«Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
  • «Проблема професійного вигорання поліцейських та польський досвід її вирішення»
12 Грудня
14:59

У 1974 році американський психолог Герберт Фройденберґер вперше вжив поняття “професійного вигорання”. Стаття носила назву “Staff Burn‐Out”, тобто “Вигорання працівників”, і відкрила нову тему для психологічних досліджень, яка, враховуючи темп сучасного життя, все стрімкіше набирає популярність. 

Якщо говорити коротко, то професійне вигорання - це стан психологічного та фізичного виснаження, спричиненого професіональною діяльністю людини. На відміну від інших розладів (наприклад, депресії), вигорання спричинено виключно робочими ситуаціями. Проте, негативні наслідки поширюються й на інші сфери життя людини і викликають низку проблем:  сімейних, психосоматичних та навіть виникнення залежностей.

Вигорання не можна прирівнювати до тимчасової втоми - у разі вигорання регенерація сил відбувається набагато повільніше і супроводжується глибоким почуттям невдачі. Дослідження психологів Крістіни Маслах, Сьюзен Джексон і Майкла Лойтера, проведені у 1990-х роках, довели, що існує три виміри вигорання, серед яких емоційне виснаження, деперсоналізація та нівеляція особистих досягнень.

Перший симптом вигорання - емоційне виснаження - означає, що емоційні ресурси та сили надмірно експлуатуються і людина не в змозі їх належно регенерувати. Це призводить до розвитку деперсоналізації, яка проявляється в безособовому, негативному ставленні до інших людей, відсутності емпатії. Третя ознака -  нівеляція особистих досягнень - значно зменшує професійну самооцінку та відчуття власної компетенції, і може розвиватися незалежно від двох перших симптомів.

Психолог Кері Черніс звернув увагу на те, що усі ці ознаки професійного вигорання більше притаманні робітникам соціальної сфери, які щодня змушені контактувати з великою кількістю людей, тому що виконання їхніх професійних обов'язків напряму пов'язано із встановленням міжособистісного контакту та емоційного обміну. Професійний міжособистісний контакт з особою, якій адресовано допомогу, є не лише інструментом роботи, а й джерелом професійних досягнень, головною причиною задоволення цих людей.

Серія досліджень, проведених у Польщі в 2000-х роках, довели, що найбільш вразливою професійною групою є поліцейські. Виснажені працівники поліції не в змозі належним чином виконувати професійні завдання, які ставить перед ними місцева спільнота.

Показовим є дослідження Харківської правозахисної групи, що демонструє від'ємне сальдо рівня довіри до поліції за останні кілька років. У ЗМІ набагато частіше висвітлюється негативна інформація про дії поліцейських, ніж про дії інших соціальних сервісів, як-то рятувальники або пожежники. Це все є додатковим стресовим фактором для службовців поліції, натомість вичерпної програми з надання професійної підтримки в Україні не існує.

Польські колеги, користуючись результатами проведених досліджень, запропонували наступні способи боротьби із професійним вигоранням. Щоб обмежити це явище з точки зору емоційного виснаження, слід організовувати програми допомоги на місцях, в окремих поліцейських управліннях, організовувати антистресові табори та заходи у санаторно-курортних закладах МВС.

Так, наприклад, у Сілезькому гарнізоні з 2002 року розпочато серію дводенних антистресових семінарів на базі поліцейської школи в Катовіце. Там само, але вже на базі санаторію, у 2006 році було відкрито відділення лікування неврозу, яке функціонує дотепер. Сюди в першу чергу потрапляють ті працівники поліції, що були учасниками екстремальних подій.

Важливим інструментом протидії деперсоналізації має стати систематичне проведення психоосвітніх програм та міжособистісних тренінгів, які дозволяють поліпшити професійну компетенцію у відносинах із клієнтами, особливо серед тих поліцейських, що працюють на лінії.  Для підсилення почуття власної значущості та запобіганню нівеляції власних досягнень у Польщі функціонують такі інструменти, як: правові рішення, що регулюють рівень завантаженості; зміни умов праці (наприклад, ремонт в приміщеннях, чи створення кімнати для відпочинку), можливість індивідуального вибору посади відповідно до компетенції службовця та інструменти підвищення її рівня, як для рядових поліцейських, так і для керівництва.

Зокрема, Сілезький Університет в Катовіцах розробив спеціальну магістерську програму з менеджменту, закінчення якої тепер є обов'язковою підставою для зайняття керуючої посади у польській поліції. 

Дмитро Ковшун, лейтенант УПП Вінницької області;
Науковий керівник -
Анна Ващук, лікар-психіатр ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка.
Автор: Дмитро Ковшун:
Коментарів 0

Читайте також:

18 Лютого
«Робіть те, що приносить задоволення, тоді ви самі шукатимите можливість жити цим і розвиватись»
18 Лютого
«Територіальні громади – це первинна і головна ланка організації спортивно-масової роботи»
18 Лютого
«Громади мають взяти активну участь у процесі завершення формування мапи ОТГ України»
18 Лютого
«Польща ніколи не забуде про поляків, які проживають за її межами»
18 Лютого
«Ініціатива й активність громадських організацій, помножені на можливості державних структур, потенційно здатні поліпшити проведення земельної реформи»
18 Лютого
«Перемогти має не формула «Штанмаєра», а формула українського народу»

Всі новини

18:58
Пнд
Голова Вінницької ОДА зустрівся в українським консулом в провінції Бельгії
18:01
Пнд
У Вінниці поліцейські, які врятували жінку від суїциду, отримали відомчі подяки
17:15
Пнд
На Космонавтів у Вінниці водій вантажівки на годину перегородив дорогу (ФОТО, ВІДЕО)
16:30
Пнд
У Вінниці на Стельмаха чоловік запросив на чарку сусіда, а той убив його (ФОТО)
15:42
Пнд
У Могилеві-Подільському п’яні друзі вирішували конфлікт ножем
14:56
Пнд
У лікарнях Вінниччини три десятки дітей хворіють пневмоніями
14:04
Пнд
На Вінниччині від домашнього насилля померла жінка
13:20
Пнд
Тростянецька громада проти приєднання до Сокиринець та збирає підписи за відставку сільського голови?
13:07
Пнд
На Вінниччині п’яна жінка з молотком напала на 81-річну родичку
12:21
Пнд
У зоопарку Вінниці енергію даватимуть сонячні батареї (ФОТО)
11:38
Пнд
У Козятинському районі горів бензовоз, – водій отримав травму
10:59
Пнд
Сорокарічна вінничанка змагатиметься у конкурсі «Краса країни 2020» (ФОТО)
10:15
Пнд
У Барському районі в пожежі загинули двоє чоловіків
09:40
Пнд
Опівнічна пожежа у Вінниці забрала життя людини (ФОТО)
09:07
Пнд
У Вінниці відбулася традиційна «афганська» хода (ФОТО)
08:13
Пнд
У середу в двох кінцях Вінниці відключать воду
11:34
Нд
У музеї Вінниці виставлять картини Героя Небесної сотні
09:00
Нд
Конкурс краси і скрипковий концерт – сьогодні у Вінниці
16:56
Сб
Серійного автокрадія арештували у Вінниці (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"