«Вінницька область повинна показати приклад у прозорості та публічності використання бюджетних коштів»
  • «Вінницька область повинна показати приклад у прозорості та публічності використання бюджетних коштів»
21 Вересня
09:39

Традиційним питанням під час прийняття на роботу державних службовців є запитання про відмінність обласного бюджету від бюджету області. Таке питання комісії задавали дуже часто і не дарма, адже розвиток будь-якої території, у різних напрямках, залежить від розуміння чиновників, як ефективно використовувати бюджетні кошти. Фактично реальна влада визначається системними змінами, які в свою чергу, несуть покращення для пересічних громадян, а такі зміни можливі тільки при достатній наповнюваності бюджету.

На думку голови бюджетної комісії, депутата Вінницької обласної ради Геннадія Мазура, незважаючи на досягнутий за часів незалежності України прогрес у сфері прозорості та ефективності розподілу бюджетних коштів, бюджети залишаються тим місцем навколо яких найбільше відбувається корупційних дій. Тут необхідно показати приклад процесу прийняття державного бюджету, який зазвичай подається Кабінетом Міністрів на розгляд до Верховної ради в останні визначені дні. Далі Верховна Рада обговорює запропонований державний бюджет, теж зазвичай вночі. Робляться оперативні зміни до бюджету, або торги, які пропонують різні фракції та депутатські групи у парламенті, в залежності від кон’юнктурних інтересів, далі такий «доопрацьований бюджет» виноситься та приймається Верховною Радою. В кінці кожного року жителі нашої держави спостерігають за таким процесом, який відбувається на рівні вищих керівних органів державної влади. Але, нажаль, тільки спостерігають, адже хоч якось вплинути на цей процес, чи принаймні дізнатись щось про конкретні статті витрат з державного бюджету у простій формі, просто не є можливим. Хоча працівник освіти, або медичний працівник чи працівник соціальної сфери на рівні міст, сіл, селищ зацікавлені дізнатись більш детальні кошториси видатків. Тобто, фактично, бюджетний процес на загальнодержавному рівні не є до кінця прозорим та зрозумілим, але ще важливіше, чиновники вищих керівних органів показують не дуже хороший приклад для територіальних громад всієї країни, як необхідно приймати бюджет.

Питання публічного бюджету набуває все більшої актуальності в контексті боротьби з корупцією. Адже ні для кого не секрет, що саме в сфері витрачання бюджетних коштів "живе" величезна кількість зловживань, корупційних дій. І дуже часто це відбувається саме через кулуарність. Зокрема, наразі, видаткова частина бюджету виглядає як таблиця, де просто вказано назву розпорядника коштів, зазначена сума, яку планується витратити. Для більшої прозорості бюджету, як мінімум в частині витрат, повинна бути можливість бачити більш деталізовано, під які проекти і статті розподілені кошти, що виділяються. Видаткова частина бюджету повинна перетворитися в інформаційну систему, розбиту на статті з оборотами, інформацією про контрагентів, ПІБ одержувачів коштів.

Кожне списання коштів з статті бюджету має супроводжуватися прикріпленим до нього договором (додатками, доповненнями тощо) про закупівлю, умовами та результатами тендерів, актами, рахунками. Відображення цих операцій має бути у вільному доступі для всіх громадян через інтернет.

Тільки в такому форматі розуміючи, на рівні конкретного договору або фінансової операції, як і на що були витрачені кошти, можна судити про чесність, адекватність та відкритість витрат. Зараз, дивлячись на бюджет, це зрозуміти неможливо. Адже будь-який житель України, при бажанні, повинен мати можливість стати "ревізором" витрачання коштів держбюджету.

Геннадій Мазур зазначає, що цікавий є досвід країн Прибалтики, які напрацювали цілу систему прозорості та публічності бюджетного процесу, через фінансування системи громадських організацій із функціями Watch Dogs саме у бюджетній сфері. Саме вони контролювали бюджети, виявляли зловживання у цій сфері та надавали публічності цим процесам. Досить значна кількість практичного досвіду описана і у відкритих джерелах, зокрема Неурядова організація Open Knowledge, яка працює у Великобританії, створила сайт http://wheredoesmymoneygo.org/.  Портал спрямований на прозорість та участь громадян в ході аналізу та візуалізації інформації про державні витрати Великобританії. Також цікавим є досвід міста Бостон (США), тут ініціатива створення «Відкритого бюджету» була не у громадськості, а ініційована з політичної волі мера міста Мартіна Волша. Даний проект є спільною роботою між Управлінням фінансів та бюджету і Департаменту інновацій і технологій. Вони виходили із принципу, що документ, на якому відображений місцевий бюджет досить великий і не дозволяє багатьом мешканцям міста зрозуміти інформацію, яка в ньому відображена. Тому вони створили сайт, який дозволяє людям візуалізовувати бюджетну інформацію по-різному, використовуючи графіки та інтерактивні мапи. Наприклад, мапа на порталі «Відкритого бюджету» Бостона http://budget.data.cityofboston.gov/#/ дозволяє користувачам дізнатись вартість проектів по сусідству, та побачити скільки грошей на нього буде витрачатись на протязі бюджетного року.

За неодноразовими спостереженнями експертів  громадянське суспільство України, про яке говорять, насправді має величезний вплив на суспільні процеси в державі. Причому воно демонструє набагато більшу креативність і мобільність, ніж владні структури. Це яскраво продемонстрував і Майдан, і все, що відбувалося навколо нього. Та й ситуація з армією, починаючи з черг у військкоматах у перші дні оголошеної часткової мобілізації до більш як ста мільйонів гривень та десятків приватних ініціатив на підтримку обороноздатності держави. Однак громадські активісти продовжують існувати, наче в паралельній реальності з державними органами, десь дублюючи, десь підміняючи собою їхні функції, а десь входячи у відверте протистояння.

На думку голови бюджетної комісії Геннадія Мазура, для вдосконалення системи фінансів необхідно забезпечити ефективне та цільове витрачання кошів, вдосконалити систему регулювання міжбюджетних відносин, більш активно використовувати гранти міжнародних донорів, інструменти державно-приватного партнерства, систему місцевих запозичень. Але депутат переконаний, що все це можливо, якщо налагодити та посилювали громадський контроль за бюджетним процесом та забезпечити адекватний вплив громадянського суспільства на прийняття рішень у сфері планування та управління фінансових ресурсів.

Окремо варто приділили увагу роботі системи PROZORO - системна реформа тендерного процесу в електронних публічних та державних закупівлях в Україні. Вона мала викорінити в Україні тендерну корупцію, але стала легальним майданчиком для тендерних схем та вимивання кошів з бюджету. Голова бюджетної комісії зазначає, що вже неодноразово публікувались матеріали, коли на публічних тендерних закупівлях перемагали компанії, які значно завищували вартість товарів та послуг, а компанії, які надавали значно меншу вартість тендерної пропозиції просто відхилялась. Також, викликає запитання про якість поставлених товарів, адже під час неодноразових спілкувань Геннадія Мазура із керівниками бюджетних установ, вони говорять про низьку якість продукції, яку деколи продають на тендерних закупівлях.

Депутат переконаний, що необхідно переймати міжнародний досвід і розпочати виділення коштів з обласного бюджету для громадських організацій, які б здійснювали контроль над обласним та місцевими бюджетами. Кошти мають пройти через публічний та прозорий конкурс. Також необхідно створити доступний комунікаційний майданчик для чіткого розуміння надходжень і витрат в обласному бюджеті. Кожна закупівля має бути максимально публічною та її висвітлення маж бути чітке та зрозуміле для сприйняття. Варто зазначити, що протягом двох років із часу формування нового складу бюджетної комісії було проведено 60 публічних засідань, на яких були присутні представники громадських організацій, активісти, засоби масової інформації, депутати обласної ради та всі зацікавлені. Всі матеріали засідань опубліковуються на сайті Вінницької обласної Ради, але на думку голови комісії це лише перший етап публічності який необхідно забезпечити. Інші етапи це воля не однієї комісії, а загалом всіх депутатів обласної ради. Адже необхідно рішенням сесії обласної ради прийняти комплексну програму, яка дозволить зробити бюджет максимально публічним. Голова бюджетної комісії переконаний, що саме Вінницька область має показати приклад для всієї України у прозорості та публічності бюджетних процесів.

Автор: Геннадій Мазур:
Коментарів 0

Читайте також:

23 Березня
«Шокові» платіжки за газ люди отримують через розбалансованість влади
23 Березня
Антифейк про вакцинацію від кору
23 Березня
"У 2019 році перед Україною все ще залишаються старі виклики"
23 Березня
«Криза з дизельним пальним - це черговий виток боротьби за українську землю»
23 Березня
«Обласний бюджет вимагає прозорості, а не політиканства»
23 Березня
Якою ми хочемо бачити Україну за 5 років

Всі новини

10:44
Сб
На Вінниччині поліція перевіряє стан доріг після зими
09:20
Сб
У Вінниці поліцейські доправили додому дівчинку з багатодітної родини
08:00
Сб
Сьогодні у Вінниці: вранці – суботник, ввечері – «Жадан і Собаки»
18:28
Птн
Вінницькі копи допомогли подружжю, яке застрягло на дорозі вантажівкою
17:32
Птн
Щасливі мами, «сонячні» діти, - цікаву фотовиставку експонують у Вінниці (ФОТО)
16:50
Птн
Комунальній спортивній школі Вінниччини купили мікроавтобус
16:03
Птн
Студенти Вінниці прибирають місто не навмання, а роздільно
15:21
Птн
П’ять нових автівок купила поліція охорони Вінниці
14:35
Птн
Місто Іллінці розробило бренд і вигадало логотип (ФОТО)
14:00
Птн
У день передвиборчої тиші Вінниця проведе Годину Землі
13:19
Птн
У гаражі вінничанина виявили гранати і півтисячі патронів
12:42
Птн
На відзначення 75-річчя визволення Вінниці до міста завітав міністр-вінничанин (ФОТО)
12:04
Птн
Коровій у Тиврівському районі садив ліс (ФОТО)
11:26
Птн
Із вінницької лікарні втекла пацієнтка (ФОТО)
10:50
Птн
По дванадцять років і довічне дали трьом убивцям у Вінниці
10:03
Птн
Уночі через пожежу евакуювали мешканців 5-поверхівки у Вінниці. Є загиблі
09:31
Птн
Або хабар, або кримінал: у Вінниці затримали поліцейського, який шантажував наркоманів
08:48
Птн
Коробку з дротами й піском лишили під кредитною установою Вінниці
08:02
Птн
«Урожайна» весняна оранка: знайдено 18 артснарядів на Вінниччині (ФОТО)

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"