«Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
  • «Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
12 Грудня
14:59

У 1974 році американський психолог Герберт Фройденберґер вперше вжив поняття “професійного вигорання”. Стаття носила назву “Staff Burn‐Out”, тобто “Вигорання працівників”, і відкрила нову тему для психологічних досліджень, яка, враховуючи темп сучасного життя, все стрімкіше набирає популярність. 

Якщо говорити коротко, то професійне вигорання - це стан психологічного та фізичного виснаження, спричиненого професіональною діяльністю людини. На відміну від інших розладів (наприклад, депресії), вигорання спричинено виключно робочими ситуаціями. Проте, негативні наслідки поширюються й на інші сфери життя людини і викликають низку проблем:  сімейних, психосоматичних та навіть виникнення залежностей.

Вигорання не можна прирівнювати до тимчасової втоми - у разі вигорання регенерація сил відбувається набагато повільніше і супроводжується глибоким почуттям невдачі. Дослідження психологів Крістіни Маслах, Сьюзен Джексон і Майкла Лойтера, проведені у 1990-х роках, довели, що існує три виміри вигорання, серед яких емоційне виснаження, деперсоналізація та нівеляція особистих досягнень.

Перший симптом вигорання - емоційне виснаження - означає, що емоційні ресурси та сили надмірно експлуатуються і людина не в змозі їх належно регенерувати. Це призводить до розвитку деперсоналізації, яка проявляється в безособовому, негативному ставленні до інших людей, відсутності емпатії. Третя ознака -  нівеляція особистих досягнень - значно зменшує професійну самооцінку та відчуття власної компетенції, і може розвиватися незалежно від двох перших симптомів.

Психолог Кері Черніс звернув увагу на те, що усі ці ознаки професійного вигорання більше притаманні робітникам соціальної сфери, які щодня змушені контактувати з великою кількістю людей, тому що виконання їхніх професійних обов'язків напряму пов'язано із встановленням міжособистісного контакту та емоційного обміну. Професійний міжособистісний контакт з особою, якій адресовано допомогу, є не лише інструментом роботи, а й джерелом професійних досягнень, головною причиною задоволення цих людей.

Серія досліджень, проведених у Польщі в 2000-х роках, довели, що найбільш вразливою професійною групою є поліцейські. Виснажені працівники поліції не в змозі належним чином виконувати професійні завдання, які ставить перед ними місцева спільнота.

Показовим є дослідження Харківської правозахисної групи, що демонструє від'ємне сальдо рівня довіри до поліції за останні кілька років. У ЗМІ набагато частіше висвітлюється негативна інформація про дії поліцейських, ніж про дії інших соціальних сервісів, як-то рятувальники або пожежники. Це все є додатковим стресовим фактором для службовців поліції, натомість вичерпної програми з надання професійної підтримки в Україні не існує.

Польські колеги, користуючись результатами проведених досліджень, запропонували наступні способи боротьби із професійним вигоранням. Щоб обмежити це явище з точки зору емоційного виснаження, слід організовувати програми допомоги на місцях, в окремих поліцейських управліннях, організовувати антистресові табори та заходи у санаторно-курортних закладах МВС.

Так, наприклад, у Сілезькому гарнізоні з 2002 року розпочато серію дводенних антистресових семінарів на базі поліцейської школи в Катовіце. Там само, але вже на базі санаторію, у 2006 році було відкрито відділення лікування неврозу, яке функціонує дотепер. Сюди в першу чергу потрапляють ті працівники поліції, що були учасниками екстремальних подій.

Важливим інструментом протидії деперсоналізації має стати систематичне проведення психоосвітніх програм та міжособистісних тренінгів, які дозволяють поліпшити професійну компетенцію у відносинах із клієнтами, особливо серед тих поліцейських, що працюють на лінії.  Для підсилення почуття власної значущості та запобіганню нівеляції власних досягнень у Польщі функціонують такі інструменти, як: правові рішення, що регулюють рівень завантаженості; зміни умов праці (наприклад, ремонт в приміщеннях, чи створення кімнати для відпочинку), можливість індивідуального вибору посади відповідно до компетенції службовця та інструменти підвищення її рівня, як для рядових поліцейських, так і для керівництва.

Зокрема, Сілезький Університет в Катовіцах розробив спеціальну магістерську програму з менеджменту, закінчення якої тепер є обов'язковою підставою для зайняття керуючої посади у польській поліції. 

Дмитро Ковшун, лейтенант УПП Вінницької області;
Науковий керівник -
Анна Ващук, лікар-психіатр ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка.
Автор: Дмитро Ковшун:
Коментарів 0

Читайте також:

01 Квітня
«У нас хворіють переважно молодь і діти»
01 Квітня
«Якщо 80% населення вдома, - ми уникаємо колапсу»
01 Квітня
«Звичний ритм життя для всіх без винятку змінив невеликий за розміром вірус Covid-19»
01 Квітня
«Світова фінансова криза стартувала»
01 Квітня
«В недоліках медичної реформи не шукайте винних»
01 Квітня
«Робіть те, що приносить задоволення, тоді ви самі шукатимите можливість жити цим і розвиватись»

Всі новини

09:58
Срд
На Мурованокуриловеччині п’ятеро дітей ледь не вчаділи в пожежі (ФОТО)
09:20
Срд
Вінниця скасовує святкування Дня Європи, а кошти направить на медицину
08:43
Срд
У пологовому Вінниці медсестра з Covid-19 не заразила жодної пацієнтки
22:11
Вт
«Будівельні відходи можуть приносити прибуток» – німецький експерт
19:50
Вт
У Вінниці лікарям «швидкої» подарували захисні щитки
19:02
Вт
На Вінниччині фермер прикидався безробітним, аби отримувати державну допомогу
18:16
Вт
Чергові на КП Вінниччини затримуватимуть людей із температурою
17:35
Вт
Вінницькі правоохоронці затримали офіцера, який узяв гроші за відрядження колеги в Конго
16:59
Вт
На водоймах і лісах Вінниччини починається сезон тиші
16:21
Вт
На 7 років ув’язнили хлопця й дівчину, які торік забили чоловіка на Липовеччині
15:38
Вт
У Вінниці затримали викрадача велосипедів, коли той хотів продати крадене
15:00
Вт
Протитанкову міну і снаряди підірвали на Вінниччині (ФОТО)
14:18
Вт
Вінницьких депутатів закликають зібратися на позачергову сесію в умовах карантину
13:40
Вт
У Вінниці надрукують близько 80 захисних щитків 3D-принтером
13:04
Вт
В одному із районів Вінниччині роздали медичні маски
12:32
Вт
На Липовеччині перекинувся Rover, - постраждала жінка
11:56
Вт
На Вінниччині мають коронавірус 33 дорослих і 3 дітей
11:13
Вт
У зоні ООС загинув боєць з Вінниччини
10:29
Вт
Затримано п’ятьох одеситів, що пограбували склад пестицидів на Вінниччині (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"