Громадська організація «Асоціація євроклубів Вінниччини» спільно з Всеукраїнським громадським об’єднанням «Institute Respublika» розпочала реалізацію проекту «Досвід Вишеградської четвірки у сфері децентралізації».
Проект «Досвід Вишеградської четвірки у сфері децентралізації» став одним з переможців обласного конкурсу проектів, які реалізуються громадськими організаціями Вінниччини. Начальник управління комунікацій з громадськістю департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА Володимир Лазаренко розповів, що цьогоріч обласна рада фінансує 14 проектів, на реалізацію яких виділено 500 тис.грн., що на 50 тис.грн. більше ніж торік.
Очільниця громадської організації «Асоціація євроклубів Вінниччини» Єлизавета Савчук зауважила, що проект «Досвід Вишеградської четвірки у сфері децентралізації» направлений на встановлення співпраці між органами влади, громадськістю та підприємцями.
- Ми намагаємося пояснити громаді, що таке децентралізація, і як потрібно грамотно використовувати інструменти взаємодії органів влади, громади та бізнесу. В основному, ми робимо акцент на владу і громаду, - сказала Є.Савчук.
У рамках проекту в школах Вінницької області відбудуться зустрічі школярів та представників влади. Експерт проекту Олександр Неприцький зауважив, що під час цих зустрічей учасникам розкажуть про досвід Словаччини, Угорщини, Чехії та Польщі у сфері децентралізації.
- Першою частиною зустрічі є невеличкий теоретичний блок. Розкажемо про досвід у сфері децентраліції країн Вишеградської четвірки: подаються позитивні приклади, подаються і їхні помилки, яких варто уникнути. В процесі короткого спілкування ми виходимо на ті моменти, що влада на місцях має бути підконтрольною, і повинна бути налагоджена співпраця влади, громади і бізнесу, - пояснив О.Неприцький.
Які є механізми налагодження співпраці влади, громади і бізнесу, розкаже регіональний представник Всеукраїнського громадського об’єднання «Institute Respublika» Христина Коваленко. Саме для цього зустрічі проводитимуться в школах, аби з ще з юного віку привчати дітей бути громадсько активними.
- Основний меседж такий: все починається з нас, ми самі відповідальні за те, що в нас відбувається в країні, ми самі відповідальні за те, яка у нас влада, і ми самі маємо ту владу контролювати і налаштовувати на той рівень підзвітності, який нам потрібен. Ми говоримо про те, що не потрібно критикувати - потрібно пропонувати власні рішення, - сказала Х.Коваленко.
Окрім засвоєння теоретичної частини та механізмів співпраці, під час зустрічей школярі матимуть змогу поспілкуватися з депутатами, розповісти про те, чого не вистачає в тому чи іншому населеному пункті, та навіть дати поради в якомусь напрямку. Всього протягом 2017 року «Асоціація євроклубів Вінниччини» планує провести 40 таких зустрічей. Для участі адміністрація школи має надіслати заявку реалізаторам проекту, ті в свою чергу запросять представників сільської, міської чи районної влади. Також запрошуються місцеві підприємці.
Єлизавета Савчук наголошує, що діалог, встановлений між представниками влади, громади і бізнесу на зустрічах, триватиме і в майбутньому. Прикладом тому є реалізація у вересні минулого року пілотного проекту «Досвід Вишеградської четвірки у сфері децентралізації». Тоді у шести навчальних школах Вінниччини вже були організовані зустрічі представників влади та громади.
- Ми маємо результати. В Козятинщині на сьогодні за сприяння міської та обласної влади декілька вулиць, які прилягають до шкільної території, було оснащено нормальним освітленням. Плюс наразі в Калинівці будуються сучасні ігрові майданчики, які будуть оснащені відеокамерами, - розповіла голова ГО «Асоціація євроклубів Вінниччини».
Також Є.Савчук додала, що в рамках проекту «Досвід Вишеградської четвірки у сфері децентралізації» буде надруковано 2 тис. екземплярів теоретичного матеріалу з роз’ясненням аспектів децентралізації та можливостей громадськості.
Нагадаємо, у Томашполі школярі приміряли на себе ролі депутатів і міністрів Євросоюзу.