Роздільний збір відходів: Вінниччина переймає європейський досвід
  • Роздільний збір відходів: Вінниччина переймає європейський досвід
21 Березня
08:49

У Вінниці 18 березня відбулася зустріч представників громадської сфери України та Республіки Молдова. Керівництво Єврорегіону  «Дністер», Міжнародного сільськогосподарського кластеру «Дністер» та ВТО ВФСТ «Колос» на чолі з Сергієм Татусяком приймали делегацію з Фалештського району Молдови, яка прибула разом з партнерами Новоселецького району Чернівецької області. В результаті проведених переговорів була підписана нова угода щодо співпраці у проекті «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів».

Кореспондент «Інформаційної Вінниччини» поспілкувався з членами делегації: виконавчим директором публічної асоціації «Cutezatorul» Віктором Чімпоєшем (Республіка Молдова), заступником Новоселецького міського голови Сергієм Арсенієм та Василем Романюком, Якушинецьким сільським головою, який також зацікавлений у співпраці з молдавською стороною.

IMG_3958

Про деталі співпраці в рамках проекту «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів» говорили з Віктором Чімпоєшем, який, окрім того, є директором Транскордонного центру кооперування, європейської інтеграції та залучення інвестицій Фалештської районної ради.

Віктор, скажіть будь ласка, що спонукало Вашу організацію до заключення угоди про співпрацю з українською стороною - Єврорегіоном «Дністер»?

- У Єврорегіона є дуже важливе завдання - зблизити спільноти двох берегів Дністра - України і Молдови, щоб в подальшому вони знайомились, вчились один в одного, організовували спільні проекти тощо. У кожної зі сторін є щось цікаве, корисний досвід, до якого самостійно потрібно йти 3-4 роки. Натомість можна перейняти його один в одного, адаптувати - і таким чином суттєво зекономити час.

До того ж, Єврорегіон «Дністер» за короткий термін зробив дуже великий стрибок вперед, об’єднавши зусилля багатьох людей задля реалізації корисних проектів і залучення якомога більшої кількості інвестицій для Вінницької області. Не кожна організація здатна на таке.

IMG_3960

Чи були у Вас спільні проекти до того?

- Я мав честь бути експертом в області менеджменту відходів на тренінгу від організації «Україна-Польша-Німеччина» в рамках проекту Вишеградської четвірки, де навчалися представники різних районів Вінницької області і тих регіонів Молдови, які є членами Єврорегіону. Це був дуже корисний досвід. Ось тоді, після другого тренінгу, ми відвідали Єврорегіон «Дністер» і уклали першу угоду

Розкажіть, в яких питаннях передбачена співпраця з Єврорегіоном «Дністер»?

- В першу чергу - це робота в рамках проекту «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів», яку ми вже давно реалізовуємо з партнерами з Новоселицького району. Ми проводили соцопитування серед населення і згідно до результатів впроваджували певні зміни у сфері роздільного збору відходів. Забезпечили одну з примерій Молдови та Новоселицю пластиковими контейнерами по 120 кг і декількоми тисячами мішків для сміття. А також розгорнули широку інформаційну кампанію для громадськості.

Крім того, Сергій Пилипович, голова Єврорегіону «Дністер», зацікавився питанням попередження наслідків повені. Цей проект ми також реалізовували з партнерами з Новоселиці. Створили 10 центрів у Новоселицькому районі та 7 центрів у Фалештському, забезпечивши їх усім необхідним обладнанням: електростанціями, костюмами, моторними човнами, катамаранами, щоб в разі потреби вони мали реальну змогу допомогти поселенням, які опинилися під ризиком затоплення.

IMG_4010

Який у Вас досвід роботи у грантовій діяльності?

- 26 жовтня нашій асоціації виповниться 20 років, за цей термін ми реалізували більше ста проктів. Для прикладу - вже 15 років ми просуваємо екологічне сільське господарство - це один з основних напрямків роботи. В рамках цієї програми у нас було два великих проекти, на які ми отримали гранти загальною сумою в 165 тисяч євро. Коли гроші надійшли на банківський рахунок, в банку через це навіть влаштували великий переполох - прийшлося показувати їм контракт з Єврокомісією, щоб доказати правомірність отримання такої великої суми.

Загалом, результатом нашої роботи стало створення транскордонної мережі екологічного сільського господарства на теренах Молдови, України та Румунії.

Розкажіть про перспективи співпраці в рамках програми «Румунія-Молдова»

- Зараз ми подали 4 спільні проекти на гранти, у двох з них лідерами виступає румунська сторона, в інших - ми. За умов отримання грантових коштів, плануємо реалізувати багато задумок: наприклад, відремонтувати нашу фалештську дорогу, яка зроблена з граніту і є монументом архітектури. Хочемо створити центр просування туризму у приміщенні старої школи, яка існує з 1896. Ну і звичайно, однією з наших задач буде реставрація місцевого музею.

IMG_4055

Про перспективи співпраці з молдавськими партнерами дізнавались у Сергія Арсенія, заступника Новоселицького міського голови. 

 Сергій, скажіть, які вже проекти реалізували з молдавською стороною?

- З ними у нас вже є декілька проектів. Зараз закінчуємо другий проект «Крок за кроком - до роздільного збору твердих відходів». В першій фазі охопили багатоповерхівки, збудували 11 майданчиків, встановили 45 контейнерів, додатково встановлено 60 сіток саме для роздільного збору пляшок. У другій фазі, яка на стадії завершення, охопили приватний сектор. Було передбачено встановлення 1600 контейнерів на роздачу в приватний сектор саме тим, хто заключить договір на вивіз та утилізацію сміття. Районна рада Фалешт також виступала партнером у великому проекті по попередженню наслідків повені і подібних катаклізмів, але там ми були скоріше другорядними партнерами.

Зараз от подали чотири невеликих проекти на гранти, але поки тільки чекаємо результатів.

IMG_3978

 В якому напрямку планується реалізації цих проектів?

- Культура. В сфері інфраструктури багато над чим ще треба працювати. Та, в принципі, за все беремось. Наше містечко невелике, ОТГ утворене тільки другий рік, тому будь-якій допомозі раді, і де тільки є можливість, намагаємось залучати інвестиції: як внутрішні, так і зовнішні.

Що подібні угоди взагалі дають, окрім фінансування? 

 - Зміна підходу, ментальності наших людей. Не навчені ми ще в повній мірі роздільне сміття збирати. Екологічна культура потребує дуже великої праці. Реалізовані проекти показали, що найбільшої ефективності ми домоглися в садочках і початковій школі. І якщо нам вдасться добитися того, що люди з раннього віку знатимуть, що це правильно - роздільно збирати сміття - тоді майбутнє за цим.

IMG_4075

 З якими країнами працюєте чи хотіли б працювати ще, окрім Молдови?

- У нас є партнери в Румунії. Зараз з декількома містами підписаний меморандум. Намагаємось завести друзів в Прибалтиці, вже їздили туди літніми таборами, приймали гостей тут. Думаємо, ця співпраця також матиме якусь перспетиву.

І на завершення, поспілкувались з Якушинецьким сільським головою, Василем Романюком, який зацікавився партнерством з асоціацією «Cutezatorul». 

 Чому вирішили працювати з молдавською стороною?

- Ми співпрацюємо з Єврорегіоном «Дністер». Поспілкувавшись з Сергієм Пилиповичем, вирішили, що нам необхідно підшукати партнера для подальшої співпраці і для того, щоб наша команда могла розвиватися. Підшукуємо колег з Молдови і Румунії, щоб працювати з ними в галузях збору сміття і загалом забезпечення благоустрою.

IMG_3988

Які у вас плани на майбутнє?

- Ми самодостатня громада, не стоїмо на місці, але хотілося б навчатися чомусь новому: гарному, європейському, - і в себе його запроваджувати.

 Які бачите перспективи спіпраці з ЄС, що б хотіли перейняти?

 - Ми вже самі дуже переймаємось своїм благоустроєм: самостійно почали збирати роздільно сміття, створили підприємство, почали закупати техніку. Але ми б хотіли бачити, як це робиться в Європі і запроваджувати таке в себе.

Загалом, як стало зрозуміло із зустрічі та розмови, українці не тільки прагнуть до запровадження сучасних європейських тенденцій на теренах нашої країни, а й активно працюють в цьому напрямку та реалізують нові позитивні зміни у державі вже сьогодні.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

11 Грудня
Швейцарський експерт розповів сільським головам Вінниччини, як управлятися з відходами (ФОТО)
11 Грудня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
11 Грудня
В Ободівці на Вінниччині запроваджують роздільний збір сміття (ФОТО)
11 Грудня
Жителів Тростянця привчають до роздільного сміттєзбирання
11 Грудня
На Вінниччині розпочався «вишеградський» тренінг щодо поводження громад із відходами
11 Грудня
Вінничанина оштрафували за захаращення під’їзду сміттям (ФОТО)

Всі новини

18:48
Вт
У Вінниці трьом письменникам призначили премію Руданського
17:37
Вт
Паливозаправник для літаків виготовив 45-й завод у Вінниці (ФОТО)
16:50
Вт
На станції у Вінницькій області горів електровоз (ФОТО)
16:02
Вт
У Вінниці хлопець з кілометр проїхав на дверях машини порушника (ВІДЕО)
15:18
Вт
Скальський підписав розпорядження про призначення Здітовецького
14:34
Вт
Умовну пожежу в шкільній бібліотеці гасили рятувальники Теплика (ФОТО)
13:46
Вт
У Вінниці дітям влаштовують творче змагання на кращу новорічну іграшку
13:04
Вт
Необачність господаря призвела до пожежі в Чернівцях
12:20
Вт
Водій і пасажирка «злетіли» з дороги на Шаргородщині
11:38
Вт
Підозрюваного в убивстві своєї родини вінничанина визнали осудним
10:57
Вт
На вулиці Вінниці виходять інспектори з паркування
10:12
Вт
Артснаряди знищили в двох районах Вінниччини
09:31
Вт
За традицією Коровія Скальський ходить на каву з підприємцями Вінниці (ФОТО)
08:45
Вт
Чоловічо-жіночий загін поліцейських вирушив із Вінниці в зону ООС (ФОТО)
08:00
Вт
Сьогодні у Вінниці виступить артистка зі львівським колоритом
18:56
Пнд
Розумахи зі шкіл Вінниці зіграли в інтелектуальну гру
17:44
Пнд
У Вінниці перехожим пропонують подолати лабіринт насилля
17:00
Пнд
Більше мільярда гривень надійшло в бюджет Вінниччини за надра
16:08
Пнд
Голова Вінницької ОДА закликав бути разом із Президентом

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"