«Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
  • «Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
12 Грудня
14:59

У 1974 році американський психолог Герберт Фройденберґер вперше вжив поняття “професійного вигорання”. Стаття носила назву “Staff Burn‐Out”, тобто “Вигорання працівників”, і відкрила нову тему для психологічних досліджень, яка, враховуючи темп сучасного життя, все стрімкіше набирає популярність. 

Якщо говорити коротко, то професійне вигорання - це стан психологічного та фізичного виснаження, спричиненого професіональною діяльністю людини. На відміну від інших розладів (наприклад, депресії), вигорання спричинено виключно робочими ситуаціями. Проте, негативні наслідки поширюються й на інші сфери життя людини і викликають низку проблем:  сімейних, психосоматичних та навіть виникнення залежностей.

Вигорання не можна прирівнювати до тимчасової втоми - у разі вигорання регенерація сил відбувається набагато повільніше і супроводжується глибоким почуттям невдачі. Дослідження психологів Крістіни Маслах, Сьюзен Джексон і Майкла Лойтера, проведені у 1990-х роках, довели, що існує три виміри вигорання, серед яких емоційне виснаження, деперсоналізація та нівеляція особистих досягнень.

Перший симптом вигорання - емоційне виснаження - означає, що емоційні ресурси та сили надмірно експлуатуються і людина не в змозі їх належно регенерувати. Це призводить до розвитку деперсоналізації, яка проявляється в безособовому, негативному ставленні до інших людей, відсутності емпатії. Третя ознака -  нівеляція особистих досягнень - значно зменшує професійну самооцінку та відчуття власної компетенції, і може розвиватися незалежно від двох перших симптомів.

Психолог Кері Черніс звернув увагу на те, що усі ці ознаки професійного вигорання більше притаманні робітникам соціальної сфери, які щодня змушені контактувати з великою кількістю людей, тому що виконання їхніх професійних обов'язків напряму пов'язано із встановленням міжособистісного контакту та емоційного обміну. Професійний міжособистісний контакт з особою, якій адресовано допомогу, є не лише інструментом роботи, а й джерелом професійних досягнень, головною причиною задоволення цих людей.

Серія досліджень, проведених у Польщі в 2000-х роках, довели, що найбільш вразливою професійною групою є поліцейські. Виснажені працівники поліції не в змозі належним чином виконувати професійні завдання, які ставить перед ними місцева спільнота.

Показовим є дослідження Харківської правозахисної групи, що демонструє від'ємне сальдо рівня довіри до поліції за останні кілька років. У ЗМІ набагато частіше висвітлюється негативна інформація про дії поліцейських, ніж про дії інших соціальних сервісів, як-то рятувальники або пожежники. Це все є додатковим стресовим фактором для службовців поліції, натомість вичерпної програми з надання професійної підтримки в Україні не існує.

Польські колеги, користуючись результатами проведених досліджень, запропонували наступні способи боротьби із професійним вигоранням. Щоб обмежити це явище з точки зору емоційного виснаження, слід організовувати програми допомоги на місцях, в окремих поліцейських управліннях, організовувати антистресові табори та заходи у санаторно-курортних закладах МВС.

Так, наприклад, у Сілезькому гарнізоні з 2002 року розпочато серію дводенних антистресових семінарів на базі поліцейської школи в Катовіце. Там само, але вже на базі санаторію, у 2006 році було відкрито відділення лікування неврозу, яке функціонує дотепер. Сюди в першу чергу потрапляють ті працівники поліції, що були учасниками екстремальних подій.

Важливим інструментом протидії деперсоналізації має стати систематичне проведення психоосвітніх програм та міжособистісних тренінгів, які дозволяють поліпшити професійну компетенцію у відносинах із клієнтами, особливо серед тих поліцейських, що працюють на лінії.  Для підсилення почуття власної значущості та запобіганню нівеляції власних досягнень у Польщі функціонують такі інструменти, як: правові рішення, що регулюють рівень завантаженості; зміни умов праці (наприклад, ремонт в приміщеннях, чи створення кімнати для відпочинку), можливість індивідуального вибору посади відповідно до компетенції службовця та інструменти підвищення її рівня, як для рядових поліцейських, так і для керівництва.

Зокрема, Сілезький Університет в Катовіцах розробив спеціальну магістерську програму з менеджменту, закінчення якої тепер є обов'язковою підставою для зайняття керуючої посади у польській поліції. 

Дмитро Ковшун, лейтенант УПП Вінницької області;
Науковий керівник -
Анна Ващук, лікар-психіатр ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка.
Автор: Дмитро Ковшун:
Коментарів 0

Читайте також:

08 Липня
«Батькам потрібно думати не про оцінки, а про гарні стосунки з дітьми» - Галина Бурковська
08 Липня
«Гіпермаркети сьогодні набивають кишені за рахунок фермерів, малого та середнього бізнесу» - Геннадій Мазур
08 Липня
«На чому б село мало триматися, розвиватися і створювати робочі місця, те практично знищується» - Костянтин Гавриш
08 Липня
«Заяви про 300 відсотків надбавки до зарплат медикам – маніпуляція» - Геннадій Мазур
08 Липня
«Нам потрібно разом, підтримуючи один одного, пережити ці випробування, які спіткали весь світ» - Юлія Овчинникова
08 Липня
«Як із вдячністю згадувати час, проведений на карантині» - Наталія Радуга

Всі новини

11:37
Срд
У Вінниці пройшов перший безпечний авто концерт відомого гурту
10:13
Срд
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало вдвічі більше людей, ніж захворіло
08:25
Срд
Єдина замкова кам’яниця в Україні збереглась у місті на Вінниччині
19:00
Вт
До свята Івана Купала у Вінниці оголосили конкурс
17:40
Вт
Маленький вінничанин не може дихати без допомоги благодійників
16:50
Вт
У Жмеринці зливою розмило мікрорайон
15:50
Вт
«Сесію облради повинні провести впродовж десяти днів» - вінницький депутат
14:45
Вт
Вінницька ОДА на порозі кадрових змін
13:20
Вт
Вінниччина продовжує втішати статистикою по COVID-19
12:05
Вт
На Вінниччині агроном вирощує екзотичні сади
10:18
Вт
На Івана Купала вінничани отримали власну Венецію (ВІДЕО)
08:47
Вт
Палац на Вінниччині названий на честь відомого данського поета
18:51
Пнд
Інвестор у Вінниці випускатиме апарати ШВЛ
17:23
Пнд
«Тепер у нас абсолютна гендерна рівність» – Вакарчук розповів про своє екс-нардепство та презентував вінницьку команду «Голосу» (ФОТО)
15:24
Пнд
«Розстріляли банкомат і двері з двох автоматів, а потім двічі підривали» – в ОТГ на Вінниччині сталося зухвале пограбування
14:09
Пнд
На Вінниччині захворіло коронавірусом 1967 людей, а 1334 одужало
12:30
Пнд
Понад 600 мільйонів у червні витратили на боротьбу з коронавірусом
11:05
Пнд
У Вінниці скоротять довжину автобусного маршруту і збільшать кількість рейсів
09:40
Пнд
П’ять праправнуків має сторічна мешканка Вінниччини

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"