Що залишиться від Дністра на Вінниччині, якщо збудують шість нових ГЕС?
  • Що залишиться від Дністра на Вінниччині, якщо збудують шість нових ГЕС?
22 Березня
17:09

До 2026 року на Дністрі мають спорудити шість нових ГЕС. Екологи запевняють, що таке втручання в русло річки повністю знищить її екосистему. Як це вплине на мешканців Вінниччини та наскільки зашкодить довкіллю, з’ясовувала «Інформаційна Вінниччина».

У 2015 році Публічне акціонерне товариство «Укргідроенерго» презентувало проект спорудження на Дністрі шести гідроелектростанцій. У проекті сказано, що річка має значний економічно ефективний гідроенергетичний потенціал, який є невикористаним при тому, що Карпатський регіон потерпає від енергодефіциту. Станції планується розташувати на ділянці річки протяжністю 220 км в Івано-Франківській, Тернопільській і Чернівецькій областях. «Укргідроенерго» запевняє, що будівництво гідроелектростанцій ґрунтуватиметься на сучасних світових практиках видобутку зеленої енергії. Відтак ГЕС допоможуть мінімізувати паводки, забезпечать рекреацію рибного господарства та водних ресурсів, підвищать цінність земель у прибережній зоні водосховищ, сприятимуть залученню інвестицій, створять нові робочі місця тощо.

Проте плани урядовців щодо будівництва шести ГЕС на Дністрі одразу шокували мешканців Тернопільської та Івано-Франківської областей. Місцеві екологи почали бити на сполох, мовляв, така кількість ГЕС може призвести до затоплення прилеглих до річки територій та й взагалі до непоправної екологічної катастрофи. У результаті наприкінці 2015 на початку 2016 року населеними пунктами Івано-Франківської і Тернопільської областей прокотилися акції протесту і місцеві обласні ради направили до вищого керівництва держави звернення з вимогою заборонити спорудження ГЕС.

77f9205cb15d8db03c45cddbbfad2ff7

IMG_7053-2

Після «мораторіїв» на будівництво обласних рад Тернопільщини та Івано-Франківщини певний проміжок часу питання ГЕС на Дністрі не підіймалося. Аж доки в липні минулого року Кабінет Міністрів України не затвердив «Програму розвитку гідроенергетики України до 2026 року». В програмі є пункт про спорудження шести ГЕС на Дністрі. Жителі прилеглих до Дністра територій переконані, що діяльність гідроелектростанцій призведе до катастрофічних наслідків. У західних областях знову організовують акції протесту, щоб достукатися до керівництва держави. Окрім того, ті, кому не байдужа доля водної артерії, об’єдналися в спільноту «Вільний Дністер» і всіляко намагаються не допустити розвитку гідроенергетики на Дністрі. Також занепокоєні громадяни зареєстрували на сайті Президента України петицію під назвою «Зупинити знищення річки Дністер».

«Інформаційна Вінниччина» поцікавилася в експерта - завідувача кафедри екології, природничих та математичних наук Вінницької академії неперервної освіти, професора Олександра Мудрака, які наслідки для екології та для мешканців населених пунктів Вінниччини матиме спорудження нових ГЕС.

Передбачається спорудження в середній течії Дністра шести гідроелектростанцій, п’ять з них - греблевого типу і одна - дериваційного. Спрорудження ГЕС передбачається в межах природних комплексів національного природного парку «Хотинський», частини Галицького національного природного парку, національного природного парку «Дністровський каньйон». Це суперечить закону, адже на території Національних природних парків будівництво таких об’єктів заборонено. Передбачається біля кожної греблі підйом води на 8-9 метрів, тобто це неминуче призведе до затоплення берегів, оскільки всі села розташовані в річковій долині, - пояснив О.Мудрак.

ges1a

Попередній план розташування нових ГЕС на Дністрі

Олександр Мудрак додає, що у розробці проекту мали б взяти участь фахівці Державного агентства водних ресурсів та Міністерства екології та вугільної промисловості України. Окрім того, приймати такого роду програму без проведення громадських слухань, без урахування думки місцевого населення - неприпустимо.

- Це нормальна практика всіх демократичних країн. Порадитися з населенням перед тим, як примати рішення, - пояснює експерт.

unnamed-27-2-640x480

До того ж еколог підкреслює, що гідроенергетику вже не можна назвати сучасним способом видобутку зеленої енергії. 

Гідроенергетика – це вже давно не сучасність. Нам потрібно рухатися в бік гідротермальної енергетики або вітроенергетики. Задля збереження річки і більш ефективного видобутку зеленої енергії краще було б розташувати уздовж берегів Дністра вітрогенератори, - сказав О.Мудрак.

Професор упевнений, що підтоплення загрожує не лише мешканцям областей, де будуватимуться ГЕС, а й жителям Вінницької області. Наразі на річці Дністер три гідроелектростанції: Дубоссарська (м.Дубоссари, Молдова), Дністровська ГЕС-2 (с.Нагоряни Могилів-Подільського району Вінницької області) та Дністровська ГЕС (м.Новодністровськ Чернівецької області). Останню, згідно з планом розвитку гідроенергетики, планується модернізувати в гідроакумулювальну електростанцію (ГАЕС).

Днестровская ГЭС-1_вид с острова 5

Дністровська ГЕС вже завдавала клопоту вінничанам. Так, 27 липня 2008 року у зв’язку із формуванням паводку в басейні річки Дністер, з метою забезпечення проектних режимів роботи гідроспоруд, на станції розпочалося форсоване скидання води, що призвело до підтоплення населених пунктів Вінницької області, які розташувалися на берегах Дністра. Найбільше постраждав Могилів-Подільський, рівень води в річці поблизу міста піднявся до 7,58 м. У населеному пункті був оголошений надзвичайний стан. Як повідомляє «Каменярі-інфо», в Могилеві-Подільському затопило 233 житлові будинки, було евакуйовано понад 2600 мешканців, бійцям ДСНС довелося рятувати 258 осіб, в населеному пункті був вимкнений газ і світло.

- Ще перед тим, як виник потоп, ми помітили, що рівень води в Дністрі значно піднявся і почали бити на сполох, а ті, хто мав би нас попередити про негоду, лише заспокоювали і казали, що все під контролем. В результаті було затоплено місто, дуже сильно постраждали села на берегах Дністра. Ймовірно, на Дністровській ГЕС не прослідкували, запізнилися зі спуском води, що призвело до підтоплень. В моєму кабінеті, який знаходиться на першому поверсі, на висоті 1,5-2 м від землі, точно було по пояс води, - розповів «Інформаційній Вінниччині» голова Могилів-Подільської райради Володимир Сірант.

2008_12_22_vs4b4

1217623982_p3300072

1217784512_p3300220

Нині Дністер служить джерелом питної води для 10 млн. людей. Зараз річка має швидкий потік та здатність до самоочищення. Та чи збереже Дністер таку здатність після будівництва нових гребель, сумнівно. Деякі екологи вважають, що діяльність шести гідроелектростанцій на додачу до тих трьох, що вже є, призведе до того, що Дністер на теренах Вінниччини можна буде перейти пішки.

- Дністер - швидка річка, яка поки що зберігає здатність до самоочищення. Невеликі глибини, швидка течія, невелика аерація - усе це сприяє самоочищенню річки від нечистот. Дністру важко: на ньому вже знаходяться три греблі. У середньому Дністрі вже не йдеться про річку в природному стані, - її течія зупинена. Дністровське водосховище поступово заповнюється намулом. Рано чи пізно воно припинить своє існування як резервуар води. Скільки метрів намулу зараз на дні водосховища, сказати важко. Останніх кілька років басейн Дністра досяг критеріїв маловоддя. У цій ситуації держава малаб переглянути свою думку щодо водокористування, спонукати всіх господарників до раціонального використання води і до приведення басейну Дністра до природного стану. Найкращим фільтром води є непорушена екосистема. Будь-яке техногенне втручання порушує спроможність Дністра до самоочищення, - зазначив голова громадської організації «Зелений світ» Олександр Степаненко.

dnister-1

Питання зупинки течії та замуленості Дністра сколихнуло і Республіку Молдова, через територію якої також протікає річка. Голова Окницького району Молдови Васіле Романюк розповів, що молдовську сторону взагалі не залучили до процесу розробки «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року», хоча Дністер служить джерелом питної води і для жителів Молдови. Тиждень тому, 14 березня, в м. Сороках в Молдові проти будівництва ГЕС на Дністрі виступила молодь. Активісти влаштували флешмоб, щоб запобігти будівництву нових гребель. Молоді люди щиро вірять, що їхня акція вплине на українську владу, і та змінить своє рішення. 

ODN_6128-1024x683

ODN_6150-1024x683

nistru-protest

Достукатися до України вирішили і в Парламенті Республіки Молдова. Там депутати прийняли звернення до української влади та міжнародних організацій заради порятунку Дністра. 

Проблемою збереження екосистеми Дністра переймається також міжнародна громадська організація Єврорегіон «Дністер». Члени Єврорегіону, серед яких представники України та Молдови, звернулися до Кабінету Міністрів України з проханням провести громадське обговорення «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026». Представники організації наголошують, що необхідно більш детально, із залученням міжнародних експертів та всіх сторін, проаналізувати екологічний стан Дністра та подумати про альтернативні способи видобутку зеленої енергії.

2014042311555814

«Враховуючи серйозну суспільну напругу і резонанс, який існує навколо цього питання учасники спільного зібрання пропонують провести громадські обговорення «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року» із залученням міжнародних експертів і представників всіх зацікавлених сторін, в тому числі громадських організацій з України та Республіки Молдова. Необхідно також вивчити альтернативні можливості енергетичної незалежності України і нарощування її потенціалу, наприклад, впровадження альтернативної енергетики, зокрема сонячних і вітрових електростанцій», - йдеться в зверненні Єврорегіону «Дністер».

Тож залишається сподіватися, що розробники програми розвитку української гідроенергетики звернуть увагу на громадську думку мешканців України та Молдови і збережуть екосистему Дністра.

Автор: i-vin.info
Коментарів 1
Іван 11:48 / 10.04.2017
Тернопіль давно б'є на сполох. А Вінниччина мовчить?

Читайте також:

14 Грудня
Вінничани побували на фестивалі пісні і танцю у Молдові (ФОТО)
14 Грудня
Налагодження міжнародної співпраці та грантова діяльність: Єврорегіон «Дністер» підбив підсумки роботи
14 Грудня
Аграрії Вінниччини та Молдови вивчали інноваційні технології ведення сільського господарства (ФОТО)
14 Грудня
Європейський проект зі створення агрокластеру відповідає аграрній стратегії Вінниччини
14 Грудня
На Вінниччині створять міжнародний сільськогосподарський кластер
14 Грудня
Вінничани вивчають молдовський досвід ринку землі

Всі новини

14:41
Птн
У Бершаді водій «Жигулів» збив велосипедиста
14:00
Птн
У Вінниці на 28-метрове новорічне дерево чіпляють гірлянди й іграшки (ФОТО)
13:14
Птн
6,4 млн. грн. виділено на п’ять екологічних проектів Вінниччини
12:30
Птн
Біля Вінниці зіткнулися ВАЗ і вантажівка з причепом (ФОТО)
11:58
Птн
Нападника на літню жмеринчанку затримали у столиці
11:22
Птн
Уночі горіла «Нова пошта» в Шаргороді
10:50
Птн
«Джунглі», рештки їжі, биття серця показали на конкурсі сучасного мистецтва у Вінниці (ФОТО)
10:17
Птн
На Вінниччині водійка легковика врізалася у фуру, - загинув пасажир
09:51
Птн
Підприємці Чернівеччини зібрали для військовослужбовців передноворічні подарунки
09:05
Птн
Очільник чорнобильців Вінниччини отримав відзнаку мера Моргунова
08:04
Птн
Суд Вінниці виніс вирок трьом сепаратистам
07:00
Птн
Колись цього дня повчали дітей під покровительством Наума
18:48
Чтв
Військовий КрАЗ витяг вантажний DAF з кювету
18:00
Чтв
Депутатам Вінницької облради ускладнять голосування
17:16
Чтв
Повалена горобина перекрила рух на Порика у Вінниці (ВІДЕО)
16:32
Чтв
У Жмеринці буксирували «швидку» з хворим (ФОТО)
15:51
Чтв
На патрульних Вінниччини написали сотню скарг
15:10
Чтв
Цьогоріч сімсот студентів Вінниччини отримали іменні стипендії
14:29
Чтв
У шкільній їдальні на Вінниччині потруїлися діти

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"