Учасники Вишеградського проекту презентували європейські стратегії на міжнародній конференції у Вінниці (ФОТО)
  • Учасники Вишеградського проекту презентували європейські стратегії на міжнародній конференції у Вінниці (ФОТО)
27 Лютого
18:16

Завершилося впровадження проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства», який  реалізовувала ГО «Єврорегіон «Дністер» за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Як повідомляла «Інформаційна Вінниччина», 56 учасників проекту (по 2 учасники з 20 громад України і з 8 громад Молдови) відвідали тренінги присвячені темі стратегічного планування. Після чого було відібрано 28 учасників, представників 14-ти пілотних громад, які стали учасниками навчального візиту в країни Вишеградської четвірки. Після чого представники 10-ти громад Вінницької області та 4-х Республіки Молдова розробили індивідуальні стратегії розвитку.

Сьогодні, 27 лютого, відбувався завершальний етап проекту - Міжнародна конференція «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн В4 для країн Східного партнерства». Участь в дійстві взяли учасники проекту, представники організацій-партнерів із країн Вишеградської четвірки, експерти проекту, представники виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості, ЗМІ та бізнесу з України та Молдови. Загалом на конференції було зареєстровано 200 учасників.

Під час заходу представники пілотних громад  презентували отриманий досвід під час реалізації проекту та розроблені стратегії розвитку пілотних громад України і Молдови. Партнери розповіли про досвід країн Вишеградської четвірки в сфері стратегічного планування та управління територіальними громадами, а експерти презентували методичні рекомендації щодо розробки стратегій розвитку громад, які напрацювали протягом проекту.

На початку конференції голова «Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк подякував українським партнерам: Вінницькому обласному осередку Міжнародної ГО «Україна-Польща-Німеччина», ГО «Ресурсно-інформаційному центру «Громади Вінниччини», партнерем в Республіці Молдова: Публічній асоціації «Єврорегіон «Дністер» та Сорокській районній раді та партнерам в країнах Вишеградської четвірки: Великопольскому центру освіти і курсів самоврядування (WOKiSS, Польща), Інституту стабільності та розвитку (ISD, Чехія), Фундації «Майстерня сільського розвитку» (Угорщина), Карпатському Єврорегіону Словаччини (Словаччина).

- Дуже приємно, що успішно завершуємо проект. Я впевнений, що підсумки, які ми підведемо на цій конференції допоможуть не лише учасникам проекту допрацювати власні стратегії розвитку, а іншим громадам розробити такі. Адже розроблена експертами проекту методологія є уніфікованою. Дискусії, які розгорталися в громадах-учасниках проекту під час сесії та громадських обговорень доводять, що написання стратегій - надзвичайно актуальне питання, - наголосив голова громадської організації «Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк.

_SAM6004

_SAM6012  

Перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко додав, що проект особливо актуальний в контексті того, що Україна переживає час активного впровадження реформ.

- Сьогодні реформи є не просто на папері, вони реально впроваджуються в життя. Ці реформи знаходять своє відображення у змінах до законів, в змінах у всіх сферах нашого життя. Сергій Пилиповович - це якраз та людина, яка внесла дуже багато змін та інновацій, які ми зараз відчуваємо. Тому ця конференція є черговим кроком для успішного розвитку, - зазначив А. Гижко.

_SAM6020

_SAM6017 

Проект «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» підтримали не лише предаставники влади, а представництва Польщі та Чехії в Україні.

-Це справді дуже цінно, що ви переймаєте європейський досвід стратегічного планування. Ми всі хочемо бачити громади України та Молдови міцними та процвітаючими, - зауважив радник Посольства Чеської Республіки в Україні Давид Машек.

 _SAM6034

-Сьогоднішня конференція і цей проект загалом є доказом того, що громади України та Республіки Молдови взяли курс на євроінтеграцію, - зауважив Консул Генерального Консульства Республіки Польща Себастьян Делюра.

_SAM6032 

Після чого з вітальним словом виступили партнери проекту. Закордонні гості підвели свої підсумки проекту та запросили учасників конференції до подальшої співпраці.

-Дуже важливо, що учасники проекту мали змогу побачити, як втілюються стратегії в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. Практичний візит допоможе громадам України та Молдови втілювати стратегії в життя, - підкреслила пані секретар Сорокської районної ради Республіки Молдова Стела Забріан.

 _SAM6028

-Всі теми, які ми реалізовуємо в рамках наших проектів є важливими і актуальними для розвитку громад. Громади, які об'єднані у Великопольський центр освіти і курсів самоврядування, з великою охотою діляться тим досвідом, який здобули за 25 років впровадження реформи місцевого самоврядування, - сказала заступниця голови Великопольського центру освіти і курсів самоврядування Агнежка Менделевська.

_SAM6037 

-Хочу наголосити, що не достатньо просто написати стратегію, її потрібно реалізувати. Під час впровадження важливо не поспішати, зважати на пріоритети і реалізовувати все крок за кроком, - додав головний радник Фундації «Майстерня сільського розвитку» Угорщини Шандор Кьолеш.

 _SAM6044

-Тематика вашого проекту дуже важлива. Адже цей проект дає можливість налагодити співпрацю між селами та містами з різних країн. Користуючись можливістю хочу запросити учасників проекту відвідати «Дні України в Словаччині», в рамках яких Карпатський Єврорегіон Словаччина буде відзначати своє 25-річчя, - запросив виконавчий директор Карпатського Єврорегіону Словаччина, директор Словацько-європейської культурної організації Едуард Бурас.

_SAM6045

-Я сподіваюся, що ті знання і той досвід здобутий під час тренінгів в Чехії буде для вас корисним. Я сподіваюся, що це не останній проект, в якому ми співпрацюємо. Я переконаний, що в наступних проектах ми зможемо організувати не менш цікаві тренінги, - підсумував виконавчий директор «Інституту стабільності та розвитку» Чехії Степан Сухі.

 _SAM6049

Також під час конференції координаторка проекту Анастасія Ланова розповіла про всі етапи реалізації проекту. Більш детально вона зупинилася на навчальному візиті до країн Вишеградської четвірки, який тривав 8-20 вересня минулого року. Координатора проекту пояснила, що в рамках візитів делегація ознайомилася із досвідом та кращими практиками  стратегічного планування та управління територіальних громад у Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині.

-А протягом січня-лютого експерти та організатори проекту відвідали територіальні громади, які є учасниками проекту, з метою участі в публічних обговореннях проектів стратегій. Станом на зараз 10 стратегій громад перебувають на стадії громадських обговорень та 4 стратегії затверджені рішеннями місцевих сесій. Я впевнена, що здобуті в проекті знання та досвід будуть служити лише на користь нашим громадам, - наголосила А.Ланова.

 _SAM6052

_SAM6057

Наступною частиною міжнародної конференції стали три панельні дискусії. Під час першої учасники та експерти проекту обгорили як тривав процес розробки стратегій. Експертка проекту Ольга Безпалько наголосила, що розробка стратегії в кожного індивідуальна.

-Не можна, що один варіант стратегії хороший, а інший поганий. У кожного процес написання стратегії свій. Але ключовим моментом розробки кожної стратегії має стати налагодження комунікації з населенням. Важливо розуміти чого хочуть мешканці громади, - пояснила О.Безпалько.

_SAM6073

Учасники панельної дискусії зауважили, що для того, щоб врахувати думку населення під час написання стратегії проводили опитування, анкетування та громадські слухання.

-Ми розробляли три анкети для різних груп населення: для учнів старших класів, для молоді та для людей похилого віку. В кожній з анкет люди вказували якою вони бачать громаду, - сказала пані примар с. Савка Республіки Молдова Іраїда Житарь.  

_SAM6070

-Свої анкети ми роздавали з розрахунком - одну анкету для одного господарства.  В розробці стратегії ми відштовхувалися від результатів анкетування, - додала голова правління ГО «Право Молоді» с. Якушенці Марія Лисецька.

_SAM6086

Експерт проекту Андрій Кавунець зауважив, що під час написання стратегії важливо особливу увагу Swot-аналізу. Під час цього процесу потрібно чітко зрозуміти, які сильні та слабкі сторони громади.

-Часто виникає питання куди віднести ту чи іншу характеристику громади, в сильні чи слабкі сторони. Наприклад, багато хто записує асфальтне покриття доріг в сильні сторони і тут же зазначають, що багато ділянок потребують ремонту. Зазначаючи, що дороги ваша сильна сторона, ви не зможете залучити кошти інвесторів, - пояснив А.Кавунець.

_SAM6091

Друга панельна дискусія конференції була присвячена досвіду стратегічного планування країн Вишеградської четвірки.

- Дуже цінним і важливим є досвід, здобутий під час навчального візиту. Для себе ми виділили програму LEADER, яка впроваджуються в Чехії. Ця програма дає чудову можливість для розвитку малим містам та селам. Ми також зрозуміли, що без залучення експертів та думки населення в нас не вийде досягти сталого економічного розвитку, - зауважив заступник голови міста Немирів Вінницької області Олександр Хихлач.

_SAM6103

Експерт проекту з Польщі Радислав Шарлея зазначив, що польський досвід показує, що невід'ємною частиною стратегій малих міст та сіл є оптимізація різного роду структурних підрозділів.

- Рекомендуємо під час аналізу чітко визначити у кожній сфері, які структурні підрозділи, школи, чи представництва органів місцевого самоврядування, лікарні ви вважаєте за потрібне додатково фінансувати, що хочете модернізувати, а що, на жаль, доведеться оптимітизувати, - пояснив Р. Шарлея.

_SAM6107

В рамках третьої панельної дискусії конференції присутні обговорили, як саме будуть втілювати в життя написані стратегії.

-Перше питання, яке у нас виникло під час написання стратегії - це чи вистачить нам коштів. Дуже важливо під час розробки стратегії враховувати реальні можливості бюджету. Врахувавши це, ми скоротили кількість цілей та скоротили час реалізації. Розробили стратегію на три роки, - зауважив сільський голова села Городківка Крижопільського району Вінницької області Олександр Гаврилюк.

_SAM6117 

-Також під час реалізації стратегії важливу роль відіграють зовнішні фактори, наприклад впровадження загальноукраїнських реформ, - додала очільниця ГО «Центр аналізу місцевої політики» Олена Черній.

_SAM6120

Насамкінець експерт проекту з Республіки Молдова Нікалай Москалу підсумував, що будь-яку стратегію можна доопрацьовувати в залежності від тих чи інших обставин.

Стратегія – це живий організм. Це не «гранітний» документ, який написав і поставив на полицю. Громада розвивається, країна також, можуть виникати нові фактори, які будуть вносити зміни в стратегію, - підкреслив Н.Москалу.

_SAM6126

Після підведення підсумків проекту учасники конференції відвідали Якушинецьку об’єднану територіальну громаду. Там, учасники проекту, експерти та партнери ознайомилися з напрацюваннями місцевої стратегії.

_SAM6121

Нагадаємо, місто Гнівань напрацьовує європейську стратегію розвитку.

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

19 Червня
Громади Вінниччини вчилися у Вишеграду, як реформувати освіту
19 Червня
Швейцарський експерт розповів сільським головам Вінниччини, як управлятися з відходами (ФОТО)
19 Червня
Вінниччина бере участь у міжнародному бізнес-проекті
19 Червня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
19 Червня
Вінницькі та молдавські викладачі навчаються у шведів тонкощам інклюзивної освіти
19 Червня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів

Всі новини

19:00
Срд
Уряд виділив Вінниччині 20 млн. грн. на житло пільговикам
17:56
Срд
На Вінниччині армійці влаштували дітям військово-патріотичні ігри (ФОТО)
17:00
Срд
На Вінниччині чоловік вирішив повернутися з лікарні додому на чужій машині (ФОТО)
16:03
Срд
У Вінниці відвідувач приніс в управління поліції наркотики
15:17
Срд
У Вінниці знайшли підлітка, який навмисно сховався від матері
14:35
Срд
Пам’ятник військовим медикам встановили у Вінниці (ФОТО)
13:49
Срд
У Вінниці лікар-хабарник отримав 5 років тюрми
13:02
Срд
На Ямпільщині розбився 30-річний мотоцикліст
12:21
Срд
Відзнакою «За заслуги перед Вінниччиною» нагородять 13 людей (СПИСОК)
11:40
Срд
У Мурованокуриловецькому районі в господарів горів сінник
10:54
Срд
На Вінниччині 79-річний чоловік утопився на риболовлі
10:08
Срд
У Вінниці загубився 13-річний хлопець із Хмільника (ФОТО)
09:30
Срд
На Немирівському шосе у Вінниці оновлюють тротуари (ФОТО)
08:43
Срд
Двоє п’яних молодиків пограбували вінничанина на Барському шосе
08:00
Срд
Вітаємо юних футболістів Вінниччини. Сьогодні – День дитячого футболу!
17:46
Вт
Четвертий місяць шукають Людмилу Cахненко з Гайсинського району
16:21
Вт
У селі Крижопільського району відкрили літературний музей
15:39
Вт
Понад 400 млн. грн. надійшло в бюджети Вінниччини від користування природою
14:44
Вт
На Вінниччині ліквідували місцеві відділення Пенсійного фонду

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"