Чоловічо-жіночий загін поліцейських вирушив із Вінниці в зону ООС (ФОТО)
08:00
Вт
Сьогодні у Вінниці виступить артистка зі львівським колоритом
18:56
Пнд
Розумахи зі шкіл Вінниці зіграли в інтелектуальну гру
17:44
Пнд
У Вінниці перехожим пропонують подолати лабіринт насилля
17:00
Пнд
Більше мільярда гривень надійшло в бюджет Вінниччини за надра
16:08
Пнд
Голова Вінницької ОДА закликав бути разом із Президентом
15:23
Пнд
Військові баталії відбулися на вулицях Крижополя (ФОТО)
14:39
Пнд
Люди з інвалідністю формуватимуть новий ресторан у Вінниці
13:57
Пнд
Садочок №22 відкрили у Вінниці (ФОТО)
13:12
Пнд
У Вінниці видали книгу про Українську революцію минулого століття
12:26
Пнд
Тонна сіна згоріла у господарів в Липовці
11:40
Пнд
У Гнівані під колесами товарного потяга загинув 19-річний юнак
10:58
Пнд
У Вінниці на переході насмерть збили 65-річну жінку (ФОТО)
10:19
Пнд
Де у Вінниці продаватимуть легальні ялинки?
09:21
Пнд
Мерія Вінниці приймає безплатні туристичні ідеї

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"