«Потрібно усунути помилку в ціннісних пріоритетах. Метою політики має бути людина»
  • «Потрібно усунути помилку в ціннісних пріоритетах. Метою політики має бути людина»
07 Червня
17:12

Один з авторів Конституції України, колишній віце-прем'єр-міністр України з питань адміністративно-територіальної реформи, кандидат політичних наук Роман Безмертний під час прес-конференції у Києві заявив, що балотуватимуться у Президенти України.

Про рішення йти у Президенти

Це рішення не спонтанне. Рішення йти в Президенти було прийнято, як аналіз того, що відбувається в країні. Як аналіз власного досвіду і доброго, і поганого. Відповідь на запитання чому криється у фразі: "Я втомився підносити патрони тим, хто відмовляється стріляти". Це така концентрована відповідь на той аналіз, який ми разом з моїми найближчими колегами та друзями робили, коли приймали це складне та відповідальне рішення.

Людина як найбільша цінність

Потрібно усунути помилку в ціннісних пріоритетах. Метою політики має бути людина.

Я пропоную починати розмову з людини як цінності. Довгі роки ми говорили: держава понад усе. Розмовляючи на цю тему ми забулися, що держава створюється, як інститут, який має служити людині. В результаті ми маємо: держава існує окремо, а людина існує окремо. Людина займається самовиживанням, а держава іноді дозволяє собі "позьзовать" людиною.

Гарантія прав людини – це сильне місцеве самоврядування

У той час, коли більше 90% потреб людини може бути вирішено на рівні місцевого самоврядування, гроші в бюджетній системі «загнані» в центр. Тобто потреби зосереджені в одному місці, гроші – в іншому, а повноваження «Бог знає де».

Сильне місцеве самоврядування – це гарантія соціальної м’якості, гарантія існування соціальних ліфтів, гарантія дотримання прав людини.   

Тільки якщо ми наближаємо владу до людей, а не концентруємо її в центрі, вона виконує свою функцію, вона є корисною та успішною. Це означає, що в регіонах України є потенціал, з яким можна працювати. А відтак, саме з місцевого рівня в Україні повинен починатися процес справжнього відродження політики, похованої сьогодні на центральному рівні.

Українська політика – мертва

Ми скотилися до сюжету спектаклю в театрі. Людина і політик потрібні один одному тільки тоді, коли один у ролі глядача, а інший у ролі актора. Спектакль триває півгодини і всі. Більше вони один одному не потрібні.

Політика має бути не тільки в Києві. Вона має бути в областях, вона має бути в районах. Відсутність розмови там призводить до того чим завершився 2014 рік з війною на Донбасі.

Слова про деполітизацію місцевої влади - повна дурниця. Не може існувати суспільство як таке, коли політика є лише на найвищому рівні. Ми довго до уваги в цих помилках, говорячи, що на місцях потрібно займатися тільки сміттям, прибиранням, дорогами і таке інше.

Політика перетворилася не в конструктивну дискусію з приводу того: що ми будемо робити, яку ми хочемо будувати Україну, яку економіку, яке місцеве самоврядування. А ми відповідаємо на запитання: хто я такий і чого я хочу?  

Спляча еліта

У кожній області є люди, які ще три-чотири роки тому щось говорили і на них ще рівнялися. Виходить ситуація така, якщо ми не говоримо про цінності і про це не говорять ті, хто є світочами, то вспливає усіляке, що плаває у мутній воді.

Середня зміна кадрів в центральному та регіональних органах виконавчої влади 5-6 місяців. Виникає колосальна проблема із кадрами. За таких умов очевидно, що відсутність ти, хто виробляє цінності, тих, хто каже куди ми йдемо, які наші головні цінності, призводить до того, що людина заради якої існує держава стає у ній зайвою.

Роль журналістів

Журналіст потрібен для побудувати контруктивний діалог між владою і народом. Щоб у нас відбулася продуктивна розмова на тему якої України ми хочемо.

Чим більше я дивлюся на те, що відбувається у сфері політики, тим більше я розумію, що без журналіста, без його сьогодні ключової ролі ситуація в Україні зайде в глухий кут, або Україною і черговий раз розрахуються. Я викладач. Я дітям розповідаю, як двічі в історії Європи Україною розрахувалися.

Мужність політиків полягає у тому, щоб пропонувати, а вони не пропонують і друге це журналіста, який би казав: цей пропонує це, а цей це і це, а ви обирайте. Так от в даному випадку розмова на предмет того якої України ми хочемо є важливою у всіх складниках: в питаннях миру, економіки, внутрішньої політики, зовнішньої політики.

Перезаснування держави

Сьогодні в Україні повноцінно не працюють державні інститути і це призводить до соціального напруження. Наше завдання не змінювати, реформувати чи лагодити, а створювати нову інституційну систему, пусковим механізмом якої стануть права людини.

Наш шлях – це перезанування держави, яке потребує серйозних змін у таких інститутах як парламент, уряд, суди, місцеве самоврядування.

В першу чергу потрібно позбутися дуалізму влади. Існуючу роздвоєність треба ліквідувати. Сьогодні кадрова політика у Президента, а фінанси – у Кабінету Міністрів. Якщо погано – винен уряд, якщо добре – заслуга Президента.

Я категорично проти збереження повноважень Президента, які сьогодні у нього є. Це не Президент. Це якийсь унітарний інститут, який через суб’єктивні характеристики конкретної особи завжди стає злом.

Якщо зараз, умовно кажучи, на засідання уряду не прийшли Міністр оборони і Міністр внутрішніх справ, уряд цього не помітить. Тому що унікальність ситуації полягає в тому, що український уряд взагалі не має ніякого відношення до безпеки громадян. Він цим не займається.  Там де має бути уряд в питаннях безпеки його немає. Якщо він цим не займається, то чим він займається? Зрозуміло чим - бізнесом. Бо там є можливість "ділиться".

Верховна Рада втратила свою функцію контролю, бо там існує «більшість уряду» та опозиція, чиї права не виписані в жодному документі. Інституційно такий парламент не може існувати.

Про Конституцію

Конституція є живим організмом. Її не можна тривати в штучних умовах, вона повинна жити, розвиватися разом з суспільством. Вона має бігти трішки попереду нас, показуючи нам орієнтир.

Українська Конституція стала жертвою невігластва. Будь-який юрист скаже, що в Україні Конституції немає, її юридично не існує, процесуально вона зникла.

Сьогодні суспільство пережило Конституцію. Тому слід вести мову про певні установчі дії. Конституція України потребує якнайшвидшого оновлення, щоб відповідати потребам людини та держави.

Україна і світ

Сьогодні Україна впливає на світову політику, бо на її території зосереджені регіональний, континентальний та глобальний конфлікти. Проте вона досі залишається об’єктом переговорів, а має активніше боротися за свою суб’єктивізацію на міжнародній арені.

Відсутність ініціативності з боку України призводить до того, що по відношенню до неї вчергове реалізується «доктрина апельсинової дольки». Це коли всередині країни навмисне провокується протистояння, сепаратизм, який інфікується через території та етнічні групи. Таким чином виникає конфлікт, який заводиться зовні та постійно підживлюється, а далі з такою країною можна робити, що завгодно. Якщо ми це розуміємо сьогодні, наше завдання – не допустити, щоб Україною вчергове розплатилися.

Роман Безмертний

Автор: Роман Безмертний
Коментарів 0

Читайте також:

30 Жовтня
В указі Президента немає того, заради чого вводиться воєнний стан
30 Жовтня
«Якої ми хочемо України», - вінничани дискутували з Безсмертним про війну, корупцію та економіку
30 Жовтня
Роман Безсмертний у Вінниці: «Політика має бути замовлена суспільством»
30 Жовтня
«Вінницький зять» іде в президенти
30 Жовтня
Вінницькі студенти зможуть повернути кошти за період непроживання в гуртожитку
30 Жовтня
Майже 30 мільйонів виділили на новий корпус лікарні у Вінниці

Всі новини

13:30
Птн
Майже 30 мільйонів виділили на новий корпус лікарні у Вінниці
11:55
Птн
У Вінниці новий коронавірусний антирекорд: кількість інфікувань за добу різко зросла
10:40
Птн
На Вінниччині родинам загиблих захисників України виплатять матеріальну допомогу
09:15
Птн
У Вінницькому зоопарку сталася трагедія
08:45
Птн
Крайку в Україні одягали поверх жіночої сорочки
19:15
Чтв
Вінничан запрошують на перфоменс про медіаграмотність
18:34
Чтв
Майже 30 років на Вінниччині намагаються добудувати спорткомплекс з басейном (ФОТО)
16:38
Чтв
Вінничанин одержав перемогу у шаховому турнірі в США
14:45
Чтв
На Вінниччині виділять понад 13 мільйонів на програму ІТ-SCOUTS
13:25
Чтв
Більше двох сотень людей захворіли на коронавірус за добу на Вінниччині
12:00
Чтв
«Вінницький янгол в респіраторі» зник – його викрали вандали
10:35
Чтв
«Музею вінницького трамваю» презентував незвичайний причіпний вагон
08:20
Чтв
Жупан був шлюбним чоловічим та жіночим українським одягом
18:15
Срд
Вінничан запрошують на атмосферну «Ніч перед Хелловіном»
16:50
Срд
Режим надзвичайної ситуації уряд продовжив до 31 грудня
15:35
Срд
«Рекордсмен»-боржник у Вінниці не сплатив за тепло майже 300 тисяч
14:10
Срд
«Велике будівництво» триває: на Вінниччині ремонтують шляхопровід
12:45
Срд
Абсолютний добовий антирекорд на Вінниччині: майже 200 випадків коронавірусу
11:20
Срд
Насіннєвий комплекс вінницької агрофірми живиться сонячною енергією

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"