У Тульчині звучатимуть італійська, німецька, чеська, польська та українська опери.
Перший в Україні міжнародний оперний open air фестиваль «OPERAFEST-TULCHYN» відбудеться на початку літа у палаці Потоцьких у м.Тульчині Вінницької області. Радниця міністра культури України Ірини Френкель зазначила, що тему фестивалю обирав голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій.
- Я запропонувала чотири різних варіанти на вибір: джаз в палаці (зрозуміло - чому джаз); мистецьке літо в Тульчині - зараз цей проект буде впроваджуватися окремо; world music – це поєднання фольку із сучасністю, тому що ця тема, насправді, теж не представлена в Україні та оперу, - розповіла арт-директор фестивалю «OPERAFEST-TULCHYN» Ірина Френкель. - З-поміж усіх варіантів Валерій Вікторович обрав оперу, тому що це те, що найбльше підходить палацу Потоцьких. Адже свого часу, у XVIII столітті, ця садиба і місто Тульчин були епіцентром оперних вистав. Це місто було натхненням для цілої низки видатних митців та особистостей: Миколи Леонтовича та Кирила Стеценка, Івана Котляревського і Павла Тичини, Павла Пестеля, Станіслава Потоцького та багатьох інших.
В.Коровій наголосив, що фестиваль стане для міста ще й важелем економічного розвитку, адже щоб приймати гостей фестивалю, громаді Тульчина потрібно взятися за інфраструктуру. До того ж, можливо, подія приверне увагу спонсорів, які відреставрують пам’ятку архітектури.
- Палац Потоцьких потребує реставрації, тобто значних коштів. Але ми не просто ставимо питання реконструкції, ми разом з тим ставимо питання туристичного розвитку міста. Ми розраховуємо, що цей проект буде найбільш успішною культурною подією за всю історію Вінниччини, - підкреслив голова Вінницької ОДА.
На проведення «OPERAFEST-TULCHYN» з обласного бюджету виділено 400 тис. грн. Також організаторам надають фінансову підтримку спонсори, Генеральне консульство Польщі у Вінниці та Міністерство культури України.
Фестиваль триватиме два дні - 4-5 червня. Режисер-постановник фестивалю Павло Третьяков розповів, що подія має цілу низку «родзинок», відтак буде цікавою для максимальної кількості глядачів: від поціновувачів класичної опери до любителів сучасного мистецтва та тих, хто просто хоче провести цікавий вікенд. Початок денних вистав стартує о 18:00, вечірніх о 21:00.
Ірина Френкель зазначила, що гості фестивалю матимуть змогу побачити концертну постановку «Кармен» Жоржа Бізе, проект «Гала-опера» з кращих арій німецьких, італійських і українських композиторів, концертну версію одного з найкасовіших мюзиклів світу «Привид опери» Ендрю Ллойда-Веббера, допрем’єрну презентацію окремих номерів опери «Алкід» Дмитра Бортнянського, прем’єру року – епатажну українсько-італійську постановку найвеселішої опери Джоаккіно Россіні «Пробний камінь», яка після світової прем’єри 205 років тому спричинила справжній фурор.
Окрім того, оскільки Тульчин – це батьківщина геніального композитора Миколи Леонтовича, на фестивалі відбудеться показ його опери-феєрії «На русалчин Великдень». Цікаво, що диригуватиме дійством 78-річний український класик, композитор Мирослав Скорик, який дописав незавершену оперу Леонтовича 40 років тому.
- Ми намагалися структурувати програму таким чином, щоб кожного дня лунала українська опера, європейська опера та щоб кожного дня була яскрава подія, - зауважила Ірина Френкель.
Також у перший фестивальний день, 4 червня, о 23:00 розпочнеться спеціальна нічна програма для молоді «Привиди старого замку». Відбудеться кінопоказ культової голлівудської стрічки 2004 року «Привид опери», у стінах палацу пройде інтерактивна нічна програма «Привиди старого замку». Окрім того, в рамках фестивалю вперше в Україні буде показана концертна версія всесвітньовідомого мюзиклу Джима Стеймана «Танець вампірів»
- Оскільки піджанром опери є мюзикл, ми вирішили звернутися саме до нього. Але мюзикл - це авторське право. Ми звернулася до міжнародної агенції, яка володіє правами на виконання «Танцю вампірів», і отримали право на єдине виконання в Тульчині в палаці Потоцьких. Буде показано концертну версію, оскільки вистава повністю – це дуже коштовна подія, - пояснила І.Френкель.
Щоб подарувати поціновувачам мистецтва такий масштабний культурний захід, організатори запросили 300 професійних артистів. Виступатимуть три симфонічні оркестри з Києва, Львова та Вінниці, два хорові колективи зі Львова та академічний камерний хор «Вінниця», солісти оперної сцени України, Італії, Німеччини, Польщі та Чехії, маестро-диригенти з Німеччини, США, Польщі та України.
Також під час концертів на території фестивалю всіх гостей чекатимуть додаткові сюрпризи: виставка, присвячена історії світової та української опери, майстер-класи, костюмерні та різноманітні селфі-зони. Глядачі зможуть сфотографуватися з відомими обличчями оперної сцени і відчути себе «учасником» «Весілля Фігаро» та інших оперних хітів.
- Наразі палац знаходиться в не дуже хорошому стані, але в цій неестетичності, незавершеності також є своя атмосфера. Атмосфера будинку з привидами. Тому у віконцях палацу будуть розміщені персонажі відомих опер, - зазначив один з авторів концепції фестивалю, художник Олександр Нікітюк.
- Наші техінки обіцяють таке світло, що у всіх перехопить дух, - додав П.Третьяков.
Дрес-код фесту: бал-маскарад. Обов’язковим атрибутом кожного учасника має бути карнавальна маска. Її можна буде зробити під час майстер-класу безпосередньо на фестивалі.
Відкрити все розмаїття опери в унікальній атмосфері зможуть всі бажаючі, оскільки вхід на фестиваль безкоштовний. Для тих, хто приїде на «OPERAFEST-TULCHYN» своїм транспортом, організатори обіцяють зручні місця для парковки. Також з Вінниці до Тульчина під час фестивалю ходимуть автобуси. Транспорт буде курсувати з вулиці Чехова, графік буде підлаштований під події фесту. Вартість проїзду – 150 гривень. Всі учасники чартерних рейсів гарантовано отримають місця у партерній зоні фестивалю.
Ті, хто збирається заночувати на фестивалі, зможуть це зробити на території палацу Потоцьких у наметі. Потрібно лише попередньо звернутися до організаторів і забронювати місце у кемпінгу. Також можна буде переночувати в готелі. Мер Тульчина Валерій Васняний зазначив, що наразі в місті є 120 готельних ліжок. Тих, кому не вистачить місця, містяни готові пустити до себе заночувати, практикуючи популярний у всьому світі CouchSurfing. Організатори сподівається, якщо фестиваль буде щорічним, то туристична інфраструктура в Тульчині розвиватиметься з року в рік, і майбутньому проблема розміщення туристів не виникатиме.
Нагадаємо, на початку червня на Вінниччині вперше відбудеться Всеукраїнський фестиваль козацької традиційної культури «Батозька битва».