Сайрус Честнат розказав про свій секрет успіху.
Цими вихідними у Вінниці відбувся ХХІ джазовий фестиваль «VINNYTSIA JAZZFEST 2017». Хедлайнером цьогорічного фестивалю став культовий піаніст сучасності Сайрус Честнат із США. Разом з ним на сцені виступали бруклінський контрабасист Ерік Уілер та філадельфійський ударник Кріс Бек. Відігравши в неділю потужний свінг та феєрично закривши джазфест, музиканти не поїхали додому, а залишилися, щоб 25 вересня дати ексклюзивний майстер-клас у Вінниці.
Послухати лекцію Сайруса про джаз зібралася майже повна зала, переважно студентів, у Вінницькому училищі культури і мистецтв імені М. Леонтовича, де відбувалося дійство. Окрім студентства, на безкоштовний майстер-клас прийшли й викладачі-музиканти.
Після вступного привітання організаторів мікрофон передали Сайрусу. Проте він розпочав не зі слів, а відразу з музики. Зігравши декілька нот, джазмен попросив зал піднятися і підспівувати фортепіано.
Так, Сайрус задавав мелодію на піаніно, глядачі її відтворювали, а контрабас та барабани вдало доповнювали композицію. Вже через кілька хвилин вся зала виконувала джазову імпровізацію. Коли пісня скінчилася, учасники перформансу захоплено зааплодували.
- Ласкаво прошу у світ джазу! Ми зараз з вами в реальному часі придумали і виконали невеличку мелодію, - захопливо констатував піаніст.
Сайрус Честнат розповів, що джаз – це імпровізація, що джаз – це музика, яка твориться тут і зараз.
- Імпровізація – це коли ви пишете музику спонтанно. Коли композитор придумує мелодію, він починає її записувати... Коли композитору щось не подобається, він зупиняється, бере стирачку і починає виправляти. І тоді композитор починає думати щось інше. Коли мелодія записана, її грають в аудиторії. Коли ми кажемо про імпровізацію, ми також створюємо мелодію, але немає у нас ні стирачки, ні олівця, - зауважив джазмен.
Аби ще раз довести, що джазову мелодію можна створити в реальному часі Сайрус знову сів за піаніно.
- Те, що я щойно зіграв – це не те, що я знав напам'ять. Це було спонтанно, було придумано, з моєї голови до ваших вух. Чи можете ви так зробити? –провокативно запитав Сайрус.
Джазмен наголосив, що багатьом музикантам імпровізація здається чимось страшним, тому що вони бояться помилитися.
- Але помилки - це не так страшно, - запевнив Сайрус.
Після цього культовий піаніст запрошував на сцену вокалістів з залу. Вони задавали імпровізовану мелодію, а музиканти підлаштовувалася, створюючи джазову композицію в реальному часі.
По завершенню майстер-класу Сайрус підсумував, хто хоч раз зіграв джазову композицію, вже не може грати ніщо інше.
- Коли мені було дев’ять, я прийшов в музичну крамницю і там побачив платівку Телоніуса Монка. Я поняття не мав, хто це такий. Мені просто сподобалася обкладинка. Тоді я грав класику, але послухавши раз цю платівку, я вже грав Джона Колтрейна та Майлза Дейвіса, - розповів Сайрус.
Також музикант додав, що в дитинстві співав госпел в церковному хорі та отримав класичну музичну освіту в Berklee College of Music. Класика, госпел, джазові стандарти, «чорний» свінг, африканські мотиви - усе це, на думку музиканта, сформувало його унікальний стиль виконання.
- Це все - частинки мене. Тому, коли я імпровізую, чути госпел, свінг, класику. Усе, що мене сформувало, - зізнався американський гість.
Після розмови про шлях до успіху та натхнення, джазмени на прохання учасників майстер-класу зіграли дві композиції з фестивальної концертної програми: одну - ліричну, іншу - драйвову. У процесі виконання творів кожен з музикантів подарував вінничанам своє імпровізоване соло.
- Не бійтися імпровізувати! Творіть джаз! – сказав наостанок Сайрус.
Нагадаємо, у Вінниці виступив найшвидший піаніст сучасності Любомир Мельник.