«Українська децентралізація – це коли: однією рукою дають, а іншою забирають»
  • «Українська децентралізація – це коли: однією рукою дають, а іншою забирають»
02 Червня
09:54

Сотні наукових статей, хвалебні оди чиновникам, а ще - семінари, конференції, круглі столи, присвячені одній темі - децентралізації. Нині саме децентралізацію називають панацеєю  багатьох «недуг» України.

Що таке децентралізація? Децентралізація – це передача повноважень та бюджетних надходжень від державних органів до органів місцевого самоврядування. Суттю децентралізації є, передусім, забезпечення її спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Йдеться про наділення територіальних громад більшими ресурсами та про мобілізацію їхніх внутрішніх резервів.

Після тривалих дискусій та варіантів реформ, 1 квітня 2014 року Кабінетом Міністрів України було затверджено Концепцію реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні. Саме ця концепція задала напрямок проведення реформи місцевого самоврядування, який фактично вилився у процеси злиття сільських, селищних та міських рад у об’єднанні територіальні громади. Зокрема, за три роки процесу у Вінницькій області було сформовано 21 об’єднану територіальну громаду.

Але чи дійсно процес децентралізації, який успішно відбувався і змінив економічну та політичну ситуацію в багатьох країнах Європи, є тим самим що й об’єднання територіальних громад, під виглядом якого дискутують про децентралізацію? Відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України Концепції, реформа місцевого самоврядування та децентралізації повинна стояти на трьох стовпах:

-        передача повноважень від центру до найнижчого можливого рівня;

-        відповідно до переданих повноважень передача фінансових ресурсів;

-     забезпечення контролю з боку держави за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Але чи виконали державні чиновники всі обіцянки і заяви і чи відбувається у нас процес децентралізації по-справжньому?

Щоб відповісти на ці запитання, необхідно розглянути низку аспектів процесу об’єднання територіальних громад: від створення перспективних планів до процесу фінансування суспільно важливих установ на території вже об’єднаної громади.

Зокрема, у травні 2015 року Вінницька обласна рада оприлюднила Перспективний план розвитку територіальних громад, відповідно до якого замість 707-ми територіальних громад на Вінниччині залишиться 101. Проект розроблявся обласною державною адміністрацією, а для супроводу його реалізації було створено спеціальний Офіс реформ. Варто зазначити, що процес створення карти не був публічний, фактично територіальні громади області «побачили» перспективний план лише постфактум.

Причина такого «закулісного» формування перспективного плану, на мою думку, криється в інтересах аграрних олігархів, народних депутатів із провладних фракцій та впливових чиновників, які, аби не втратити власний вплив на землі, майно та владу, «нарізали» нову карту не за державницькими мотивами. Саме тому у Вінницькій області ми мали дуже низьку активність процесів об’єднання, а також скептичність настроїв жителів області щодо цього процесу. Процес зрушився з місця тільки тоді, коли було надано право громадам самостійно визначати центри громад та їхній склад.

Фактично вже на першому етапі проведення децентралізації в Україні, чиновники та інші зацікавлені особи дали зрозуміти, що поняття децентралізації і об’єднання територіальних громад мають мало спільного, і всі ті напрацювання та досвід країн Центральної та Західної Європи, зокрема Польщі та Франції, зіткнулися із суворими реаліями української корупційної системи.

Окремо варто зазначити і про економічну складову процесу об’єднання територіальних громад, який так і не став по-справжньому  децентралізаційним процесом. Мова йде про економічно-фінансові повноваження нових об’єднаних територіальних громад. Зокрема об’єднання перших громад в області зумовило процеси передачі майна, яке раніше було на балансі районних рад, і тепер таке майно переходить у власність громади. Це стосується, в першу чергу, соціальних установ - таких, як школи, садочки, фельдшерсько-акушерські пункти. Також у багатьох територіальних громадах функціонували музичні, спортивні школи, які раніше фінансувалися з районного бюджету, а зараз повинні фінансуватися з бюджету об’єднаної територіальної громади.

Але чому одні з перших кроків в об’єднаних територіальних громадах якраз були спрямовані на скорочення видатків на соціальну сферу? Вся справа в економічний частині процесу об’єднання територіальних громад. Адже вийшло так, що чиновники передали на місця майно, а реальні повноваження, які були б підкріплені реальною фінансовою складовою передані так і не були. Ось тому наразі бюджети об’єднаних територіальних громад не спроможні справитися із значними видатками, які в них з’явилися.

Варто зазначити, що до початку впровадження системи формування об’єднаних територіальних громад, міста обласного значення та обласні центри мали 75% ПДФО  (податок з доходів фізичних осіб), подібна ситуація була також із районами. Уряд Арсенія Яценюка зменшив суми і для новостворених об’єднаних територіальних громад - податки фактично зменшили до 60% ПДФО, 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів, 100% єдиного податку, 100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт), 100% плати за землю та 25% екологічного податку. За рахунок місцевого бюджету необхідно фінансувати заробітні плати технічних працівників в галузі освіти, оплачували комунальні послуги, електроенергію тощо.. Фактично пообіцявши реальну децентралізацію, було забрано кошти в людей і позбавлено їх можливості нормально функціонувати в громаді.

Не можна оминути й того, що в кінці 2016 року Кабінет Міністрів України намагався ще урізати податкові надходження до бюджетів об’єднаних територіальних громад, зокрема, в бюджеті на 2017 рік скасовував 5% місцевого акцизу, що дозволяв акумулювати кошти і спрямовувати їх на дороги. І тільки після гучних заяв та скарг, його було назад повернуто до бюджетів об’єднаних громад в кінці лютого 2017 року в «ручному режимі» фінансування.

Необхідно врахувати, що об’єднана територіальна громада повинна замінити весь виконавчий апарат районної державної адміністрації. Зокрема створити відділи фінансів, освіти, соціальної сфери та багато іншого. Тобто, якщо раніше податки населених пунктів району фінансували єдині відділи, які працювали та обслуговували всі населені пункти в районі, то тепер кожна ОТГ повинна створити такі структурні підрозділи кожна у себе окремо. Якщо в середньому в районі створюється три об’єднаних територіальних громади, то не важко здогадатися, які фінансові навантаження будуть тільки на утримання фінансового апарату! І це тільки вершина «айсбергу» - того, що державні чиновники назвали децентралізацією..

Ще однією великою проблемою, яку може спричинити фіктивна децентралізація, є земельний хаос. Його може спровокувати відсутність у громади права розпорядження  землею поза межами населених пунктів. Адже поки не буде прийнято закону, за яким громада розпоряджається всією землею, в нас будуть не «сірі плями», а «чорні діри», якими будуть розпоряджатися навіть різні органи влади з різних районів у межах однієї об’єднаної громади. Саме тому фракція ВО «Батьківщина» зареєструвала відповідний законопроект, щоб  вирішити цю проблему. Згідно з ним, землею поза межами населених пунктів розпоряджатиметься лише громада.

Зважаючи на вищенаведені факти та аргументи багатьох інших мислячих людей в Україні, потрібно проводити справжню децентралізацію, де б влада допомогла новоствореним громадам і новообраним головам повноваженнями і ресурсами, що не лише сприятиме місцевому розвитку, а й зміцненню країни.

Геннадій Мазур, депутат Вінницької обласної ради 

Автор: Геннадій Мазур:
Коментарів 2
Юля 00:46 / 12.06.2017
А в нас все по такому принципу робиться. Щось трохи зробили ніби корисного, а далі якась пафосна маячня типу блокування соц. мереж. Хоча FreeU те блокування запросто і обходить але все ж.
юра 06:51 / 02.10.2017
2+2 і 1+1+1+1 буде так само 4.
по суті частка місцевих бюджетів не виросла
ті хто обєднався хапнув собі частину пирога
але ж потрібно буде доприєднувати і всі розрахунки спроможності треба переробляти. і знову отримаємо 70% дотаційних бюджетів

Читайте також:

20 Квітня
5-ть нових правил, за якими зараховуватимуть першачків
20 Квітня
Чому обкручують українців, заставляючи «прикрутити»
20 Квітня
«Як (не) варто проводити заходи до дня 8-го березня у школах»
20 Квітня
«Популізм чи здоровий глузд? Що переможе?»
20 Квітня
«Ми запровадили нові послуги для людей з інвалідністю та робимо ставку на працевлаштування»
20 Квітня
«Основним трендом в українському суспільстві стане втома»

Всі новини

11:16
Птн
Вантажівка DAF збила пішохода в Хмільнику
10:34
Птн
Поліція Вінниці обіцяє не обмежувати рух транспорту через фонтан Roshen
10:03
Птн
Свіжий короткий метр українських режисерів покажуть у вінницькій «Родині»
09:20
Птн
Голими руками поліцейський Вінниччини намагався зупинити автівку порушників
08:30
Птн
Рятувальникам Літина польські колеги привезли гідрокостюми (ФОТО)
07:00
Птн
Сьогодні в рідному місті гратиме вінничанин Pianoбой
19:22
Чтв
Яскраві абстракції та живописні пейзажі, - у Вінниці відкрилася виставка 3-річної художниці (ФОТОРЕПОРТАЖ)
18:12
Чтв
Троє людей покалічилися в ДТП у Тростянецькому районі (ФОТО)
17:00
Чтв
Вадим Вітковський очолив Вінницьку обласну організацію спілки письменників
16:06
Чтв
У Вінниці байкери відкрили сезон мотозагулів (ФОТО)
15:19
Чтв
Пішов на дискотеку і не вернувся, - на Вінниччині зник 19-річний хлопець
14:37
Чтв
Заступниця міністра агрополітики зустрілася з фермерам Вінниччини (ФОТО)
14:00
Чтв
У Крижополі підтопило санстанцію
13:10
Чтв
Підполковник із Гайсина очолив поліцію в Іллінцях
12:34
Чтв
Реанімаційне відділення відремонтували у лікарні Тростянця (ФОТО)
11:58
Чтв
Шквальний вітер у Вінниці повалив будівельний паркан на машини (ВІДЕО)
11:20
Чтв
16-річний юнак упав із даху дев’ятиповерхівки у Могилеві-Подільському (ФОТО)
10:47
Чтв
Поєднання музики, поезії й мандрівки у фесті «Демидівські вихідні» на Вінниччині
10:02
Чтв
Поляки привезли у Вінницький архів техніку для оцифрування «Польської операції»

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"