«Цілеспрямовані дієти сприятливо діють на весь організм»
  • «Цілеспрямовані дієти сприятливо діють на весь організм»
27 Липня
16:16

Кожен з нас хоча б раз перебував на дієті, але не всі знають істинне значення цього поняття. Як правильно її застосовувати, що таке лікувальне харчування, як підбирати раціон – все це потрібно обговорювати з лікарем, прислухатись до свого організму та не знущатися над ним, обмежуючи його бар’єрами у харчуванні.

Зі світом дієтології та здорового способу життя нам допоможе ознайомитись лікар-дієтолог Тетяна Татусяк.

Харчування є обов'язковою умовою життєдіяльності. Тривале голодування несумісне з життям, а неповноцінний раціон призводить до різних порушень в організмі та захворювань.

Дієтологія – наука про харчування, що вивчає і обґрунтовує принципи вживання їжі при різних захворюваннях. Раніше термін «дієтетика» означав науку про охорону здоров'я, тепер вона носить назву «гігієна харчування». Нині це поняття стало синонімом «дієтології». Ця наука теоретично обґрунтовує принципи і основні методи дієтотерапії. Будучи плодом життєвого досвіду і найбільших досягнень в області раціонального і збалансованого харчування, дієтетика протягом свого розвитку підпадала під вплив різних забобонів (впливу церкви в XVIII-XIX ст. та ін.), які заподіяли людству чимало шкоди. Наукове обґрунтування принципів і основних методів дієтологія отримала лише за останні 100 років, коли були відкриті і описані основні процеси фізіології та анатомії травлення і обміну речовин.

Раціональним вважається науково обґрунтоване харчування людей.  Під цим розуміють правильно організований прийом їжі з дотриманням усіх гігієнічних правил.

Дієтичним називають раціональне харчування здорової людини, побудоване з урахуванням його фізіологічних особливостей, таких як вік, стать, вага, професія, а також пори року і багатьох інших чинників, які визначають інтенсивність обміну речовин у даної людини.

Лікувальне харчування застосовують до людей, які страждають від певної хвороби. Воно є самостійним лікувальним фактором нарівні з медикаментозним або фізіотерапевтичним лікуванням.

Лікувальне харчування застосовується вже багато тисячоліть, своїм корінням походить з народної медицини. До наших часів дійшли численні стародавні рукописи, де можна знайти цілий ряд практично обґрунтованих вказівок про принципи харчування як здорової, так і хворої людини.

Римський лікар Асклепіад, основоположник науки дієтології, розглядав ефективне лікування, складене головним чином на основі дієтичного харчування, та був противником фармакотерапії. Разом зі своїми учнями він розробив чіткі вказівки з використання харчових речовин при лікуванні різних хвороб. Римський лікар Гален також займався питаннями дієтичного харчування хворих і здорових людей. Інтерес представляє книга видатного і відомого у всьому світі лікаря Гіппократа «Про дієту», в якій він наводить цілий ряд вказівок про лікувальне харчування, що зберегли свою актуальність і до нашого часу.

У цій книзі Гіппократ пише, що кількість спожитої їжі повинна залежати від віку, професії, місця проживання, пори року.  Він був противником тих лікарів, які призначали голодні дієти на початку захворювання, а потім – посилене харчування.

У XVII ст.  почався бурхливий розвиток дієтології. Англійський лікар Сіденхем довгий час розробляв дієти при подагрі і ожирінні, не рекомендував зловживати ліками і надавав великого значення харчуванню хворих. Цей фахівець вважав, що для одужання хворої людини необхідне правильно підібране харчування, без якого повноцінного одужання бути просто не може. В середні віки, коли вплив церкви і духовенства поширився на всі сфери життя суспільства, розвиток дієтетики призупинився. Лише з кінця XVIII століття дієтологія знову починає завойовувати свої колишні позиції в лікувальній медицині. При цьому вона ґрунтується на чистих домислах і спостереженнях, які були накопичені століттями, і даних народної медицини, частково – на псевдонаукових теоріях того часу: наприклад, лікування голодом, яке було засноване на уявленні про те, що їжа, підтримуючи хворого, підтримує і його хворобу.

І тільки з середини XIX століття, в період розвитку природничих наук, дієтологія починає базуватися на наукових даних, пов'язаних з розвитком анатомії, фізіології, біохімії. Були отримані дані про склад багатьох харчових речовин, визначена роль окремих харчових компонентів (білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів, води). Всі ці дані дозволили заново переглянути фізіологічні та біохімічні основи харчування здорового і, особливо, хворого організму. З цього моменту дієтологія отримала наукове обґрунтування і стала загальновизнаною наукою.

Перші клініки лікувального харчування були організовані вже в 1920-і рр.  Функціонували дієтологічне відділення в курортній клініці і дієтична станція при лікарні ім. О.О. Остроумова у Москві. Надалі почався повсюдний розвиток курортів і інститутів харчування у багатьох містах (Москві, Санкт-Петербурзі, Харкові, Києві, Одесі, Новосибірську та ін.), які сприяли подальшому становленню і розвитку дієтології. Відомий лікар М.І. Певзнер в 1922 р. вперше розробив дієти для основних груп хвороб, які корегувалися і змінювалися відповідно до нових відкриттів і знайшли широке застосування в лікувальній практиці багатьох країн.

Великий внесок у розвиток дієтології внесли такі вчені як С.М. Рисс, Л.А. Черкес, Д.Б. Маршалкович, М.М. Губергриц, М.І.  Лепорський, О.П. Молчанов, Б.О. Лавров. Численні дослідження цих вчених дозволили визначити основні положення дієтології: раціон може не тільки посилити дію захисних сил організму при різних захворюваннях, але і надати протилежну дію. Перехід від однієї дієти до іншої може викликати різні зміни в людському організмі: його здатність протистояти інфекційним захворюванням, швидкість ефективної відповіді на виникле захворювання. Цілеспрямовані дієти надають сприятливу дію не тільки на уражені системи або орган, але і на весь організм в цілому.

Відкриття вітамінів Н.І. Луніним дали значний поштовх формуванню і становленню дієтології як самостійної  науки. Великий внесок в науку про харчування зробили вчені, що визначили багато основних положень сучасної дієтології. І.М. Сєченов вважав, що «простежити долю харчової речовини в організмі – це означає пізнати життя».

В.В. Пашутін розробив і опублікував ряд нових положень, які стосуються фізіологічних основ харчування. Великий вплив на розвиток дієтології зробили великі клініцисти, основоположники клініки внутрішніх хвороб: С.П. Боткін, Г.А. Захар'їн, О.О. Остроумов, які постійно застосовували дієтичне харчування як обов'язковий компонент комплексного лікування хворих.

 Особливе значення для подальшого розвитку науково обґрунтованої дієтології мали численні дослідження І.П. Павлова в області травлення. Павлов і його учні вивчили основні закономірності травлення, роль окремих ферментів в процесі травлення, значення апетиту, кількості і якості їжі, різного співвідношення окремих харчових речовин, вплив на характер секреції різних травних залоз. Роботи Павлова стали основою для плідної розробки вітчизняними фізіологами і клініцистами принципово нових методів лікувального харчування при цілому ряді внутрішніх захворювань.

Сучасна дієтологія використовує новітні методи і досягнення медицини, біохімії, фізіології, морфології, в яких розроблені положення отримують практичне впровадження в лікувальний комплекс.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: Тетяна Татусяк.

Автор: Тетяна Татусяк
Коментарів 0

Читайте також:

14 Квітня
У школах і садках Вінниці безплатно годують 2,8 тисячі дітей
14 Квітня
У Вінниці перевірили 13 садочків, - скрізь виявили санітарно-технічні порушення
14 Квітня
У Жмеринці реформували систему харчування у шкільних їдальнях
14 Квітня
Через плісняву, бруд і тарганів зачинили кафе у місті Бар
14 Квітня
Ув’язнених Вінниччини годували зіпсованим м’ясом
14 Квітня
Дві з половиною тисячі дітей Вінниці харчуються в освітніх закладах безкоштовно

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"