Самоврядці, громадські активісти й вчителі вчилися у Вінниці впроваджувати місцеві ініціативи (ФОТО)
  • Самоврядці, громадські активісти й вчителі вчилися у Вінниці впроваджувати місцеві ініціативи (ФОТО)
23 Липня
15:15

Тренінг відбувся за підтримки фонду Фрідріха Еберта.

Як лобіювати громадські ініціативи, де шукати ресурси на їх реалізації та які існують механізми участі громадян у прийнятті рішень органами влади розповідали досвідчені громадські активісти під час тренінгу «Соціальний розвиток через місцеві ініціативи». Навчання організували громадські організації «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» та Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» за підтримки фонду Фрідріха Еберта.

33

Фонд імені Фрідріха Еберта є найстарішим політичним фондом Німеччини. Ключовою метою його діяльністі у є втілення в життя основоположних ідеалів та цінностей соціал-демократії: свободи, справедливості, солідарності.

- Він був заснований у честь Фрідріха Еберта - першого президента Німеччини, який був обраний демократичним шляхом. Наразі Представництва Фонду Еберта працюють у більш як 100 країнах світу. В Україні Фонд почав працювати в 1991 році. Його основна діяльність тут направлена на розбудову демократично-правової держави чого стосується тема нашого тренінгу, - розповіла учасникам представниця «Інституту розвитку демократії та регіональних ініціатив» Юлія Кулакова.

36

Тема «Соціального розвитку через місцеві ініціативи» зацікавила 30 осіб з різних куточків України. Серед них члени профспілкових організацій, представники органів місцевого самоврядування, юристи, викладачі тощо. Протягом триденного навчання, 18-20 липня, учасники не лише дізнавалися теорію, а й застосовували свої знання на практиці, виконуючи практичні завдання.

16

Програма тренінгу розпочалася з вступної лекції проектної менеджерки Юлії Кулакової, яка розповіла чому участь громадськості у процесах прийняття рішень є вимогою часу.

- Перший рівень взаємодії влади та громадськості, коли влада просто інформує, що вона робить. Як правило на такому рівні виникає найбільше суспільної напруги, тому що громада не отримує повної інформації. Наступний рівень – це інформаційний зв'язок, коли влада хоче отримати фітбек від громадськості. Третій рівень – це діалог з громадянами. Це той рівень до якого потрібно прагнути, коли влада дослухається до громадськості, - сказала Юлія Кулакова.

0

Також спікерка познайомила учасників з поняттям фандрайзінгу. Щоб закріпити пройдений матеріал присутні виконали завдання, пов’язане з пошуком ресурсів для реалізації громадської ініціативи.  

- Фандрайзінг – це процес залучення грошових коштів, а також інших ресурсів, які організація або група людей не можуть забезпечити самостійно для того, щоб реалізувати свої ідеї, заходи або проекти. Часто це поняття ототожнюють з написанням проектів, але насправді написання проектів – це тільки один з методів фандрейзінгу, - пояснила Юлія Кулакова.

30

Друга частина першого дня тренінгу була присвячена темі лобіювання, як інструменту просування громадських ініціатив.

- Лобізм сьогодні ми розглядаємо виключно як явище в правому полі. Поруч із тим існує корупція, непотізм, так зване «кумівство». Як раз таки в тих країнах, де немає чітких механізмів лобізму, наприклад, як в Україні, от там і вступає в дію корупція, непотізм і таке інше, - розповів тренер, голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

00

Спікер також акцентував увагу, що для ефективного просування громадських ініціатив потрібно об’єднатися з іншими. Частиною лекції стала гра, під час якої учасники вчилися домовлятися та об’єднувати свої зусилля.

- Залежно від характеру буває внутрішнє, опосередковане і безпосереднє лобіювання. Внутрішнє – це, коли лобіст знаходиться всередині структури лобіює якесь рішення. Це якраз таки «сіре» або незаконне лобіювання. Безпосереднє лобіювання більше стосується бізнесу, або великих корпорацій, які наймають лобіста. Опосередковане – це лобіювання шляхом мобілізації громадської думки, - сказав О.Гаврилов.

25

Наступний день тренінгу весь був присвячений темі «Механізмів участі громадськості» в прийнятті рішень органами влади. Громадський активіст, голова ГО «Право» Віталій Дорох розповів учасникам який механізм участі краще застосовувати в тій чи інший ситуації.

- Залежно від того, яку ціль ми ставимо, яку проблему ми хочемо вирішити обирається той чи інший механізм участі громадян. Як я вже наводив приклад, якщо взяти консервну банку, її можна відкрити сокирою, можна ножем, але найзручніше її відкривати консервним ножем, - пояснив В.Дорох.

21

Детально спікер зупинився на проведенні громадської та антикорупційної експертизи. Механізми здійснення цих експертиз учасники апробували під час виконання практичного завдання.

- На цих механізмах потрібно було більше сконцентруватися, тому що вони дуже складні. Наприклад, громадськими слуханнями сьогодні вже нікого не здивуєш. Так само громадяни освоюють сьогодні механізм електронних петицій. Але громадська експертиза та антикорупційна громадська експертиза – це одиночні випадки. Але вони в поєднанні з іншими механізмами, які закладені, наприклад, в законі про регуляторну політику, можуть бути вкрай ефективними, - розповів В.Дорох.

17

Під третього дня тренінгу про волонтерство як інструмент реалізації громадських ініціатив розповіла гостя з Республіки Польщі, очільниця ГО «Фундація братня Дружба» Івона Романяк. Спікерка зауважила, що її організація допомагає дітям, пенсіонерам та іншим категоріям населення, які цього потребують при чому не лише в Польщі, а й в Україні.

- Коли в Україні розпочалася війна ми багато завозили на фронт медичних засобів: ліків, бинтів, обладнання тощо. Але під час спілкування з хлопцями ми зрозуміли що тактично не готові надати допомоги пораненим. Вони не знають як це зробити. Ми організували такі навчання для бійців з першої лінії фронту в Польщі. Зробили це через знайомих знайомих, тому що кожен когось знає із зони АТО, - пояснила Івона Романяк.

11

Завершилося триденне навчання тренінгом очільника ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрія Кавунця, який посвятив учасників у всі тонкощі того, як отримати грант на реалізацію ідеї.

- Перш ніж перейти до напрацювання проектів потрібно напрацювати стратегію розвитку громади. Для цього потрібно дізнатися думку населення з приводу того, які проблемні питання існують. Це дозволить вам мати певний набір проблематики, яка є актуальною для вашої території. Повірте ні один фонд не буде давати кошти на те, що абсолютно не цікаве для мешканців цільової території, - пояснив Андрій Кавунець.  

8

Здобуті під час тренінгу знання кожен учасник застосує на свій розсуд. Так головний спеціаліст відділу утримання об’єктів благоустрою департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради Олександр Заболотний намагатиметься зі свого боку залучити якомога більше громадян до прийняття рішень.  

- Я вирішив прийняти участь в тренінгу, щоб внести для себе ясність щодо механізмів залучення громадян. Адже інститути громадянського суспільства – це той ресурс, це ті активні люди, які дійсно прагнуть змінити щось на краще. Органам влади дуже важливо звертати на це увагу і всіма можливими способами сприяти реалізації ініціатив громадськості, - наголосив Олександр Заболотний.

37

Юристка з Рівного Олена Рубель планує заснувати свою громадську організацію для того, щоб вплинути на якісні зміни у себе в громаді.

- Я планую в майбутньому організувати свою громадську організацію. Можливо, ми будемо надавати безоплатну правову допомогу, консультувати громадян. Тренінги в цьому були дуже корисними. Дуже класні юридичні лайфхаки були подані з приводу написання звернень до органів влади, складання заяв тощо, - зауважила Олена Рубель.

35

Очільник профспілкової організації працівників будівництва і промисловості будматеріалів Олег Сковородніков з міста Хмельницького у найближчому майбутньому планує застосувати механізми участі громадян у процесі прийняття рішень органами влади.

- Громадськість не знає механізмів впливу на владу. Звичайно, ми знаємо, що є виборчий процес, тобто ми обрали владу і переклали відповідальність на них, але потім ми чомусь скаржимося. На цьому тренінгу у мене була змога перейняти досвід тренерів, які мають колосальний багаж практичних навичок. Тобто вони вже не один рік, а може десятиріччя займаються громадською активністю. Цей досвід апробований на практиці і це безцінно, - підкреслив Олег Сковородніков.

18

Багато нового відкрила для себе і журналістка з Гайсина Лілія Шевчук, яка збирається описати в пресі механізми участі громадян у процесах прийняття рішень.

- Тепер я краще розбираюся в складних термінологічних поняттях, розмежувала для себе певні стереотипи, дізналася про механізми участі громадськості в прийнятті рішень органами влади, як отримати грант на реалізацію хороших ідей і, найголовніше, отримала задоволення від знайомства з гарними людьми. Певна, що суспільство потребує змін, але, насамперед, повинні змінитися ми самі. Ми маємо розвивати ініціативність, розширювати кругозір, переймати позитивний досвід, не боятися відповідальності і націлити себе на результат...Обов'язково якісний! – підсумувала Лілія Шевчук.

34

По завершенню тренінгу всі учасники отримали сертифікати та обмінялися контактами для реалізації спільних ініціатив.

3

5

4

6

7

24

26

27

28

9

12

14

15

19

22

29

31

13

Нагадаємо, у травні за підтримки фонду Фрідріха Еьберта у Вінниці відбувся тренінг «Стратегічне планування як інструмент соціально-економічного розвитку», який побудований на основі досвіду територіальних провідних європейських країн. 

Автор: Катерина Мацієнко
Коментарів 0

Читайте також:

04 Липня
Представники регіонів України вчилися стратегічному плануванню у Вінниці (ФОТО)
04 Липня
У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
04 Липня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
04 Липня
Вінницькі та молдавські викладачі навчаються у шведів тонкощам інклюзивної освіти
04 Липня
У Вінниці учасники програми «Молодь змінить Україну» висадили соняшники імені Богдана Гаврилишина
04 Липня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів

Всі новини

18:50
Птн
Переможниця Всеукраїнських змагань з Вінниччини грає у шашки з комп’ютером
17:26
Птн
Футбольна команда Вінниччини вийшла до півфіналу
16:05
Птн
Вінницька ОДА хоче створити Барнхуаз для дітей, які постраждали від насильства
14:57
Птн
«Треба подавати приклад у всьому» - голови громад з Вінниччини змагаються з колегами
12:35
Птн
Новий етап співпраці влади та громади: між міськрадою та спілкою «Місто змістів» підписано меморандум
11:50
Птн
Вінничан запрошують на «Американський вікенд»
10:32
Птн
«Вінниччина налаштована перемагати!» – у Скадовську стартували спортивні змагання серед голів громад
09:03
Птн
Незабаром у Вінниці може з'явитися готель на березі Південного Бугу (ВІДЕО)
19:45
Чтв
Пішохідні переходи Вінниці планують освітити та відремонтувати
19:02
Чтв
Вінницький фестиваль ремесел «Дунстан», який увійшов у ТОП-10, відбудеться вдруге цієї осені
16:48
Чтв
Вінниччина втратила поромну переправу через Дністер
14:15
Чтв
На Вінниччині кількість хворих на COVID-19 майже сягнула двох тисяч
12:25
Чтв
Як безпечно відпочити на морі: поради вінничанам
11:10
Чтв
Вінницькі школярі зніматимуть відеоролики про родину
09:45
Чтв
Вступна компанія почнеться 1 серпня
08:25
Чтв
ТОП-7 заповідників, які варто відвідати вінничанам
19:05
Срд
У Вінницькому музеї розповіли про унікальну картину угорського живописця
18:05
Срд
Вінницькі поліцейські розшукали зниклу матір і її немовля
17:09
Срд
Батьки вінницьких першачків непокояться, чи потрібно дітям робити тест на COVID-19

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"