«Пріоритет співпраці Молдови та України – будівництво мосту Ямпіль-Косуець» – у Вінниці провели міжнародну конференцію
  • «Пріоритет співпраці Молдови та України – будівництво мосту Ямпіль-Косуець» – у Вінниці провели міжнародну конференцію
26 Березня
19:06

Сьогодні у Вінниці відбулася онлайн конференція «Єврорегіон «Дністер» – як  інструмент поглиблення народної дипломатії між Україною та Республікою Молдова».

Взаємодія та співпраця між Україною та державою-сусідом Молдовою триває вже багато років і приносить значні позитивні результати обом сторонам. Основою успішної роботи є постійний зв’язок між двома країнами, особливо це стосується прикордонних регіонів – Вінницької області, зокрема. Міжнародна громадська організація «Єврорегіон «Дністер», створена ще у 2012 році, стала втіленням гарного прикладу налагодження комунікації між громадянськими суспільствами країн-сусідів. Сьогодні Єврорегіон виступає не тільки посередником, але й безпосереднім втілювачем позитивних змін, генератором ідеї, платформою для реалізації спільних проєктів, повідомляє «Інформаційна Вінниччина».

Сьогодні, 26 квітня Єврорегіон «Дністер» став організатором міжнародної конференції між Україною та Молдовою. Мета цього заходу – укріплення співпраці та посилення ролі народної дипломатії у житті обох країн.

Голова Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк Сергій Татусяк зазначив, що за результатами проведення конференції планують підписання резолюції. Він також зазначив, що організація активно працює над втіленням ідей, покладених в дорожну карту обох держав, яку нещодавно окреслили Президент України Володимир Зеленський та Президент Республіки Молдова Майя Санду.

«За останні роки ми реалізували декілька масштабних міжнародних проєктів, серед яких «Енергоефективний Гнівань енергетична політика для сталого розвитку», який ми продовжуємо втілювати і надалі, «Належне врядування територіальних громад» - ця програма дозволила очільникам ТГ налагодити взаємодію, познайомитись один з одним, зрозуміти, чим цікава і багата кожна з громад, стимулювала їх до підписання договорів про співпрацю. Не менш цікавим було проведення фестивалю «Пісня голосно лунає», який торік вперше відбувся в онлайн форматі. І треба віддати належне творчим колективам Молдови, які додали йому самобутності і неповторності», – пояснив голова «Єврорегіону».

photo_2021-03-26_16-26-23

Сергій Пилипович вважає, що наступним кроком має бути активізація взаємодії між громадами України, Молдови, а також Польщі. Пріоритет такої діяльності – грантова робота і спільна імплементація суспільно важливих проєктів.

«У найближчих планах співпраці України та Молдови – побудова мосту через Дністер на ділянці Ямпіль-Косеуць, а також спільна робота над питанням екологічного захисту цієї річки, яка протікає на кордоні між нашими державами», – додав пан Татусяк.

Наступною слово взяла віце-голова Єврорегіону «Дністер» і депутатка Парламенту Республіки Молдова Світлана Ротунду. Вона погодилась з тим, що між нашими державами – Україною та Молдовою – існують взаємовідносини в усіх сферах життя держав. Було проведено цілий ряд зустрічей представників керівних органів на територіях обох країн.

«Є ряд питань, над якими ми маємо продовжити працювати. Торік пандемія значно змінила наші плани, проте відходити від запланованого вектору розвитку не потрібно», вважає вона.

photo_2021-03-26_16-26-34

На її думку, основні сфери, у яких наші країни мають налагодити ефективну співпрацю та взаємодію, стосуються врегулювання торгово-економічних відносин, автомобільного та повітряного сполучення, а також питання врегулювання роботи Дністровського енергетичного комплексу.

«Економічна вигода роботи гіроелектростанції зрозуміла, але вона не повинна превалювати над екологічною складовою. Врегулювання цього питання – наша задача. Потрібно розуміти важливість ефективної діяльності з охорони та сталого використання річки Дністер», – вважає пані Світлана.

Наступним виступив член Правління Єврорегіону «Дністер» і віце-президент Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер» Борис Герасим. Зазначив, що його в першу чершу турбує баланс торгівельного обігу між Молдовою та Україною, який складає не більще 15, а це дуже мало.

«Нам треба зайняти наступальну позицію щодо цього питання і звернутися до правління наших країн», – вважає він.

Інше питання, яке його турбує – це дорога із Сорок на Атак, по якій перевозять товари. Цей маршрут знаходиться у жахливому стані, каже він. Поки побудують міст, пройде час, тому потрібно, в першу чергу, потурбуватись про стан цього маршруту.

«Виробництво екопродукціі – наше майбутнє і орієнтир. І аграрії з обох сторін Дністра повинні пропрацювати цей напрямок. Ми будемо затребувані на ринках Європи», – додав він.

konferenciya_Dnistra-2

Генеральний директор Компанії «Prograin SRL» Спартак Кілат зазначив, що на сучасному етапі в Україні та Молдові є великий потенціал роботи з органічним виробництвом, але існує проблема «псевдоорганіки». Україна та Молдова включені в групу ризику, де є велика кількість недобросовісних фермерів, тому на сьогоднішній день фіксується багато порушень.

«Органіка - це своя філософія, свої вимоги, це те, що об’єднує малі та великі фермерські господарства, і у кожного фермера є своя модель досягнення успіху. Для того, щоб вивести наші країни з групи ризику, нам потрібно об’єднатися. Навіть у форматі Єврорегіону ми можемо створити ініціативу для вирішення даних питань», - прокоментував Спартак Кілат. 

Директор Єврорегіону «Дністер» Микола Радіонов розповів про співпрацю  територіальних громад України і Молдови, про їх поточний стан і перспективи розвитку.

«У зв'язку із завершенням децентралізації в Україні та адміністративними змінами в наших країнах, вважаємо за доцільне активізувати співпрацю між територіальними громадами України і Республіки Молдова. Для цього пріоритетним для Єврорегіону «Дністер» є популяризація органічної продукції, здорового способу життя, харчування, розвиток органічного, сільського, зеленого і гастротуризму на рівні громад і регіонів».

photo_2021-03-26_19-04-34

Віце-голова Конгресу місцевих влад Республіки Молдова CALM Григорій Полічинський заявив, що Конгрес місцевих влад вітає всі дії, кроки та ініціативи Єврорегіону «Дністер» з відновлення взаємовигідних зав’язків між містами, селами, асоціаціями та економічними суб’єктами в Молдові та Україні.

«В Молдові та Україні практично схожі проблеми, ми зараз знаходимось в стадії відновлення соціально-економічних проблем, у нас спільні погляди на європейську інтеграцію. І та робота, яку Єврорегіон «Дністер» та Конгрес проводять у відношенні транскордонного співробітництва, може дійсно бути основою і базою для взаємозв’язку, щоб допомагати владі контактувати і розвивати взаємовідносини на місцевому рівні», - зауважив він.

Також Григорій Полічинський висловив готовність Конгресу до співпраці з партнерами в Україні.

«Я думаю, що ми повинні з нашими українськими колегами і нашими партнерами іти єдиним фронтом і разом просувати наші цінності», - підсумував Григорій Полічинський.

Іван Остафічук, примар міста Купчинь, розповів про досягнення молдавського міста завдяки співпраці з Єврорегіоном «Дністер»:

«Завдячуючи спільній роботі з Єврорегіоном «Дністер», ми співпрацюємо з українським містом Хмільник і це допомогло нам вирішити актуальні питання. Зокрема, ми провели багато заходів, наші колективи їздили в Україну. Також завдяки взаємній співпраці з Єврорегіоном ми розвиваємо відносини з колегами з Румунії і цьогоріч вже маємо позитивні результати - виграли проєкт», - розповів примар міста Купчинь.

photo_2021-03-26_16-26-37

Іван Остафічук зазначив, що «Єврорегіон «Дністер» зблизив усіх і потрібно й надалі працювати в цьому напрямку.

«Ми повинні уважно відноситись до всього, що відбувається, і конкретно працювати з питаннями, які сприятимуть кращому розвитку наших міст», - зробив висновки Іван Остафічук.

«Прошу звернути вашу увагу на те, як взагалі називаються наш регіон – європейський регіон «Дністер». Навіть це вже підштовхує нас перейти до більш серйозних та активних позицій вирішення усіх проблем, які стосуються басейну цієї ріки – це й економічні, соціальні та екологічні питання, – висловився голова організації «Союз промисловців, аграріїв, підприємців Придністров’я Чебан. – Дністер, на жаль, перетворилась на зарегульовану, майже штучну водойму через існування гідровузла. Зникло так зване русло ріки, яке її обмежувало, а наслідком стали постійні паводки».

photo_2021-03-26_16-26-38

Він звернув увагу і на те, що досі Дністер залишається джерелом питної води багатьох регіонів як Молдови, так і України. А повені впливають на баланс артезіанських водоносних горизонтів. Останнім часом в багатьох колодязях, що постачаються артезіанськими водами, знизився рівень води або вона зовсім зникла.

Голова української громади Республіки Молдова Віталій Мруг розповів про діаспору українців та заняття наших співвітчизників, яким вони себе присвятили. На даний момент у державі-сусідці проживає 282 тисячі українців, в Придністров’ї – 160 тисяч. Це – друга за чисельністю нація в Молдові. Водночас, близько 200 тисяч молдован проживає в Україні. Окрім безпосередньо громади, очільником якої є пан Віталій, існує також 8 громадських організацій, діяльність яких націлена на можливості для реалізації в діаспорі українців. Наших співвітчизників підтримують також різноманітні медійні та культурні установи. Усі разом вони підтримують українську культуру, мову та звичаї на території Молдови.

photo_2021-03-26_16-26-39

Він відмітив важливість роботи Єврорегіону «Дністер», яка ведеться між 9 регіонами придністровських регіонів Молдови та територій України, зокрема, і Вінниччини. Очільник української діаспори пояснив, що для них зараз нагальне питання виховання школярів – збереження навчання українською мовою в молдовських школах, а також плекання української культури для дітей.

Голова Гніванської громади та голова Асоціації територіальних об’єднаних громад Володимир Кулешов зізнався, що через карантинні обмеження між нашими країнами зменшилась можливість живого спілкування.

«Чесно кажучи, я вже засумував за Молдовою. Як тільки буде можливість, обов’язково поїду. Зараз нас цікавлять нові знайомства та зв’язки на рівні громад. Будемо співпрацювати, обмінюватись візитами, ділитись досвідом. Думаю, це буде взаємовигідно», - наголосив пан Володимир.

konferenciya_Dnistra-3

Начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий озвучив кілька проблемних питань, пов’язаних з екологією Дністра:

«Дійсно, ріка Дністер усіх об’єднує. Але у нас досить складна ситуація з очисними спорудами. На Вінниччині найбільших забруднювачів чотири, і знаходяться вони на території теперішнього Могилів-Подільського району. Тому було б дуже доцільно співпрацювати з аналогічними службами та установами Республіки Молдова. Ми змогли б обмінюватись інформацією про стан ріки, роботу підприємств тощо».

photo_2021-03-26_16-26-38 (2)

Консультант з правових питань Університету європейських політичних та економічних знань імені Костянтина Стере, міжнародний журналіст, голова Республіканської організації «Діти Чорнобиля» Зінаїда Гурська розповіла про роль ЗМІ в поглибленні процесу євроінтеграції України та Молдови.


photo_2021-03-26_16-26-38 (3)

«Співробітництво в рамках гуманітарної сфери було трохи заморожено, але зараз відкрились нові перспективи. Після візиту Майї Санду в Україну. І ми сподіваємось на відновлення взаємодії у сфері освіти та медіа. Протягом багатьох років ми обмінювались студентами, це потрібно знову розпочинати. Недостатнім, я вважаю, є співробітництво у сфері медіа. Наразі нам не вистачає друкованого видання. І було б чудово створити газету «Єврорегіон «Дністер», яке б виходило на трьох мовах. А також обмінюватись делегаціями журналістів, які б висвітлювали життя країн-сусідів. В Румунії, наприклад, є україномовні видання, які фінансуються з держбюджету», - підкреслила вона.

Директор міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер» Вадим Мохник окреслив наявність проблем, які існують у аграріїв. Та наголосив на необхідності розвитку органічного землеробства.

«Наразі актуальним є залучення інвестицій та налагодження нових форм роботи. Впевнений, що наше співробітництво буде ефективним та продуктивним, сказав він. Зараз під органічне землеробство відводиться досить мало земель, потрібно сприяти розвитку органіки. Адже здорова земля – це здорові продукти і здорове людство. Тому органічне землеробство – інноваційний і важливий напрямок сільгоспвиробництва».

photo_2021-03-26_16-26-24

Крім того, пан Мохник вніс пропозицію записати в резолюцію пункти, які б стосувались виробництва органіки в Україні та Молдові. А також проведення масштабних медійних компаній з метою популяризації органічної продукції.

Спікери бажали усім здоров’я у ці непрості часи та запевняли, що готові зробити все для відновлення транскордонного співробітництва.

Нагадаємо, Вінниччина продовжує налагоджувати зв’язки за допомогою народної дипломатії.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: Світлана Пустовіт.

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

13 Квітня
З каплиці міста у Молдові можна побачити Вінницьку область
13 Квітня
Вінниччина втратила поромну переправу через Дністер
13 Квітня
Прапору Молдови – 30 років
13 Квітня
У Могилеві-Подільському прикордонники пропустили заробітчан з Молдови (ФОТО)
13 Квітня
Міст «Ямпіль-Косеуць», очисні споруди, утилізація медичних відходів, - вінничани актуалізують міжнародні проекти
13 Квітня
Україна та Молдова налаштовані активно співпрацювати

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"