Селищу на Вінниччині Чайковський присвятив цикл музичних творів (ФОТО)
  • Селищу на Вінниччині Чайковський присвятив цикл музичних творів (ФОТО)
21 Жовтня
09:33

У рамках прес-туру проекту «Європейці Вінниччини» представники засобів масової інформації області побували в смт Браїлові Жмеринського району, де творили всесвітньовідомі композитори та видатний художник.

Вінницький обласний осередок МГО «Україна-Польща-Німеччина» завершує  реалізацію історико-туристичного проекту «Європейці Вінниччини», який спрямований на популяризацію відомостей про видатних діячів Європи, що народилися або проживали на території Вінницької області. Під час прес-туру, організованого для поширення інформації про місця, пов’язані з відомими європейцями медійники відвідали селище Браїлів Жмеринського району.

Саме в Браїлові жила російська меценатка Надія фон Мекк. До сотні європейців Вінниччини в рамках проекту потрапили лише 12 жінок, серед них і пані фон Мекк, адже вона через свою велику любов до музики підтримувала всесвітньовідомих композиторів Клода Дебюссі та Петра Чайковського. Обидва музиканти певний проміжок часу жили в садибі фон Мекк в Браїлові, саме тому опинилися в числі відомих європейців Вінниччини.

У роки Другої світової війни садиба фон Мекк майже повністю була зруйнована. З поваги до видатного композитора Чайковського її відновили, щоправда без урахування архітектурних особливостей. Нині в палаці функціонує технікум та музей Чайковського і фон Мекк, до якого завітали журналісти.

_SAM5022

_SAM5046

_SAM5041

Донька смоленського поміщика Філарета Флоровського Надія народилася в 1831 році. Дівчина отримала домашню, проте досить різнобічну освіту. Окрім того, Надія розвивалася в творчому напрямку: з ранніх років захопилася музикою та навчилася грати на фортепіано. Оскільки, крім освіченості, дівчина не була обділена і вродою, то в 16-річному віці її видають заміж за 28-річного дворянина, балтійського німця Карла фон Мекка. Відомий підприємець фон Мекк сприяв будівництву залізниць у Російській імперії та отримував мільйонні прибутки. Свого часу Карл вирішив прокласти залізницю і на Поділлі, тим паче, що тут, у Браїлові, в них із дружиною був маєток.

- Саме Надія Філарентівна посприяла розвитку бізнесу чоловіка, вона всіляко його підтримувала. Але дізнавшись про його намір побудувати залізницю через Браїлів, вона обурилася. Вона сказала: «Мені не потрібно, щоб твої потяги гуркотіли в мене під вікном!». Послухавшись дружину, Карл побудував залізницю через Жмеринку. Проте, якби все склалося інакше, можливо, районний центр був би зараз Браїлів, а не Жмеринка, - розповіла екскурсовод музею Ольга Клименко.

_SAM5050

_SAM5054

Після смерті чоловіка, в 45-річному віці, Надія Філарентівна вирішила зайнятися меценатством, таким чином вдовольнивши свою давню пристрасть до музики. Грошову підтримку від пані фон Мекк мав російський композитор Микола Рубінштейн. Також на запрошення Надії викладачем музики в родині фон Мекк став французький композитор Клод Дебюссі (1862-1918). Ще зовсім юним Клод навчав дітей Надії Філарентівни гри на фортепіано, а згодом став основоположником музичного імпресіонізму.

1335181084_17

У 1876 році родина фон Мекків замовила Петру Чайковському написання музичного твору. З цього моменту розпочалася дружба Петра Ілліча та Надії Філарентівни, яка тривала понад 13 років. Через рік після знайомства Надія фон Мекк почала виплачувати Петру Чайковському щорічну стипендію у колосальному розмірі - 6 тисяч рублів.

- Завдяки цьому Петро Чайковський покинув навчання в консерваторії і повністю присвятив себе написанню музики. Якби не меценацтво Надії Філарентівни, він би не написав всіх тих геніальних творів. Вона подарувала йому час і сили для творчості, - наголосила екскурсовод.

800px-Nadezhda_von_Meck

Der_junge_Tschaikowski

Періодично композитор Чайковський гостює в браїлівському маєтку фон Мекк, щоправда, лише за відсутності там господарів. Браїлів настільки полюбився музиканту, що він відображує ці почуття у своїй творчості. 

- Тут від пише 24 п’єси і 14 романсів, серед них всім нам відомий романс «Средь шумного бала». Вже в перший свій приїзд до Браїлова композитор пише музичний цикл своїх творів, які присвячує нашому Браїлову, під назвою «Воспоминания о дорогом месте», - зауважила працівниця музею.

_SAM5027

_SAM5034

Надію фон Мекк Чайковський називав своїм найкращим другом, попри те, що вони ніколи не бачилися.

- Цій жінці Чайковський присвячує четверту симфонію і негласно сюїту №1. А в присвяті до четвертої симфонії він пише: «Посвящается моему лучшему другу». Імені не вказує: як бачимо ні композитор, ні Надія Філарентівна не мали бажання відкривати свої відносини. Хоча, крім переписки, між ними нічого не було. Він написав їй 760 листів, а вона йому 451. На початку свого спілкування наші герої домовляються ніколи не зустрічатися один з одним. За все життя вони так ні разу і не зустрілися, - розповіла Ольга Клименко.

_SAM5045

_SAM5066

Музей Чайковського і фон Мекк розташувався у вежі садиби, де колись був робочий кабінет Надії Філарентівни і де творив Петро Чайковський. В експозиції музею є фотографії, листи, афіші концертів, нотні зошити, письмове приладдя, фортепіано, на якому грав видатний музикант, та багато іншого. 

_SAM5024

_SAM5055

_SAM5047

Палац оточений прекрасним парком, площею понад 7 гектарів. Садово-парковий ансамбль, який частково зберігся і досі, розробила сама Надія Філарентівна.

_SAM5071

_SAM5076

Окрім прогулянки парком та відвідин музею, медійники Вінниччини завітали до Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря. Теперішня будівля монастиря почала зводитися у стилі бароко в 1767 році, коштом польського магната Францішека Салезія Потоцького як монастир католицького ордену тринітаріїв. Завершено будівництво було в 1778 році за сприяння його сина Станіслава Щенсного.

_SAM5015

Після включення Поділля до складу Російської імперії, в будівлю закритого внаслідок польського повстання 1830-1831рр. калицького храму перемістився православний жіночий монастир з Вінниці. За радянських часів храм декілька разів закривався, проте на початку 90-х був повністю відреставрований і нині є чинним монастирем.

_SAM5017

Проте журналістів Вінниччини монастир зацікавив тому, що в 1787 році його інтер'єр розписав відмий віденський художник-чернець Йозеф Прагтль, чиє ім’я також потрапило до списку відомих європейців Вінниччини. Подивитися на стінопис до храму в 1787 році навідався поцінувач творчості художника - польський король Станіслав Август Понятовський. Сюжетні та декоративно-орнаментальні мотиви були виконані у стилі рококо. Коли монастир став православним, поверх залишків розписів видатного художника стіни розписав інший митець. А наприкінці 90-х років настоятильниці монастиря вирішили взагалі забілити стіни храму. Тож на тих, хто шукає рештки безцінного стінопису Йозефа Прагтля, чекає розчарування.

_SAM5019

Відвідали також журналісти римо-католицький парафіяльний костел Пресвятої Трійці, який побудований в стилі ампір на місці колишнього браїлівського замку. Оскільки в середині ХІХ століття католики втратили свій храм, у 1852 році на старому замчищі розпочалось спорудження нового храму, яке було завершене 1879 року. За радянських часів святиня була закритою і використовувалась як цех горілчаних виробів. У 1990 році костел повернули католицькій громаді.

_SAM5001

_SAM5004

Нагадаємо, під час прес-туру проекту «Європейці Вінниччини» журналісти області з’їздили в село Іванів Калинівського району, де колись бував останній король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

21 Квітня
Місця, де жили і творили європейці Вінниччини, можна подивитися на інтерактивній карті
21 Квітня
У палаці на Вінниччині приймали останнього польського короля (ФОТО)
21 Квітня
Всесвітньовідомий композитор присвятив вінничанці музичний твір (ФОТО)
21 Квітня
У селі на Вінниччині народився нобелівський лауреат (ФОТО)
21 Квітня
Вінницькі журналісти побували в місцях, де жили відомі європейці (ФОТОРЕПОРТАЖ)
21 Квітня
Що пишуть про Україну за кордоном, з’ясували вінничани в рамках обласного проекту

Всі новини

15:50
Сб
На Вінниччині 12-річний підліток втік з реабілітаційного центру і блукав вулицями (ФОТО)
14:28
Сб
«Маски-шоу», стоп!», - колектив вагоноремонтного заводу мітингував під Вінницькою облрадою (ФОТО, ВІДЕО)
12:58
Сб
Про безпеку громадян під час відкриття фонтану у Вінниці подбають 500 поліцейських
12:08
Сб
В потрійній ДТП у Вінниці постраждали п’ятеро людей (ФОТО, ВІДЕО)
09:30
Сб
Равлики, наливки та багато м’яса, - у Вінниці триває фестиваль вуличної їжі (ФОТОРЕПОРТАЖ)
08:00
Сб
Сьогодні у Вінниці зафонтанує Roshen! Приїздить дружина Президента
18:44
Птн
Позачергову сесію Вінницької облради скликають заради кадрових питань
17:28
Птн
Тридцять згортків марихуани знайшли у салоні водія у Жмеринці
16:32
Птн
На три тижні перекривають для транспорту вулицю Первозванного у Вінниці
15:40
Птн
Три заклади культури Вінниччини отримали керівників, ще для двох не вистачило голосів
14:57
Птн
Моргунов подарує найстаршим бігунам вінницького напівмарафону персональні призи
14:01
Птн
У Вінницю приїздить Марина Порошенко
13:18
Птн
Поліція Вінниччини почала перевірку пасажирського транспорту
12:42
Птн
На Вінниччині вперше відбулося засідання бюджетного комітету Верховної Ради (ФОТО)
12:00
Птн
Десятки дерев повалив вітер минулої доби на Вінниччині
11:16
Птн
Вантажівка DAF збила пішохода в Хмільнику
10:34
Птн
Поліція Вінниці обіцяє не обмежувати рух транспорту через фонтан Roshen
10:03
Птн
Свіжий короткий метр українських режисерів покажуть у вінницькій «Родині»
09:20
Птн
Голими руками поліцейський Вінниччини намагався зупинити автівку порушників

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"