У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
  • У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
22 Травня
11:37

Представники місцевих органів влади, державні службовці, громадські діячі та журналісти переймали європейський досвід впровадження реформ.

19-20 травня у Вінниці відбувся тренінг «Європейський досвід реформ для України». Організатори - Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» та ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», - ознайомили учасників з моделями адміністративно-територіальних реформ Франції, Польщі, Німеччини та інших країн ЄС, елементи яких можна використати в Україні.

Україна зараз переживає добу впровадження реформ, у тому числі в тому, що стосується децентралізації. Важко зрозуміти, чи ми на правильному шляху. Проте взяти модель реформування якоїсь однієї європейської країни і впровадити її в Україні неможливо, але почерпнути від кожної країни щось корисне варто. Саме тому виникла ідея організувати тренінг «Європейський досвід реформ для України», - пояснив голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

_SAM2259

_SAM2234

Ідею вінничан підтримало Регіональне Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні. Для участі в тренінгу подали заявки близько ста учасників, з яких організатори відібрали 30 осіб. Послухати про європейський досвід реформ приїхали представники семи областей України, серед них представники місцевих органів влади, державні службовці, громадські діячі, журналісти, викладачі та юристи.

_SAM2276

Познайомившись, учасники послухали про польський досвід проведення адміністративно-територіальної реформи на прикладі гміни Моравіца Сьвєнтокшиського воєводства. Тренер Олексій Гаврилов зазначив, якщо в Україні укрупнення відбувається на рівні населених пунктів в об’єднані територіальні громади, то в Польщі об’єднувалися воєводства, тобто області.

- До 1998 року в Польщі було 49 воєводств, після адміністративно-територіальної реформи їх стало 16. Мало бути 8 воєводств, але розпочався супротив. Воєводства почали протестувати проти такого укрупнення, і кількість збільшили до 16-ти. Хоча зараз експерти визнають, що було б краще, якби воєводств було менше, і ті воєводства, які найбільше протестували проти об’єднання, зараз найгірше розвиваються. Укрупнення провели для того, щоб воєводства були більш конкурентоспроможними, - сказав О.Гаврилов.

_SAM2364

Тренер додав, що воєводства діляться на повіти (в Україні це райони), повіти на гміни, а ті в свою чергу складаються з територіальних громад. При тому гміни не підпорядковуються повітам чи воєводствам, а отримують безпосередні бюджеті надходження. Також бюджет гміни поповнюється за рахунок податків та надходжень з фондів ЄС. Наприклад, бюджет гміни Моравіца на 2017 рік становить 20 млн. євро, з них левова частка – це кошти ЄС.

_SAM2419

Також голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» провів для учасників тренінг про європейський та американський досвід профспілкового руху. Тренер пояснив, що в Європі членство у профспілці дозволяє робітникам боротися за свої права. Проте на сьогодні профспілки втрачають своїх членів і, щоб «вижити», вони постійно осучаснюються.

- Застосовують інтернет-комунікації. Таким чином члени профспілки можуть бути на зв’язку, якщо, наприклад, побоюються приходити на зібрання, також вони не витрачають час на зібрання. Підписи збираються через інтернет за допомогою інтернет-опитування, - зазначив О.Гаврилов.

_SAM2269

У свою чергу очільник ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець познайомив учасників тренінгу з існуючим станом та перспективами адміністративно-територіальної реформи в Україні. Тренер пояснив, що однією з основних причин укрупнення стало те, що українські села почали фактично вимирати.

Маленьким населеним пунктам важко вижити, просто тому що 90-95% свого бюджету вони витрачають на утримання, - пояснив А.Кавунець.

_SAM2412

Він також розповів, що в Україні в рамках адміністративно-територіальної реформи міста та села формують об’єднані територіальні громади, але також мають укрупнитися й райони, межі ж областей мають залишатися незмінними. Важливим моментом є те, що громади мають право об’єднуватися не лише в межах одного району, головна вимога населені пункти з однієї ОТГ мають бути на відстані 20-25 км один від одного. Після об’єднання в центрі громади обирається голова, а інші населені пункти представлять старости.

- Багато сіл не хочуть об’єднуватися, тому що думають, що набудуть статусу міста, і їм підвищать тарифи та знімуть доплати. Хочу розвіяти цю "страшилку" і наголосити, що після об’єднання населений пункт не змінює свій статус. Наприклад, після об’єднання з містом Калинівкою село Дружелюбівка залишилося сільською територією, - підкреслив спікер.

А.Кавунець додав, що після об’єднання територіальна громада отримує державну субвенцію безпосередньо з держбюджету, а не через райдержадміністрацію, також частина податків, зокрема акцизний та 60% податку на доходи з фізичних осіб, йде в місцеву казну.

_SAM2335 

Окрім того, голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» розповів учасникам тренінгу, як поетапно написати проект, який допоможе залучити в територіальну громаду кошти для її подальшого розвитку. Андрій Кавунець зазначив, що спочатку громаді варто подумати над стратегію розвитку і, виходячи з проблем, які будуть прописані, писати проект.

- Проект має бути направлений не на об’єкт, а на суб’єкт, тобто на людей. Наприклад, ми ставимо вікна в школу не для того, щоб в школі було тепло, ми ставимо вікна в школі для того, щоб створити умови, в яких учням буде комфортно навчатися, - зазначив А.Кавунець.

_SAM2435

Під час наступного дня тренінгу представники французького міста Баньоль-де-л’Орн розповідали про свій досвід адміністративно-територіальної реформи. Мер французького міста Жан-П’єр Блює зауважив, що вони відкинули амбіції і об’єдналися із сусідом для того, щоб отримати дотацію з держбюджету в 700 тис. євро, це при тому що річний бюджет Баньоля-де-л’Орна, де проживає 3 тис. мешканців, становить 13 млн. євро

- В нас всі добре співпрацюють для того, щоб забезпечувати кращий розвиток та отримати додаткове фінансування, тому ми, не задумуючись, вирішили об’єднатися. Якби не об’єдналися, ми б втратили дотацію. А нещодавно ми були в місті Хмільник Вінницької області. Це - жах! Там всі воюють! Кожен хоче залишити свій клаптик влади собі і не хоче об’єднувати зусилля, - підкреслив Жан-П’єр Блює.

_SAM3054

5-ть млн. євро з бюджету мерія Баньоль-де-л’Орна витрачає на інвестиційні проекти, щоб розвивати місто. Оскільки в містечку є оздоровчий санаторій, але немає жодного підприємства, яке б забруднювало навколишнє середовище, основні надходження в бюджет забезпечують туристи. Також левову частку доходу забезпечують мешканці, сплачуючи податки.

- Всі законослухняно платять податки, тому що розуміють, що від цього залежить, в якому місті та в яких умовах вони будуть жити, - пояснив мер.

_SAM3064

Як повідомляла «Інформаційна Вінниччина», в цьому році очільник міста Баньоль-де-л’Орн підписав договір про співпрацю з керівниками міст Хмільник Вінницької області та Сороки Республіки Молдова. Жан-П’єр Блює переконаний, що ці міста також здатні на високому рівні розвивати туристичну сферу.

- Коли ми їздили в поїздки в рамках співпраці, не було нічого такого, щоб мене шокувало, мене не шокували ні дороги, ні інфраструктура, тобто не було чогось такого катастрофічного, що неможливо було б виправити. До того ж міста вже розвиваються в туристичній сфері, залишилося лише почати приймати правильні рішення і розширювати цей потенціал, - підкреслив мер французького міста.

_SAM3067

Щоб наочно продемонструвати, як розвивається туристична сфера в Баньоль-де-л’Орні, представники французької делегації показали учасникам фільм про цікавинки їхнього міста.

- Баньоль-де-л’Орн – це місто-курорт. Тут є щось на зразок санаторію, в якому лікуються та відпочивають туристи. Але це не санаторій, такий як в Україні: все безкоштовно і якихось там пару процедур до 16:00, а потім тобі немає що робити. В них є одна термальня, яка працює з 6:00 до 22:00. Лікуватися в санаторії можна тільки за призначенням лікаря. Страхування покриває лише лікування, а все інше - проживання, харчування та розваги ти оплачуєш, і таким чином місто заробляє, - пояснила директорка Української школи мистецтв при культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції Олена Місталь.

_SAM3046

Після презентації туристичного потенціалу французи відповіли на запитання всіх охочих та роздали свої контакти, щоб учасники тренінгу могли підтримувати з ними зв’язок. По завершенню навчання кожен розповів, як він використає здобуті знання та отримав сертифікат про проходження тренінгу «Європейський досвід реформ для України».

_SAM2292

_SAM2321

_SAM2332

_SAM3088

_SAM3171

_SAM3182

_SAM3210

_SAM3233

_SAM3260

_SAM3243

_SAM3278

_SAM3328

_SAM3377

_SAM3398

Нагадаємо, вінницькі і молдовські громади вчитимуться у країн Вишеграду стратегічному плануванню.

Автор: i-vin.info
Коментарів 1
axab 10:41 / 30.05.2017
Відбулася Третя всеукраїнська (не) конференція EdCamp Ukraine:
https://www.facebook.com/decentralisation/posts/1562832637084305

Читайте також:

10 Грудня
Самоврядці, громадські активісти й вчителі вчилися у Вінниці впроваджувати місцеві ініціативи (ФОТО)
10 Грудня
Представники регіонів України вчилися стратегічному плануванню у Вінниці (ФОТО)
10 Грудня
На Вінниччині коштом ЄС сільську молодь навчатимуть вести бізнес
10 Грудня
У Гнівані чотири дитсадки енергомодернізуються за кошти ЄС
10 Грудня
За підтримки ЄС на Вінниччині реалізовується три проекти, спрямовані на співробітництво України й Молдови
10 Грудня
Вінниччина бере участь у міжнародному бізнес-проекті

Всі новини

11:38
Вт
Підозрюваного в убивстві своєї родини вінничанина визнали осудним
10:57
Вт
На вулиці Вінниці виходять інспектори з паркування
10:12
Вт
Артснаряди знищили в двох районах Вінниччини
09:31
Вт
За традицією Коровія Скальський ходить на каву з підприємцями Вінниці (ФОТО)
08:45
Вт
Чоловічо-жіночий загін поліцейських вирушив із Вінниці в зону ООС (ФОТО)
08:00
Вт
Сьогодні у Вінниці виступить артистка зі львівським колоритом
18:56
Пнд
Розумахи зі шкіл Вінниці зіграли в інтелектуальну гру
17:44
Пнд
У Вінниці перехожим пропонують подолати лабіринт насилля
17:00
Пнд
Більше мільярда гривень надійшло в бюджет Вінниччини за надра
16:08
Пнд
Голова Вінницької ОДА закликав бути разом із Президентом
15:23
Пнд
Військові баталії відбулися на вулицях Крижополя (ФОТО)
14:39
Пнд
Люди з інвалідністю формуватимуть новий ресторан у Вінниці
13:57
Пнд
Садочок №22 відкрили у Вінниці (ФОТО)
13:12
Пнд
У Вінниці видали книгу про Українську революцію минулого століття
12:26
Пнд
Тонна сіна згоріла у господарів в Липовці
11:40
Пнд
У Гнівані під колесами товарного потяга загинув 19-річний юнак
10:58
Пнд
У Вінниці на переході насмерть збили 65-річну жінку (ФОТО)
10:19
Пнд
Де у Вінниці продаватимуть легальні ялинки?
09:21
Пнд
Мерія Вінниці приймає безплатні туристичні ідеї

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"