Щоб реформувати медицину, потрібно радитись із українцями
  • Щоб реформувати медицину, потрібно радитись із українцями
31 Липня
15:23

Невдовзі Вінниччина перетне піврічну відмітку з часу перших виступів вінничан, які виступили категорично проти «нарізки» госпітальних округів. Нагадаємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року №932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів», на Вінниччині планується створення 3-х госпітальних округів: Вінницький, Могилів-Подільський та Тульчинський. Як тільки інформація про чергове «реформування» дійшла до людей, у районах почалися масові виступи та мітинги невдоволених. Жителі області протестували проти ліквідації районних лікарень, адже тепер необхідно було їхати за сотню кілометрів до лікаря. Масові протести відбулись на Козятинщині,  Шаргородщині (яку було віднесено до Могилів-Подільського госпітального округу), в Томашполі, Тростянці ,Ладижині та інших районах.

Тоді, як одного із ініціаторів, голови бюджетної комісії, депутата Вінницької обласної ради Геннадія Мазура, було створено робочу групу із призупинення процесу формування госпітальних округів. Головним приводом призупинення формування госпітальних округів, було те, що самі депутати не знали що передбачалося реформою.  На той час не було жодних документів, які б говорили, яким чином буде проходити реформування. Що таке госпітальний округ? Яким чином фінансуватимуться госпітальні округи? Та що залишиться в районних центрах та містах обласного значення?

З того часу пройшло півроку, а більшість відповідей на поставлені перед чиновниками тоді запитання, немає і досі. Певно тому Верховна Рада тільки з третьої спроби змогла ухвалити законопроект, який має все ж таки запустити в Україні медичну реформу. Але чи все так відкрито та ясно?

За законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів (№6327) у першому читанні проголосували спочатку 224 народних обранців, а на повторному голосуванні 218 нардепів, і тільки після обговорення було зібрано необхідних 230 голосів нардепів.

Саме цей документ передбачає зміни у фінансуванні лікування пацієнтів, зокрема, заснування системи державного соціального медичного страхування. Застраховані особи можуть отримати медичні послуги та ліки повністю або частково за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування в закладах охорони здоров'я будь-якої форми власності та в осіб-підприємців.

Страхування запроваджується поступово, на первинному рівні вже з другої половини 2017 року, на інших рівнях – до 2020 року.

Після «важкого» голосування за законопроект, робота група почала доопрацьовувати законопроект, де терміни старту змін на первинній ланці медицини змістилися з 1 липня 2017 року на 1 січня 2018 року. У законопроекті прописано, що починаються зміни на первинній ланці 1 січня 2018 року, а не влітку цього року. Восени 2017 року розпочнеться створення Національної служби здоров'я, та багато інших змін. Варто зазначити, що у 2017 на охорону здоров’я було виділено приблизно 3,5% ВВП, або понад 70 мільярдів гривень. Розпоряджатися цими грошима у майбутньому має Національна служба здоров'я. Але ж державні кошти вимагають посиленого контролю, тому необхідно створити систему противаги, та суровий контроль за витрачанням ресурсів, не можна дозволяти розпоряджатися усіма фінансами галузі єдиному органові, оскільки це створить значний простір для корупції.

Незважаючи та таку активність міністерства охорони здоров’я, жодних громадських консультацій та слухань з депутатами місцевих рад, щодо медичної реформи, за рік так і проведено не було. Тому нажаль, депутати обласних та місцевих рад не є активними учасниками цих процесів.

Відсутність діалогу з міністерством охорони здоров’я на перший план, на думку Геннадія Мазура, ставить нові запитання, на які знову чиновники не дають відповіді:

  1. Хто і в яких випадках лікуватиметься безкоштовно?
  2. Скільки грошей дадуть медицині з держбюджету і як саме лікарі мають лікувати ті чи інші хвороби?
  3. За що ж пацієнтові доведеться доплачувати? А що залишиться на забезпеченні держави?
  4. Які категорії людей отримають державні гарантії безкоштовного лікування?
  5. Скільки доведеться платити кожному українцеві, щоб просто потрапити до лікарні на планову операцію або діагностику?

Голова бюджетної комісії Геннадій Мазур переконаний, що не може у нашій країні, де за межею бідності живе до 85% населення, бути 100%-платною медицина. Охорона здоров’я і зараз платна, але вона платна в тіні, а її для кожної людини хочуть зробити платною вже публічно і офіційно. Також не повинно бути скорочення і мережі закладів охорони здоров’я, адже тоді доступ людей до лікарень, особливо тих, які живуть у селах, буде практично закрито. Не потрібно забувати і про медичний персонал, реформа не повинна принести чергове скорочення робочих місць. Але найголовніше - це питання побудови об’єктивної  системи оплати за медичні послуги, хто і коли це буде робити?

У МОЗ відсутнє бачення, як повинна виглядати - хоча б приблизно - мережа медичних установ у результаті реформи. Незрозуміло, що саме з нинішньої мережі медичних закладів залишиться і що зникне. Де гарантія, що якісь райони не залишиться взагалі без кваліфікованої медичної допомоги та надання елементарних послуг, особливо в сільських територіях. Над цим потрібно думати!

Голова бюджетної комісії зазначив, що незрозуміло, чому лікарні отримують статус комунальних неприбуткових організацій. Чому лікарня не може отримувати прибутки, якщо, наприклад, можна знайти інвесторів, вкласти гроші в обладнання і в певних межах заробляти для себе? Це один із принципів державного і приватного партнерства!

Під час проведення різних реформ у підсумку, в центрі системи має опинитися пацієнт. Але наразі працює система, за якої ні лікар, ні лікарня не зацікавлені у пацієнтові. Депутат обласної ради наводить статистику, що Україна знаходиться на 44-у місці у світі за тривалістю життя населення – 71 рік. На першому місці Швейцарія, де живуть приблизно 83-84 роки, у Європі – 77-78. Тобто українці не доживають майже 5-8 років до європейської норми. Тому експериментувати із медициною в країні необхідно дуже обережно, особливо тією, яка ще залишилась на сільському рівні. Зараз, питання лікаря в маленькому селі – це дуже болюче питання, адже це єдине джерело оперативного порятунку в той час, коли швидка допомога з району їде більше години, а подекуди і значно більше. Над цим сьогодні потрібно думати чинному Кабінету міністрів!

Саме тому питання реформування медицини стоїть дуже гостро у суспільстві, і саме тому люди готові активно відстоювати власне право на отримання лікування. На думку Геннадія Мазура, перш ніж проводити реформу та скорочувати лікарні, необхідно проводити надважливі громадські слухання, приїздити в села та селища, почути думку людей. Інакше із січня 2018 року, на коли відкладено реформування первинної ланки медицини, ми отримаємо чергові мітинги та протести людей, які можуть закінчитися зовсім іншими наслідками.

Автор: Геннадій Мазур:
Коментарів 0

Читайте також:

22 Серпня
Без ефективного державного управління жодна реформа в країні не буде дієвою
22 Серпня
До Дня Незалежності у Тростянці відкриють соціальне житло
22 Серпня
Геннадій Мазур: «Ми повинні відійти від радянських стереотипів у відношенні до людей з інвалідністю»
22 Серпня
Геннадій Мазур ініціює виділення 5 млн. грн. для пільгових кредитів учасникам АТО на житло
22 Серпня
Геннадія Мазура переслідують за політичними мотивами, - «Батьківщина»
22 Серпня
Геннадій Мазур: «Заборгованість у 29 млрд. грн. за «комуналку» – це об’єктивна оцінка людьми реформ»

Всі новини

19:00
Вт
Діти у річці на Гайсинщині натрапили на артснаряд
17:30
Вт
«Полум’я натхнення» замість Леніна поставили у райцентрі Вінниччини (ФОТО)
16:12
Вт
У Вінниці активісти Донбасу зізналися, що працюють поміж «сепарськими» настроями (ФОТО)
15:22
Вт
За часи незалежності загинули 37 вінницьких правоохоронців
14:45
Вт
У Вінниці водійка підняла на капот 11-річну дитину
13:52
Вт
Очільник Вінниччини запросив поляків відзначити річницю дружби на «OPERAFEST TULCHYN»
13:00
Вт
Військовий із Вінниччини стрибнув з карниза Почаївської Лаври
12:19
Вт
Вісімдесят людей придбали кредитне житло у новобудові Вінниці
11:28
Вт
У загадковому вінницькому сейфі знайшли довоєнні документи (ФОТО, ВІДЕО)
11:06
Вт
У Вінниці зникла заробітчанка, що поверталася з Росії (ФОТО)
10:34
Вт
Диверсія на газогоні у Вінниці?
10:00
Вт
У Вінниці вийшли на маршрут трамваї №№ 2, 3 та 6
09:21
Вт
Відповідального за зв’язки між структурами призначили у поліції Вінниччини
08:40
Вт
Нива-В» приймає у Вінниці «Скалу» зі Стрия
07:36
Вт
Вінниця починає святкувати незалежність. Що буде сьогодні?
19:00
Пнд
Молодь привітає Вінницю з днем народження каверами на відомі фільми
17:44
Пнд
За допомогою фарб і пензлів вінницькі журналісти показали, яким бачать патріотизм (ФОТО)
17:00
Пнд
У Чернівцях влаштували парад і перегони мотоблоків (ФОТО)
16:06
Пнд
Що ховає зашифрований сейф, який викопали з-під землі у Вінниці? (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"