Роздільний збір відходів: Вінниччина переймає європейський досвід
  • Роздільний збір відходів: Вінниччина переймає європейський досвід
21 Березня
08:49

У Вінниці 18 березня відбулася зустріч представників громадської сфери України та Республіки Молдова. Керівництво Єврорегіону  «Дністер», Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер» та ВТО ВФСТ «Колос» на чолі з Сергієм Татусяком приймали делегацію з Фалештського району Молдови, яка прибула разом з партнерами Новоселецького району Чернівецької області. В результаті проведених переговорів була підписана нова угода щодо співпраці у проекті «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів».

Кореспондент «Інформаційної Вінниччини» поспілкувався з членами делегації: виконавчим директором публічної асоціації «Cutezatorul» Віктором Чімпоєшем (Республіка Молдова), заступником Новоселецького міського голови Сергієм Арсенієм та Василем Романюком, Якушинецьким сільським головою, який також зацікавлений у співпраці з молдавською стороною.

IMG_3958

Про деталі співпраці в рамках проекту «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів» говорили з Віктором Чімпоєшем, який, окрім того, є директором Транскордонного центру кооперування, європейської інтеграції та залучення інвестицій Фалештської районної ради.

Віктор, скажіть будь ласка, що спонукало Вашу організацію до заключення угоди про співпрацю з українською стороною - Єврорегіоном «Дністер»?

- У Єврорегіона є дуже важливе завдання - зблизити спільноти двох берегів Дністра - України і Молдови, щоб в подальшому вони знайомились, вчились один в одного, організовували спільні проекти тощо. У кожної зі сторін є щось цікаве, корисний досвід, до якого самостійно потрібно йти 3-4 роки. Натомість можна перейняти його один в одного, адаптувати - і таким чином суттєво зекономити час.

До того ж, Єврорегіон «Дністер» за короткий термін зробив дуже великий стрибок вперед, об’єднавши зусилля багатьох людей задля реалізації корисних проектів і залучення якомога більшої кількості інвестицій для Вінницької області. Не кожна організація здатна на таке.

IMG_3960

Чи були у Вас спільні проекти до того?

- Я мав честь бути експертом в області менеджменту відходів на тренінгу від організації «Україна-Польша-Німеччина» в рамках проекту Вишеградської четвірки, де навчалися представники різних районів Вінницької області і тих регіонів Молдови, які є членами Єврорегіону. Це був дуже корисний досвід. Ось тоді, після другого тренінгу, ми відвідали Єврорегіон «Дністер» і уклали першу угоду

Розкажіть, в яких питаннях передбачена співпраця з Єврорегіоном «Дністер»?

- В першу чергу - це робота в рамках проекту «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів», яку ми вже давно реалізовуємо з партнерами з Новоселицького району. Ми проводили соцопитування серед населення і згідно до результатів впроваджували певні зміни у сфері роздільного збору відходів. Забезпечили одну з примерій Молдови та Новоселицю пластиковими контейнерами по 120 кг і декількоми тисячами мішків для сміття. А також розгорнули широку інформаційну кампанію для громадськості.

Крім того, Сергій Пилипович, голова Єврорегіону «Дністер», зацікавився питанням попередження наслідків повені. Цей проект ми також реалізовували з партнерами з Новоселиці. Створили 10 центрів у Новоселицькому районі та 7 центрів у Фалештському, забезпечивши їх усім необхідним обладнанням: електростанціями, костюмами, моторними човнами, катамаранами, щоб в разі потреби вони мали реальну змогу допомогти поселенням, які опинилися під ризиком затоплення.

IMG_4010

Який у Вас досвід роботи у грантовій діяльності?

- 26 жовтня нашій асоціації виповниться 20 років, за цей термін ми реалізували більше ста проктів. Для прикладу - вже 15 років ми просуваємо екологічне сільське господарство - це один з основних напрямків роботи. В рамках цієї програми у нас було два великих проекти, на які ми отримали гранти загальною сумою в 165 тисяч євро. Коли гроші надійшли на банківський рахунок, в банку через це навіть влаштували великий переполох - прийшлося показувати їм контракт з Єврокомісією, щоб доказати правомірність отримання такої великої суми.

Загалом, результатом нашої роботи стало створення транскордонної мережі екологічного сільського господарства на теренах Молдови, України та Румунії.

Розкажіть про перспективи співпраці в рамках програми «Румунія-Молдова»

- Зараз ми подали 4 спільні проекти на гранти, у двох з них лідерами виступає румунська сторона, в інших - ми. За умов отримання грантових коштів, плануємо реалізувати багато задумок: наприклад, відремонтувати нашу фалештську дорогу, яка зроблена з граніту і є монументом архітектури. Хочемо створити центр просування туризму у приміщенні старої школи, яка існує з 1896. Ну і звичайно, однією з наших задач буде реставрація місцевого музею.

IMG_4055

Про перспективи співпраці з молдавськими партнерами дізнавались у Сергія Арсенія, заступника Новоселицького міського голови. 

 Сергій, скажіть, які вже проекти реалізували з молдавською стороною?

- З ними у нас вже є декілька проектів. Зараз закінчуємо другий проект «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів». В першій фазі охопили багатоповерхівки, збудували 11 майданчиків, встановили 45 контейнерів, додатково встановлено 60 сіток саме для роздільного збору пляшок. У другій фазі, яка на стадії завершення, охопили приватний сектор. Було передбачено встановлення 1600 контейнерів на роздачу в приватний сектор саме тим, хто заключить договір на вивіз та утилізацію сміття. Районна рада Фалешт також виступала партнером у великому проекті по попередженню наслідків повені і подібних катаклізмів, але там ми були скоріше другорядними партнерами.

Зараз от подали чотири невеликих проекти на гранти, але поки тільки чекаємо результатів.

IMG_3978

 В якому напрямку планується реалізації цих проектів?

- Культура. В сфері інфраструктури багато над чим ще треба працювати. Та, в принципі, за все беремось. Наше містечко невелике, ОТГ утворене тільки другий рік, тому будь-якій допомозі раді, і де тільки є можливість, намагаємось залучати інвестиції: як внутрішні, так і зовнішні.

Що подібні угоди взагалі дають, окрім фінансування? 

 - Зміна підходу, ментальності наших людей. Не навчені ми ще в повній мірі роздільне сміття збирати. Екологічна культура потребує дуже великої праці. Реалізовані проекти показали, що найбільшої ефективності ми домоглися в садочках і початковій школі. І якщо нам вдасться добитися того, що люди з раннього віку знатимуть, що це правильно - роздільно збирати сміття - тоді майбутнє за цим.

IMG_4075

 З якими країнами працюєте чи хотіли б працювати ще, окрім Молдови?

- У нас є партнери в Румунії. Зараз з декількома містами підписаний меморандум. Намагаємось завести друзів в Прибалтиці, вже їздили туди літніми таборами, приймали гостей тут. Думаємо, ця співпраця також матиме якусь перспетиву.

І на завершення, поспілкувались з Якушинецьким сільським головою, Василем Романюком, який зацікавився партнерством з асоціацією «Cutezatorul». 

 Чому вирішили працювати з молдавською стороною?

- Ми співпрацюємо з Єврорегіоном «Дністер». Поспілкувавшись з Сергієм Пилиповичем, вирішили, що нам необхідно підшукати партнера для подальшої співпраці і для того, щоб наша команда могла розвиватися. Підшукуємо колег з Молдови і Румунії, щоб працювати з ними в галузях збору сміття і загалом забезпечення благоустрою.

IMG_3988

Які у вас плани на майбутнє?

- Ми самодостатня громада, не стоїмо на місці, але хотілося б навчатися чомусь новому: гарному, європейському, - і в себе його запроваджувати.

 Які бачите перспективи спіпраці з ЄС, що б хотіли перейняти?

 - Ми вже самі дуже переймаємось своїм благоустроєм: самостійно почали збирати роздільно сміття, створили підприємство, почали закупати техніку. Але ми б хотіли бачити, як це робиться в Європі і запроваджувати таке в себе.

Загалом, як стало зрозуміло із зустрічі та розмови, українці не тільки прагнуть до запровадження сучасних європейських тенденцій на теренах нашої країни, а й активно працюють в цьому напрямку та реалізують нові позитивні зміни у державі вже сьогодні.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

19 Серпня
Швейцарський експерт розповів сільським головам Вінниччини, як управлятися з відходами (ФОТО)
19 Серпня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
19 Серпня
В Ободівці на Вінниччині запроваджують роздільний збір сміття (ФОТО)
19 Серпня
Жителів Тростянця привчають до роздільного сміттєзбирання
19 Серпня
На Вінниччині розпочався «вишеградський» тренінг щодо поводження громад із відходами
19 Серпня
У приватному секторі Вінниці мешканці зливають нечистоти просто до струмків (ФОТО)

Всі новини

13:12
Нд
Друге маля гамадрила народилося в зоопарку Вінниці (ФОТО)
10:00
Нд
У Вінниці художники працюють над муралами (ФОТО)
08:30
Нд
Сьогодні – передостання неділя літа. Не проґавте!
15:48
Сб
У ДТП на Вінниччині загинули двоє водіїв (ФОТО)
14:26
Сб
Події у німецькому Вісмарі 1945-го відтворять на ставці біля Вінниці
12:54
Сб
Дві третини містян люблять Вінницю, - дослідження
11:10
Сб
Коли пляшка заважає батьківству, - поліцейські Вінниччини перевірили складну сім’ю (ФОТО)
09:32
Сб
У Вінниці перед «Універмагом» досадили липки (ФОТО)
08:00
Сб
Сьогодні на Вінниччині – фестиваль маминої сорочки
19:00
Птн
Концертом національного симфонічного оркестру почнеться сезон у Вінницькій філармонії
17:40
Птн
На виїзді з Вінниці капітально ремонтують міст (ФОТО)
16:58
Птн
Патрульні Вінниччини врятували з вогню погорільця (ФОТО)
16:02
Птн
Увечері перекриють вулицю Шимка у Вінниці
15:16
Птн
У Гайсині судитимуть юнака, який повідомив про замінування крамниці
14:33
Птн
В Іванові на Вінниччині злодії підірвали банкомат і взяли 400 тисяч гривень
13:49
Птн
Якою буде програма святкування Дня незалежності у Вінниці? (АФІША)
13:04
Птн
На Вінниччині шукають 56-річного барчанина за майнові злочини (ФОТО)
12:20
Птн
Двох дітей знайшли на залізничному вокзалі Вінниці (ФОТО)
11:35
Птн
До румунських Ясс відбула група дітей з Вінниччини

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"