Представники регіонів України вчилися стратегічному плануванню у Вінниці (ФОТО)
  • Представники регіонів України вчилися стратегічному плануванню у Вінниці (ФОТО)
22 Травня
12:59

Навчання відбулося за підтримки фонду Фрідріха Еберта.

Тренінг «Стратегічне планування як інструмент соціально-економічного розвитку» був побудований на основі досвіду територіальних провідних європейських країн. Навчання, яке відбулося 17-19 травня у місті Вінниці, організували громадські організації «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» та Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина».

12

Організатори пояснюють, що тема тренінгу була вибрана не випадково, адже дослідження та досвід реалізації попередніх проектів показали, що територіальним громадам України бракує знань для написання дієвих стратегій розвитку.

- Тема стратегічного планування наразі є дуже актуальною, адже громади об’єднуються, це стають нові територіально-адміністративні утворення з новими якісними характеристиками, які потрібно врахувати для позитивних результатів. Практика написання та актуалізації стратегії є корисною також для громад, які ще не об’єдналися. Проте громадам не вистачає відповідних знань, щоб зробити ці стратегії ефективними, - розповіла членкиня правління ГО «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» Юлія Кулакова.

22

Ідею вінничан підтримало Представництво фонду Фрідріха Еберта в Україні. Представниця фонду Марія Ткаченко завітала на тренінг, привітала учасників з початком їхнього навчання та розповіла, що Фонд імені Фрідріха Еберта є найстарішим політичним фондом Німеччини. Він був заснований як політичний заповіт Фрідріха Еберта, першого президента Німеччини, що був обраний демократичним шляхом. Ключовою діяльністю Фонду є втілення в життя основоположних ідеалів та цінностей соціал-демократії: свободи, справедливості, солідарності.

-Наразі Представництва Фонду Еберта працюють у більш як 100 країнах світу. В Україні Фонд почав працювати в 1991 році. Його основна діяльність тут направлена на розбудову демократично-правової держави, підтримку процесів євроінтеграції, децентралізації. Звичайно, всі наші проекти не можливі були б без наших партнерів, тому ми дуже тісно співпрацюємо з тими організаціями, які себе добре зарекомендували, - розповіла Марія Ткаченко.

2

Загалом на тренінг надійшло більше ста заявок, з яких було відібрано 30 учасників. Навчатися стратегічному плануванню приїхали мешканці різних областей: від Волині до Донеччини. Серед них, як представники органів місцевого самоврядування, так і державні службовці, представники громадського сектору, викладачі, юристи тощо.

5

Перед початком навчання учасники познайомилися та розповіли про свою мотивацію участі в тренінгу. Після Голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччини» Олексій Гаврилов познайомив присутніх з польським стратегічного планування на прикладі гміни Моравіца Сьвєнтокшиського воєводства. Він розповів, що маючи стратегію розвитку гміна активно розвивається, реалізовує багатомільйонні європейські проекти та залучає в громаду колосальні інвестиції.

- В стратегії громади чітко прописана місія гміни до 2020 року. Це турбота про високу якість життя, можливість всебічного розвитку мешканців гміни Моравіца, а також створення активного локального центру економічного та культурного розвитку. Кожна гміна в Польщі самостійно обирає напрямок свого стратегічного розвитку, оцінюючи свої переваги та недоліки, та визначає термін реалізації, - розповів Олексій Гаврилов.

9

Річний бюджет Моравіци становить більш ніж 20 млн. євро. Зі слів тренера, слідуючи стратегії, керівництво всіляко намагається, щоб гміна Моравіца була безпечним та екологічно чистим місцем для життя та розвитку її жителів. Так в невеличкій гміні є парки, культурні центри, кінотеатр, басейни, гольфклуб тощо.

1

У свою чергу голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець провів тренінг з основ стратегічного планування. Експерт розповів, що стратегія розвитку громади – це способи досягнення цілей майбутнього, яких прагне спільнота цієї самоврядної організації. Завдяки реалізації заходів стратегії відбувається трансформація існуючої ситуації в бажану.

- Якщо взяти до уваги законодавство, то воно не вимагає від громад приймати стратегію розвитку. Але якщо запитати в представників успішних громад чи мають вони стратегію, вони кажуть: «Так, маємо!». Стратегія допоможе залучати кошти. Але найперше, стратегія є певного роду запобіжником від хаотичного руху громади від виборів до виборів, - пояснив Андрій Кавунець.

11

Друга частина тренінгу була присвячена місцю SWOT-аналізу в процесі написання стратегії. Очільник ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» наголосив, що в такому аналізі подаються сильні та слабкі сторони громади, а також зовнішні можливості та загрози, які на неї впливають. Після теоретичної частини учасники навчання отримали від тренера практичне завдання. Всі учасники поділилися на команди, в кожній з яких було по одному представнику територіальної громади. В результаті групи розробили SWOT-аналізи для цих громад та презентували свої напрацювання.

15

Наступний тренінговий день розпочався з теоретичного кейсу від проектної менеджерки, представниці ГО «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» Юлії Кулакової. Вона познайомила учасників з основами проектного менеджменту. Експертка підкреслила, що проблеми, які учасники визначили у своїх SWOT-аналізах можуть стати темами майбутніх проектів.

-Грантові проекти – це метод реалізації стратегії, тому що вони визначають проблематику, ціль та завдання. Проекти обмежені в часі і націлені на результат, на якісні зміни. За допомогою проектів стратегія реалізовується більш ефективно, - зауважила Юлія Кулакова.

29

Тренерка розповіла як визначити причину проблеми проекту та її наслідки, мету, завдання та заходи проекту. Після невеличкої теоретичної частини учасники отримали практичне завдання: розробити проекти, виходячи з однієї з проблем поданих у SWOT-аналізах. Після роботи в групах присутні презентували свої роботи.

26

Наступним свій тренінг прочитав експерт з міста Краків Республіки Польща, очільник компанії «Науково-технологічні консультації» Станіслав Альващак, який має багаторічний досвід реалізації міжнародних проектів. Польський тренер розповів присутнім на що варто звернути увагу під час написання проектної заявки на європейські фонди для того, щоб отримати фінансування.

-Ваші проблеми можуть стати вашими перевагами. Навколо проблеми можна об’єднати багато людей і проблема стане глобальною. Таким чином вдасться привернути увагу міжнародних фондів і залучати чималі інвестиції, - зазначив Станіслав Альващак.

Під час тренінгу учасники могли поставити польському експерту запитання, які їх цікавлять. Також Станіслав розбирав конкретні приклади проектів, які пропонували йому учасники, та зазначав, що в них потрібно доопрацювати.

30

Третій день тренінгу «Стратегічне планування як інструмент соціально-економічного розвитку» був присвячений темі залучення громадян до процесу написання стратегії. Еспертка з організаційного менежменту Марія Черняєва розповіла як залучати населення до написання стратегії.

- Залучення громадськості – дуже важливий етап у написанні стратегії. Тим більше, українці готові до цього: за дослідженням ПРООН, 85-90 % жителів громад готові долучатися до прийняття рішень на місцевому рівні та зацікавлені у впливі на ці рішення.  Головне зараз - показати, що цей вплив може бути реальним і що інтереси жителів у стратегічного плануванні розвитку громади дуже важливі, - пояснила Марія Черняєва.

34

Тренерка також поєднала теоретичну частину з практичною. Присутні виконали декілька завдань на залучення громадськості, ліквідацію конфліктів, побудову співробітництва тощо.

36

Після тренінгу кожен учасник вже почав планувати, як застосувати здобуті знання. Для прикладу заступник голови Крижопільської селищної ради Володимир Скалій розповів, що має намір написати стратегію розвитку громади.

-Ми зараз на етапі затвердження стратегії управління твердими побутовими відходами, але є низка інших питань. Нам потрібна загальна стратегія розвитку. Ми хочемо впровадити в громаді чимало змін, але не розуміємо, як саме це зробити. І саме такі тренінги, як зараз проводяться надають інформацію для того, щоб зрозуміти, як правильно рухатися, - пояснив Володимир Скалій.

28

Представник Семенівської об’єднаної територіальної громади Житомирської області, директор школи Юрій Балюк вирішив, що зможе застосувати методологію, щоб написати стратегію розвитку навчального закладу.

- В контексті загальної стратегії розвитку мені цікава оптимізація шкіл. Також було б добре розробити стратегію розвитку самої школи, тому що на конкурсі опорних шкіл потрібно подати план розвитку навчального закладу, а тут без стратегії ніяк. Як педагог, я також зауважив високий рівень підготовки тренерів, - підкреслив Юрій Балюк.

21

Представниця науково-дослідницького інституту хімічних продуктів, голова молодіжної ради Профсоюзного комітету Софія Пилипець, яка приїхала з міста Шостки Сумської області, вже планує реалізувати в рідному місті спільні з мерією проекти.

-Всі поради та знання здобуті під час тренінгу можна застосувати в моїй роботі. Я сподіваюся це мені допоможе організувати інших, щоб ми разом могли йти до мети. Також в мене з’явилися думки з приводу того, щоб реалізувати щось корисне для міста в партнерстві на з міською радою. Нам дуже добре пояснили, що таке стратегія, як написати проект та як організувати людей, - сказала Софія Пилипець.

4

Викладачка кафедри державної служби, публічного адміністрування та політології Черкаського національного університет Олександра Дем’яненко планує передати здобуті знання студентам.

- Я постійно відвідую тренінги, які стосуються розбудови держави, зміни пріоритетів. Зважаючи на процеси реформування, децентралізації треба не відставати. Магістрам політології потрібно надавати не лише теорію, а й практичні навички, які можна отримати тільки від людей, які працюють із цим, від тих людей, які організовують такі тренінги, - зазначила Олександра Дем’яненко.

40

Всі учасники тренінгу отримали сертифікати про участь. Також представники різних громад та організації обмінялися на тренінгу контактами та домовилися про реалізацію спільних ініціатив. 

3

6

7

8

10

14

23

24

25

16

17

19

37

38

39

13

Автор: Катерина Мацієнко
Коментарів 0

Читайте також:

18 Січня
Самоврядці, громадські активісти й вчителі вчилися у Вінниці впроваджувати місцеві ініціативи (ФОТО)
18 Січня
У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
18 Січня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
18 Січня
Вінницькі та молдавські викладачі навчаються у шведів тонкощам інклюзивної освіти
18 Січня
У Вінниці учасники програми «Молодь змінить Україну» висадили соняшники імені Богдана Гаврилишина
18 Січня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів

Всі новини

09:17
Пнд
Обираючи одяг для катання на лижах краще починати з основ
18:15
Нд
Як вінничанам бути активними та здоровими в зимовий період
16:25
Нд
Вінницькі поліцейські спілкувалися з містянами щодо дотримання вимог карантину
14:15
Нд
Сьогодні у Вінниці відкривають кризовий центр
12:20
Нд
«Укрзалізниця» хоче відновити курсування міжнародного потяга через Вінницю
10:10
Нд
Латухи носили навіть влітку
19:15
Сб
Відтепер студенти вінницьких вишів не отримуватимуть «червоні дипломи»
17:25
Сб
Вінницька область на восьмому місці за розміром бюджету
15:50
Сб
У Вінниці бездомні громадяни можуть прийти до пункту обігріву
13:45
Сб
Сьогодні в Україні День пам’яті захисників Донецького аеропорту
10:20
Сб
Катанка з’явилася в побуті українців у вигляді короткого верхнього одягу
18:20
Птн
Відзавтра споживачів в Україні повинні обслуговувати державною мовою
16:45
Птн
На Вінниччині оголосили про заснування Всеукраїнської премії імені Миколи Рябого
15:30
Птн
На Вінниччині за добу одужало від коронавірусу 365 людей, а 209 захворіло
14:15
Птн
Вінничанам радять, як уникнути переохолодження
12:40
Птн
Будівництво мосту Ямпіль-Косеуць стає реальним
11:25
Птн
МОЗ не наполягатиме на продовженні локдауну після 25 січня
09:50
Птн
Вінниця на сьомому місці за обсягом бюджетних доходів
08:25
Птн
У Вінниці триває відеопроєкт «Щедрик» (ВІДЕО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"