«Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
  • «Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
12 Грудня
14:59

У 1974 році американський психолог Герберт Фройденберґер вперше вжив поняття “професійного вигорання”. Стаття носила назву “Staff Burn‐Out”, тобто “Вигорання працівників”, і відкрила нову тему для психологічних досліджень, яка, враховуючи темп сучасного життя, все стрімкіше набирає популярність. 

Якщо говорити коротко, то професійне вигорання - це стан психологічного та фізичного виснаження, спричиненого професіональною діяльністю людини. На відміну від інших розладів (наприклад, депресії), вигорання спричинено виключно робочими ситуаціями. Проте, негативні наслідки поширюються й на інші сфери життя людини і викликають низку проблем:  сімейних, психосоматичних та навіть виникнення залежностей.

Вигорання не можна прирівнювати до тимчасової втоми - у разі вигорання регенерація сил відбувається набагато повільніше і супроводжується глибоким почуттям невдачі. Дослідження психологів Крістіни Маслах, Сьюзен Джексон і Майкла Лойтера, проведені у 1990-х роках, довели, що існує три виміри вигорання, серед яких емоційне виснаження, деперсоналізація та нівеляція особистих досягнень.

Перший симптом вигорання - емоційне виснаження - означає, що емоційні ресурси та сили надмірно експлуатуються і людина не в змозі їх належно регенерувати. Це призводить до розвитку деперсоналізації, яка проявляється в безособовому, негативному ставленні до інших людей, відсутності емпатії. Третя ознака -  нівеляція особистих досягнень - значно зменшує професійну самооцінку та відчуття власної компетенції, і може розвиватися незалежно від двох перших симптомів.

Психолог Кері Черніс звернув увагу на те, що усі ці ознаки професійного вигорання більше притаманні робітникам соціальної сфери, які щодня змушені контактувати з великою кількістю людей, тому що виконання їхніх професійних обов'язків напряму пов'язано із встановленням міжособистісного контакту та емоційного обміну. Професійний міжособистісний контакт з особою, якій адресовано допомогу, є не лише інструментом роботи, а й джерелом професійних досягнень, головною причиною задоволення цих людей.

Серія досліджень, проведених у Польщі в 2000-х роках, довели, що найбільш вразливою професійною групою є поліцейські. Виснажені працівники поліції не в змозі належним чином виконувати професійні завдання, які ставить перед ними місцева спільнота.

Показовим є дослідження Харківської правозахисної групи, що демонструє від'ємне сальдо рівня довіри до поліції за останні кілька років. У ЗМІ набагато частіше висвітлюється негативна інформація про дії поліцейських, ніж про дії інших соціальних сервісів, як-то рятувальники або пожежники. Це все є додатковим стресовим фактором для службовців поліції, натомість вичерпної програми з надання професійної підтримки в Україні не існує.

Польські колеги, користуючись результатами проведених досліджень, запропонували наступні способи боротьби із професійним вигоранням. Щоб обмежити це явище з точки зору емоційного виснаження, слід організовувати програми допомоги на місцях, в окремих поліцейських управліннях, організовувати антистресові табори та заходи у санаторно-курортних закладах МВС.

Так, наприклад, у Сілезькому гарнізоні з 2002 року розпочато серію дводенних антистресових семінарів на базі поліцейської школи в Катовіце. Там само, але вже на базі санаторію, у 2006 році було відкрито відділення лікування неврозу, яке функціонує дотепер. Сюди в першу чергу потрапляють ті працівники поліції, що були учасниками екстремальних подій.

Важливим інструментом протидії деперсоналізації має стати систематичне проведення психоосвітніх програм та міжособистісних тренінгів, які дозволяють поліпшити професійну компетенцію у відносинах із клієнтами, особливо серед тих поліцейських, що працюють на лінії.  Для підсилення почуття власної значущості та запобіганню нівеляції власних досягнень у Польщі функціонують такі інструменти, як: правові рішення, що регулюють рівень завантаженості; зміни умов праці (наприклад, ремонт в приміщеннях, чи створення кімнати для відпочинку), можливість індивідуального вибору посади відповідно до компетенції службовця та інструменти підвищення її рівня, як для рядових поліцейських, так і для керівництва.

Зокрема, Сілезький Університет в Катовіцах розробив спеціальну магістерську програму з менеджменту, закінчення якої тепер є обов'язковою підставою для зайняття керуючої посади у польській поліції. 

Дмитро Ковшун, лейтенант УПП Вінницької області;
Науковий керівник -
Анна Ващук, лікар-психіатр ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка.
Автор: Дмитро Ковшун:
Коментарів 0

Читайте також:

19 Січня
«Громади мають взяти активну участь у процесі завершення формування мапи ОТГ України»
19 Січня
«Польща ніколи не забуде про поляків, які проживають за її межами»
19 Січня
«Ініціатива й активність громадських організацій, помножені на можливості державних структур, потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи»
19 Січня
«Перемогти має не формула «Штанмаєра», а формула українського народу»
19 Січня
«Українці не готові до відкритого ринку землі»
19 Січня
«За останній роки ми зуміли налагодити прозору систему надання послуг, але не всім це подобається»

Всі новини

12:36
Нд
Торік служба зайнятості Вінниччини працевлаштувала 36 тисяч людей
10:52
Нд
На підтримку проєктів громадських організацій Вінниччини виділено 1 млн грн
08:00
Нд
Сьогодні на водоймах Вінниччини людно, - святкують Водохреща
16:10
Сб
У Бершадському районі в зіткненні легковика і скутера загинув чоловік
14:48
Сб
В університеті Вінниці готують п’ятий «Стусознавчий зашит»
13:24
Сб
У Вінниці будівельники отримали протоколи за брудні машини (ФОТО)
11:56
Сб
У Вінниці юнак попався п’яним щойно отримав права
10:32
Сб
ОТГ Вінниччини готуються запровадити посаду поліцейського офіцера
09:18
Сб
Кілограм конопель знайшли у жителя Тульчина
08:00
Сб
Сьогодні вінничани їдять голодну кутю та жартують, як Руданський
19:00
Птн
На Вінниччині затримали залізничника, який украв бак пального
17:40
Птн
Смертельна аварія на Вінниччині: постраждали громадяни Ізраїлю (ФОТО)
16:57
Птн
На Вінниччині затримали банду, що пограбувала білоруса
16:04
Птн
Пожежники чотирьох міст Вінниччини отримали спецтехніку
15:21
Птн
У Вінниці хакери обслуговували кібератаки (ФОТО)
14:38
Птн
Шестеро вінничан взяли медалі міжнародного турніру із сумо
14:00
Птн
За місяць роботи інспектори з паркування зафіксували у Вінниці 13,5 тис. порушників
13:12
Птн
На 144 водоймах Вінниччини святитимуть воду і пірнатимуть
12:28
Птн
На Вінниччині чиновниця порушила закон, купуючи шкільні меблі

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"