У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
  • У Вінниці представники семи областей вчилися у французів, як реформувати країну (ФОТО)
22 Травня
11:37

Представники місцевих органів влади, державні службовці, громадські діячі та журналісти переймали європейський досвід впровадження реформ.

19-20 травня у Вінниці відбувся тренінг «Європейський досвід реформ для України». Організатори - Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» та ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», - ознайомили учасників з моделями адміністративно-територіальних реформ Франції, Польщі, Німеччини та інших країн ЄС, елементи яких можна використати в Україні.

Україна зараз переживає добу впровадження реформ, у тому числі в тому, що стосується децентралізації. Важко зрозуміти, чи ми на правильному шляху. Проте взяти модель реформування якоїсь однієї європейської країни і впровадити її в Україні неможливо, але почерпнути від кожної країни щось корисне варто. Саме тому виникла ідея організувати тренінг «Європейський досвід реформ для України», - пояснив голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

_SAM2259

_SAM2234

Ідею вінничан підтримало Регіональне Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні. Для участі в тренінгу подали заявки близько ста учасників, з яких організатори відібрали 30 осіб. Послухати про європейський досвід реформ приїхали представники семи областей України, серед них представники місцевих органів влади, державні службовці, громадські діячі, журналісти, викладачі та юристи.

_SAM2276

Познайомившись, учасники послухали про польський досвід проведення адміністративно-територіальної реформи на прикладі гміни Моравіца Сьвєнтокшиського воєводства. Тренер Олексій Гаврилов зазначив, якщо в Україні укрупнення відбувається на рівні населених пунктів в об’єднані територіальні громади, то в Польщі об’єднувалися воєводства, тобто області.

- До 1998 року в Польщі було 49 воєводств, після адміністративно-територіальної реформи їх стало 16. Мало бути 8 воєводств, але розпочався супротив. Воєводства почали протестувати проти такого укрупнення, і кількість збільшили до 16-ти. Хоча зараз експерти визнають, що було б краще, якби воєводств було менше, і ті воєводства, які найбільше протестували проти об’єднання, зараз найгірше розвиваються. Укрупнення провели для того, щоб воєводства були більш конкурентоспроможними, - сказав О.Гаврилов.

_SAM2364

Тренер додав, що воєводства діляться на повіти (в Україні це райони), повіти на гміни, а ті в свою чергу складаються з територіальних громад. При тому гміни не підпорядковуються повітам чи воєводствам, а отримують безпосередні бюджеті надходження. Також бюджет гміни поповнюється за рахунок податків та надходжень з фондів ЄС. Наприклад, бюджет гміни Моравіца на 2017 рік становить 20 млн. євро, з них левова частка – це кошти ЄС.

_SAM2419

Також голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» провів для учасників тренінг про європейський та американський досвід профспілкового руху. Тренер пояснив, що в Європі членство у профспілці дозволяє робітникам боротися за свої права. Проте на сьогодні профспілки втрачають своїх членів і, щоб «вижити», вони постійно осучаснюються.

- Застосовують інтернет-комунікації. Таким чином члени профспілки можуть бути на зв’язку, якщо, наприклад, побоюються приходити на зібрання, також вони не витрачають час на зібрання. Підписи збираються через інтернет за допомогою інтернет-опитування, - зазначив О.Гаврилов.

_SAM2269

У свою чергу очільник ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець познайомив учасників тренінгу з існуючим станом та перспективами адміністративно-територіальної реформи в Україні. Тренер пояснив, що однією з основних причин укрупнення стало те, що українські села почали фактично вимирати.

Маленьким населеним пунктам важко вижити, просто тому що 90-95% свого бюджету вони витрачають на утримання, - пояснив А.Кавунець.

_SAM2412

Він також розповів, що в Україні в рамках адміністративно-територіальної реформи міста та села формують об’єднані територіальні громади, але також мають укрупнитися й райони, межі ж областей мають залишатися незмінними. Важливим моментом є те, що громади мають право об’єднуватися не лише в межах одного району, головна вимога населені пункти з однієї ОТГ мають бути на відстані 20-25 км один від одного. Після об’єднання в центрі громади обирається голова, а інші населені пункти представлять старости.

- Багато сіл не хочуть об’єднуватися, тому що думають, що набудуть статусу міста, і їм підвищать тарифи та знімуть доплати. Хочу розвіяти цю "страшилку" і наголосити, що після об’єднання населений пункт не змінює свій статус. Наприклад, після об’єднання з містом Калинівкою село Дружелюбівка залишилося сільською територією, - підкреслив спікер.

А.Кавунець додав, що після об’єднання територіальна громада отримує державну субвенцію безпосередньо з держбюджету, а не через райдержадміністрацію, також частина податків, зокрема акцизний та 60% податку на доходи з фізичних осіб, йде в місцеву казну.

_SAM2335 

Окрім того, голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» розповів учасникам тренінгу, як поетапно написати проект, який допоможе залучити в територіальну громаду кошти для її подальшого розвитку. Андрій Кавунець зазначив, що спочатку громаді варто подумати над стратегію розвитку і, виходячи з проблем, які будуть прописані, писати проект.

- Проект має бути направлений не на об’єкт, а на суб’єкт, тобто на людей. Наприклад, ми ставимо вікна в школу не для того, щоб в школі було тепло, ми ставимо вікна в школі для того, щоб створити умови, в яких учням буде комфортно навчатися, - зазначив А.Кавунець.

_SAM2435

Під час наступного дня тренінгу представники французького міста Баньоль-де-л’Орн розповідали про свій досвід адміністративно-територіальної реформи. Мер французького міста Жан-П’єр Блює зауважив, що вони відкинули амбіції і об’єдналися із сусідом для того, щоб отримати дотацію з держбюджету в 700 тис. євро, це при тому що річний бюджет Баньоля-де-л’Орна, де проживає 3 тис. мешканців, становить 13 млн. євро

- В нас всі добре співпрацюють для того, щоб забезпечувати кращий розвиток та отримати додаткове фінансування, тому ми, не задумуючись, вирішили об’єднатися. Якби не об’єдналися, ми б втратили дотацію. А нещодавно ми були в місті Хмільник Вінницької області. Це - жах! Там всі воюють! Кожен хоче залишити свій клаптик влади собі і не хоче об’єднувати зусилля, - підкреслив Жан-П’єр Блює.

_SAM3054

5-ть млн. євро з бюджету мерія Баньоль-де-л’Орна витрачає на інвестиційні проекти, щоб розвивати місто. Оскільки в містечку є оздоровчий санаторій, але немає жодного підприємства, яке б забруднювало навколишнє середовище, основні надходження в бюджет забезпечують туристи. Також левову частку доходу забезпечують мешканці, сплачуючи податки.

- Всі законослухняно платять податки, тому що розуміють, що від цього залежить, в якому місті та в яких умовах вони будуть жити, - пояснив мер.

_SAM3064

Як повідомляла «Інформаційна Вінниччина», в цьому році очільник міста Баньоль-де-л’Орн підписав договір про співпрацю з керівниками міст Хмільник Вінницької області та Сороки Республіки Молдова. Жан-П’єр Блює переконаний, що ці міста також здатні на високому рівні розвивати туристичну сферу.

- Коли ми їздили в поїздки в рамках співпраці, не було нічого такого, щоб мене шокувало, мене не шокували ні дороги, ні інфраструктура, тобто не було чогось такого катастрофічного, що неможливо було б виправити. До того ж міста вже розвиваються в туристичній сфері, залишилося лише почати приймати правильні рішення і розширювати цей потенціал, - підкреслив мер французького міста.

_SAM3067

Щоб наочно продемонструвати, як розвивається туристична сфера в Баньоль-де-л’Орні, представники французької делегації показали учасникам фільм про цікавинки їхнього міста.

- Баньоль-де-л’Орн – це місто-курорт. Тут є щось на зразок санаторію, в якому лікуються та відпочивають туристи. Але це не санаторій, такий як в Україні: все безкоштовно і якихось там пару процедур до 16:00, а потім тобі немає що робити. В них є одна термальня, яка працює з 6:00 до 22:00. Лікуватися в санаторії можна тільки за призначенням лікаря. Страхування покриває лише лікування, а все інше - проживання, харчування та розваги ти оплачуєш, і таким чином місто заробляє, - пояснила директорка Української школи мистецтв при культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції Олена Місталь.

_SAM3046

Після презентації туристичного потенціалу французи відповіли на запитання всіх охочих та роздали свої контакти, щоб учасники тренінгу могли підтримувати з ними зв’язок. По завершенню навчання кожен розповів, як він використає здобуті знання та отримав сертифікат про проходження тренінгу «Європейський досвід реформ для України».

_SAM2292

_SAM2321

_SAM2332

_SAM3088

_SAM3171

_SAM3182

_SAM3210

_SAM3233

_SAM3260

_SAM3243

_SAM3278

_SAM3328

_SAM3377

_SAM3398

Нагадаємо, вінницькі і молдовські громади вчитимуться у країн Вишеграду стратегічному плануванню.

Автор: i-vin.info
Коментарів 1
axab 10:41 / 30.05.2017
Відбулася Третя всеукраїнська (не) конференція EdCamp Ukraine:
https://www.facebook.com/decentralisation/posts/1562832637084305

Читайте також:

23 Березня
Гнівань впроваджує енергоефективний проект вартістю майже мільйон євро
23 Березня
На розвиток садівництва ЄС дає громадам Вінниччини 560 тис. євро
23 Березня
Європейський проект зі створення агрокластеру відповідає аграрній стратегії Вінниччини
23 Березня
Розгляд законопроектів і мистецтво ведення переговорів, - у Вінниці змоделюють європарламент
23 Березня
Що пишуть про Україну за кордоном, з’ясували вінничани в рамках обласного проекту
23 Березня
Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки

Всі новини

18:10
Птн
У Вінниці таксист порушив ПДР і «спалив» свого пасажира-наркомана
16:59
Птн
У Вінниці п’яний пасажир допоміг піймати порушника за кермом
15:44
Птн
На авіарейс «Вінниця - Київ» пасажирів щоденно возитиме муніципальний автобус
15:00
Птн
Склянка молока врятує школярів від хвороб (ФОТО)
14:02
Птн
Заклад харчування горів у Вінниці (ФОТО, ВІДЕО)
13:30
Птн
Першокласники Вінниці вчитимуться із конструкторами LEGO
12:26
Птн
Третій рік не можуть призначити директора Вінницького училища культури
11:38
Птн
Весняні підтоплення у Вінниці
10:57
Птн
Через тиждень на водоймах Вінниччини заборонять риболовлю
10:14
Птн
До кінця року вінничани можуть легалізувати те, що самовільно набудували
09:21
Птн
Садівники й городники Вінниччини готуються до традиційної виставки-ярмарку
08:30
Птн
Вінницький зоопарк отримає 11,7 млн. грн. на розвиток туристичної привабливості
07:00
Птн
Сьогодні до Вінниці приїздить Гордон
19:00
Чтв
На честь видатного біохіміка з Вінниччини випустять поштову марку
17:42
Чтв
Спецштаби і мобільні групи щодо боргів із зарплат працюватимуть на Вінниччині
16:54
Чтв
Піротехнікам Вінниці купили «Mitsubishi L200»
16:00
Чтв
Через місяць оголосять нових керівників п’яти закладів культури Вінниччини
15:16
Чтв
У Могилеві-Подільському започатковують молитовні сніданки
14:29
Чтв
У Вінниці колишній зек перекинув своїм у тюрму торбу марихуани (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"