Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
  • Вінничани допомагають громадам Молдови налагоджувати грамотні системи управління відходами
25 Квітня
08:32

Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» продовжує реалізацію проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Проект впроваджується спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

Наразі 22 пілотні громади, які під час навчального візиту познайомилися з досвідом країн Вишеградської четвірки у сфері управління твердими побутовими відходами, працюють над індивідуальними стратегіями налагодження грамотного поводження зі сміттям. Громади доопрацьовують стратегії на розширених засіданнях робочих груп, виносять їх на громадські обговорення, приймають на сесіях місцевих рад та потроху втілюють в життя.

Так 22 квітня відбулося розширене засідання з написання стратегії управління відходами у місті Шолданешти Республіки Молдова. Участь в обговоренні взяли команда реалізаторів проекту та представники Міжнародного Вишеградського фонду. Мер міста Іван Кукулеску розповів присутнім, що в Шолданештах вже були спроби налагодити грамотне поводження з твердими побутовими відходами.

- В рамках німецького проекту кілька років тому ми вже написали стратегію управління відходами. Однак, на жаль, вона не дієва. Ми вдячні цьому проекту та Вишеградському фонду за можливість актуалізувати нашу стратегію управління ТПВ. Ми вже знаємо всі наші помилки і у новій стратегії ми їх не допустимо, - наголосив Іван Кукулеску.

_SAM5430

_SAM5429

У місті Шолданешти, де за офіційними даними проживає 6,5 тисяч населення, є 24 майданчики для роздільного збору сміття та невеличка станція для сортування відходів з пресом для вторинної сировини. За межами населеного пункту є полігон, на який вивозять сміття кілька населених пунктів. Очільниця Шолдаського району Світлана Ротунду зауважила, що потужностей цього сміттєзвалища наразі не достатньо.

- Одна з причин через, яку не працює наша минула стратегія управління відходами – це відсутність полігону. Держава не дала нам дозвіл на побудову великого сертифікованого сміттєзвалища. Тому сміття вивозиться на маленькі полігони. Значно краще було б побудувати в районі санкціоноване сміттєзвалище потрібного розміру і облаштувати сортувальну лінію з більшими потужностями, -  зазначила пані Світлана.

_SAM5508

Також члени робочої групи наголосили, що дуже важко працювати з населенням. Люди не особливо хочуть сортувати відходи, тому чималу увагу у майбутній стратегії варто приділити екологічній освіті.

- Пріоритетним напрямком стратегії має бути просвітницька робота. Досвід країн Вишеграду нам показує, що найбільш ефективним в цьому плані є проведення різного роду екологічних заходів в школах і дитсадках. Потрібно вчити дітей змалечку сортувати відходи та відповідально ставитися до питання збереження екології, - сказав координатор проекту з молдавської сторони В’ячеслав Бурлаку.

_SAM5473

Радниця Міжнародного Вишеградського фонду Ірена Красницька додала, що населенню має бути вигідно сортувати відходи.

- Наприклад, у нас Чехії біля кожного будинку обов’язково має бути бак для збору сміття. За вивіз сміття з баку для змішаних відходів потрібно платити і це коштує немало. Але якщо поставити баки і сегрегувати відходи, можна зменшити кількість змішаного сміття і платити значно менше. За вивіз відходів з баків для сортованого сміття люди нічого не платять, це оплачує місцева влада, - пояснила Ірена Красницька.

_SAM5498

Також представники Вишеградського фонду наголосили, що важливо поширювати практику написання стратегій управління відходами серед інших громад України та Молдови, які не є учасниками проекту. Таким чином якомога більше сіл та міст зможуть налагодити в себе грамотне поводження з відходами.

- Наразі в рамках проекту наші експерти працюють над уніфікованою методологією поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України і Молдови та досвіду країн Вишеградської четвірки. Посібниками з методологією, які ми надрукуємо тиражом 1000 примірників українською та румунською мовами, будуть розповсюджені в громадах України та Республіки Молдова. До посібника увійдуть матеріали тренінгів, які читали експерти в Україні та Європі, найкращі практики країн Вишеграду та успішні приклади стратегій, - розповів голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина», координатор проекту Олексій Гаврилов.

_SAM5435

В результаті під час розширеного засідання робочої групи було напрацьовано основні принципи майбутньої стратегії. Пріоритетом визначено: екологічну освіту в школах та дитсадках і просвітницьку роботу з населенням. Також чимало увагу мерія Шолданешт приділить ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ. Окрім того, громада лобіюватиме питання побудови в Шолданеському районі санкціонованого полігону для захоронення змішаних відходів. Робоча група постановила, що доопрацьована стратегія буде винесена на громадські обгорнення і тільки після того затверджена сесією міської ради.

_SAM5441

_SAM5479

Після жвавих дискусій навколо теми управління відходами радниця голови Міжнародного Вишеградського фонду Ірена Красницька розповіла присутнім про діяльність фонду. Гостя зауважила, що щороку країни Вишеграду, Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина, виділяють по 2 млн. євро в бюджет фонду. Зі слів пані Ірени Вишеградський фонд підтримує проекти, які направлені на розвиток громадянського суспільства, впровадження реформ, збереження екології, розвиток туризму тощо.

- Спочатку фонд підтримував проекти громадян країн Вишеграду. Але потім ми подумали, що ми можемо допомогти нашім сусідам з Західних Балкан чи країн Східного партнерства. З 2011 року ми підтримуємо Молдову та Україну. Зараз найбільше проектів ми підтримуємо з країн Східного партнерства, ніж з Вишеграду. Ми щасливі, що в нас є такі проекти, як цей. Тому що ми переконані, що дуже важливо аби люди самі визначали, що для них найважливіше. Такі проекти важливі і для країн Вишеграду. Ми вчимося аналізувати свої помилки, - підкреслила радниця Міжнародного Вишеградського фонду.

_SAM5442

Також представниця фонду переконана, що навчальні візити та досвід здобутий в рамках проектів дозволяє громадам України та Молдови обрати найбільш вдалий варіант розвитку, врахувавши помилки країн Вишеграду. 

- У кожній країні, в Чехії, Польщі, Словаччині та Угорщині є свої успішні практики. Але є речі, які нам не вдалися. І ви можете бачити, що найкраще, що всюди працює, визначити, що вам не підходить. Ви вже не будете робити ті помилки, що і ми, - пояснила Ірена Красницька.

_SAM5427

Після офіційної зустрічі представники Міжнародного Вишеградського фонду відвідали сортувальну станцію та полігон, для того щоб відзняти на відео, як працює система управління відходами в місті Шолданешти. Ірена Красницька пояснила, що вони знімають невеличкий фільм про те, як реалізуються проекти Вишеградського фонду в Молдові та Україні. У свою чергу координатор проекту Олексій Гаврилов запросив представників Вишеградського фонду на міжнародну конференцію, яка відбудеться у місті Вінниці 6 липня цього року. Під час цього заходу партнери, експерти, учасники, всього 200 осіб, підіб’ють підсумки проекту та презентують вже напрацьовані стратегії управління твердими побутовими відходами. 

Більше про проект можна дізнатися на офіційному сайті. 

_SAM5462

_SAM5479

_SAM5482

_SAM5483

_SAM5503

_SAM5514

_SAM5534

_SAM5552

_SAM5544

_SAM5566

_SAM5595

_SAM5588

_SAM5582

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

09 Грудня
Управління відходами на місцях: 34 громади Вінниччини та Молдови презентували результати Вишеградського проекту (ФОТО)
09 Грудня
Селище Літин та село Кривошиї на Вінниччині впроваджують роздільний збір відходів
09 Грудня
Через суботники і роздільний збір сміття Ямпільщина запроваджує стратегію управління відходами
09 Грудня
Крижопіль, Вапнярка та Шпиків практикують роздільний збір відходів
09 Грудня
Активісти Вінниччини і Молдови почали «європейську» боротьбу зі сміттям після відвідин Вишеградської четвірки
09 Грудня
Громади Вінниччини та Молдови вчилися у Вишеграду, як справлятися з відходами

Всі новини

18:56
Пнд
Розумахи зі шкіл Вінниці зіграли в інтелектуальну гру
17:44
Пнд
У Вінниці перехожим пропонують подолати лабіринт насилля
17:00
Пнд
Більше мільярда гривень надійшло в бюджет Вінниччини за надра
16:08
Пнд
Голова Вінницької ОДА закликав бути разом із Президентом
15:23
Пнд
Військові баталії відбулися на вулицях Крижополя (ФОТО)
14:39
Пнд
Люди з інвалідністю формуватимуть новий ресторан у Вінниці
13:57
Пнд
Садочок №22 відкрили у Вінниці (ФОТО)
13:12
Пнд
У Вінниці видали книгу про Українську революцію минулого століття
12:26
Пнд
Тонна сіна згоріла у господарів в Липовці
11:40
Пнд
У Гнівані під колесами товарного потяга загинув 19-річний юнак
10:58
Пнд
У Вінниці на переході насмерть збили 65-річну жінку (ФОТО)
10:19
Пнд
Де у Вінниці продаватимуть легальні ялинки?
09:21
Пнд
Мерія Вінниці приймає безплатні туристичні ідеї
08:35
Пнд
Вінницького поліцейського, з вини якого загинула жінка, судитимуть
11:54
Нд
У Вінницькому районі вночі горів будинок
09:00
Нд
Сьогодні у Вінниці – дискусії про важливе і красиве дозвілля
16:26
Сб
У Вінниці за тиждень розпочнуться новорічно-різдвяні заходи
14:12
Сб
У Вінниці неадекватного пасажира в кайданках доправили до відділку
12:00
Сб
«Можемо пишатися тим, що живемо у місті-лідері», - мер Вінниці

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"