Сім ідей для України від нобелівського лауреата Вернона Л.Сміта
  • Сім ідей для України від нобелівського лауреата Вернона Л.Сміта
04 Липня
12:49

Професор Сміт заснував новий напрям науки – експериментальну економіку, яка ґрунтується на дослідах з реальними людьми.

Ініціатором нещодавнього візиту в Україну нобелівського лауреата з економіки Вернона Л.Сміта став його молодий український колега Роман Шеремета, з яким вони наразі співпрацюють у США у галузі експериментальної економіки. За сприяння Ради молодих вчених при МОН близько п'яти тисяч українських студентів відвідали лекції нобелівського лауреата в університетах Києва, Одеси та Харкова. Також пан Сміт взяв участь у науковій конференції Київського інституту міжнародних відносин "Вплив Реформації на державотворення та економічний розвиток: уроки для України" та заході Ради молодих вчених Одеси "Сучасні методи економічного аналізу".

На наше переконання, думки та погляди на розвиток економіки, висловлені науковцем під час українського турне, будуть цікавими не лише молодим науковцям і студентству, а й широкому загалу. Тим паче, що пан Сміт не лише визнаний теоретик, а й видатний практик, оскільки свого часу консультував уряди Нової Зеландії та Австралії під час реформ.

Найвищу винагороду в царині економіки В.Л.Сміт отримав за "Лабораторні експерименти як засіб в емпіричному економічному аналізі". Всесвітньовідомий дослідник звернув увагу на обмеженість попередніх теорій, заснованих на спрощеному розумінні "людини економічної", яка діє винятково у власних інтересах і завжди приймає раціональні рішення.

Професор Сміт заснував новий напрям науки — експериментальну економіку, яка ґрунтується на дослідах з реальними людьми, і починаючи з 1955 р. науковець вивчав причинно-наслідкові процеси у світових економіках та досліджував фактори, що впливають на їх розвиток. Консультував уряди Нової Зеландії, Австралії та США.

Вернон Л.Сміт є одним з найкращих економістів світу згідно з міжнародним рейтингом IDEAS, зокрема, він є професором економіки і права в Економічному науковому інституті Університету ім. Чепмена (США), членом Національної академії наук США (National Academy of Sciences). Його поради для українських парламентаріїв, урядовців, науковців, студентів і бізнесменів є цінним внеском у розбудову України.

В Україні нобелівський лауреат ділився досвідом із народними депутатами, представниками уряду, науковцями щодо здійснення реформ на круглому столі "Ефективність реформ в умовах кризи" у ВР України. Також відбулася зустріч з ректорами вищих навчальних закладів і міністром освіти і науки Л.Гриневич. Власники бізнесу та генеральні директори компаній також обговорили ідеї експериментальної економіки з Верноном Смітом та механізми, які зробили Європу успішною.

Серед головних рекомендацій, які звучали протягом відкритих лекцій та офіційних зустрічей, можна виокремити такі:

Для процвітання країни необхідно інвестувати в молодь.

Більшість нобелівських лауреатів зробили свої феноменальні відкриття в молодому віці, до 35 років, тому для розвитку держави необхідно інвестувати у молодь, її освіту і наукові експерименти. Вернону Сміту було 28 років, коли він поставив експерименти, за які його згодом нагородили. Зокрема, на зустрічі з міністром освіти і науки та ректорами університетів учений наголосив, що США тому процвітають, що стимулюють грантами і серйозними фінансовими програмами приїзд найбільш обдарованої молоді з усього світу для здійснення наукових досліджень. Нобелівський лауреат неодноразово радив Україні більше інвестувати в молодь. Адже за останні роки 7000 із 40 тис. молодих науковців виїхало працювати за кордон… Це тривожна тенденція.

Для забезпечення ефективності науки важливо створити незалежні фонди, що фінансуватимуть найкращі ідеї.

У США фінансування науки відбувається через незалежні фонди, і кожен може спробувати отримати фінансування, незалежно від "схвалення" ректоратів чи вищого керівництва. Здорова конкуренція - це головна рушійна сила розвитку як науки, так і економіки. Вернон Сміт говорить: "Якби ми в США використали механізм обов'язкового схвалення фінансування наукового проекту старшими професорами, то зрозуміло, що вони віддали б перевагу не молоді, а "досвідченим". Це вплинуло б на те, що багато наукових відкриттів, що вплинули на історію людства, не були б здійснені і реалізовані".

Податкова реформа дуже важлива для зростання економіки.

Найулюбленішою ставкою податку на бізнес В.Сміта є 0%. Така заява викликала схвальну реакцію як серед бізнесменів, топ-менеджерів, так і серед науковців. Провідний вчений світу вважає, що це стимулювало б розвиток бізнесу, а податки треба брати з доходів топ-менеджерів, із зароблених коштів. Податковий гніт обмежує зростання економіки.

В умовах кризи важливо реалізовувати власні реформи, а не очікувати допомоги ззовні.

Справою свого життя Вернон вважає заснування "експериментальної економіки", яка ґрунтується на дослідженні реальної поведінки людей у різних умовах. Коли він був молодим, переважала думка, що економіка - теоретична наука, а більшість його колег вважали, що він даремно витрачає час на свої експерименти. Однак минув час, і ідеї вченого визнані усім світом. Тому важливо не зупинятися в реалізації свого покликання, радить він.

Для економічного розвитку рушійною силою є конкуренція.

На запитання щодо доцільності приватизації державних підприємств в умовах кризи за умов низької їх вартості, які звучали від народних депутатів під час круглого столу у парламенті, Вернон Сміт відповів: "Хоча надходження до бюджету від продажу державної власності можуть бути занижені на даний час, у зв'язку з ринковими цінами, однак необхідно дивитися стратегічно — ефективне управління компаніями в умовах чесної конкуренції може дати в майбутньому набагато більше вигод, ніж короткочасні надходження до бюджету. Тому варто обрати приватизацію".

Ефективність освіти залежить від свободи і незалежності від чиновників.

Вернон Сміт вважає систему вищої освіти в США ефективною, а середню школу — не дуже успішною. Причиною цього, на його думку, є монополія і відсутність конкуренції. Для ефективної освіти в Україні варто застосовувати принцип "гроші за дитиною" та організацію державно-приватної форми фінансування школи, що дасть можливість уникнути монополії держави на освітні програми.

Шляхом до покращення добробуту країни є забезпечення прав і свобод кожної конкретної людини.

На думку В.Сміта, це стало причиною успіху Західної Європи, США та решти країн, які використали ці моделі управління. В одному з університетів науковця запитали, як Україні стати успішною. Адже Європа після Реформації пройшла шлях у п'ять століть, в України немає стільки часу…

"Я думаю, головний чинник - це свобода, - відповів учений. - Свобода мислення, свобода віросповідання, свобода економічної діяльності, свобода від податкового тягаря, свобода у наукових дослідженнях, свобода в освітніх процесах. Свобода стимулює стрімкий економічний розвиток".

Учасники дискусій із науковцем зазначали, що серйозний виклик для України полягає в тому, що за формальними лозунгами "Україна - це Європа" люди не розуміють глибинної сутності реформ, світоглядних засад формування найуспішніших країн світу.

За словами вченого, наразі найбільший рівень свободи - у країнах, що пережили Реформацію. Однак у цих країнах і найменший рівень корупції, а рівень ВВП на душу населення є найбільшим. Світогляд людей є ключовим фактором їх поведінки, яка, в свою чергу, є фундаментом економічних рішень.

"Отже, реформи в Україні потребують наукового обґрунтування, тісної взаємодії  науковців, державотворців, представників бізнесу і ЗМІ. Адже невдалі експерименти можуть дорого коштувати. В умовах війни вам варто сподіватися не на зовнішні гранти і фонди, а на власні зусилля і дії", - підсумував нобелівський лауреат.

Під час свого туру Україною Вернон Сміт презентував та рекомендував книгу "Реформація. Успіх Європи і шанс для України", яка написана 19 авторами з п'яти країн світу: США, країн Західної Європи та України. Приємно, що авторами ідеї книги та головними її редакторами є Роман Шеремета та автор цих рядків.

Першоджерело: Ольга Романенко, ZN

Автор: NB:
Коментарів 0

Читайте також:

19 Січня
«Криза з дизельним пальним - це черговий виток боротьби за українську землю»
19 Січня
«Обласний бюджет вимагає прозорості, а не політиканства»
19 Січня
Якою ми хочемо бачити Україну за 5 років
19 Січня
«Змінити ситуацію в галузі охорони здоров'я ще не пізно»
19 Січня
«Ситуація із необґрунтованим скороченням субсидій може призвести до соціальних вибухів»
19 Січня
«Головною у Конституції має бути людина. Все інше – похідне»

Всі новини

17:36
Сб
На Вінниччині чоловік отримав серйозні опіки через вибух газового балону (ФОТО)
15:30
Сб
Вінничани в соцмережах хизуються світлинами в ополонках (ФОТО)
13:18
Сб
У вінницькій військовій частині спалах кору (ФОТО)
11:10
Сб
На Вінниччині провели в останню путь бійця, який загинув під час обстрілу (ФОТО)
09:26
Сб
Лікарні Вінниччини отримають сучасне медичне обладнання з Китаю
08:00
Сб
Сьогодні святиться-веселиться йорданська водиця
18:36
Птн
27-річну Ларису шукають на Вінниччині (ФОТО)
17:10
Птн
Хрещенські купання на Вінниччині пильнуватимуть понад 600 правоохоронців
16:17
Птн
У Вінниці коло «Книжки» на дах перекинулася «Geely» (ФОТО)
15:24
Птн
На Вінниччині 37 людей уже оформили субсидію грошима
14:40
Птн
У чотирьох школах Вінниці – холодні класи, зали, кабінети
13:59
Птн
У Вінниці запроваджують безготівкову плату за проїзд у транспорті
13:18
Птн
Столичного безхатька і молодого вінничанина шукає поліція (ФОТО)
12:30
Птн
У Вінниці сніг «забарикадував» бабцю у власній хаті
11:46
Птн
На Вінниччині батьки забили однорічне дитя
11:11
Птн
У Вінниці розшукали дитину, яка вирішила поїхати до друзів у Літин
10:32
Птн
На Вінниччині застрягли два MANи
10:05
Птн
Уночі в Гайсинському районі гасили хату
09:07
Птн
Хрещенська субота у Вінниці: де пірнути і розважитися?

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"