Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
  • Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
09 Липня
12:46

Учасники підбили підсумки під час міжнародної конференції у Вінниці. 

Завершилася реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Ініціатива впроваджувалася Міжнародною громадською організацією «Україна-Польща-Німеччина» за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

36837847_1900711673322158_3191025830364971008_n

6 липня відбувся фінальний етап проекту – міжнародна конференція «Як ефективно управляти відходами: досвід країн Вишеградської четвірки для України та Молдови». Участь в дійстві взяли близько 200 представників територіальних громад, які завдяки проекту розробляють індивідуальні стратегії поводження з твердими побутовими відходами. Також участь у конференції взяли команда проекту, експерти з України Вячеслав Сороковський, Дмитро Лазненко, Світлана Олефір та експерти і представники партнерських організацій з Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини та Молдови.

IMG_5761 

Під час заходу учасники підбили підсумки проекту, дізналися більше про досвід країн Вишеграду у питаннях управління ТПВ та презентували власні напрацювання. Так координатор проекту, голова Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов розповів присутнім про всі етапи реалізації проекту. 

IMG_5780

На початковому етапі представники 34-х громад Вінницької області та Республіки Молдова відвідали п’ятиденні тренінги з основ екологічної політики у місті Вінниця. Після чого учасники отримали «домашнє завдання» - розробити SWOT-аналізи реальної ситуації поводження з твердими побутовими відходами у своїх населених пунктах. На основі виконаної роботи експерти проекту відібрали представників 18-ти громад, які відвідали з навчальним візитом країни Вишеградської четвірки.

Після візиту на основі здобутого досвіду учасники проекту розпочали написання індивідуальних стратегій поводження з ТПВ.

- Експерти та команда реалізаторів проекту відвідували громади, щоб взяти участь у засіданнях робочих груп та громадських обговореннях стратегій. Ми відвідали кожну громаду, яка працює над індивідуальною стратегією управління ТПВ, як в Україні, так і в Молдові, - розповів О.Гаврилов.

IMG_5767 

Наразі більшість громад, які брали участь в проекті, на етапі обговорень та затверджень індивідуальних стратегій. А деякі громади вже навіть розпочали втілення напрацювань в життя: упорядковують полігони, запроваджують роздільний збір та активно приділяють увагу екологічній освіті.

- Ще одиним важливим результатом нашого проекту стали методичні матеріали. Цей посібник ми видали українською та румунською мовою для розповсюдження серед територіальних громад України та Молдови. Також він буде доступний на сайті проекту. Ми постаралися залучити якомога ширше коло спеціалістів і я сподіваюся ці матеріали будуть вам корисні, - зазначив О.Гаврилов.

IMG_5788 

Участь в конференції також взяв перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко. Він розповів, що наразі адміністрація працює над планом управління відходами Вінницької області, для якого, реалізований за підтримки Вишеградського фонду, проект слугуватиме підґрунтям.

- Сьогодні у Вінницькій області 1080 полігонів. Це від великих полігонів біля Жмеринки чи Козятина і закінчуючи полігонами в невеличких громадах. Кожен з цих полігонів в середньому займає три гектари території. Уявіть, що в області 3 тисячі гектарів землі, яка просто засмічена. Плюс санітарно-захисні зони навколо, які вже не приносять ніякої користі громаді. Ви мали змогу побачити успішні світові практики, які можете застосувати у себе в громадах, - зауважив А.Гижко.

IMG_5840 

Детально на успішних практиках країн Вишеграду зупинилися експерти з Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини, які приїхали до Вінниці, аби розповісти про свій досвід у сфері управління відходами. Так пані секретар гміни Костшин Великопольського воєводства Республіки Польща Барбара Яскула розповіла про «сміттєву революцію» в Польщі та її наслідки для територіальних громад.

- Дуже багато уваги ми приділяємо зменшенню кількості відходів, які йдуть на полігони. Відтак дуже актуальним є питання зменшення кількості полігонів за рахунок рекультивації. Більше того території, де раніше були полігони, використовуються. Наприклад, в невеличкій гміні у Великопольському воєводстві, де проживає 5 тисяч жителів, 10 років рекультивували полігон. Зараз вони розпочали споруджувати на його місці парк відпочинку, - підкреслила Б.Яскула.

IMG_5962 

Представниця гміни Костшин додала, що пріоритетним в Польщі є використання відходів у якості вторинної сировини та будівництво сміттєспалювальних заводів. Зі слів представника Міністерства охорони навколишнього середовища Чехії Яромира Манхарта особливу увагу цим двом питанням приділяють і в його країні.

- Як країна-учасниця Європейського Союзу ми маємо дотримуватися всіх вимог та стандартів, які перед нами поставлені. Наприклад, зараз ми робимо все можливе, аби до 2035 року лише 10% відходів захоронювалися на полігонах, все інше має використовуватися, як вторинна сировина або спалюватися. Сучасні сміттєспалювальні заводи не приносять ніякої шкоди навколишньому середовищу, - сказав Я.Манхарт.

IMG_5844 

Детально чеський експерт зупинився на управлінні відходами на загальнодержавному рівні. Після чого учасники послухали, як налагодити систему поводження зі сміттям на рівні малої територіальної громади. Про це розповів Ласло Одор, очільник невеличкого села в Угорщині – Заламеренье.

- У нас дуже багато мешканців приватного сектору. Ми надаємо їм фінансову допомогу на придбання контейнерів для роздільного збору відходів. Це виключно наша ініціатива, інші села цього не роблять. Я думаю це важливо, тому що в нашому селі живуть дуже багато людей похилого віку, які є досить бідними, - пояснив Л.Одор.

IMG_5882 

Після угорця з кращими практиками Словаччини присутніх познайомив радник міського голови міста Кошице Едуард Бураш.

- В нас місті є сміттєспалювальний завод, який дає 560 робочих місць. В рік він спалює 120 тисяч тонн відходів з міста Кошице та навколишніх населених пунктів і також завод виробляє 45 тисяч мегават тонн енергії. Тобто цей завод не лише забирає сміття з половини Словацької Республіки, але й переробляє це сміття на енергію, - зауважив Е.Бураш.

IMG_5891

Після іноземних гостей експерт проекту Вячеслав Сороковський розповів присутнім про стратегічне планування у системі управління відходами: від національного до місцевого рівня.

- Сьогодні на стадії розробки національний план управління відходами, який повинен деталізувати національну стратегію, визначити ресурси. Наступним кроком має стати розробка регіональних планів управління відходами. Зрозуміло, що політика управління відходами місцевих громад має базуватися на національному та регіональному планах. Регіональний план має створити орієнтир для громад, - зауважив В.Сороковський.

IMG_5934 

Особливу увагу учасники конференції приділили обговоренню стратегій управління ТПВ, які територіальні громади Вінницької області та Республіки Молдова розробили в рамках проекту. Четверо представників територіальних громад презентували свої напрацювання.

Заступник Крижопільського селищного голови Володимир Скалій зауважив, що ключовим моментом в розробленій ними стратегії є міжмуніципальне об’єднання.

- До цільового регіону майбутньої стратегії, окрім смт Крижополя, увійшли села Тернівка, Голубече, Крикливець та Іллівка Крижопільського району. Це ті населені пункти, які логістично пов’язані між собою. Також всі населені пункти цільового регіону розташовані близько до полігону, який у нас сьогодні. Загалом стратегія охоплює п’ять населених пунктів, де проживає 13 тисяч осіб, - розповів В.Скалій.

IMG_5948 

На відміну від Крижополя місто Шолдонешти в Молдові мало стратегію управління ТПВ, однак вона було абсолютно не дієвою.

- Завдяки цьому проекту ми актуалізували та адаптували свою стратегію. На сьогодні ми розпочали вже її втілення. Міністерство екології Молдови запровадило нову політику. Молдову умовно розділили на вісім зон, кожна з яких розроблятиме комплексну стратегію управління ТПВ. Центр нашої зони місто Аргеєво. Зараз ми активно лобіюємо питання побудови сміттєпереробного заводу, - розповів мер міста Шолдонешти Іван Кукулеску.

 IMG_6000

Про роль екологічної освіти у стратегії поводження з відходами розповіла голова громадської організації «Молодь Ямпільщини» Олеся Віт.

- Наша стратегія управління відходами розрахована до 2023 року і охоплює місто Ямпіль та 38 сільських населених пунктів. Кількість населення району становить 39 тисяч жителів. Пріоритетом нашої стратегії є екологічна освіта. Кожна школа запровадила у себе роздільний збір відходів, проводять екологічні акції, суботники. Ми виховуємо у дітей екологічну свідомість, вони радо йдуть на зустріч. Окрім того, діти здатні переконати батьків, - зазначила О.Віт.

 IMG_6041

Особливу увагу екологічній освіті та просвітницькій роботі приділяють і в селі Ободівка Тростянецького району Вінницької області. Очільник села Костянтин Ременюк розповів про методи активізації громадськості до участі в управлінні відходами.

- Органи місцевого самоврядування мають діяти спільно з громадськістю, тільки тоді буде результат. Ліквідація стихійних сміттєзвалищ, впорядкування полігонів потрібно робити, але найважливіше - це зменшення кількості відходів. Тільки так ми житимемо в чистому довкіллі. Саме тому потрібно залучати громадськість. Ми маємо зробити все, щоб люди сортували відходи і сприймали їх як вторинну сировину, - пояснив К.Ременюк.

IMG_6002

Під час конференції учасники ставили спікерам запитання аби внести корективи у свої стратегії та зробити їх максимально ефективними. Після підбиття підсумків та офіційної частини конференції учасники перейшли до неформального спілкування. Вони обмінювалися контактами, досвідом та домовлялися про реалізацію спільних екологічних проектів у майбутньому. 

IMG_5740

IMG_5766

IMG_5772

IMG_5776

IMG_5818

IMG_5822

IMG_5850

IMG_5860

IMG_5866

IMG_5868

IMG_5887

IMG_5893

IMG_5901

IMG_5912

IMG_5914

IMG_5915

IMG_5920

IMG_5938

IMG_5975

IMG_5980

IMG_5996

IMG_6014

IMG_6024

IMG_6019

Нагадаємо, завершилося впровадження проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства», який  реалізовувала ГО «Єврорегіон «Дністер» в партнерстві з ГО «Україна-Польща-Німеччина».

Автор: Катерина Мацієнко
Коментарів 1
Іван 13:00 / 09.07.2018
Що тут сказати - просто молодці!!!

Читайте також:

05 Квітня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
05 Квітня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
05 Квітня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
05 Квітня
Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
05 Квітня
Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
05 Квітня
Громади Вінниччини та Молдови вчилися у Вишеграду, як справлятися з відходами

Всі новини

13:46
Нд
У Жмеринці породілля поборола коронавірус
12:04
Нд
75-ть мешканців Вінниччини мають підтверджений Covid-19
11:22
Нд
Вінниччина має високий показник у рейтингу інвестиційної ефективності
09:30
Нд
Через недбало змонтовану проводку у Козятині зайнявся будинок (ФОТО)
17:00
Сб
На Вінниччині 180 тис грн штрафу загрожує любителю рідкісної риби (ФОТО)
15:18
Сб
У Вінниці жителю Старого міста спалили автомобіль (ФОТО)
13:56
Сб
У Вінниці чоловік, захищаючи дружину від хулігана, отримав ножове поранення
12:34
Сб
60 дорослих, 6 дітей, - суботня статистика хворих Covid-19 на Вінниччині
11:42
Сб
Через карантин бюджет Вінниці втратить за півріччя 370 млн грн
10:20
Сб
Вінниця отримала перший замовлений апарат ШВЛ
09:00
Сб
Через коронавірусний карантин Вінниця не проведе фестиваль тюльпанів
19:35
Птн
Європейські проєкти сприяють розвитку громад на Вінниччині
18:54
Птн
Через необачність сталася пожежа в мешканців Удича на Вінниччині
18:00
Птн
Мерія Вінниці не може заборонити поминки на цвинтарях, але автобусів не дасть
17:12
Птн
У Вінниці в Центральний парк оселили лебедину пару (ВІДЕО)
16:29
Птн
Барський машзавод виготовив дезінфекційну рамку і готовий поставити на потік (ВІДЕО)
15:47
Птн
Власник автомийок у Вінниці безкоштовно обслуговує машини «швидких»
15:00
Птн
У Вінниці серед хворих на Covid-19 половина – медики
14:14
Птн
Шестеро вінничан постраждали від «маскових» шахраїв

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"