Селищу на Вінниччині Чайковський присвятив цикл музичних творів (ФОТО)
  • Селищу на Вінниччині Чайковський присвятив цикл музичних творів (ФОТО)
21 Жовтня
09:33

У рамках прес-туру проекту «Європейці Вінниччини» представники засобів масової інформації області побували в смт Браїлові Жмеринського району, де творили всесвітньовідомі композитори та видатний художник.

Вінницький обласний осередок МГО «Україна-Польща-Німеччина» завершує  реалізацію історико-туристичного проекту «Європейці Вінниччини», який спрямований на популяризацію відомостей про видатних діячів Європи, що народилися або проживали на території Вінницької області. Під час прес-туру, організованого для поширення інформації про місця, пов’язані з відомими європейцями медійники відвідали селище Браїлів Жмеринського району.

Саме в Браїлові жила російська меценатка Надія фон Мекк. До сотні європейців Вінниччини в рамках проекту потрапили лише 12 жінок, серед них і пані фон Мекк, адже вона через свою велику любов до музики підтримувала всесвітньовідомих композиторів Клода Дебюссі та Петра Чайковського. Обидва музиканти певний проміжок часу жили в садибі фон Мекк в Браїлові, саме тому опинилися в числі відомих європейців Вінниччини.

У роки Другої світової війни садиба фон Мекк майже повністю була зруйнована. З поваги до видатного композитора Чайковського її відновили, щоправда без урахування архітектурних особливостей. Нині в палаці функціонує технікум та музей Чайковського і фон Мекк, до якого завітали журналісти.

_SAM5022

_SAM5046

_SAM5041

Донька смоленського поміщика Філарета Флоровського Надія народилася в 1831 році. Дівчина отримала домашню, проте досить різнобічну освіту. Окрім того, Надія розвивалася в творчому напрямку: з ранніх років захопилася музикою та навчилася грати на фортепіано. Оскільки, крім освіченості, дівчина не була обділена і вродою, то в 16-річному віці її видають заміж за 28-річного дворянина, балтійського німця Карла фон Мекка. Відомий підприємець фон Мекк сприяв будівництву залізниць у Російській імперії та отримував мільйонні прибутки. Свого часу Карл вирішив прокласти залізницю і на Поділлі, тим паче, що тут, у Браїлові, в них із дружиною був маєток.

- Саме Надія Філарентівна посприяла розвитку бізнесу чоловіка, вона всіляко його підтримувала. Але дізнавшись про його намір побудувати залізницю через Браїлів, вона обурилася. Вона сказала: «Мені не потрібно, щоб твої потяги гуркотіли в мене під вікном!». Послухавшись дружину, Карл побудував залізницю через Жмеринку. Проте, якби все склалося інакше, можливо, районний центр був би зараз Браїлів, а не Жмеринка, - розповіла екскурсовод музею Ольга Клименко.

_SAM5050

_SAM5054

Після смерті чоловіка, в 45-річному віці, Надія Філарентівна вирішила зайнятися меценатством, таким чином вдовольнивши свою давню пристрасть до музики. Грошову підтримку від пані фон Мекк мав російський композитор Микола Рубінштейн. Також на запрошення Надії викладачем музики в родині фон Мекк став французький композитор Клод Дебюссі (1862-1918). Ще зовсім юним Клод навчав дітей Надії Філарентівни гри на фортепіано, а згодом став основоположником музичного імпресіонізму.

1335181084_17

У 1876 році родина фон Мекків замовила Петру Чайковському написання музичного твору. З цього моменту розпочалася дружба Петра Ілліча та Надії Філарентівни, яка тривала понад 13 років. Через рік після знайомства Надія фон Мекк почала виплачувати Петру Чайковському щорічну стипендію у колосальному розмірі - 6 тисяч рублів.

- Завдяки цьому Петро Чайковський покинув навчання в консерваторії і повністю присвятив себе написанню музики. Якби не меценацтво Надії Філарентівни, він би не написав всіх тих геніальних творів. Вона подарувала йому час і сили для творчості, - наголосила екскурсовод.

800px-Nadezhda_von_Meck

Der_junge_Tschaikowski

Періодично композитор Чайковський гостює в браїлівському маєтку фон Мекк, щоправда, лише за відсутності там господарів. Браїлів настільки полюбився музиканту, що він відображує ці почуття у своїй творчості. 

- Тут від пише 24 п’єси і 14 романсів, серед них всім нам відомий романс «Средь шумного бала». Вже в перший свій приїзд до Браїлова композитор пише музичний цикл своїх творів, які присвячує нашому Браїлову, під назвою «Воспоминания о дорогом месте», - зауважила працівниця музею.

_SAM5027

_SAM5034

Надію фон Мекк Чайковський називав своїм найкращим другом, попри те, що вони ніколи не бачилися.

- Цій жінці Чайковський присвячує четверту симфонію і негласно сюїту №1. А в присвяті до четвертої симфонії він пише: «Посвящается моему лучшему другу». Імені не вказує: як бачимо ні композитор, ні Надія Філарентівна не мали бажання відкривати свої відносини. Хоча, крім переписки, між ними нічого не було. Він написав їй 760 листів, а вона йому 451. На початку свого спілкування наші герої домовляються ніколи не зустрічатися один з одним. За все життя вони так ні разу і не зустрілися, - розповіла Ольга Клименко.

_SAM5045

_SAM5066

Музей Чайковського і фон Мекк розташувався у вежі садиби, де колись був робочий кабінет Надії Філарентівни і де творив Петро Чайковський. В експозиції музею є фотографії, листи, афіші концертів, нотні зошити, письмове приладдя, фортепіано, на якому грав видатний музикант, та багато іншого. 

_SAM5024

_SAM5055

_SAM5047

Палац оточений прекрасним парком, площею понад 7 гектарів. Садово-парковий ансамбль, який частково зберігся і досі, розробила сама Надія Філарентівна.

_SAM5071

_SAM5076

Окрім прогулянки парком та відвідин музею, медійники Вінниччини завітали до Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря. Теперішня будівля монастиря почала зводитися у стилі бароко в 1767 році, коштом польського магната Францішека Салезія Потоцького як монастир католицького ордену тринітаріїв. Завершено будівництво було в 1778 році за сприяння його сина Станіслава Щенсного.

_SAM5015

Після включення Поділля до складу Російської імперії, в будівлю закритого внаслідок польського повстання 1830-1831рр. калицького храму перемістився православний жіночий монастир з Вінниці. За радянських часів храм декілька разів закривався, проте на початку 90-х був повністю відреставрований і нині є чинним монастирем.

_SAM5017

Проте журналістів Вінниччини монастир зацікавив тому, що в 1787 році його інтер'єр розписав відмий віденський художник-чернець Йозеф Прагтль, чиє ім’я також потрапило до списку відомих європейців Вінниччини. Подивитися на стінопис до храму в 1787 році навідався поцінувач творчості художника - польський король Станіслав Август Понятовський. Сюжетні та декоративно-орнаментальні мотиви були виконані у стилі рококо. Коли монастир став православним, поверх залишків розписів видатного художника стіни розписав інший митець. А наприкінці 90-х років настоятильниці монастиря вирішили взагалі забілити стіни храму. Тож на тих, хто шукає рештки безцінного стінопису Йозефа Прагтля, чекає розчарування.

_SAM5019

Відвідали також журналісти римо-католицький парафіяльний костел Пресвятої Трійці, який побудований в стилі ампір на місці колишнього браїлівського замку. Оскільки в середині ХІХ століття католики втратили свій храм, у 1852 році на старому замчищі розпочалось спорудження нового храму, яке було завершене 1879 року. За радянських часів святиня була закритою і використовувалась як цех горілчаних виробів. У 1990 році костел повернули католицькій громаді.

_SAM5001

_SAM5004

Нагадаємо, під час прес-туру проекту «Європейці Вінниччини» журналісти області з’їздили в село Іванів Калинівського району, де колись бував останній король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

20 Лютого
Місця, де жили і творили європейці Вінниччини, можна подивитися на інтерактивній карті
20 Лютого
У палаці на Вінниччині приймали останнього польського короля (ФОТО)
20 Лютого
Всесвітньовідомий композитор присвятив вінничанці музичний твір (ФОТО)
20 Лютого
У селі на Вінниччині народився нобелівський лауреат (ФОТО)
20 Лютого
Вінницькі журналісти побували в місцях, де жили відомі європейці (ФОТОРЕПОРТАЖ)
20 Лютого
Що пишуть про Україну за кордоном, з’ясували вінничани в рамках обласного проекту

Всі новини

18:30
Вт
У Вінниці водії кулаками доказували один одному, хто винен у ДТП (ФОТО)
17:17
Вт
Звітують головні лікарі Вінниччини: перевірять «Фтизіатрію» і шкірвендиспансер
16:31
Вт
За 180 тис. грн. у Бершаді створили районний музей Гідності та Свободи (ФОТО)
15:46
Вт
«Їхня жертва була недаремною», «але того, за що боролися, немає», - чи згадують вінничани Небесну сотню? (ФОТО)
14:56
Вт
На Вінниччині зупинили водія, який їхав у Молдову на нелегальній BMW
13:39
Вт
Через термометри, загорнуті в пакунок, евакуювали працівників Вінницької мерії (ФОТО)
12:52
Вт
Айтішники Віктора Бронюка розробили комунальний застосунок для вінничан
11:55
Вт
Продуктовий кошик вінничан за рік здорожчав на 270 грн.
10:38
Вт
Зламаний тролейбус на півгодини зупинив рух транспорту у Вінниці (ФОТО)
10:03
Вт
Вінничани пом’янули двадцятьох земляків, полеглих під Дебальцевим
09:21
Вт
Письменниця з Вінниці здобула премію «Українська революція 1917-1921 років»
07:00
Вт
Сьогодні – четверті роковини по Небесній Сотні
19:46
Пнд
Публічною панахидою у Вінниці згадали тих, кого розстріляли на Майдані (ФОТОРЕПОРТАЖ)
18:18
Пнд
На вінницькому базарі зловили грабіжника, який кілька днів готувався до злочину (ФОТО)
17:23
Пнд
У Стрижавці злодій націдив із чужого «КамАЗа» 260 літрів солярки
16:39
Пнд
Спортсменка з Вінниці стала чемпіонкою України з жиму лежачи
15:56
Пнд
На конференцію у Вінницю приїздив заступник міністра освіти
15:00
Пнд
Гнівань напрацьовує європейську стратегію розвитку
14:10
Пнд
Залізякою до безпам’яті забив житель Вінниччини товариша по чарці

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"